Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus R510D - Sposób na ochłodzenie laptopa

24 Lip 2018 00:43 483 21
  • Poziom 10  
    Witajcie mam pytanie , co można zrobić aby zbić temperatury w laptopie ? Laptop mam wyczyszczony , oraz pasta nałożona Arctic silver 2 w przeciągu roku 2 razy wymieniałem już pastę. Mam procesor a10 5750m 2,5 ghz z boostem do 3,5 ghz oraz radeon 8670m 2gb vram. Dlaczego chcę go ochłodzić ? już mówię. Niestety ale ta karta radeon 8670m ma strasznie niską ochronę termalną , normalnie działa w zakresie taktowania 975mhz oraz 800 mhz pamięci, w momencie gdy grafika osiąga 73 stopnie , zrzuca taktownie na 400 oraz 600 , gdzie np gry zaczynają nie miłosiernie ciąć. Jedyny sposób jaki znalazłem dotychczas to stworzyłem sobie plan zasilania który wkręca mi procesor do max 1,8 ghz ale niestety to już jest absolutny max bo np fortnite potrzebuje więcej mhz. Na takim planie gram np 5 minut płynnie na 50-70fpsach i nagle mam ścinki do 20 , grafika zrzuca taktownie , standardowo jej napięcie to 1,15v po zrzuceniu ma 0,80 v. ok 3,4 minut działa na niższym taktowaniu po czym znów wskakuje na nominalne taktowanie by po chwili ponownie zrzucić. Mam podkładki , dokładnie 3 sztuki , ale zbytnio nie pomagają. Już nie wiem co jeszcze by można spróbować zrobić , aby obniżyć i tak nie za wysoką temperaturę gpu.

Jedynym dobrym sposobem to chyba by było gdyby voltaż grafiki obniżyć , tylko czy da się to zrobić w laptopie ?
  • Poziom 43  
    kukiz87 napisał:
    a10 5750m

To ma max temperaturę pracy 105stC:
    http://www.cpu-world.com/CPUs/Bulldozer/AMD-A10-Series%20A10-5750M%20-%20AM5750DEC44HL.html
    kukiz87 napisał:
    Niestety ale ta karta radeon 8670m ma strasznie niską ochronę termalną , normalnie działa w zakresie taktowania 975mhz oraz 800 mhz pamięci, w momencie gdy grafika osiąga 73 stopnie

To nie karta, tylko układ w rdzeniu CPU. Nie ma czegoś takiego jak "ochrona termalna", ew. throttling.
    kukiz87 napisał:
    Na takim planie gram np 5 minut płynnie na 50-70fpsach

Po co Ci 70FPS jak nie masz tylu herców w matrycy? Możesz spokojnie założyć limiter na np. 50FPS i zobacz co się stanie. Sprawdź, co będzie jak obniżysz detale. Mam nadzieję, że nie grasz z jakimś AA.
    kukiz87 napisał:
    Mam podkładki , dokładnie 3 sztuki , ale zbytnio nie pomagają.

Co za podkładki?
    kukiz87 napisał:
    Jedynym dobrym sposobem to chyba by było gdyby voltaż grafiki obniżyć , tylko czy da się to zrobić w laptopie ?

Nie sądzę. Może edytując BIOS GPU. Nie wiem. Może coś jest nie tak ze sterownikami / zasilaniem.
    Takie to granie na laptopie.
    Szukam. Tu ktoś twierdzi, że da się regulować taktowanie w MSI AB:
    https://www.youtube.com/watch?v=XaTbputmSas
    Do jutra... ;)
  • Poziom 10  
    Stary ale ja nie mówię o procesorze tylko karcie graficznej , dedykowanej karcie graficznej. Faktycznie może źle napisałem , karta łapie throttling. Wszystko mam na low kompletnie wszystko , synchronizacja oczywiście off , wszelkie AA off. Ap ropo sterowników , niestety nie ma do tego modelu laptopa za wielu sterowników , bo nie są aktualizowane już od od 2,5 roku. Próbowałem z kilkoma pakietami Catalyst control center i niestety to nie jest kwestia sterowników. W każdym przypadku 73 stopnie i spada taktowanie.Powiedz sam czy 73 stopnie w laptopie to jakaś duża temp ? aby tak ustawiać limit temp ?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    kukiz87 napisał:
    Stary ale ja nie mówię o procesorze tylko karcie graficznej , dedykowanej karcie graficznej. Faktycznie może źle napisałem

No źle napisałeś. Kartę dedykowaną masz Radeon HD 8650G, a nie HD 8670M.
    Pierwszy lepszy temat o tym laptopie = problemy z wydajnością, throttlingiem:
    https://www.forumpc.pl/topic/403002-asus-r510d/
    Nawet po konserwacji chłodzenia.
    Wiesz, producent ustala throttling na bazie TDP i ogólnej wydajności prądowej do temperatury. Może 70stC to niewiele, ale już trafiłem na laptopy, co mają PROCHOT - funkcję, która robi throttling GPU z powodu temperatur na CPU. Takie czasy nastały.
    Napisałem Ci co możesz zrobić. Odnieś się. Porady aktualne w tym z FPS limiterem i MSI AB.
    Zamieść też pełne okno HWinfo (sensors) ze stanu bez i z throttlingiem. (sic)
    W desperacji możesz nałożyć ciekły metal zamiast pasty,:

Link

Link

...

...

podaj markę i typ pasty.
  • Poziom 10  
    Nie nie 8650g to integra na procesorze , 8670m to jest dedykowana mocniejsza

ale dzięki za video już oglądam ;)

Nakładałem pastę Arctic silver 2 ceramiq
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    kukiz87 napisał:
    Nie nie 8650g to integra na procesorze , 8670m to jest dedykowana mocniejsza

Taaak. Ale się zakręciłem... ;) Video podałem jako ciekawostka, ale i realne rozwiązanie. Tylko to jest niebezpieczne.
    Nie wiem jak długo działał po tym zabiegu telefon. :)
  • Poziom 10  
    oto screeny zobacz jak to wygląda Asus R510D - Sposób na ochłodzenie laptopaAsus R510D - Sposób na ochłodzenie laptopa

Zobacz jak grafika pracuje przed 73 stopnie jakie ma taktowanie , w momencie dobicia do 73 stopni zrzuca taktowanie i odrazu temp spada na np 67 stopni czy mniej i volt grafiki również
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Tak. Widać jak na dłoni. Próbuj po mojemu. Ustaw limit na 50FPS np. za pomocą DXtory, użyj MSI AB i ustaw gdzieś pośrodku taktowanie.
    Może ominiesz "próg podatkowy". Próbuj. Powodzenia.
  • Poziom 10  
    Obniżyłem taktowanie grafiki na 800 z 975 i 600 pamiec z 800 nic nie pomaga i tak wskakuje na 73 stopnie , w życiu już żadnego syfu od amd nie kupie... żeby był jakiś sposób na obniżenie volt na grafice. Bo tu taktowanie chyba o dziwo nie ma żadnego znaczenia , po prostu ma 1.15v i tyle i grzeje się.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Jeśli dobrze kojarzę to ten laptop ma zespół radiatora z ciepłowodami, montowany do płyty za pomocą dosyć łatwo odginających się blaszek. Czy podczas konserwacji układu chłodzenia zostały one odgięte do góry? Bo z czasem osłabia się docisk. Można je podgiąć dosyć mocno. Trzeba tylko uważać aby podczas wkręcania wkrętów nie dociskać mocno jednej strony bo łatwo uszkodzić rdzeń. Najlepiej przeciwległą do przykręcanej strony kontrować naciskiem dłoni.

Czy laptop dmucha gorącym powietrzem? Czasami dochodzi do nieszczelności ciepłowodu i traci on znaczącą część swoich parametrów. Inna przyczyna to np. odkształcona powierzchnia radiatora który przylega do rdzenia. Nie pamiętam czy tam między grafiką a radiatorem jest pasta czy termopad? Bo często problemy sprawia ją też nieodpowiednie termopady, kupione bez zwracania uwagi na parametry przewodzenia ciepła.
  • Poziom 10  
    Tam jest pasta , kładłem arctiv silver 2 cearmiq. Powietrze leci bardzo ciepłe przy obciążeniu. Mam podkładkę chłodzącą z dwoma wentylatorami po środku i komp podczas obciążenia w tych miejscach nie jest gorący , letni . Gorzej jest tam gdzie jest wylot powietrza , ta kratka z której dmucha , pod spodem plastik jest bardzo ciepły podczas obciążenia. Stary wiesz co nie kojarzę zbytnio o co chodzi z tymi ciepłowodami, czy nie wrzucił byś jakiegoś zdjęcia poglądowego ? Wiem że przy wyjętej płycie głównej , odkręcałem po prostu 4 śrubki z procesora i 4 śrubki z karty graficznej i cały układ wentylacyjny , czyli wentylator i heathpipe <chyba dobrze mówię ?> odchodziły.

Znalazłem film odnośnie tego modelu

https://www.youtube.com/watch?v=JGap2n2RPpY
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Jak masz po gwarancji a tak jest to ja bym nawiercał otwory w klapie dolnej szczególnie tam gdzie wentylator oraz gdzie idzie radiator. Bez tego to wydajność wentylatora jest obniżona. Do tego podkładka nie ma sensu bo wlotów masz bardzo mało a tak z dziurami pod wentlatorem i w okolicach cpu/gpu napewno ci spadną temperatury.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    W drugiej minucie i 30 sekundach filmu widać wyraźnie mocowanie radiatora do karty graficznej. Są dwie blaszki. Ja zwykle w trakcie konserwacji odginam je do góry, tak aby mocniej sprężynowały a tym samym był lepszy docisk. Oczywiście z wyczuciem.

Ciepłowody, to te metalowe, miedziane rurki. W nich zwykle jest jakiś płyn który wrze w niskiej temperaturze i dzięki temu przenosi ciepło o wiele lepiej niż lity metal. Ponieważ stosowane wewnątrz substancje są bardzo lotne, niewielka nieszczelność prowadzi do znaczącej utraty właściwości przewodzenia ciepła. Nie jest to zbyt częste, ale się zdarza. Bardzo często odkształca się ta blaszka/radiator który dociska do rdzenia grafiki.

Warto sprawdzić. Proponuję odpalić FurMark i przyjrzeć się jak wygląda wykres temperatury. Powinien wzrosnąć szybko i po pewnym czasie rosnąć powoli wraz z obrotami wentylatora. Aż do momentu gdy przejdzie w poziomą linię.

Gwałtowny skok i potem spadek, lub częste wahania mogą świadczyć o tym, że coś jest nie tak z układem chłodzenia.
    Np. często gdy radiator ma nierówną lub zgiętą powierzchnię, czy po prostu nie przylega, to temperatura gwałtownie idzie w górę, by dojść do poziomu w którym zadziałają mechanizmy nie pozwalając na jej wzrost. Niby wszystko działa, niby temperatura w normie, ale wolno działa grafika.
  • Poziom 10  
    Czyli w tych rurkach jest jakaś substancja ? nie miałem pojęcia o tym, to muszę się brać za rozbieranie tego o obejrzeć raz jeszcze ponownie, i wrzucę zdjęcia , może jutro się za to wezmę.Albo jeszcze jeżeli się nic nie zmieni może uda mi się trafić na allegro te rurki z wentylatorem i zrobię podmiane

• Spec od komputerów
    Jeśli masz wątpliwości co do rurek - czyli heatpipe - zrób test wrzątku. Tu masz opisane jak: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17220472#17220472
  • Spec od monitorów
    jaki masz chip grafiki ?
    * 216-0841027/ czy 216-0842009 / ?
    Lub podaj ID grafiki z dispatchera (np. PCI\VEN_1002&DEV_...)

Opis z płyty podaj.
    *np. X750DP REV:2.0

p.s
    Cytat:
    po prostu ma 1.15v i tyle i grzeje się.

Dla mnie troszkę dużo?!

Co prawda na qunta R75/R62 ( Link_ SM ) z tym chipem grafiki 027 napięcie VGA_core =1.16V
    Ale w Lenovo modelach z tym AMD chipem napięcie wynosi 0.9-1 (1.1)V
  • Poziom 10  
    Grafika - PCI\VEN_1002&DEV_6660&SUBSYS_21AD1043&REV_00
    PCI\VEN_1002&DEV_6660&SUBSYS_21AD1043
    PCI\VEN_1002&DEV_6660&CC_038000
    PCI\VEN_1002&DEV_6660&CC_0380

i dodaje screen.Asus R510D - Sposób na ochłodzenie laptopa

Wczoraj jeszcze próbowałem w Msi Afterburner zmienić power limit , ustawiłem -10% i grafika wachała się na 1.10v i czasem na nominalne 1.15 wskakiwała , robiłem test i o dziwo przez 10 minut taktowanie nie zrzuciła. Przy próbie ustawienia -20% z tego co pamiętam v wynosił coś ok 1.05 / 1 ale wówczas już grafika obniżyła taktowanie z 975mhz na 700 i było czuć spadek wydajności. Wszelkie testy przeprowadziłem oczywiście na swoim profilu zasilania który sobie utworzyłem, czyli mój procesor maksymalnie wkręca się na 3.30 ghz a ja w profilu sobie go zastopowałem do 2.1 ghz
    Później sprawdzę jak będzie w grze , bo przecież MSI nie wykorzystuje procesora w 100% tylko w moim przypadki 50/60% więc podczas gry procesor będzie jeszcze obciążony, ale zobaczymy.

Zrobiłem test podczas 20 minutowej rozgrywki w fortnite , i moje spostrzeżenia to - mimo że grafika miała ustawiony power limit -10% i w afterburnerze to się sprawdzało to podczas gry już nie , jechała max 1.15v. Dopiero zmiana na -20% pozwoliła na malutkie obniżenie a w zasadzie wachania 1.10v 1.15v i tak co chwila skakało. Grałem ok 20 minut grafika wkręciła się na 71 stopni, więc pewnie pograł bym chwilę jeszcze i doszła by do tego nieszczęsnego progu podatkowego 73 stopni. Dziś też troszkę chłodniej mam w domu pewnie to miało również wpływ. Bo wieczorami gdy jest chłodno troszkę dłużej się wkręca na te 73 stopnie.
  • Poziom 10  
    Jestem po ponownym nakładaniu pasty , zobaczymy jak się będzie spisywał komputer teraz. Dodaje zdjęcia poglądowe podczas pracy , po rozłożeniu jak to wyglądało, oraz jak nakładałem pastę i rozprowadzałem.Asus R510D - Sposób na ochłodzenie laptopaAsus R510D - Sposób na ochłodzenie laptopaAsus R510D - Sposób na ochłodzenie laptopaAsus R510D - Sposób na ochłodzenie laptopaAsus R510D - Sposób na ochłodzenie laptopaAsus R510D - Sposób na ochłodzenie laptopaAsus R510D - Sposób na ochłodzenie laptopa

• Spec od komputerów
    Jeśli nadal będą problemy z temperaturami sprawdź na innej paście - np. MX-2 czy MX-4 i nałóż trochę więcej (tak aby całe rdzenie były pokryte równą warstwą).
  • Poziom 10  
    Testowałem komputer przez godzinę w grze i o dziwo grafika do 69 stopni max doszła nie zrzuciła taktowania ani razu , oczywiście gram na tym profilu max do 2 ghz , ale i tak dobrze , zobaczymy z czasem jak będzie.
  • Poziom 10  
    Stary ja to bym to zrobił , ale babsko by mnie chyba z domu wymeldowało gdyby dziury zobaczyła :D laptop jest wspólny mój i narzeczonej , Jej bym nie wytłumaczył po co to robie ;) po prostu muszę zbierać kase na jakaś stacjonarkę używana i tyle.