Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Lodówka Bosch KIS38A50/01 - nie schładza do zadanej temperatury

27 Lip 2018 16:53 621 7
  • Poziom 10  
    Witam.
    Mam problem z lodówką Bosch KIS38A50/01. Po włączeniu zasilania lodówka startuje i schładza się do około 11°C i wtedy się wyłącza. Musi się całkowicie rozmrozić żeby znowu wystartować. Po lekturze forum doszedłem do wniosku, że uszkodzony jest czujnik parownika. Znalazłem oryginalny Bosch o takim numerze 00168766. Kosztuje sporo i moje pytanie czy można go zastąpić i ewentualnie jakim. Nie mogłem znaleźć jego parametrów. Drugie pytanie: gdzie on się znajduje? Czy trzeba ciąć tył czy może we wnętrzu lodówki bądź zamrażarki?
    Za wszelkie sugestie będę niemiernie wdzięczny.
    Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    W tej maszynie są 2 NTC i zawór elektromagnetyczny. Czujniki możesz pomierzyc z poziomu płyty sterującej. Zobacz czy w chłodziarce nie ma gdzieś plastikowej osłony. Pod nią powinien być czujnik (jeśli nie jest w pianie)
  • Poziom 10  
    Masz racje, w chłodziarce jest klapka, pod którą jest czujnik. Pomierzyłem również rezystancję czujników przy płycie sterowania. Według mnie są to dwa przewody brązowe oraz jeden niebieski.

W temperaturze 20°C pomiędzy jednym brązowym, a niebieskim jest 4,7KΩ, pomiędzy drugim brązowym a niebieskim 6,7KΩ. Wartości wyglądają więc na prawidłowe. Gdzie znajduje się drugi z czujników? Co jeszcze może być odpowiedzialne za usterkę?
  • Poziom 10  
    Lodówka Bosch KIS38A50/01 - nie schładza do zadanej temperatury
    Jeszcze raz sprawdziłem czujniki temperatury. Według rysunku przedstawia się to tak:
    Pin 1-2 4,7 kΩ czujnik chłodziarki
    Pin 2-3 6,8 kΩ
    Pin 2-5 6,8 kΩ czujnik zamrażarki
    Wygląda więc na to, że czujniki są dobre. Chłodziarka schładza się do 14°C i przestaje chłodzić chociaż nadal pracuje. Dopiero po pewnym czasie wyłącza się. Czy przyczyną może być zbyt mała ilość czynnika i czy warto w to inwestować?
    Proszę o wskazówki gdzie szukać usterki?
    Poprawiłem TONI_2003
  • Poziom 16  
    Podmień czujnik, a koszt w sklepie z Klimą około 40 zł max (czujnik NTC 5kΩ). Zmierz jak wyglądają wartości gdy jest około tych 14°C. Zawór zamyka się w pozycje samej zamrażarki. Zmierz temp jaka tam panuje może nie może jej uzyskać.
    Poprawiłem TONI_2003
  • Poziom 10  
    Wygląda na to, że elektronika jest sprawna. Po dalszej obserwacji okazuje się, że sprężarka pracuje również kiedy lodówka przestaje chłodzić. Wyłącza się dopiero kiedy bardzo się nagrzeje. Prawdopodobnie jest mało czynnika. Przemawia za tym fakt, że zaczęło się od problemów z zamrażarką. Słabo mroziła. Teraz również chłodziarka chwilę mrozi po czym przestaje choć sprężarka nadal działa.
  • Pomocny post
    Moderator AGD
    robertmatt napisał:
    Po dalszej obserwacji okazuje się, że sprężarka pracuje również kiedy lodówka przestaje chłodzić. Wyłącza się dopiero kiedy bardzo się nagrzeje. Prawdopodobnie jest mało czynnika.

Sprawdź ręką jak ciepły jest skraplacz. Powinien być cały ciepły. Jeśli połowa jest prawie zimna i zimny filtr - odwadniacz to masz prawie pewne ,że jest mało czynnika.
  • Poziom 10  
    Niestety, okazało się , że sprężarka po przełączeniu na zamrażarkę nie daje już rady i to ona jest winna. To diagnoza fachowca, który obejrzała sprzęt. Tak więc sprawa rozwiązana, niestety bez happy endu. Dziękuję za wszystkie porady.