Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows 10 - klawiatura ekranowa chowa się po kliknięciu polskiego znaku

kk.2000 31 Lip 2018 17:59 519 7
  • #1 31 Lip 2018 17:59
    kk.2000
    Poziom 26  

Sprawa dotyczy klawiatury ekranowej w Windows 10 x86 (wszystkie ostatnie buildy)

W10 zainstalowany na tablecie. Klawiatura otwiera się automatycznie.

Pisząc cokolwiek na klawiaturze wszystko jest ok, ale po użyciu polskiego znaku diakrytycznego, klawiatura znika, ukrywa się. Ostatnia zbiorcza aktualizacja nie przyniosła rozwiązania.

Macie jakieś mądre pomysły? Tylko proszę o darowanie sobie idiotycznych porad z serii "przeinstaluj widnows" itp. Jestem programistą od 28 lat, więc na pewno podstawy mam za sobą.

0 7
  • #2 31 Lip 2018 19:09
    krzychupar
    Poziom 41  

Jesteś programistą ale z tego co napisałeś to nie wiadomo o co tobie chodzi.

0
  • #3 31 Lip 2018 20:49
    safbot1st
    Poziom 43  

@krzychupar Ja rozumiem, ale chętnie zwalę winę na MS i jego poprawki.

0
  • #4 31 Lip 2018 21:28
    kk.2000
    Poziom 26  

krzychupar napisał:
    nie wiadomo o co tobie chodzi.

OK, wyjaśniam.

Po kliknięciu dotyku na okienko tekstowe (np. pole adresu www w przeglądarce), otwiera się klawiatura. Mogę za jej pomocą pisać wszystkie znaki, jednak

po wpisaniu jakiegokolwiek znaku polskiego z prawym ALT (np. ąćęłńśźż) klawiatura chowa się. Wygląda to tak, jak bym użył skrótu klawiszowego, ale żaden skrót nie jest przypisany do prawego ALT + diakrytyka.

Niestety, Microshit nie jest świadom czasów, w których istnieją ekrany dotykowe, albo ja nie jestem świadom, gdzie Microshit ukrył funkcję chowania klawiatury.

0
  • #5 01 Sie 2018 09:16
    Matuzalem

Poziom 43  

Pierwszy psot co prawda zrozumiałem, ale po przeczytaniu tego:

kk.2000 napisał:
    iestety, Microshit nie jest świadom czasów, w których istnieją ekrany dotykowe, albo ja nie jestem świadom, gdzie Microshit ukrył funkcję chowania klawiatury.
    oświadczenia przekonującego wszystkich, iż "to nie ja - to oni" mogę najwyżej napisać: SOA#1.

Tak poważniej zaś - przecież poza tym, że podał Pan "numer" systemu kompletnie nie wiadomo nic o jego wersji, buildzie i roli jaką ma pełnić w opisie słowo "zawsze" oraz tego czy chodzi o Alt (tytuł), czy znak diakrytyczny (treść), bo w tym zakresie rzeczywiście Pańskie słowa są niespójne. Stąd może jednak warto by pokusił się Pan o dokładniejsze przedstawienie "okoliczności przyrody" związanych z tą przypadłością, a gdyby się okazało, że "zawsze" było tylko ozdobnikiem, to i tego kiedy wystąpienie objawu Pan zauważył (i - jednak - na jakim sprzęcie).

0
  • #6 01 Sie 2018 09:26
    safbot1st
    Poziom 43  

A ja się nie wgłębiam, jedynie podpowiadam, aby zaglądnąć do ułatwień dostępu i ustawień trybu tabletowego.

0
  • Pomocny post
    #7 01 Sie 2018 22:34
    Artur34
    Poziom 14  

Chy jutro powinienem mieć podobny komputer, ale już teraz mogę zasugerować zmianę klawiatury na polską, zamiast na polski programisty, spróbować na takiej ewentualnie zmienić, na przykład na niemiecka i spróbować wprowadzić niemieckie symbole lub inne z innych jerzyków jeśli inne wersje będą działać to zostaje błąd w klawiaturze polskiej, "polski programisty" i trzeba by to zgłosić przez systemową pomoc Windowsa. Po za tym w opcjach polski programisty Układ klawiatury dotykowej nie widzę przycisku ALT? Może to wina, że nie mam monitora dotykowego, jak dobrze pójdzie jutro się tego dowiem.Windows 10 - klawiatura ekranowa chowa się po kliknięciu polskiego znaku

Ok jak mówiłem mam klawiaturę ekranową na dotykowym monitorze, faktycznie jest tak jak piszesz, po wciśnięciu "AltGr" pojawiają się litery polskie i po wybraniu jakiejś znika panel z klawiaturą.
    Teraz są dwa rozwiązania, zmieniasz klawiaturę na taką znaną z androida i wtedy polskie litery możesz wpisywać bez przeszkód jak na androidzie, czyli po przytrzymaniu danej literki wybierasz jej wariant np: c->ć.

Jeśli chcesz jednak używać klawiatury z "Alt" to przed każdą operacja zmiany literki na jakąś polską trzeba uaktywnić Ctrl->AltGr-> i dopiero wybrać literkę wtedy klawiatura nie znika..
    Dziwne, że do tego nie doszedłeś sam.
    Ok mniejsza z tym w samych ustawieniach systemowych nie znalazłem żadnego ustawienia, odpowiedzialnego za tą przypadłość (oprócz emotikonów :) ) jeszcze nie sprawdziłem innych języków, jak będę miał czas to sprawdzę, ale wychodzi na to, że to wina samej klawiatury tak programista to zaprogramował, albo niechcący wkradł się błąd. Można spróbować pisać w tej sprawie do Microsoftu

0
  • #8 03 Sie 2018 06:20
    kk.2000
    Poziom 26  

Artur34, dziękuję za odpowiedź. W końcu się doczekałem jakichś konkretów.

Faktycznie, używałem czasem klawiatury uproszczonej, ale korzystanie z niej zabiera mi jeden rdzeń procesora w mózgu. Siła podświadomego nawyku.

Co dotyczy Ctrl + Alt to jednak kliknięcie o 1 klawisz więcej za każdym razem i znów łamanie nawyków. Dlatego szukam rozwiązania tej kolejnej kichy Microshita.

0