Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Krups EA9000 - Zacinający i zatrzymujący się młynek

25 Sie 2018 11:59 1140 26
  • Poziom 7  
    Witam i proszę o pomoc w diagnozie usterki młynka widocznej na filmiku , jaka może być przyczyna i da się to naprawić a jeśli tak to jak czy młynek jest do wymiany .
    pozdrawiam

https://filmy.elektroda.pl/94_1535191303.mp4

• Specjalista AGD
    Rozebrać wyczyścić i sprawdzić wizualnie co się dzieje..
    Na moje oko to kręcąc tak zapchanym młynkiem wiele z niego już tam nie zostało, więc pewnie do wymiany ale.. Nie ma reguły, może samo wyczyszczenie pomoże.

Naturalnie sam z siebie się nie zablokował - do wymiany uszczelki na tłoku , zawór dystrybutora i czyszczenie skraplacza.
  • Poziom 7  
    Nawet nie wiem jak go rozebrać ..nie mogę nigdzie znaleźć instrukcji serwisowej

• Specjalista AGD
    Cztery górne czarne śrubki od osłony ślimaka regulacji grubości mielenia. Potem tylko przekrecamy zarno i wyjmujemy- choć w twoim przypadku jest mocno zalepione wiec może nie być łatwo.
    Instrukcja serwisowa wskazuje , że w przypadku jakich kolwiek anomali z młynkiem - wymiana :)

Demontaż młynka powoli i pamiętać wszystko co i jak - żeby krzywo nie złożyć, bo on-line już wtedy nie pomogę ustawić młynka ;)
  • Poziom 7  
    odkęciłem osłonę ślimaka ..co dalej ? to chyba ważne żeby nie zmienić ustawień ślimaka albo się mylę...
    na marginesie ..regulacja grubości zmielenie chyba w ogole nie działa bo w panelu sterowania nie ma takiej opcji ..jest moc czyli ilość ale nie grubość mielenia
  • Poziom 11  
    Oczywiście ślimak i obręcz muszą wrócić do pozycji w której były wcześniej. Przed wyciągnięciem ślimaka zrób kropkę markerem i po problemie. Potem wywalasz ślimak. Obręcz obracasz w skrajnie lewe położenie i wyciągasz górne żarno. Dobrze jest je delikatnie podważyć np cienkim śrubokrętem na wysokości zaczepów. Nic na siłę. W środku wyczyść co się da i zwróć uwagę na łopatki wyrzutnika. Potrafią się połamać albo zetrzeć
  • Poziom 11  
    Poza tym nie ma możliwości ręcznego ustawiania grubości mielenia. Ekspres dam dostosowuje młynek do rodzaju kawy. Działanie ślimaka możesz sprawdzić przez menu serwisowe w zakładce grinder
  • Poziom 7  
    Jak wejść/wyść do menu serwisowego ?
  • Poziom 11  
    heko48 napisał:
    Jak wejść/wyść do menu serwisowego ?

Wciskasz przycisk włączania i zanim pojawi się logo Krupsa musisz wykonać sekwencje dotyku lewy górny, prawy dolny, lewy dolny, prawy górny róg ekranu

• Specjalista AGD
    Młynek jest na skraju wykończenia.
    Albo wymiana albo można wymienić sam wyrzutnik co zmniejszy koszty ale utrudni wymianę ( można kupić na aukcjach ).
    Potem trzeba się zabrać za wymianę zaworu dwubarowego , uszczelek tłoka i czyszczenie skraplacza.
    Przed wymianą uszczelek tłoka dobrze jest wyczyścić komorę parzenia.
  • Poziom 7  
    chodzi o zużycie łopatek wyrzutnika ?

Dodano po 46 [minuty]:

czyszczenie młynka zdecydowanie pomogło , młynek pracuje prawidłowo :)
    czy w tym przypadku zabierać się za pozostałe czyli za wymianę zaworu dwubarowego , uszczelek tłoka i czyszczenie skraplacza i czy to jest do zrobienia dla kogoś kto nigdy tego nie robił i nawet nie wie gdzie się znajdują ?:)
  • Poziom 11  
    Tak jak kolega wyżej pisał młynek wymaga regeneracji bez 2 zdań, bo za chwilę znowu zrobi się to samo, albo będzie mielił po 20s na małą kawę. Można kupić wyrzutniki drukowane w 3D. Rozkręcenie samego młynka potrafi być bardzo upierdliwe. Nakrętka na dole ma lewy gwint. Jak już ja odkręcisz to z resztą sobie poradzisz.
    Wracając do pytania wyżej. Krups to jednak jest Krups, i dla świętego spokoju zamów komplet uszczelek i je wymień jak już masz rozebrany ekspres. Instrukcje na forum już się pojawiały wielokrotnie. W tym modelu uszczelki wymienia się identycznie jak w każdym innym automatycznym Krupsie (na forum szukaj pod oznaczeniami EA lub XP). Do tego przynajmniej oczyszczenie i przesmarowanie zaworu dwubarowego, oraz
    udrożnienie aluminiowego skraplacza, który znajduje się na samym dole pod dystrybutorem. Na koniec wszystkiego kalibracja ekspresu z wcześniej już wymienionego menu serwisowego. Zakładka sub funkcion/brewing funkcion/reset/calibrate sensor z pastylką 10-11mm. Instrukcja też już chyba jest gdzieś na forum
  • Poziom 7  
    mam młynek i inne części z mojego starego expresu EA8050 ,odrzutnik na oko w znacznie lepszym stanie ..swoją drogą niepojęte że jest to plastikowe ...czy przełożyć odrzutnik czy najprościej cały młynek ..problem w tym trochę się różni korona młynka

Krups EA9000 - Zacinający i zatrzymujący się młynekKrups EA9000 - Zacinający i zatrzymujący się młynekKrups EA9000 - Zacinający i zatrzymujący się młynek

Dodano po 19 [minuty]:

do czego służy ,jak wygląda ( może link do north? ) , w którym miejscu jest w ekspresie i jak wyczyścić zawór dwubarowy
  • Poziom 11  
    heko48 napisał:
    mam młynek i inne części z mojego starego expresu EA8050 ,odrzutnik na oko w znacznie lepszym stanie ..swoją drogą niepojęte że jest to plastikowe ...czy przełożyć odrzutnik czy najprościej cały młynek ..problem w tym trochę się różni korona młynka

Krups EA9000 - Zacinający i zatrzymujący się młynekKrups EA9000 - Zacinający i zatrzymujący się młynekKrups EA9000 - Zacinający i zatrzymujący się młynek

Dodano po 19 [minuty]:

do czego służy ,jak wygląda ( może link do north? ) , w którym miejscu jest w ekspresie i jak wyczyścić zawór dwubarowy

Jeśli przełożysz cały młynek, to możesz miec problem z ustawieniem tej zębatej obręczy we właściwej pozycji na nowym młynku. Moim zdaniem jednak prostsze byłoby przełożenie samego wyrzutnika.
    Wracając do samego zaworu. zależy czy zdecydujesz się na wymianę uszczelek czy nie. Jeśli przeprowadzasz pełny serwis to porób dokładne zdjęcia i go rozbierz zupełnie. Górna połowa obudowy trzyma się na kilku śrubkach. Po jej zdjęciu z góry widoczny będzie dystrybutor (urządzenie do którego zbiegają się wszystkie węże ciśnieniowe), zawór dwubarowy jest połączony z dystrybutorem. To taki cylindryczny korpus z tłoczkiem w środku. Demontuje się go poprzez obrót o jakąś 1/3. Jeśli jednak idziesz na łatwiznę i nie ruszasz uszczelek, to do dystrybutora można dobrać się od spodu. Dolna obudowa trzyma się na 5 śrubkach, sam dystrybutor chyba na 1.

• Specjalista AGD
    To ja dodam od siebie - po zdjęciu dolnej obudowy jeszcze dwie śrubki trzymają białą osłonę( na której znajduje się ów skraplacz) i nie ma potrzeby wykrecabia dystrybutora, dostęp do zaworu jest bardzo dobry.

Młynek jak najbardziej można przełożyć ale jak kolega wspomniał - jego ustawienie jeżeli to debiut będzie bardzo skomplikowany , także warto spróbować wymienić sam wyrzutnik i na starym młynku poznać jego budowę ;)
    Warto mieć czyste podłoże, bo kulek i spreżynek może się posypać.
  • Poziom 7  
    Wyrzutnik ze starego wyjęty , poszło gładko wygląda chyba nienajgorzej ...ale nie mogę teraz wyjąć młynka z Baristy po odkręceniu 3 śrub mocujących..

Krups EA9000 - Zacinający i zatrzymujący się młynekKrups EA9000 - Zacinający i zatrzymujący się młynek
  • Poziom 11  
    Wyrzutnik wygląda dobrze. O ile pamiętam tam młynek trzymają chyba tylko te 3 śruby. Poruszaj go delikatnie lewo/prawo może się zaklinował. Ewentualnie może trzyma go przewód zaczepiony o fragment obudowy pod spodem. Uważaj przy ponownym montażu, żeby wysypką młynka nie rozciągnąć sprężyny zgarniacza
  • Poziom 7  
    To zabieram się do skraplacza , rozumiem żeby zdjąć dolną obudowę muszę zdemontować wszystkie boczne ?
  • Poziom 11  
    heko48 napisał:
    To zabieram się do skraplacza , rozumiem żeby zdjąć dolną obudowę muszę zdemontować wszystkie boczne ?

Teoretycznie nie. Wykrecasz wszystkie śrubki jakie są widoczne z dołu i zdejmujesz całą podstawę. Praktycznie im bardziej rozebrany ekspres tym łatwiejszy dostęp do pozostałych komponentów
  • Poziom 2  
    Czy możecie podpowiedzieć jak odkręcić nakrętkę w młynku? Chcę wymienić wyrzutnik, ale utknąłem na tej nakrętce. Nie chcę czegoś połamać, a nie mam pomysłu jak to zblokować, żeby się nie kręciło.

• Specjalista AGD
    Na pewno nie jest łatwe zadanie.
    Ja zarno łapie kluczem mors A z drugiej strony nakrętka na klucz 10. Naturalnie pamiętamy że to lewy gwint.
  • Poziom 2  
    Z nakrętką sobie poradziłem. Rozciąłem ją, a po wymianie zgarniacza założyłem nową nakrętkę. Młynek naprawiony i działa prawidłowo.
    Mam jeszcze pytanie. Zauważyłem, że miałem rozciągniętą sprężynę, która zgarnia kawę. Zamówiłem nową. Czy macie jakieś zdjęcia albo instrukcje jak należy ją prawidłowo zamontować?