Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Połączenie poczty gmail i onet

21 Wrz 2018 19:13 2844 6
  • Poziom 28  
    Cześć

Mam adres pocztowy na onecie i tam pełno spamu, a co gorsze wchodzą maile z załącznikami - wirusy/zip. Poczytałem w necie, że mogę podłączyć skrzynkę onetu do gmaila i udało mi się to zrobić, ładnie się zaimportowała.

Przez stronę www na gmail jest opcja zmiany nadawcy, ale nie wiem czy mogę skonfigurować program pocztowy tak by nadal używać adresu onetu, ale jako imap/smtp gmaila..
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    OIP to tamto "podłączenie" polegało na tym, że gmail 'ma moc' ( i dane do logowania się) - aby wysyłać pocztę w imieniu onetowego nadawcy - i tylko na tym to polega. Kiedyś, już ładne parę lat temu mieliśmy w firmie wiele przypadków takiego "cudownego łączenia sobie kont pod google'a" i podpinania ich przez nieświadomych niczego (np troski o poufność korespondencji) pracowników.
    Na skutki (te przykre) nie trzeba było zbyt długo czekać ...

Jeśli tym razem piszesz o podobnym mechanizmie - to niestety, ale nie da się tego tak zrobić jak byś chciał.
    Ale , ponieważ chodziło Ci w sumie tylko (jeśli zrozumiałem dobrze) o "bezpieczniejszą" pocztę - pod względem filtrowania potencjalnie niepożądanych treści (oraz niebezpiecznych) , więc może zasugeruję Ci użycie znacznie lpeszego klienta poczty (niż wszelakie rozwiązania Outlookowe) . czyli Thunderbirda. Ma on bowiem dość duże możliwości filtrowania poczty poporzez wielorakie filtry, a sam nawet, bez robienia czegokolwiek, nieźle odróżnia tą "chcianą" i "lubianą" od tej "niechcianej" cyz wręcz spamowej. Zapamiętuje tutaj Twoje osobiste decyzje , co tez zwiększ trafność jego filtrów. A przy tym daje możliwość blokowania niepożądanych oraz wręcz wyłączenia wyświetlania inline-owego załączników, o co Ci chyba również chodziło.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    ergie napisał:
    czy mogę skonfigurować program pocztowy tak by nadal używać adresu onetu, ale jako imap/smtp gmaila

Parę lat temu było tak że gmail pozwolił wysyłać z klienta gmail-a pocztę jako zzz(malpa)onet.pl jak potrafilłeś 'udowodnić' ze masz dostęp do skrzynki, zzz2onet.pl.
    Ale do końca to nie działało, gmail robił spoof sender-a, odbiorca wiedział że to przeszło przez gmail-a bo widoczne było 'via gmail' chyba był komunikat u odbiorcy.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Problemów było co niemiara z tym , zwłaszcza po niejakim wymuszeniu poprawnych (zgodnych z RFC) konfiguracji SPFów u głównych providerów , się zagotowało trochę w "gołebnikach" :) ...
    Ale to już przeszłość.

Niemniej , jeśli Koledze (Autorowi) chodziło tylko o zwiększenie bezpieczeństwa- sugerowałbym zmianę [konfiguracji] klienta poczty . Bo podpinanie w 'ten czy inny' sposób jednej skrzynki (jednego konta) pod drugie - zawsze jest obarczone pewnym 'security risk'iem (większym lub mniejszym - to zalezy od tego co na tą pocztą się przesyła, jak i komu) ale jednak. A że prawa Murphy'ego zdają się kochać szczególnie 'ludzi w potrzebie' więc jak ma coś nawalić to z reguły wtedy kiedy bedzie akurat super potrzebne i wiele od tego będzie zależeć. I wtedy waśnie posiadanie osobnych skrzynek u niezależnych providerów okazuje się mieć wiele sensu...
  • Poziom 28  
    Cześć, dziękuję na wstępie za zainteresowaniem się tematem

- Mam konto na onecie, założyłem skrzynkę na gmailu
    - Na gmailu dodałem zewnętrzne konto onetowe i gmail pobrał mi wszystkie wiadomości odebrane i wysłane
    - W thunderbirdzie utworzyłem konto pocztowe gmail (poprzez imap)
    - po pobraniu wiadomości na komputer, wyedytowałem adres email z gmaila zmieniłem go na onet

W taki sposób mam wiadomości, które są filtrowane przez serwery gmaila, część wiadomości nie pobrała się, bo grupa gmail zablokowała pobieranie niebezpiecznej treści/załącznika (takie info mam na skrzynce email). Jak wysyłam do kogoś maila, to widnieje adres onetowy.

Wszystko działa od 3 dni bez problemu, jak się sprawdzi to zmienię reszcie ludzików, bo kliknęli przez pomyłkę takiego zipa i były spore problemy z odtwarzaniem danych (dobrze, że była kopia:)

Dodam jeszcze do thunderbirda jakiś filtr, polecicie coś ?
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Wiesz co , ja nie używam żadnych ekstra rozszerzeń , tylko modyfikuję natywne ustawienia (w razie potrzeby)
    Generalnie robię tak dlatego, że :
    1) filtrowanie treści robimy po stronie serwera (w jednej z firm gdzie mamy własne - open source'owe mechanizmy jak np. mocno tunningowany spam assasin i.i.)
    2) ponieważ mam Grzmotoptaka (thunderbirda) od dłuższego czasu (kilka lat) więc zdążyłem go "nauczyć czego nie lubię" i on to filtruje w jakichś 50-60 % bezbłednie.
    3) Pozostałe 40 % to wiadomości niechcianych (te które sa napisane zgodnie z RFC (nagłówki) i składnie po polsku i przechodzą wiele filtrów spamowych - tutaj thunderbird pomaga mi dlatego, że a) nie wyświetla domyłsnie załączników a jedynie informuje że są (i umozliwia otwarcie ale to usze osobiście je otworzyć) i
    b) jesli raz zamarkuję dany mail jako spam - to automatycznie
    - (mam stworzone odp regułkę w konfiuracji) trafia on do folderu SPAM
    każdy następny mail z tego konta nawet nie pozostanie w INBOXie a zostanie automatycznie przeniesiony do SPAMu
    To w połączeniu z dość agresywnie działającym antywirusem - tegoroczny bitdefender bardzo wiele
    (a niektórzy koledzy twierdza nawet że przesadnie wiele) uwagi poświęca próbom phishingu, czy ogólnie malware'u

Może to niezbyt wyszukane rozwiązania - i może Koledzy coś innego zaproponują - ale mnie osobiście
    do pracy jako inżynierowi bezpieczeństwa i aplikacji sieciowych - jak na razie wystarczają.

dla większej jasności - wrzucam screen z konfiguracji mojego Grzmotoptaka (kwestie filtrowania junk-maila):
    Połączenie poczty gmail i onet

Pozdrawiam

UPD: jeszcze jedno - z branżowego punktu widzenia - nie robię tak dla wszystkich kont . Mam(y) posiadam(y) specjalne konta gdzie odwrotnie nie tylko że nie filtrujemy niczego ale wręcz kolekcjonujemy caly przchodzący na nie SPAM i wręcz postaraliśmy się z Kolegami ,żeby były one na możliwie wielu listach "wysyłkowych" cyzli żeby pojawily się w wielu niebezpiecznych miejscach . To takie konta na których gromadzimy caly potencjalny SPAM w celu późniejszej jego klasyfikacji i uczenia naszych mechanizmów heurystyczno-antyspamowych. Taki rodzaj honey-potów . :)
    Ale , oczywiście takich kont nie obsługujemy normalnie (cyztaj - nie odczytujemy thunderbirdem.) . A pryznajmniej nie często i nie klikamy w kazdy lepszy załącznik - o ile to nie jest virtualna maszyna specjalnie do celu testów "wypadkowych" utworzona)

Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Przez jakiś czas to fajnie działało, ale później onet zaczął blokować połączenia, przesyłanie poczty i co jakiś czas poczta po prostu nie działała. Zrezygnowałem z tego pomysłu. Dziękuję za pomoc.