Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Julia STEREO - nie odbiera fal długich, średnich i krótkich

darek-volt 30 Sep 2018 16:38 1920 19
    darek-volt
    Level 3  
    Witam,

Ostatnio, gdy korzystałem z radia Julia STEREO, chciałem posłuchać PR1 na długich.
    Niestety na zakresie fal długich nie mogłem odebrać stacji radiowej :cry: . W późniejszym czasie sprawdziłem fale średnie i odebrałem jakąś stację, lecz gdy kręciłem pokrętłem, nadal zostawało na tej stacji (szukałem na całej skali i tylko ta stacja grała). Podobnie było z falami krótkimi. Jedynie na UKF wszystko było w porządku.
    Podpowiem, że kiedyś radio grało normalnie na długich, ale wraz z czasem coraz trudniej było tą stację odebrać.

Prosiłbym o szybką odpowiedź :-)

Pozdrawiam,
    darek-volt :D
  • Helpful post
    mariusz10203
    Level 11  
    Posprawdzaj izostaty i je przeczyść może nie łączą.Pomierz napięcia w tych punktach co są na schemacie przy torze fal długich,średnich i krótkich.
    Julia STEREO - nie odbiera fal długich, średnich i krótkich
  • Helpful post
    mariusz10203
    Level 11  
    Tak we wskazanych miejscach robić pomiary.
    darek-volt
    Level 3  
    Witam,

Jestem w trakcie pomiarów i jak narazie nie są zgodne z książką. To znaczy np.
    Tranzystor AM FAL Krótkich
    E = 2,85-2,9V, a powinno byc 2,3V
    B = 3,4-3,5V, a powinno być 2,7V
    C = 10,8V, a powinno byc 10,5V

W późniejszym czasie dośle resztę pomiarów. Co może być wstępną objawą? :|

Pozdrawiam,
  • Helpful post
    Adam-T
    Level 40  
    darek-volt wrote:

A wiesz, że podałeś pomiary na elektrodach tranzystora? Do pełni szczęścia brakuje tylko na którym to tranzystorze robiłeś te pomiary?
  • Helpful post
    Adam-T
    Level 40  
    darek-volt wrote:
    To był tranzystor od zakresu fal krótkich.

Nie o to mi chodziło. Na schemacie (post #2) jak i na zdjęciu które Ty zamieściłeś (post #4) są oznaczenia poszczególnych tranzystorów Txxx (gdzie xxx to numer np T101) i proszę trzymajmy się tego.
    darek-volt wrote:
    Chyba, że mam zmienić plan na inny?

A tutaj nie rozumiem co chcesz zmieniać.
    darek-volt
    Level 3  
    Witam,

Adam-T - Chciałbym się upewnić, czy dobrze rozumiem. Wysłałem fotkę schematu i zaznaczyłem na czerwono punkty do pomiaru. Mówimy tu o zakresie AM, bo UKF działa (chyba, że będzie konieczność sprawdzenia).

Ewentualnie, jak się mylę, to prosiłbym o zaznaczenie na schemacie miejsc, tam gdzie mam przystąpić do pomiarów.

Pozdrawiam,
  • Helpful post
    Adam-T
    Level 40  
    Chodzi mi o to co zaznaczyłem (o oznaczenie tranzystorów).
    Czyli "bierzesz na tapetę" tranzystor np T104 robisz pomiary i piszesz:
    T104:
    E - xxV
    B - xxV
    C - xxV
    A Ty piszesz tranzystor AM.....
  • Helpful post
    DIORADIO
    Level 30  
    Czy wiesz które to są tranzystory od AM-u, a które od FM-u? Wytłumacz co to jest tranzystor fal krótkich i który to, bo podejrzewam że nie znasz się na schemacie. A wiesz które filtry są od AM a które od FM? Adam -T wytłumaczył Ci jak masz postępować i opisywać i tego się trzymaj. Jak Ci napiszę żebyś określił który to tranzystor od mieszacza AM to będziesz wiedział? Tutaj podaje się numery :np. T-101, R -130, C-302. A czy masz serwisówkę do tego radia?
  • Helpful post
    DIORADIO
    Level 30  
    Czy radio odbiera fale średnie i krótkie czy nie? Czy jak kręcisz gałką to kondensator ( rotor) zmienia swoje położenie czy nie? Jeżeli złapałeś jakąś stację na średnich to znaczy że AM jest sprawny tylko nie łapiesz fal długich. Więc obejrzyj dokładnie antenę ferrytową i sprawdż czy cewki wej.DŁ. nie są porwane.Pomierz też cewkę oscylatora fal DŁ. czy ma "przejścia" i napisz jaki ma numer.
  • Helpful post
    Gaguspan
    Level 24  
    darek-volt wrote:
    Witam,

Jestem w trakcie pomiarów i jak narazie nie są zgodne z książką. To znaczy np.
    Tranzystor AM FAL Krótkich

Nie wiem czy czytałeś dokładnie wszelkie uwagi producenta na schemacie ale wyraźnie napisane jest, że pomiar napięć dokonano woltomierzem o impedancji 20kOhm/volt i przy braku sygnału. Poza tym myślę, że wartości jakie podałeś są prawidłowe, zważywszy na to, że radio zostało wyprodukowane w latach 80-tych, kiedy obowiązywało wtedy napięcie sieci 220V. Teraz mamy 230V, czyli różnica w pomiarach jest jak najbardziej właściwa.
    darek-volt
    Level 3  
    No rzeczywiście nie wziąłem faktu, że radio jest na 220V :crazyeyes:

DIORADIO - "Czy jak kręcisz gałką to kondensator ( rotor) zmienia swoje położenie czy nie?"

Odp: W ten weekend sprawdzę, czy porusza się rotor. Ale podejrzewam, że rotor nie koniecznie, ponieważ np. jak kręcę pokrętłem (włączone fale UKF) to normalnie można wyszukać. Oczywiście sprawdzę i dokonam pomiarów. Przy okazji zobaczę w jakim jest stanie antena ferrytowa.

Pozdrawiam,
    :D

Dodano po 8 [minuty]:

Witam,

DIORADIO - "Czy radio odbiera fale średnie i krótkie czy nie?"

Wygląda to tak, że jak włączę fale średnie i odbiorę stację to ona pokrywa się na całym zakresie. Podobnie z falami krótkimi. Natomiast na falach długich, kiedyś odbierałem PR1, ale zdarzało się, że jak radio jeszcze raz podłączę po krótkiej przerwie, to PR1 jest np. na 180kHz. Teraz to nic nie łapie na długich, oprócz szumów. Za to UKF bez zarzutów.

Pozdrawiam,
  • Helpful post
    DIORADIO
    Level 30  
    Zostaw UKF w spokoju. Masz AM podzielony na 2 części, fale krótkie i( Dł. i Sr). Jeżeli odbierasz jakąś stacje na Sr na całym zakresie i Kr tak samo to znaczy że nie przestraja Ci heterodyny. Heterodyna na Kr to tranzystor T-406, a T-405 to wzmacniacz obwodów wejściowych fal Kr. Tranzystor T 401 to wzmacniacz obwodów wej. fal DŁ i Śr. a T - 404 to heterodyna fal DŁ i Śr. zobacz sobie cewki 302 i 303 która jest od którego zakresu. T-402 to jest mieszacz AM. Dałem CI "wędkę" .
    darek-volt
    Level 3  
    Witam po dłuższym czasie,

Już znalazłem winowajcę. Zdania usera "DIORADIO" potwierdziły się. Okazało się, że heterodyna uległa awarii. Nie wszystkie "blaszki" kręciły się. Posmarowałem mechanizm, pokręciłem gałką i ruszył cały mechanizm. W końcu zaczął odbierać PR1, a na średnich i krótkich można bez problemowo szukać stacje.

Dzięki wszystkim za pomoc :-D

Pozdrawiam,
    darek-volt