Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ETIUDA 411D - nie wyłącza się hamulec, wina elektromagnesu?

07 Lis 2018 21:06 279 2
  • Poziom 9  
    Witam.
    Jestem w trakcie remontu nabytego z grosze magnetofonu ETIUDA 411D. Po czyszczeniu, smarowaniu mechanizmu i wymianie pasków dość dobrze działa odtwarzanie. Utknąłem jednak na przewijaniu. Wydaje się, że albo brakuje jakiegoś elementu mechanizmu którego nie mogę namierzyć albo jest jakiś problem w sterowaniu elektromagnesem hamulca. Może ktoś z Was ma doświadczenie z tym mechanizmem i podpowie czy podczas przewijania elektromagnes powinien zadziałać i odblokować hamulec blokujący rolki.
    Podczas odtwarzania hamulec odpuszcza a przy przewijaniu nie, ręczne wymuszenie uniesienia hamulca powoduje poprawne przewijanie.
    Co dziwne i niezrozumiałe - napięcie na stykach elektromagnesu jest praktycznie stałe i wygląda że jest podawane ciągle jednakowe czy hamulec działa czy nie. Może jest sterowanie prądem a nie napięciem? Sam już nie wiem. Ze schematu również niewiele dałem radę wyczytać. Trochę na czuja wymieniłem tranzystory które według mnie sterują elektromagnesem, ale to nie dało rezultatów.
    Może ktoś z większym doświadczeniem w tych mechanizmach coś podpowie.

Pozdrawiam
    Rafał
  • Poziom 23  
    Cewka elektromagnesu ma przejście?
  • Poziom 9  
    Witam
    Dziękuję za naprowadzenie :)
    Uszkodzony okazał się faktycznie elektromagnes. Nie brałem tego wcześniej pod uwagę bo hamulec poprawnie działał przy odtwarzaniu - ale jak się okazało w przypadku odtwarzana sterowany jest on z innej części mechanizmu. Uszkodzenie było mechaniczne więc wystarczyło odwinięcie kilkunastu zwojów drutu i poskładaniu - wszystko działa poprawnie.

Pozdrawiam i dziękuję