Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ETIUDA 411D - nie wyłącza się hamulec, wina elektromagnesu?

07 Lis 2018 21:06 279 2
 • Poziom 9  
  Witam.
  Jestem w trakcie remontu nabytego z grosze magnetofonu ETIUDA 411D. Po czyszczeniu, smarowaniu mechanizmu i wymianie pasków dość dobrze działa odtwarzanie. Utknąłem jednak na przewijaniu. Wydaje się, że albo brakuje jakiegoś elementu mechanizmu którego nie mogę namierzyć albo jest jakiś problem w sterowaniu elektromagnesem hamulca. Może ktoś z Was ma doświadczenie z tym mechanizmem i podpowie czy podczas przewijania elektromagnes powinien zadziałać i odblokować hamulec blokujący rolki.
  Podczas odtwarzania hamulec odpuszcza a przy przewijaniu nie, ręczne wymuszenie uniesienia hamulca powoduje poprawne przewijanie.
  Co dziwne i niezrozumiałe - napięcie na stykach elektromagnesu jest praktycznie stałe i wygląda że jest podawane ciągle jednakowe czy hamulec działa czy nie. Może jest sterowanie prądem a nie napięciem? Sam już nie wiem. Ze schematu również niewiele dałem radę wyczytać. Trochę na czuja wymieniłem tranzystory które według mnie sterują elektromagnesem, ale to nie dało rezultatów.
  Może ktoś z większym doświadczeniem w tych mechanizmach coś podpowie.

  Pozdrawiam
  Rafał
 • Poziom 23  
  Cewka elektromagnesu ma przejście?
 • Poziom 9  
  Witam
  Dziękuję za naprowadzenie :)
  Uszkodzony okazał się faktycznie elektromagnes. Nie brałem tego wcześniej pod uwagę bo hamulec poprawnie działał przy odtwarzaniu - ale jak się okazało w przypadku odtwarzana sterowany jest on z innej części mechanizmu. Uszkodzenie było mechaniczne więc wystarczyło odwinięcie kilkunastu zwojów drutu i poskładaniu - wszystko działa poprawnie.

  Pozdrawiam i dziękuję