Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Czy ktoś widzi błąd w instalacji? Chłodna podłogówka i letnie grzejniki.

23 Lis 2018 20:39 594 8
  • Poziom 19  
    Od kilku dni badam instalację po modyfikacji tzn. wcześniej miałem kocioł węglowy. Natomiast teraz zainstalowano kocioł gazowy 2f. Viessmann 111-w. Problem polega na tym, że po włączeniu podłogówki i ustawieniu zaworu mieszającego na połowę regulacji (kocioł ustawiony na 60 st), niestety wszystkie grzejniki jak i podłogówka stają się letnie. Kocioł zużywa gaz i cały czas próbuje dogrzać do temperatury zadanej (mam wrażenie, że się męczy przy tym zadaniu), jednak po około 12 h pracy cała instalacja jest jedynie letnia. Gdy wyłączę sterownik podłogówki grzejniki się nagrzewają i temperatura w domu wzrasta. Czy macie pomysł co może być nie tak? Dodam też że wcześniej na kotle węglowym wszystko działało jak należy (co prawda była wcześniej starsza pompka wody, ale to chyba nie ma większego znaczenia?).
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 29  
    Trochę mało szczegółów. Jeśli był byś w stanie narysować schemat tej Swojej instalacji było by łatwiej. Tak na szybko masz tam przy rozdzielaczu zawór trójdrożny i poniżej niego zawór który jest pół otwarty. Kocioł węglowy daje większą temperaturę, skoro tak to czy nie powinieneś wyregulować zaworem trójdrożnym aby podnieść temperaturę na rozdzielaczu (możliwe że trzeba lekko przymknąć ten zawór kulowy poniżej. Czy ten sterownik od podłogówki to to coś wiszące na kablach przy skrzynce rozdzielacza?

Wygląda że skoro wyłączasz podłogówkę to więcej ciepła idzie na grzejniki, i dlatego grzeją. Prawdopodobnie po zmianie kotła musisz dobrać temperatury na kotle i na mieszaczu przy rozdzielaczu. Jeszcze raz przypomnę że dobrze by było zamieścić schemat instalacji. Czy pamiętasz jakie temperatury były na kotle węglowym? Bo to da jakieś odniesienie.
  • Poziom 36  
    spider_net napisał:
    jednak po około 12h pracy cała instalacja jest jedynie letnia. Gdy wyłączę sterownik podłogówki grzejniki się nagrzewają i temperatura w domu wzrasta.

Z opisu wynika, że grzejniki masz połączone z obiegiem podłogówki i stąd masz problem.
    Obieg podłogówki i grzejników powinny być od siebie odseparowane i działać niezależnie wtedy grzejniki miałyby 60 stopni tak jak grzeje kocioł, a układ mieszający schładzałby wodę na potrzeby podłogówki.
    U Ciebie jeśli masz oba rodzaje ogrzewania w jednym obiegu to dopóki podłogówka jest wyłączona to grzejniki grzeją OK i mają 60 stopni ale z chwilą włączenia podłogówki układ mieszający schładza wodę i tak schłodzona woda trafia też do grzejników.
    To tyle jeśli chodzi o moją logikę bez patrzenia na schemat i fotki, bo nie widzę innego powodu dla którego przy 60 stopniach na kotle to woda do grzejników dociera letnia jak w podłogówce.

Dodano po 7 [minuty]:

adversus napisał:
    Wygląda że skoro wyłaczasz podłogówkę to więcej ciepła idzie na grzejniki, i dlatego grzeją.

To też może być jakaś przyczyna, choć nie mam doświadczenia z podłogówką, więc trudno mi sobie wyobrazić, że podłogówka zabiera całe ciepło tj. 60 stopni jakie produkuje kocioł i do grzejników dociera już tylko chłodna woda. To może sugerować, że jest skopana jakaś przeróbka instalacji albo skopana regulacja. Najlepiej, aby to była tylko wina złej regulacji.

Dodano po 11 [minuty]:

spider_net napisał:
    Kocioł zużywa gaz i cały czas próbuje dogrzać do temperatury zadanej (mam wrażenie, że się męczy przy tym zadaniu), jednak po około 12h pracy cała instalacja jest jedynie letnia.

Co to znaczy, że masz wrażenie, że kocioł się męczy przy dogrzewaniu?
    Jaką temperaturę masz na kotle przy włączonej podłogówce?
    Czy bez podłogówki kocioł bez problemu dogrzewa i utrzymuje 60 stopni?

Jeśli kocioł męczy się i z trudem dogrzewa wodę do 60 stopni to może masz za bardzo skręconą moc maksymalną, która jest wystarczająca dla samych grzejników ale w przypadku włączonej podłogówki może być na granicy możliwości.
  • Poziom 20  
    Tak, jak koledzy wyżej piszą, nie ma innej opcji, żeby przykręcanie podłogówki powodowało wzrost temperatury kaloryferów, jak tylko to, że są we wspólnym obwodzie, więc albo Twój kolektor (rozdzielacz) faktycznie zasila 6 obwodów podłogowych, albo wraz z nimi są kaloryfery i nigdy (po za głowicami) nie sprawisz, aby woda zasilająca odbiorniki miała niezależne temperatury, albo nie wiem zapchany któryś pex do kaloryferów. Czy jesteś pewien, że nie ma gdzieś pomyłki "zasilanie - powrót", czy taki układ pracował już poprawnie?
  • Poziom 19  
    Niestety nie bardzo wiem jak rozrysować schemat układu. Dom parterowy (5 grzejników większych + 2 małe łazienkowe) plus podłogówka na ok. 1/3 powierzchnii domu (ok. 200m2). Regulacja zaworu trójdrożnego w skrzynce podłogówki nic nie daje. Wczoraj zawór ustawiony był na maksa i też instalacja na wszystkich grzejnikach i na podłogówce była letnia, a wręcz zimna. Ale zapaliła mi się dzisiaj lampka tzn. z tego co widzę to zawór w skrzynce podłogówki ma oznaczenie 35-60st. Czy to oznacza, że przepływ załącza się dopiero przy min.35 st? Co dalej -temperatura na rurce przed pompką waha się na poziomie 30-35 st. Może to być przyczyną, że zawór nie przepuszcza wody?
    Sterownik od podłogówki ustawiony jest na pracę ciągłą. Wcześniej gdy był uruchomiony piec węglowy i działał na zasadzie uzyskiwania odpowiedniej temperatury. Teraz jak wspomniałem uruchomiony jest na pracę ciągłą.
    Piec gazowy bez trudu uzyskuje ustawioną temperaturę i czuć przy rurce wychodzącej na obieg, że nie ma z tym problemu. Tak czy inaczej nie bardzo rozumiem gdzie idzie ciepło skoro, gdy załączę podłogówkę i grzejniki -wszystko staje się letnie.
    Może instalację trzeba przepłukać?
    Może to kwestia ustawienia jakiegoś parametru pieca?
    Na piecu węglowym wszystko działało, ale teraz nie mam pewności czy instalatorzy wszystko podpięli właściwie. Póki co chcę we własnym zakresie rozpoznać temat.
  • Poziom 14  
    Czy dobrze widzę że instalator zastosował mini sprzęgło hydrauliczne, a może bypass.
    Czy ktoś widzi błąd w instalacji? Chłodna podłogówka i letnie grzejniki.
  • Poziom 19  
    Nie nie -to tylko zaślepka. Rurki nie są połączone. To dawne wyjście bodajże od bojlera. Kurcze jestem załamany, bo wykonawca twierdzi, że wszystko dobrze zrobił i zostawił mnie z tym sam, a to co ja opisuję wg niego jest niemożliwe :(
  • Poziom 14  
    Sprawdź czy nie pomylone są rury zasilania i powrotu wpiętego do instalacji kotła gazowego.
    Zobacz która rurka się więcej nagrzewa przy grzejniku, dolna czy górna.
  • Poziom 19  
    Problem wynikł z nieprofesjonalnego wykonania usługi. Po pierwsze instalator nie wypłukał instalacji co powodowało zapychanie filtra siatkowego na powrocie i było głównym powodem tego stanu rzeczy (pompa pieca nie dawała rady). Po drugie był zamontowany niewłaściwy filtr z siatką do gazu, zamiast siatki do wody (różnica w perforacji siatki). Dodatkowo zainstalowałem na powrocie wody filtr magnetyczny Giacomini R146C, przez co łatwiej mi oczyszczać zabrudzoną instalację. W tej chwili jedynym problemem jaki pozostał jest niedogrzewanie dwóch największych grzejników w domu, ale to już kwestia do rozwinięcia po sezonie grzewczym. Planuję zdjąć oba grzejniki i wypłukać je pod ciśnieniem -powinno to rozwiązać problem. Póki co dziękuję za udział w dyskusji. Jeśli trzeba będzie wrócę tu z nowymi informacjami.