Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ustawienie temperatur ogrzewania podłogowego zasilanego pomp± ciepła

pawelhd2003 06 Dec 2018 19:28 5742 7
 • #1
  pawelhd2003
  Level 10  
  Witam,
  przewertowałem wiele stron, poczytałem na różne tematy, ale informacji jest tyle i każda opisuje troche inne przypadki, że potrzebuję Waszej pomocy.

  Posiadam lokal użytkowy 60m2 z ogrzewaniem podłogowym. Zasilanie pomp± ciepła buderus. S± dwa obiegi, na duże pomieszczenie oraz małe.

  W pomieszczeniu chce uzyskać temperaturę 22 stopni (jesli to będzie za mało to 23).
  Na sterownikach pokojowych ustawione mam dzień 22stopnie przez 10h, noc 21 stopni przez 14h.

  Pyt. 1. Czy w ogóle na noc ustawiać niższ± temperaturę? Je¶li tak, to z jak± najlepiej różnic±?

  Problem mam jednak ze zrozumieniem sterownika pompy ciepła a dokładniej parametrami "Temperatury".
  Ustawienie temperatur ogrzewania podłogowego zasilanego pomp± ciepła Ustawienie temperatur ogrzewania podłogowego zasilanego pomp± ciepła

  -na zdjęciu 3stopnie to temp. zewnętrzna.
  -27 stopni to temperatura cieczy w ogrzewaniu podłogowym. (je¶li pompa się zał±cza, stacze od około 20 do 40 stopni)
  -i teraz jedyne parametry które mogę regulować czyli 29,3/42,1.

  O co z nimi chodzi? Czy jest to ustawianie krzywej ogrzewania? Mogę regulować tylko parametr po lewej czyli 29,3 wyżej lub niżej.

  Jak± mam ustawić warto¶ć?

  Koszty ogrzewania po 3 miesi±cach s± kosmiczne, 600kW na miesi±c (tak, jeden miesi±c), a przecież nie ma jeszcze zimy!

  I teraz najważniejsze. Lokal wynajmuje od wła¶ciciela, który tego nie instalował, robili to poprzedni najemcy z którymi nie ma kontaktu.
  Czyli nie ma mi kto wytłumaczyć porz±dnie o co w tym chodzi, a ja nigdy nie miałem do czynienia z takim ogrzewaniem.

  Proszę o pomoc.
 • #2
  kaczakat
  Level 34  
  Na pocz±tek odczytaj nazwę PC i znajdĽ instrukcję obsługi sterownika. Taka zabawka powinna mieć możliwo¶ć ustawienia temperatury pomieszczenia lub pogodowego sterowania. Typowo w domu temperatura to 20oC, w biurach może być nawet delikatnie mniej, nikt nie siedzi tu w kapciach i bieliĽnie. Im wyższa temperatura w zimę tym gorzej dla zdrowia, bo powietrze jest bardziej suche. 23oC to tak bliżej łazienki, gdzie ludzie rozbieraj± się do naga, jak to jaki¶ gabinet lekarski to OK. A jak jest podłogówka to teoria mówi, że może być nawet 18oC w pomieszczeniu z tym samym komfortem jak przy 20oC. Jak masz teraz w biurze 23oC to nic dziwnego "że koszty kosmiczne", jednak 600kWh to niekoniecznie dużo dla lokalu, może to kontener z izolacj± 5cm. Typowo na podłogówce zakłada sie 40oC na zasilaniu, ale z PC może być i 35 (je¶li podłoga nie ma jaki¶ warstw mocno izoluj±cych - drewno, wykładzina) do nawet 50oC, kto¶ to powinien zaprojektować.
  Jak masz sterowniki pomieszczeniowe to może wybrany z nich jest wiod±cy i jak on osi±gnie zadan± temperaturę to PC się wył±cza lub na podstawie jego wskazań obniża moc. Możliwo¶ci jest na prawdę wiele.
 • #3
  pawelhd2003
  Level 10  
  Nie mogę znaleĽć modelu ale jest to prawdopodobnie Logatherm WPL 6/8/10 A. Ponadto przesłałem zdjęcie jak wygl±da sterownik pompy ciepła.

  Najważniejsze jest dla mnie co oznacza parametr 29,3 w lewym górnym rogu, ponieważ tylko ten mogę zmienić i w jakich warto¶ciach go ustawić.

  Sterowniki temperatury pokoju jak każde, ustawiam temp. dzień 22 stopnie i noc 21 stopni w biurze jak i sali dla klienta.

  Zależy mi na wyja¶nieniu co oznacza parametr jak wyżej oraz jak go ustawić.
  Nie potrzebuję dyskutować na temat komfortowej dla mnie temperatury (na pewno wewn±trz nie ma tych 23 stopni) oraz podpowiedzi typu "przeczytaj sobie instrukcje".
 • #4
  kaczakat
  Level 34  
  No wła¶nie nigdzie nie napisałe¶ jaki to budynek, nawet rodzaj okładziny ¶cian od wewn±trz ma znaczenie dla komfortu. Tak oznacza się temperatury zasilanie/powrót, z tym że u Ciebie jest na odwrót, także Ty możesz sobie regulować temperaturę powrotu z instalacji CO.
 • #5
  pawelhd2003
  Level 10  
  Rozumiem, a obja¶nisz mi jak± temperaturę powrotu najlepiej ustawić i dlaczego? I jak ona się ma do rzeczywistej temperatury wody w obiegu, która skacze z 20 do 40 stopni i tak w kółko?
 • #6
  kaczakat
  Level 34  
  W google jest instrukcja tej PC, sterownik wygl±da tak samo, to górnym lewym rogu to jednak krzywa grzewcza, ustaw j± sobie jak w instrukcji na 20/40, potem ewentualnie zwiększaj drugi parametr - w instrukcji jest opisane jak to zmieniać. Upewnij się że je¶li nie potrzebujesz CWU to wył±cz tę opcję lub maksymalnie obniż temperaturę. Poczytaj zreszt± instrukcję, jak czego¶ nie zrozumiesz to pytaj.
  To co skacze od 20 do 40 to jest temperatura zasilania. Te oznaczenia trochę mnie wprowadziły w bł±d, krzywe zwykle się podaje jako 20->40, takie oznaczenie z / to zwykle zasilanie/powrót. Niestety jak jest takie zużycie i tyle zeżarła pr±du, to nie spodziewaj się, że jak zacznie normalnie grzać to rachunki spadn±, szczególnie w styczniu i lutym, to powietrzna PC.
 • #7
  pawelhd2003
  Level 10  
  Poczytam, choć dla kogo¶ kto nigdy nie miał z tym styczno¶ci instrukcja nie jest łopatologiczna. Ale powiedzmy, że jako¶ potrafię wdrażać się w nowe rzeczy więc zasięgnę lektury.

  Wła¶ciciel lokalu posiada także pompę ciepła i mówi, że przy tak małym lokalu nie możliwe jest takie zurzycie kiedy ustawienia s± ok.

  Ponadto ma porównanie rachunków z poprzedni lat poprzedniego najemcy mojego lokalu. Były PONAD dwa razy niższe (a elektronika pobieraj±ca najwięcej pr±du u mnie to komputer wł±czony na 8h dziennie i o¶wietlenie, nic więcej), dlatego muszę znaleĽć rozwi±zanie.

  Dodam, że temperatura wewnętrzna sterowana jest termostatami OJ Microline jak na zdjęciu
  Ustawienie temperatur ogrzewania podłogowego zasilanego pomp± ciepła

  Dodano po 2 [godziny] 11 [minuty]:

  Instrukcje przeczytałem.
  Nie ma w niej jednak szczegółowych opisów jak dostosować krzyw± grzania do potrzeb użytkownika oraz innych warunków.
  Napisany był tylko krótki bez wyja¶nień przykład krzywej grzania V=22, H=30, dla podłogówki w jastrychu. Takie parametry też ustawię.

  1. JEst też w instrukcji mowa, że w panelu sterowania PC można ustawić temperatury grzania na pomieszczeń, ale po co to robić gdy mam zainstalowane na ¶cianach termostaty?
  2. Czy termostaty służ± jedynie do ograniczania temperatury podłogi je¶li dana temperatura zasilania dla temp. zewnętrznej okaże się zbyt wysoka?, a je¶li temp. zasilania będzie za niska, aby nagrzać pomieszczenie do ustawionej na termostatach temperatury, to termostaty i tak tego nie skoryguj±, ponieważ służ± jedynie do ewentualnego ograniczania ogrzewania?
 • #8
  kaczakat
  Level 34  
  Krzywa grzania po prostu wi±że temperaturę zewnętrzn± z parametrami zasilania, w instrukcji jest przykład, ustawiłe¶ że dla 20oC na zewn±trz temp zasilania jest 22oC (to parametr V), a dla -30 jest parametr H=30oC. No to raczej jest za nisko, jak zaczynałe¶ pisać ten temat miałe¶ odpowiednio 29 i 42oC, czyli Twoja krzywa (wła¶ciwie odcinek prosty na wykresie z temperaturami) była przesunięta do góry. Je¶li zużycie mocno wzrosło to obejrzyj jak się zachowuje jednostka zewnętrzna gdy PC rusza, może wymiennik jest zapchany syfem, może wentylator Ľle działa, może stoi gdzie¶ zabudowany (lub kto¶ go obudował) i masz po prostu grzałkę elektryczn±, lub wezwij serwis (izolację ptaki zeżarły, freon uciekł). Co do termostatów to zależy kto to montował i jak to faktycznie działa. Może ustaw wszystkie na 30oC i potem w jednym ustawiaj na 15oC, sprawdzisz czy jest jaki¶ steruj±cy wprost PC. Przy podłogówce kilka termostatów nie ma za bardzo sensu, chyba że jest jaki¶ rozdzielacz z głowicami termoelektrycznymi i każdy jest przypisany do 1 termostatu, np. 1 pomieszczenie ma za ciepło to je odcina. Normalnie np. z klimakonwektorami czy grzejnikami PC działa sobie sterowana jej czujnikiem temperatury, a poszczególne grzejniki/klimakonwektory s± wył±czane termostatami indywidualnymi. Głowice termoelektryczne na rozdzielaczach ogrzewania podłogowego to jednak rzadki widok.