Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ustawienie temperatur ogrzewania podłogowego zasilanego pompą ciepła

pawelhd2003 06 Gru 2018 19:28 132 7
  • #1 06 Gru 2018 19:28
    pawelhd2003
    Poziom 9  

Witam,
    przewertowałem wiele stron, poczytałem na różne tematy, ale informacji jest tyle i każda opisuje troche inne przypadki, że potrzebuję Waszej pomocy.

Posiadam lokal użytkowy 60m2 z ogrzewaniem podłogowym. Zasilanie pompą ciepła buderus. Są dwa obiegi, na duże pomieszczenie oraz małe.

W pomieszczeniu chce uzyskać temperaturę 22 stopni (jesli to będzie za mało to 23).
    Na sterownikach pokojowych ustawione mam dzień 22stopnie przez 10h, noc 21 stopni przez 14h.

Pyt. 1. Czy w ogóle na noc ustawiać niższą temperaturę? Jeśli tak, to z jaką najlepiej różnicą?

Problem mam jednak ze zrozumieniem sterownika pompy ciepła a dokładniej parametrami "Temperatury".
    Ustawienie temperatur ogrzewania podłogowego zasilanego pompą ciepła Ustawienie temperatur ogrzewania podłogowego zasilanego pompą ciepła

-na zdjęciu 3stopnie to temp. zewnętrzna.
    -27 stopni to temperatura cieczy w ogrzewaniu podłogowym. (jeśli pompa się załącza, stacze od około 20 do 40 stopni)
    -i teraz jedyne parametry które mogę regulować czyli 29,3/42,1.

O co z nimi chodzi? Czy jest to ustawianie krzywej ogrzewania? Mogę regulować tylko parametr po lewej czyli 29,3 wyżej lub niżej.

Jaką mam ustawić wartość?

Koszty ogrzewania po 3 miesiącach są kosmiczne, 600kW na miesiąc (tak, jeden miesiąc), a przecież nie ma jeszcze zimy!

I teraz najważniejsze. Lokal wynajmuje od właściciela, który tego nie instalował, robili to poprzedni najemcy z którymi nie ma kontaktu.
    Czyli nie ma mi kto wytłumaczyć porządnie o co w tym chodzi, a ja nigdy nie miałem do czynienia z takim ogrzewaniem.

Proszę o pomoc.

0 7
  • #2 06 Gru 2018 20:23
    kaczakat
    Poziom 21  

Na początek odczytaj nazwę PC i znajdź instrukcję obsługi sterownika. Taka zabawka powinna mieć możliwość ustawienia temperatury pomieszczenia lub pogodowego sterowania. Typowo w domu temperatura to 20oC, w biurach może być nawet delikatnie mniej, nikt nie siedzi tu w kapciach i bieliźnie. Im wyższa temperatura w zimę tym gorzej dla zdrowia, bo powietrze jest bardziej suche. 23oC to tak bliżej łazienki, gdzie ludzie rozbierają się do naga, jak to jakiś gabinet lekarski to OK. A jak jest podłogówka to teoria mówi, że może być nawet 18oC w pomieszczeniu z tym samym komfortem jak przy 20oC. Jak masz teraz w biurze 23oC to nic dziwnego "że koszty kosmiczne", jednak 600kWh to niekoniecznie dużo dla lokalu, może to kontener z izolacją 5cm. Typowo na podłogówce zakłada sie 40oC na zasilaniu, ale z PC może być i 35 (jeśli podłoga nie ma jakiś warstw mocno izolujących - drewno, wykładzina) do nawet 50oC, ktoś to powinien zaprojektować.
    Jak masz sterowniki pomieszczeniowe to może wybrany z nich jest wiodący i jak on osiągnie zadaną temperaturę to PC się wyłącza lub na podstawie jego wskazań obniża moc. Możliwości jest na prawdę wiele.

0
  • #3 06 Gru 2018 20:32
    pawelhd2003
    Poziom 9  

Nie mogę znaleźć modelu ale jest to prawdopodobnie Logatherm WPL 6/8/10 A. Ponadto przesłałem zdjęcie jak wygląda sterownik pompy ciepła.

Najważniejsze jest dla mnie co oznacza parametr 29,3 w lewym górnym rogu, ponieważ tylko ten mogę zmienić i w jakich wartościach go ustawić.

Sterowniki temperatury pokoju jak każde, ustawiam temp. dzień 22 stopnie i noc 21 stopni w biurze jak i sali dla klienta.

Zależy mi na wyjaśnieniu co oznacza parametr jak wyżej oraz jak go ustawić.
    Nie potrzebuję dyskutować na temat komfortowej dla mnie temperatury (na pewno wewnątrz nie ma tych 23 stopni) oraz podpowiedzi typu "przeczytaj sobie instrukcje".

0
  • #4 06 Gru 2018 20:38
    kaczakat
    Poziom 21  

No właśnie nigdzie nie napisałeś jaki to budynek, nawet rodzaj okładziny ścian od wewnątrz ma znaczenie dla komfortu. Tak oznacza się temperatury zasilanie/powrót, z tym że u Ciebie jest na odwrót, także Ty możesz sobie regulować temperaturę powrotu z instalacji CO.

0
  • #5 06 Gru 2018 20:48
    pawelhd2003
    Poziom 9  

Rozumiem, a objaśnisz mi jaką temperaturę powrotu najlepiej ustawić i dlaczego? I jak ona się ma do rzeczywistej temperatury wody w obiegu, która skacze z 20 do 40 stopni i tak w kółko?

0
  • #6 06 Gru 2018 21:05
    kaczakat
    Poziom 21  

W google jest instrukcja tej PC, sterownik wygląda tak samo, to górnym lewym rogu to jednak krzywa grzewcza, ustaw ją sobie jak w instrukcji na 20/40, potem ewentualnie zwiększaj drugi parametr - w instrukcji jest opisane jak to zmieniać. Upewnij się że jeśli nie potrzebujesz CWU to wyłącz tę opcję lub maksymalnie obniż temperaturę. Poczytaj zresztą instrukcję, jak czegoś nie zrozumiesz to pytaj.
    To co skacze od 20 do 40 to jest temperatura zasilania. Te oznaczenia trochę mnie wprowadziły w błąd, krzywe zwykle się podaje jako 20->40, takie oznaczenie z / to zwykle zasilanie/powrót. Niestety jak jest takie zużycie i tyle zeżarła prądu, to nie spodziewaj się, że jak zacznie normalnie grzać to rachunki spadną, szczególnie w styczniu i lutym, to powietrzna PC.

0
  • #7 07 Gru 2018 00:37
    pawelhd2003
    Poziom 9  

Poczytam, choć dla kogoś kto nigdy nie miał z tym styczności instrukcja nie jest łopatologiczna. Ale powiedzmy, że jakoś potrafię wdrażać się w nowe rzeczy więc zasięgnę lektury.

Właściciel lokalu posiada także pompę ciepła i mówi, że przy tak małym lokalu nie możliwe jest takie zurzycie kiedy ustawienia są ok.

Ponadto ma porównanie rachunków z poprzedni lat poprzedniego najemcy mojego lokalu. Były PONAD dwa razy niższe (a elektronika pobierająca najwięcej prądu u mnie to komputer włączony na 8h dziennie i oświetlenie, nic więcej), dlatego muszę znaleźć rozwiązanie.

Dodam, że temperatura wewnętrzna sterowana jest termostatami OJ Microline jak na zdjęciu
    Ustawienie temperatur ogrzewania podłogowego zasilanego pompą ciepła

Dodano po 2 [godziny] 11 [minuty]:

Instrukcje przeczytałem.
    Nie ma w niej jednak szczegółowych opisów jak dostosować krzywą grzania do potrzeb użytkownika oraz innych warunków.
    Napisany był tylko krótki bez wyjaśnień przykład krzywej grzania V=22, H=30, dla podłogówki w jastrychu. Takie parametry też ustawię.

1. JEst też w instrukcji mowa, że w panelu sterowania PC można ustawić temperatury grzania na pomieszczeń, ale po co to robić gdy mam zainstalowane na ścianach termostaty?
    2. Czy termostaty służą jedynie do ograniczania temperatury podłogi jeśli dana temperatura zasilania dla temp. zewnętrznej okaże się zbyt wysoka?, a jeśli temp. zasilania będzie za niska, aby nagrzać pomieszczenie do ustawionej na termostatach temperatury, to termostaty i tak tego nie skorygują, ponieważ służą jedynie do ewentualnego ograniczania ogrzewania?

0
  • #8 07 Gru 2018 02:02
    kaczakat
    Poziom 21  

Krzywa grzania po prostu wiąże temperaturę zewnętrzną z parametrami zasilania, w instrukcji jest przykład, ustawiłeś że dla 20oC na zewnątrz temp zasilania jest 22oC (to parametr V), a dla -30 jest parametr H=30oC. No to raczej jest za nisko, jak zaczynałeś pisać ten temat miałeś odpowiednio 29 i 42oC, czyli Twoja krzywa (właściwie odcinek prosty na wykresie z temperaturami) była przesunięta do góry. Jeśli zużycie mocno wzrosło to obejrzyj jak się zachowuje jednostka zewnętrzna gdy PC rusza, może wymiennik jest zapchany syfem, może wentylator źle działa, może stoi gdzieś zabudowany (lub ktoś go obudował) i masz po prostu grzałkę elektryczną, lub wezwij serwis (izolację ptaki zeżarły, freon uciekł). Co do termostatów to zależy kto to montował i jak to faktycznie działa. Może ustaw wszystkie na 30oC i potem w jednym ustawiaj na 15oC, sprawdzisz czy jest jakiś sterujący wprost PC. Przy podłogówce kilka termostatów nie ma za bardzo sensu, chyba że jest jakiś rozdzielacz z głowicami termoelektrycznymi i każdy jest przypisany do 1 termostatu, np. 1 pomieszczenie ma za ciepło to je odcina. Normalnie np. z klimakonwektorami czy grzejnikami PC działa sobie sterowana jej czujnikiem temperatury, a poszczególne grzejniki/klimakonwektory są wyłączane termostatami indywidualnymi. Głowice termoelektryczne na rozdzielaczach ogrzewania podłogowego to jednak rzadki widok.

0