Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Błędy retardera SCANIA R450 E6 -

02 Sty 2019 17:55 264 2
  • Poziom 1  
    Witam,
    Błędy sprawdzone Jaltestem:
    Nieobecny, wystąpił 1x - 11020 - Wybierak trybu jazdy. Pozycja.
    Obecny, wystąpił 5x - 20040 - Niskie ciśnienie oleju. Żądanie momentu obrotowego retardera.
    Nieobecny, wystąpił 5x - 21040 - Czujnik temperatury oleju retardera. Niewiarygodne dane tem.
    Nieobecny, wystąpił 1x - 65427 - Wybrany bieg. Komunikacja CAN z koorydnatora. Komunikat.

Olej sprawdzony i uzupełniony (niewiele brakowało). Wymieniony również czujnik ciśnienia oleju retardera.

W trakcie jazdy zapala się kontrolka i retarder nie hamuje. Po pauzie znowu jest wszystko ok do momentu zapalenia się kontrolki.
  • Poziom 19  
    Cześć co do błędu aktywnego 20040.
    Ciśnienie oleju
    Opis
    Zbyt niskie ciśnienie oleju przy poleceniu włączenia retardera.
    Przyczyna
    Poziom oleju może być za niski.
    Podzespoły lub wiązki przewodów mogą być uszkodzone.
    Uwagi
    Hamowanie retarderem za pośrednictwem pedału hamulca w układzie EBS nie działa.
    Zielona lampka retardera w zestawie wskaźników jest wyłączona.
    Czynności zaradcze
    Sprawdź poziom oleju, czujnik ciśnienia oleju, złącza, wiązkę przewodów, zawory elektromagnetyczne i zawór proporcjonalny.
    Dla retardera 1: Jeśli kod usterki był rejestrowany sporadycznie, a kierowca nie zauważył pogorszenia funkcjonowania pojazdu, wykasuj kod usterki.

Miałem kiedyś podobny przypadek i niestety wyrobiona była obudowa w której pracuje pompa retardera.Widać to dopiero po rozebraniu retardera.Nie mówię,że to na pewno to ale też byłem bliski wymiany czujnika który do najtańszych nie należy jednak zdecydowałem się najpierw przejrzeć retarder no i okazało się co było przyczyną jak napisałem wyżej .
  • Poziom 17  
    Odgrzeję temat aby nie zakładać nowego. Mam ten sam problem w scania E6 błąd 20040 w GMS. Samochód jest z 2015 roku. Ma przejechane 500tys km. Planuję wymianę oleju wraz z filtrem. Jaki olej i w jakiej ilości do retardera typu 2? I jeszcze jedno Czy retarder jest sterowany przez sterownik skrzyni? bo nie mogę znaleźć na komputerze modułu retardera aby sprawdzić parametry ciśnienia.