Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik priorytetowy i stycznik (24kW / 9 kW)

13 Sty 2019 20:53 408 10
  • Poziom 2  
    Witam,

Planuję do mieszkania zakup dwóch podgrzewaczy. Jeden 24kW (3 fazy), a drugi ok 9kW. Chciałbym oczywiście uniknąć sytuacji w której oba podrzewacze będą działały w tym samym czasie. Chciałbym, aby priorytet miał podgrzewacz 24kW.

Czy użycie samego przekaźnika do 27kW np. Hager ED183 lub Stiebel LR 1-A wystarczy, czy wymagane/zalacane jest również użycia stycznika 40-40 np Eaton Z-SCH230/40-40?

Jeśli wymagany jest jednak w takim wypadku stycznik, to będę bardzo wdzięczny za wyjaśnienie dlaczego :)
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Ogrzewacz ma być trójfazowy, więc stycznik będzie konieczny. Poza tym, prąd podgrzewacza będzie ok 35A.
    Prąd przekaźnika priorytetowego to tylko 1A.
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    rujytaba napisał:

Jeśli wymagany jest jednak w takim wypadku stycznik, to będę bardzo wdzięczny za wyjaśnienie dlaczego :)
    Styk pomocniczy ma obciążenie zaledwie 1 A i to tylko jednofazowo, więc stycznik pomocniczy jest niezbędny.
  • Poziom 21  
    W sumie to dwa styczniki. Jeden do ogrzewacza 24kW a drugi dla 9kW. Nieważne czy 1 czy 3 fazowy.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    rujytaba napisał:
    Planuję do mieszkania zakup

Jaki ty masz przydział mocy dla tego mieszkania o_O :?:

rujytaba napisał:
    Hager ED183 lub Stiebel LR 1-A wystarczy

To są urządzenia 1 fazowe nadające się jedynie do sterowania stycznikami.
  • Poziom 21  
    27kW @ 400VAC oznacza 40A (24kW @ 400 VAC to 36A), a zabezpieczenie zwarciowe musi być większe. Na typową mieszkaniówkę to jest za dużo amperów. Będą wylatywać bezpieczniki w rozdzielni w mieszkaniu albo przedlicznikowe (jeśli te pierwsze ktoś wymieni na większe).
  • Poziom 2  
    Dziękuje wszystkim za odpowiedź.

mawerix123 napisał:

Jaki ty masz przydział mocy dla tego mieszkania o_O :?:

Zwiększyłem do 27kW. Mam nadzieję, że więcej nie będzie potrzebne. W poprzednim mieszkaniu podgrzewacz ustawiony na 21kW spokojnie sobie radził z prysznicem.

kaputo napisał:
    W sumie to dwa styczniki. Jeden do ogrzewacza 24kW a drugi dla 9kW. Nieważne czy 1 czy 3 fazowy.

Dwa? Nie wystarczy podłączyć przełącznik do urządzenia priorytetowego i sterować tylko stycznikiem drugiego urządzenia (bez priorytetu)?
  • Poziom 21  
    Zakładając, że ten drugi podgrzewacz jest trójfazowy, to na przekaźniku priorytetowym zrobionym najprościej (czyli j.w.), może dochodzić do sytuacji, że przez krótką chwilę zanim priorytetowy wyłączy mniejszy podgrzewacz będzie płynął prąd 36A + 13,5A = ~50A. Wartości które podałem są nieprawdziwe, bo przy rozruchu grzałki biorą więcej niż prąd nominalny, więc te 50A jest zaniżone. Co może skutkować wywaleniem bezpieczników. Jeżeli dojdzie do tego jakaś lodówka i telewizor na wspólnej fazie, to prąd wzrasta i prawdopodobieństwo wywalenia bezpieczników również. Niekoniecznie za każdym razem ale co jakiś czas, dostatecznie często żeby doprowadzić do białej gorączki.
  • Poziom 2  
    gag70 napisał:
    Zakładając, że ten drugi podgrzewacz jest trójfazowy, to na przekaźniku priorytetowym zrobionym najprościej (czyli j.w.), może dochodzić do sytuacji, że przez krótką chwilę zanim priorytetowy wyłączy mniejszy podgrzewacz będzie płynął prąd 36A + 13,5A = ~50A. Wartości które podałem są nieprawdziwe, bo przy rozruchu grzałki biorą więcej niż prąd nominalny, więc te 50A jest zaniżone. Co może skutkować wywaleniem bezpieczników. Jeżeli dojdzie do tego jakaś lodówka i telewizor na wspólnej fazie, to prąd wzrasta i prawdopodobieństwo wywalenia bezpieczników również. Niekoniecznie za każdym razem ale co jakiś czas, dostatecznie często żeby doprowadzić do białej gorączki.

Drugi (mniejszy) jest 1 fazowy. Mam nadzieję, że nie będzie aż tak źle. Drugi podgrzewacz będzie używany sporadycznie. Przekaźnik miał właśnie za zadanie zmniejszenie wywalania bezpieczników jeżeli ktoś z domowników przez przypadek włączy ten drugi podgrzewacz. Innej opcji za bardzo nie miałem.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    To ten drugi ma na jednej fazie ~40A, tyle samo ile większy na trzech.
    Czujnik przepływu wody do dużego podgrzewacza wyłącza zasilanie małego, a po wyłączeniu małego dopiero podaje zasilanie na duży (czujnik przepływu, dwa styczniki, przekaźnik priorytetowy i blokada krzyżowa na stycznikach). Inaczej bum!
    Można też tak, że jeśli jeden z nich pracuje (pobiera prąd) to drugi czeka bez napięcia (dwa przekaźniki priorytetowe i dwa styczniki)
  • Poziom 2  
    gag70 napisał:
    To ten drugi ma na jednej fazie ~40A, tyle samo ile większy na trzech.
    Czujnik przepływu wody do dużego podgrzewacza wyłącza zasilanie małego, a po wyłączeniu małego dopiero podaje zasilanie na duży (czujnik przepływu, dwa styczniki, przekaźnik priorytetowy i blokada krzyżowa na stycznikach). Inaczej bum!
    Można też tak, że jeśli jeden z nich pracuje (pobiera prąd) to drugi czeka bez napięcia (dwa przekaźniki priorytetowe i dwa styczniki)

Hmm... To może jednak dam sobie spokój z tym przekaźnikiem i pójdę w jednym pomieszczeniu w stronę małego podgrzewacza pojemnościowego.

Edit:
    Chyba znalazłem inne rozwiązanie. Wygląda na to, że niektóre podgrzewacze (np. firmy Kospel) są już przystosowane do pracy z wykorzystaniem priorytetu! Więc może będzie łatwiej niż myślałem!