Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obsługa wyświetlacza LCD 4x20

05 Wrz 2005 08:58 4164 10
  • Poziom 20  
    Witam szanownych fachowców
    Mam problem ze sterowaniem wyświetlaczedm LCD 4x20.
    Poniżej załączam plik *.bas z programem do sterownika pieca,
    wcześniejsza wersja obsługiwała wyświetlacz 2x20 i nie było najmniejszego problemu z jego sterowaniem.
    Z wyświetlaczem 4x20 jest problem że nie wyświetla nic poza czarnymi prostokątami w pierwszej i trzeciej linii.
    Zaznaczam że wyświetlacz jest sprawny na 100%.
    Pozdrawiam i proszę o pomoc .
    PS.
    Baskom podczas symulacji wyświetla informację prawidłowo.
    wladek
  • Poziom 19  
    prawdopodobnie, tak jak wiele z tych wyświetlaczy, ten ma możliwość pracy w kilku wariantach, np jako 2*20, więc poprzednio gdy sterownik działał z LCD 2*20 to teraz nie potrafi go przełączyć w tryb 4*20, lub ma komendy do przestawienia LCD 2*20 z 1*20 na 2*20 i to wykonuje. Zatem przełącza go w tryb 2*20 i stąd świecą się tylko dwie linie a pozostałe są czarne. Ten sam efekt jest w 2*16 turz po jego uruchomieniu, gdy jest w trybie 1*16, dopiero wysłanie odpowiedniego rozkazu powoduje przestawinie go do trybu pełnego.
    Nie wiem na ile jasno to opisałem, ale opis instrukcji sterujących 2*16 jest w dziale Download.
    W samym pliku który tu przedstawiasz, widzę polecenie konfiguracji LCD ale nie mam tu tej procedury.
    Config Lcd = 20 * 4
    Cursor Off
    Cls
    Może więc w samej procedurze configuracyjnej LCD jest jakiś problem.
    Pozdrawiam
    SQ7JZI
  • Poziom 42  
    Ile wyprowadzeń ma ten wyświetlacz? Czy po podłączeniu nie pozostały jakieś "dodatkowe"?
  • Poziom 20  
    Witam
    Sterownik w poprzedniej wersji pracował z innym wyświetlaczem (2x20) a obecnie chcę podłączyć do niego wyświetlacz 4x20.
    Po włączeniu linia pierwsza i trzecia są czane a linie druga i czwarta nic nie wyświetlają.
    pozdrawiam
    wladek
    PS.
    Wyświetlacz ma standardowe wyprowadzenia 1-16 ,sterownik HD44780A00
  • Poziom 13  
    jesli wyswetla same kwadraty to oznacza ze inicjalizacja wyswetlacza nie zostala poprawnie przeprowadzona. daltego proponuje sprawdzic czy masz dobrze podłączone wyprowadzenia do mikrokontrolera oraz czy masz wlasciwe piny skonfigurowane przy kompilacji programu
  • Poziom 20  
    Witam
    Wyświetlacz zachowuję się identycznie jak jest podłączony do procesora i jak ma tylko zasilanie a reszta wisi w powietrzu.
    Zaznaczam że ten wyświetlacz został sprawdzony na innym fabrycznym urządzeniu które obsługuje taki wyświetlacz i pracuje prawidłowo.
    Po zmianie rodzaju wyświetlacza w programie na 2x20 i podłączeniu takowego wyś. 2x20 także pracuje prawidłowo.
    Znoty aplikacyjnej wynika a wałaściwie nic nie wynika poza tym że wyświetlacze są identyczne poza ilością linii.
    Już całkiem zgłupiałem :cry::?::cry::?:
  • Poziom 13  
    podepnij linie D4, D5, D6, D7, E, RS, pod mikroporocesor oraz zasilanie i kontrast. a reszte zewrzyj do masy. nastepnie sprawdz w bascom jakie masz skonfigurowane odpowedei wyjscia(Options->Compiler->LCD). ustaw tak jak powinno byc skompiluj program i wgraj do procka i zoabcz czy bedze chodzic
  • Poziom 20  
    Witam.
    Po podłaczeniu wyświetlacza 2x20 i zmianie w programie tylko rodzaju wyświetlacza pracuje prawidłowo ,podłączony identycznie wyświetlacz 4x20 i zdefiniowany w programie jako " Config Lcd = 20 * 4"
    w lini 1 i 3 wyświetla czarne kwadraty a w liniach 2 i 4 nie wyświetla nic.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    ja proponuje po "Config Lcd = 20*4"
    wpisac jeszcze LCDINITco pozwoli na zainicojwanie wyswetlacza bo tego w programie nie widzalem wiec jak moze działac niezainicjowany wyswetlacz??
  • Poziom 20  
    Witam
    Zmieniłem ustawienia pinów w programie odpowiedzialne za sterowanie wyświetlaczem ,podłączyłem i ... ruszyło.
    Pewnie jakiś czeski błąd.
    Dzięki wszystkim za pomoc ,temat zamykam.
    pozdrawiam
    wladek