Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o zidentyfikowanie elementu i ewentualne wskazówki dotyczące naprawy.

Dronn 19 Sty 2019 14:15 117 8
  • #1 19 Sty 2019 14:15
    Dronn
    Poziom 2  

Witam. To mój pierwszy post na tym forum, proszę o wyrozumiałość względem laika :p
    Wczoraj moja suszarka do ubrań buchnęła iskrami podczas pracy i przestała działać. Po rozkręceniu urządzenia doszedłem do tego elementu i mimo moich najszczerszych chęci odkrycia czym jest i za co odpowiada, mój brak wiedzy skutecznie uniemożliwia mi rozwiązanie tej zagadki. Czy dobrzy ludzie z forum są w stanie zidentyfikować ten element i podpowiedzieć ewentualne kroki które trzeba by podjąć aby reanimować ten sprzęt? Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Prośba o zidentyfikowanie elementu i ewentualne wskazówki dotyczące naprawy. Prośba o zidentyfikowanie elementu i ewentualne wskazówki dotyczące naprawy.

0 8
  • Pomocny post
    #3 19 Sty 2019 14:37
    serviceman-bob
    Poziom 13  

Witam.

Jest to za pewne wyłącznik termiczny. Kwestia tylko na jaką temperaturę. Trzeba by go zdemontować i dokładnie obejrzeć. Może z drugiej strony będzie napis sugerujący temperaturę przełączania.
    Myślę że taki lub podobny (zależy ile jest miejsca dookoła tego elementu) dostaniesz w sklepie z częściami do AGD lub elektronicznym.

Proszę zwrócić uwagę na to, że NIE jest to bezpiecznik tylko wyłącznik bimetaliczny termiczny.
    Być może można także użyć bezpiecznika ale w przypadku awarii trzeba go wymienić a nie tylko poczekać do ostygnięcia.
    Wydaje mi się że na zdjęciu widać przytopienia plastików więc zwróć uwagę na to czy wentylator chodzi bo to może być źródło problemu.

!!!! Zanim jednak dalej będziesz próbował to samemu naprawić to lepiej się zastanów czy nie dać tego komuś kto się zna na tym aby nie puścić domu z dymem !!!!!

Pozdrawiam.

0
  • #4 19 Sty 2019 14:39
    Dronn
    Poziom 2  

Z drugiej strony, na plastikowym elemencie jest wybita litra "T". Niestety to jedyne oznaczenie jakie znalazłem. :(

0
  • #5 19 Sty 2019 14:42
    serviceman-bob
    Poziom 13  

Czy ta obudowa plastikowa z wentylatorem i tym uszkodzonym elementem jest montowana przy nagrzewnicy?

0
  • #6 19 Sty 2019 14:45
    Dronn
    Poziom 2  

Tak. Patrząc na zdjęcie nagrzewnica jest nakładana od góry zakrywając elementy pokazane na fotografii.

0
  • Pomocny post
    #7 19 Sty 2019 14:54
    serviceman-bob
    Poziom 13  

Ponieważ ten element jest na drodze pomiędzy wentylatorem a nagrzewnicą a nie za nią (uwzględniając kierunek przepływu powietrza) więc o termoregulacji raczej nie ma mowy. Myślę że jest to raczej zabezpieczenie urządzenia przed stopieniem plastików i pożarem urządzenia w razie awarii wentylatora. Myślę że ten wyłącznik powinien być na temperaturę około 70st.C. Nie wiem jakiej mocy jest grzałka ale prąd tego wyłącznika termicznego nie może być za mały aby nie spalił się w trakcie normalnego funkcjonowania. Na tabliczce znamionowej rządzenia powinien być podany prąd i moc urządzenia. Wyłącznik powinien mieć ze 50% zapasu prądu w stosunku do nominalnego (może mieć więcej, kwestia gabarytów ).

I pamiętaj, bądź ostrożny. Bezpieczeństwo ponad wszystko.

0
  • #8 19 Sty 2019 15:39
    Dronn
    Poziom 2  

Dziękuję wszystkim za dotychczasową pomoc! Bez was trwał bym w martwym punkcie bez pomysłu co począć dalej. Zdołałem wyciągnąć ten element i znalazłem na nim oznaczenie "AMT-60". Specyfikacja suszarki to 220-240V 50Hz 900W. Poszukałem trochę w internecie i nie mogę znaleźć specyfikacji tego elementu. Jedyny który pasuje do wyglądu tego który zawiódł w moim sprzęcie ma oznaczenie "T90"

Prośba o zidentyfikowanie elementu i ewentualne wskazówki dotyczące naprawy.
    To specyfikacja tej części:
    Technical Parameters
    Switch Type: Normally Closed
    Operating Voltage and Current: AC250V/10A AC125V/16A
    Operating Temperature: 50-150 (one step for every 5℃)
    Standard Tolerance: ±5℃
    Reset Temperature: Operating temperature decrease by 15-45℃
    Contact Closure Resistance: =50mΩ
    Insulation Resistance: =100MΩ
    Life: 10000 times

Moje pytanie brzmi czy w waszej opinii bezpiecznym było by użyć jako zamiennika wersji z oznaczeniem T90?

0
  • #9 19 Sty 2019 15:53
    serviceman-bob
    Poziom 13  

Dane które znalazłeś dotyczą najprawdopodobniej serii elementów. Prądowo ten wyłącznik by pasował ale należy kupić wersję na 60stC.
    Ten o oznakowaniu T90 prawdopodobnie jest na 90stC.
    Oryginalny z oznakowania można wnioskować że był na 60stC.
    Wyłącznik jest jedynie na wypadek awarii więc normalnie taki na 90stC nic nie powinien zmienić w działaniu ale w przypadku zablokowania wentylatora lub zatkaniu otworu wlotowego powietrza, to te dodatkowe 30stC może spowodować uszkodzenie plastików. Nie będę tu wszystkiego tłumaczył ale nagrzewnica zanim zadziała wyłącznik może osiągną jeszcze o kilkadziesiąt stopni wyższą temperaturę więc może wypłynąć z obudowy i uszkodzić urządzenie.

Zatem bezpieczniej było by poszukać takiego elementu na 60stC i koniecznie sprawdzić wentylator, kratkę/filtr wlotowy powietrza.

0