Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony Prostownik samochodowy 12v Odwrotne bieguny

22 Sty 2019 19:03 279 5
  • Poziom 2  
    Cześć.
    Pomyłkowo podłączony został akumulator samochodowy mały i zostawiony na jakiś czas, aż sam od siebie przestał działać ten prostownik. Widać że jest jedna ścieżka upalona, ale próba naprawy nie odniosła żadnych skutków, brak jakiejkolwiek reakcji.
    Jedno pytanie czy da się go uratować, czy na śmieci?
    zdj Uszkodzony Prostownik samochodowy 12v Odwrotne bieguny.

Uszkodzony Prostownik samochodowy 12v Odwrotne bieguny Uszkodzony Prostownik samochodowy 12v Odwrotne bieguny Uszkodzony Prostownik samochodowy 12v Odwrotne bieguny
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Może jest na forum jakiś znawca tych właśnie prostowników.
    Natomiast z mojej ogólnej wiedzy... trudno stwierdzić na podstawie 3 fotek. Trzeba by jakiegoś fachowca z multimetrem... wtedy można by coś ocenić.
    Nie wiem ile taki prostownik kosztuje... części zawsze są dużo tańsze. Jeżeli jednak dołożyć wynagrodzenie fachowca który to zdiagnozuje/naprawi z opłacalnością może być różnie.

Jeżeli prostownik wykrywa odwrotną polaryzację podłączenia akumulatora to dziwne, iż w skutek tego uległ on uszkodzeniu. Może ktoś to nie za szczęśliwie zaprojektował lub przyczyna była jeszcze inna.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 7  
    Mile widziany by był schemat do tego prostownika? Czy prostownik posiada bezpiecznik na płytce? Warto na sam początek sprawdzić bezpiecznik czy jest sprawny, ogólny stan półprzewodników. Tranzystory, diody prostownicze itp.
  • Poziom 2  
    Variurx napisał:
    Mile widziany by był schemat do tego prostownika? Czy prostownik posiada bezpiecznik na plytcce?Warto na sam początek sprawdzić bezpiecznik czy jest sprawny,ogólny stan półprzewodników. Tranzystory,diody prostownicze itp.

Podsyłam zdjęcie samej płytki (jak szukać tego typu urządzenia schematy :) ),
    Możesz wyjaśnić tą linijkę o "wyprysku elektroitu". Tam gdzie Ważne :
    Uszkodzony Prostownik samochodowy 12v Odwrotne bieguny Uszkodzony Prostownik samochodowy 12v Odwrotne bieguny
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 7  
    Witam kolegę, wpadło mi takie samo cudo w ręce, ale nie kompletne. Ta przepalona ścieżka jest za podwójną diodą w jednej obudowie, można takiej poszukać albo zastosować dwie odpowiednio łącząc w kierunku + na ścieżkę. Kondensator trzeba wymienić i sprawdzić te małe diody - czy dobre. To jest zasilanie scalaka 16V dalej jest ten element którego nie mam, przydało by się aby kolega podał jego dane może coś dobierzemy. Zakładam, że też siedzi można za eksperymentować po wymianie diod. On odpowiada za wyłączenie ładowania po osiagnięciu napięcia i zapaleniu zielonej diody. Prostownik ma zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem - jest dioda świecąca. Przyczyna musiała być raczej inna.