Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magnetowid Panasonic NV-SD225 - Wypluwa kasety

24 Sty 2019 10:28 621 18
  • Poziom 2  
    Witam. Mam problem z magnetowidem Panasonic NV-SD225. Problem polega na tym, że nie chce połknąć kasety, to znaczy wciąga kasetę, ale po dwóch sekundach wypluwa. Najdziwniejsze jest to, że dzieje się tak wyłącznie wtedy, gdy kaseta jest przewinięta do początku. Gdy tylko kaseta nie jest przewinięta do początku (wystarczy że jest kilkadziesiąt sekund do przodu) to wszystko jest dobrze - przyjmuje kasetę, odtwarza, przewija, nagrywa. Wystarczy tylko że przewinę kasetę do początku i koniec, po wyjęciu już jej nie połyka. Jedyny sposób żeby znowu tę kasetę przyjął to taki, że wkładam ją do innego sprawnego magnetowidu i przewijam kilkadziesiąt sekund do przodu. Po przesunięciu taśmy magnetowid znowu przyjmuje taką kasetę. Rozkręciłem ten magnetowid, przepatrzyłem wszystko pod kątem usterek mechanicznych, ale nic nie znalazłem. Wszystko wydaje się być ok. Nic nie jest pęknięte czy ułamane, wszystko się „trzyma kupy” jak powinno, nie ma żadnego ciała obcego, które mogłoby coś blokować. Czy ktoś ma pomysł co to może być?
  • Poziom 33  
    Nie kojarzę modelu, są tam paski napędowe? Jak tak to zacznij od ich wymiany.
  • Poziom 23  
    Sprawdź czujniki obecności taśmy, jeden jest w środku mechanizmu a dwa po bokach.
  • Poziom 2  
    No niestety te sugestie nie są chyba trafione. Magnetowid ma problem z działaniem tylko na początku kasety. I to tak zupełnie na początku. Jak włożę kasetę, w której taśma jest przesunięta choćby o kilka sekund do przodu licząc od początku to wszystko jest ok. Kaseta wchodzi, magnetowid ją przyjmuje, mechanizmy wyciągają taśmę z kasety, taśma owija głowicę, magnetowid odtwarza, nagrywa, przewija. Wszystko jest ok. Problem pojawia się tylko wtedy gdy chcę włożyć kasetę, która jest przewinięta całkowicie do samego początku. Przy próbie włożenia kasety magnetowid najpierw ją wciąga, otwiera się klapka w kasecie, mechanizmy wyciągają taśmę, taśma zaczyna owijać głowicę i w momencie, gdy jest już prawie owinięta, to mechanizm zatrzymuje się, słychać jakieś pierdnięcie i kaseta wyjeżdża. Ale tak jak mówię: tylko na początku kasety. Mam drugi identyczny magnetowid NV-SD225 i w nim nic takiego się nie dzieje.
  • Poziom 33  
    Rób zatem jak chcesz. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że poślizg na paskach bywa problemem. W skutek tego po prostu w określonym czasie nie dochodzi do wykonania określonej czynności i stąd pojawia się błąd. A kaseta przewinięta do początku ma inne opory niż taka "ruszona".
  • Poziom 2  
    Zatem spróbuję tak jak piszesz. Dzięki :)
  • Poziom 22  
    Sprawdź czy tak samo zachowuje się na końcu taśmy, po prostu przewiń do końca, ciekawe czy pokaże błąd.
  • Poziom 11  
    Musisz znależć przełącznik funkcji kodujący stany pracy mechanizmu,rozebrać go i wyczyścić np. alkocholem ipa i spozycjonować przy włożeniu na marker z zębatką.
  • Poziom 22  
    Do teskot
    "A kaseta przewinięta do początku ma inne opory niż taka "ruszona"

Zapomniałeś o czujnikach krańców taśmy.
  • Poziom 33  
    Czujniki czujnikami, ale ruszyć powinien w dowolnym momencie. Szczególnie w trybie przewijania. Tego modelu nie kojarzę co przyznałem na samym początku. W ogóle magnetowidów mało naprawiałem, a teraz już wcale. Ale problemy z paskami w sprzęcie mającym 10 lat i więcej to standard. Dotyczy napędów (szuflad) CD/DVD czy wszelkiej maści magnetofonów (w tym tych w sekretarkach automatycznych). Wymiana pasków jest przy tym czynnością relatywnie prostą i bardzo tanią. Jak nie pomoże to na pewno nie zaszkodzi. Nie upieram się jednocześnie przy swoim-podałem propozycję próby rozwiązania problemu. Trudno cokolwiek na odległość diagnozować.
  • Poziom 22  
    Do Gaguspan
    "Sprawdź czujniki obecności taśmy, jeden jest w środku mechanizmu a dwa po bokach."

Po bokach są fototranzystory, które reagują na światło wysyłane przez LED umieszczoną pośrodku. LED nie jest czujnikiem, Panie mądralo z lat 70-tych.

Dodano po 8 [minuty]:

Do teskot
    "Czujniki czujnikami, ale ruszyć powinien w dowolnym momencie..."

A guzik prawda, jeżeli taśma będzie przewinięta do początku a ten czujnik będzie uszkodzony, wtedy system nie wykryje początku taśmy sprawdzając jej stan po załadowaniu, mechanizm zostanie zatrzymany ( dla systemu stan nienormalny), wtedy kaseta zostanie "wypluta". To samo dotyczy końca taśmy.

Dodano po 11 [minuty]:

Do Andriu6s

Przewiń trochę taśmę w innym sprzęcie, tak jak mówiłeś na początku, albo po prostu ręcznie, wtedy włóż ją do tego wadliwego i spróbuj przewinąć do końca, ciekawe czy ten etap przejdzie bez problemu. Jeżeli na końcu też będą problemy to oznacza, że LED jest uszkodzona. Można też podejrzeć czy LED świeci, wystarczy zrobić to przez jakąkolwiek kamerę, nie jestem tylko pewien czy ona świeci cały czas, czy tylko po włożeniu kasety, kiedyś zależało to od modelu sprzętu.

Moderowany przez arko100:

sowa_46 napisał:
    Panie mądralo z lat 70-tych.
    3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.

• Poziom 22  
    "Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum."

Błędnych zdań nie szanuję, zwłaszcza kiedy ktoś uważa się za fachowca. Co do reszty, należało przeczytać cały wątek a nie tylko skargę "dzidziusia", któremu pękła guma w majtkach.
    Moderowany przez arko100:

sowa_46 napisał:
    skargę "dzidziusia", któremu pękła guma w majtkach.
    Wystarczy.
    3.1.5-3.1.7 Nie wysyłaj treści, które powodują celowo konflikty na forum i naruszają dobre obyczaje. Nie wyzywaj drugiej strony dyskusji, nawet jak posiadasz odmienne zdanie.
    Trzy dni odpoczynku od forum.

• Poziom 31  
    Andriu6s napisał:
    Rozkręciłem ten magnetowid, przepatrzyłem wszystko pod kątem usterek mechanicznych, ale nic nie znalazłem.

Wystarczy, że próby magnetowidu częściowo zdemontowanego, wykonywane są przy zbyt mocnym oświetleniu zewnętrznym miejsca pracy (np. lampa warsztatowa oświetlająca obiekt), aby zakłócić pracę optoelektroniki. Wtedy można uzyskać efekt, podobny do opisanego przez Ciebie, ... ale wtedy wystarczy wykonać próbę w ciemności (wył.oświetl. i odp. osłonić).
    Sprawdzenie w/w , jest warunkiem celowości dalszej diagnostyki, ... koniec taśmy w kasecie jest przezroczysty, ... oświetlenie z zewnątrz fotoelementu ... to dla układu zakłócenie pracy, sygnał ... koniec taśmy ... i wysuń kasetę?
  • Poziom 22  
    "oświetlenie z zewnątrz fotoelementu ... to dla układu, sygnał ... koniec taśmy ... i wysuń kasetę."
    Nie zgodzę się, żaden z magnetowidów nie wysuwał kasety, kiedy stwierdził koniec taśmy, wykonywał funkcję STOP, potem pozostawał w tym stanie lub przewijał do początku, jeżeli natomiast taśma została zatrzymana mechanicznie bez wykrycia któregoś z jej końców, wtedy system traktował to jako błąd i wysuwał kasetę lub sygnalizował ten stan kodem błędu.
  • Poziom 23  
    Jeżeli masz drugi taki sam sprawny magnetowid, podstaw z niego czujniki obecności taśmy do tego felernego i zobacz jak się zachowuje. I na odwrót. W ten sposób możemy coś wyeliminować. Podstaw jeszcze kieszeń kastety.
  • Specjalista od sprzętów RTV
    Gaguspan napisał:
    Podstaw jeszcze kieszeń kastety.

Super porada - facet, myśl trochę - myśl.
  • Poziom 22  
    Do: Gaguspan

"Podstaw jeszcze kieszeń kastety."

W kieszeni kasety nie ma żadnych czujników, "Panie Wszechwiedzący", który skarżysz się do admina na to, że ktoś odkrywa Twoją wątpliwą wiedzę, a właściwie wysoki poziom niewiedzy.
  • Poziom 23  
    sowa_46 napisał:

W kieszeni kasety nie ma żadnych czujników, "Panie Wszechwiedzący", który skarżysz się do admina na to, że ktoś odkrywa Twoją wątpliwą wiedzę, a właściwie wysoki poziom niewiedzy.

Zgadza się, w kieszeni nie ma żadnych czujników. Chciałem sprawdzić twoją nerwową reakcję na lapsus z mojej strony( jeśli nie wiesz, zajrzyj do mądrej książki) i udało mi się. Motasz się jak obrażony piskorz, który ma pretensje do wszystkich tylko nie do siebie.

Kolega Andriu6s ma naprawdę problem i oczekuje naszych porad a nie czytania słownych nienawiści z twojej sowo_46 strony.

Jeśli chcesz dyskutować nie na temat służę uwagą na PW.
  • Poziom 22  
    Gaguspan
    Jak zauażyłeś, nie tylko ja zareagowałem na Twoją "poradę", jeżeli kolega chce, żeby mu pomóc, to powinien jakoś reagować na porady, niestety on milczy. Mieszasz w temacie a czepiasz się innych, trochę pokory by nie zawadziło.