Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Pralka Haier HW60-10F2S - Bęben ociera o fartuch

zeniu_84 24 Jan 2019 19:07 4179 28
Bosch
 • #1
  zeniu_84
  Level 5  
  Witam serdecznie.
  Mam pralkę jak w temacie. Przy wirowaniu ociera aż pali gumę fartucha i robi się dym. Próbowałem rozkręcać pralkę i zdjąć można tylko górną pokrywę. Oprócz tego można też zajrzeć do środka spod spodu, kiedy położy się pralkę na boku.
  Pralka Haier HW60-10F2S - Bęben ociera o fartuch Pralka Haier HW60-10F2S - Bęben ociera o fartuch
  Ze wstępnych oględzin nie wygląda na to, żeby dwie sprężyny na których wisi bęben były uszkodzone, ani żeby te dwa siłowniki spod spodu nie trzymały. Jednak bęben jest nieco przesunięty względem fartucha i ociera.
  Pralka Haier HW60-10F2S - Bęben ociera o fartuch Pralka Haier HW60-10F2S - Bęben ociera o fartuch Pralka Haier HW60-10F2S - Bęben ociera o fartuch
  Pralka Haier HW60-10F2S - Bęben ociera o fartuch Pralka Haier HW60-10F2S - Bęben ociera o fartuch Pralka Haier HW60-10F2S - Bęben ociera o fartuch
  Przygotowałem też filmik z pracą pralki:  Nie bardzo wiem, co począć dalej bo nie potrafię znaleźć źródła usterki. Jeśli ktoś miałby jakieś sugestie albo potencjalne rozwiązania to bardzo proszę o odpowiedź.
 • Bosch
 • #2
  wiesiekmisiek
  Level 33  
  Może łożyska już się wysypały i obniżył się bęben w zespole piorącym. Otwórz drzwiczki , chwyć za metalowy bęben i poruszaj nim sprawdzając, czy nie ma luzów. To na początek. Ponadto zakręć bębnem przy użyciu ręki ( najlepiej przy zdjętym pasku napędowym). Jeżeli będzie głośno to łożyska załatwiowe. Pisz o wynikach i pojedziemy dalej.
 • #3
  Kenworth 18
  Level 43  
  Prawdopodobnie pękł krzyżak bębna lub rozsypało się wewnętrzne łożysko i dlatego bęben opadł.
  Niestety by na 100% stwierdzić co jest przyczyną konieczny będzie demontaż zbiornika i jego rozkręcenie a wtedy wszystko się wyjaśni.
  W tym sklepie nie ma krzyżaka w zestawieniu części do kolegi modelu pralki, ale prawdopodobnie ta część uległa uszkodzeniu: https://north.pl/producenci/czesci-haier/krzyzaki-bebna-haier,g820831.html
 • #4
  zeniu_84
  Level 5  
  Dziękuję za szybkie odpowiedzi i porady.

  Zrobiłem jak Kolega wiesiekmisiek radził i pchając bęben nie czułem luzu na łożysku. Dźwięk przy kręceniu pralką jest. Słychać go na nagraniu. Nie zdejmowałem taśmy napędowej, ale wydaje mi się, że to szumienie dobiega ze strony łożyska, nie silnika.  Jeśli dźwięk ten wskazuje, że to łożysko to proszę o informację.

  Pralka kosztowała 600zł, także oddanie jej do naprawy nie ma sensu. Używałem jej równo 3 lata i to było może jedno pranie w tygodniu. W obliczu powyższych faktów nie muszę chyba wspominać, że nie polecam produktów firmy Haier.

  Sugerowany przez Kenworth 18 demontaż może okazać się ponad moje siły(i zasoby narzędziowe), ale to nie znaczy, że się tak po prostu poddam. Obejrzałem na youtube jak to się robi i w najbliższym czasie podejmę próbę. W najgorszym wypadku, będzie mi wygodniej wynieść ją na śmieci bo wynosił będę w częściach.
 • Helpful post
  #5
  Kenworth 18
  Level 43  
  Niestety na 99% pękł krzyżak. Jeśli koledze nie opłaca się naprawiać to warto wystawić części na sprzedaż bo wiele podzespołów jest poszukiwanych a przede wszystkim elektroniczny moduł sterujący i w ten sposób można odzyskać parę złotych.
  Jeśli kolega znajdzie motywację to warto wyjąć zbiornik i sprawdzić jaki tam jest krzyżak a może w rozsądnej kwocie uda się dopasować coś z Mastercook lub Fagor.
  Kolegi pralka ma tą zaletę, że zbiornik jest skręcany a dziś już tylko kilku producentów oferuje pralki z takim zespołem piorącym.
 • #6
  zeniu_84
  Level 5  
  Dziękuję za pomoc.
  Jak tylko będę miał narzędzia to zawalczę i faktycznie jak mi się nie uda powystawiam podzespoły na jakiś ogłoszeniach. Będę dawał znać.
  Jeśli uda mi się dokopać do krzyżaka to załączę zdjęcia.
 • Helpful post
  #7
  Kenworth 18
  Level 43  
  Tutaj ma kolega pokazane krok po kroku jakie czynności wykonać by wydobyć krzyżak na zewnątrz: https://youtu.be/XaFF2-Rl8Nc
  Taka naprawa oznacza demontaż pralki na części pierwsze czyli trochę pracy jest.
 • #8
  Gobro
  Level 31  
  Włóż rękę do bębna i sprawdź czy ma luz ruszając góra - dół. Jeżeli ma ten luz to ruszając góra - dół patrz czy koło pasowe odchyla się razem z bębnem. Jeżeli tak to uszkodzone są łożyska, a jeżeli nie to złamany jest krzyżak. W ten sposób można ograniczyć bez rozbierania zbiornika.
 • Helpful post
  #9
  wiesiekmisiek
  Level 33  
  Jeszcze mała uwaga. Jeżeli już musimy położyć pralkę na bok to zawsze trzeba to robić na stronę po której jest szuflada na detergenty ( nie tak jak na drugim zdjęciu ), gdyż w przeciwnym wypadku możemy spowodować wyciek resztek wody z szuflady i komory wodnej na programator przez co można doprowadzić do jego uszkodzenia.
 • Bosch
 • #10
  zeniu_84
  Level 5  
  Dzień dobry,
  Dzisiejszego dnia podjęliśmy udaną próbę rozebrania zespołu piorącego w pralce Haier. Okazało się, że wewnątrz znajduje się niezłe terrarium. Po zdjęciu warstwy tworów podobnych do małych pieczarek obnażyliśmy krzyżak i się okazało:
  Pękł krzyżak.
  Nie znalazłem odpowiedniej części zamiennej na internecie ani w tym sklepie north ani u producenta w częściach zamiennych. Ponieważ na krzyżaku są dodatkowe dziury na śruby, które nie są używane domniemam, że jest to część uniwersalna, którą może można by dopasować, jak proponuje powyżej Kolega Kenworth.

  Pralka Haier HW60-10F2S - Bęben ociera o fartuch Pralka Haier HW60-10F2S - Bęben ociera o fartuch Pralka Haier HW60-10F2S - Bęben ociera o fartuch Pralka Haier HW60-10F2S - Bęben ociera o fartuch Pralka Haier HW60-10F2S - Bęben ociera o fartuch Pralka Haier HW60-10F2S - Bęben ociera o fartuch Pralka Haier HW60-10F2S - Bęben ociera o fartuch Pralka Haier HW60-10F2S - Bęben ociera o fartuch

  Jest jeszcze sprawa uszczelniacza, który chyba też powinienem wymienić przy okazji otwarcia wanny. Tutaj jest zdjęcie tego, który jest w środku.
  Pralka Haier HW60-10F2S - Bęben ociera o fartuch

  Proszę o pomoc w doborze właściwego krzyżaka. Czy powinienem kupić jeszcze inne komponenty, żeby móc poskładać pralkę?

  Jest też spawa terrarium. Wcześniej narzekałem na producenta a tu się okazało, że jestem hodowcą niezłej grzybni. Te zdjęcia powyżej zrobiłem po zdjęciu wierzchniej warstwy. Wcześniej nie było nawet widać tego krzyżaka. Dopiero po wyszorowaniu go szczotką mogliśmy dostrzec pęknięcie. Najwidoczniej przez te trzy lata eksploatacji robiłem coś nie tak :) Na ogół robiłem jedno albo dwa prania tygodniowo i trzymałem zamknięte drzwiczki pralki. Myślicie, że samo wietrzenie pralki po praniu by pomogło? Czy faktycznie muszę używać tych środków chemicznych.
 • Helpful post
  #11
  Kenworth 18
  Level 43  
  Niestety krzyżaki nie są uniwersalne i nie można zastosować pierwszego lepszego z brzegu.
  Uniwersalność może polegać tylko na tym, że u jednego producenta może być wykorzystywany jeden typ krzyżaka do kilku podobnych modeli pralek.
  Należy pomierzyć grubość osi, jej długość, długość ramion krzyżaka i dopiero na tej podstawie można szukać takiego, który będzie pasował. Oczywiście uszczelniacz i łożyska również się wymienia bo nie ma sensu pozostawienia oryginalnych.
  Kiedyś nawet w każdej instrukcji obsługi była wzmianka na ten temat by po zakończonym praniu pozostawić drzwi pralki otwarte przynajmniej na kilka godzin jeśli pralka nie stała w jakimś chłodnym pomieszczeniu to te kilka godzin wystarczało.
  Nie dość, że kolega założył hodowlę pleśni i grzybów to w dodatku przyspieszył kolega proces korozji krzyżaka i dlatego przerwał jedynie 3 lata.
  Nawet uszczelniacz jest trudno dostępny, ale są takie, które można zastosować: http://sklep.stamarpoznan.pl/pl/zanussi/206-simering-30x52x10.html
  http://sklep.stamarpoznan.pl/pl/zanussi/207-simering-30x52x10-12.html
  Jeśli można odczytać kod producenta z krzyżaka to niech kolega go poda.
  Takie dane będą potrzebne: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2257840.html
  Właściciel tego sklepu internetowego deklarował się że potrafi ściągnąć na zamówienie każdy krzyżak: https://czescipralekagdhurtownia.bazarek.pl/index/
  Ja również byłem kiedyś w podobnej sytuacji i dla mnie ów Pan znalazł krzyżak w przystępnej cenie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3463615.html
 • #12
  zeniu_84
  Level 5  
  Dziękuję za szybką odpowiedź.
  Udało mi się odczyścić numer na krzyżaku(07022482) i zebrać wymiary. Nie byłem pewien czy dobrze zinterpretowałem wymiary z opisu, więc zaznaczyłem odległości na zdjęciu.

  Pralka Haier HW60-10F2S - Bęben ociera o fartuch

  Dam znać jak pójdzie z dobieraniem krzyżaka. Dziękuję też za namiary na sklep. Jutro tam zadzwonię.
  Czyli podsumowując, do złożenia pralki potrzebne mi są nowe:
  -krzyżak,
  -łożysko,
  -simering/uszczelniacz.
 • #13
  wiesiekmisiek
  Level 33  
  Oj chyba dwa łożyska .
 • #14
  Kenworth 18
  Level 43  
  Numer producenta na krzyżaku z tematu o pralce Zanussi od razu nakierowuje na sklep gdzie jest on dostępny chociaż to portugalski sklep: https://bepa.pt/cesto-completo-da-worten-37000508
  Niestety po wpisaniu numeru krzyżaka kolegi Google milczy.
  Krzyżak kolegi jest bardzo zbliżony do krzyżaka pralki Zanussi, ale z wymiarów kolegi wynika, że u kolegi dłuższa jest oś niestety.
  Dobrze by było gdyby kolega wybił oba łożyska bo ich wymiany mogą również być potrzebne by Pan ze sklepu coś znalazł lub dopasował.
 • #15
  zhudomel
  Home appliances specialist
  Na zamówienie być może osiągalny jest bęben. Szukaj "Haier 0530009766"
 • #17
  zeniu_84
  Level 5  
  Dziękuję wszystkim za rady.
  Dzwoniłem dzisiaj do north. To nie była długa rozmowa. Z grubsza było tak: "Nie ma i czy mogę jeszcze w czymś pomóc?" :)
  Pan z części pralek hurtownia AGD. bazarek bardziej się pochylił nad sprawą i po wstępnym rozeznaniu tematu powiedział, że będzie problem. Zostawiłem namiary umówiliśmy się, że się odezwie z informacją czy będzie w stanie pomóc.

  Na stronie producenta znalazłem to :arrow: Link. Numer części się zgadza tylko przy nazwie modelu brakuje na końcu "S", ale zakładam, że powinien pasować i to jest zawsze jakaś alternatywa.
 • #18
  Kenworth 18
  Level 43  
  Producent przesadził by "wciskać" klientowi krzyżak z bębnem skoro krzyżak jest skręcany.
  U producenta Bosch i innych również należy zakupić bęben z krzyżakiem, ale tam krzyżak jest nitowany do bębna.
  Niestety tego kolega nie przeskoczy. Pytanie teraz ile wyniosą koszta przesyłki ze sklepu producenta.
 • #19
  User removed account
  Level 1  
 • #20
  zeniu_84
  Level 5  
  skryn wrote:
  Nigdy więcej chińskich wynalazków, bo potem będą problemy.
  Lepiej kupić nową pralkę.


  Tutaj kolega zapewne ma rację, jednak czasem naprawa pralki jest sprawą higieny psychicznej a tego odpuszczać nie wolno. Kupowanie nowej pralki to poddawanie się. Czasem chaos wkrada się w życie w postaci spleśniałego krzyżaka i nie ma się co odpuszczać. Poza tym świetnie się z wujkiem bawiliśmy rozkręcając to badziewie :D

  Dzisiaj przyszedł nowy bęben z Włoch. Wcześniejszy numer z krzyżaka był odczytany błędnie. Właściwy numer to 37022482. Z ciekawości wbiłem ten nr w google i też nic nie ma, także zakup całego bębna niestety okazał się konieczny.

  Bęben zamówiłem u producenta. Razem z przewaluowaniem zapłaciłem 308zł. Zamawiając bezpośrednio u producenta zaoszczędziłem marżę sklepu north. Przesyłka była "w cenie" dla zakupów powyżej 60 EUR. Przed zakupem upewniłem się na czacie z pracownikiem producenta, że to właściwy bębęn. Dla pewności sprawdzali numer seryjny pralki. Zamówiłem w czwartek a przyszło dzisiaj czyli we wtorek. Badziewnie zapakowane ale wygląda na to, że wszystko z OK.
  Pralka Haier HW60-10F2S - Bęben ociera o fartuch

  Jak jak to teraz poskładam?! :D
  Na filmiku z Brytyjczykiem, widać że do uszczelnienia wanny używa jakiegoś silikonu? Czy ja też powinienem dodać takiego silikonu?
 • #21
  Kenworth 18
  Level 43  
  Powinna być uszczelka gumowa, która uszczelnia połączenie obu wanien: https://north.pl/karta/pierscien-uszczelki-wa...-pralki-haier-hw60-10f2s,WEV-2F-C2M2-1I6.html
  Uszczelkę można delikatnie posmarować silikonem dla pewności, ale zasadniczo już sama uszczelka powinna zapewnić szczelność połączenia.
  Nowy uszczelniacz obowiązkowo nasmarować smarem do łożysk lub ewentualnie wazeliną techniczną.
  A jeżeli naprawa zakończy się sukcesem to z oryginalnego bębna grill i mała impreza.😉
  To tylko taki żart.
 • #22
  zeniu_84
  Level 5  
  Dziękuję za szybką reakcję.
  Kenworth 18 wrote:
  Powinna być uszczelka gumowa, która uszczelnia połączenie obu wanien: https://north.pl/karta/pierscien-uszczelki-wa...-pralki-haier-hw60-10f2s,WEV-2F-C2M2-1I6.html

  Uszczelka jest w rynience na brzegu wanny. Jest cała i w idealnym stanie, więc jej nie wyciągałem. Nie planowałem jej wymieniać na nową. A muszę?
  Kenworth 18 wrote:
  Nowy uszczelniacz obowiązkowo

  Czyli powinienem jeszcze kupić nowy uszczelniacz/simering?
  Tutaj kolega wskazywał te uszczelniacze.
  Kenworth 18 wrote:

  Mój ma na końcu 10.5. Czy to znaczy, że powinienem zamówić ten drugi?
 • #23
  mrice
  Home appliances specialist
  zeniu_84 wrote:
  Nie planowałem jej wymieniać na nową. A muszę?

  Nie.

  zeniu_84 wrote:
  Czyli powinienem jeszcze kupić nowy uszczelniacz/simering?

  Głupotą było by go nie wymienić. Teoretycznie 30x52x10/12 powinno spasić, choć może sie zdarzyć, że będzie przycierał, można poszukać jeszcze 30x52x10 bez łamańców i będzie na pewno ok.
 • #24
  zeniu_84
  Level 5  
  mrice wrote:
  można poszukać jeszcze 30x52x10 bez łamańców i będzie na pewno ok.

  Czyli ten będzie lepszy?
  zeniu_84 wrote:
  http://sklep.stamarpoznan.pl/pl/zanussi/206-simering-30x52x10.html
 • #25
  mrice
  Home appliances specialist
  zeniu_84 wrote:
  Czyli ten będzie lepszy?

  Lepszy może nie, ale na pewno nie będzie obcierał. Wymiar /12 mógł by czasem tym wypustem obcierać o krzyżak.
 • #26
  zeniu_84
  Level 5  
  Kupione. Powinien przyjść do weekendu. Jak tak, to w sobotę zaatakujemy pralkę. Po raz kolejny dziękuję za pomoc.
 • #27
  Kenworth 18
  Level 43  
  Ja na miejscu kolegi bym już dołożył te 40 zł i od razu zamontował nowe łożyska bo diabeł wie co tam Chińczyk upchnął. Jeśli ich słynne guzik warte CX to szkoda teraz kolegi roboty bo jeśli łożyska za rok się odezwą to znów czeka kolegę powtórka z rozrywki.
  Skoro wydał już kolega ponad 3 stówy na krzyżak z nikomu nie potrzebnym bębnem to w łożyska dobrej firmy typu SKF, FAG czy Timken również warto zainwestować.
 • #28
  mrice
  Home appliances specialist
  Kenworth 18 wrote:
  bo jeśli łożyska za rok się odezwą to znów czeka kolegę powtórka z rozrywki.

  Łożyska się odezwą jak uszczelniacz strzeli. Póki on będzie prawidłowo pracował łożyskom nic nie grozi.
 • #29
  zeniu_84
  Level 5  
  Kenworth 18 wrote:
  Ja na miejscu kolegi bym już dołożył te 40 zł i od razu zamontował nowe łożyska bo diabeł wie co tam Chińczyk upchnął.

  Łożyska tym razem odpuszczam. Jak będzie coś nie tak, to następnym razem już będę wiedział co robić :)
  Kenworth 18 wrote:
  A jeżeli naprawa zakończy się sukcesem to z oryginalnego bębna grill i mała impreza.😉

  Naprawa zakończyła się sukcesem. Pralka śmiga jak nowa. Miałem zamiar wyrzucić ten bęben, ale brat ma spawarkę i faktycznie przerobię go na grilla. Będę miał pamiątkę typu trofeum.

  Dzięki ciężkiej pracy całego kolektywu zlokalizowaliśmy problem i dokonaliśmy naprawy ręcami mymi i wujka mego.
  Dziękuję bardzo za pomoc. W szczególności chciałbym podziękować Panom wiesiekmisiek i Kenworth, którzy postowali w tym temacie regularnie.