logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Egzamin praktyczny EE.08 styczeń 2019

baanaan 25 Sty 2019 12:59 10716 12
REKLAMA
  • #1 17728981
    baanaan
    Poziom 2  
    Posty: 4
    Jak myślicie, czego można się spodziewać? Ja mam egzamin 26.01 (sobota) o 16:00.
  • REKLAMA
  • REKLAMA
  • #3 17729106
    baanaan
    Poziom 2  
    Posty: 4
    Na tych testach uczyłem się na część teoretyczną :) Jutro praktyka
  • REKLAMA
  • #4 17729174
    malaww
    Poziom 11  
    Posty: 38
    Ocena: 3
    kto miał dzisiaj praktyczny EE.08?
  • #5 17730005
    dik89
    Poziom 2  
    Posty: 4
    Ocena: 2
    Zestaw 2
    Zarobienie rj45 w standardzie A,
    Wymiana dysku w serwerze,

    Serwer Linux
    Klient Windows

    Podłączeenie:
    Serwer--eth--switch--eth--router z AP--wifi--klient

    Konfiguracja routera
    Ustawienie IP routera(bramy domyślnej/do konfiguracji)
    DHCP na routerze z okreslona pula adresów,
    Statyczna adresacja dla serwera i klienta,
    Konfiguracja AccessPoint,
    Porobić screeny.

    Konfiguracja switcha:
    Ustawienie adresu IP do konfiguracji,
    Porobić screeny.

    Po stronie serwera:
    Wyciągnąć dane o podzespołach i os,
    Wprowadzic do tabelki,
    Stworzyć usera, grupę, dość usera do grupy,
    Stwórzyc plik w katalogu usera,
    Skonfigurować połączenie LAN pod DHCP i zmianic nazwe połączenia,
    Porobić screeny.

    Po stronie klienta
    Skonfigurować połączenie wifi pod DHCP
    Zainstalowac program do diagnostyki wifi +screen diagnostyki
    Zablokowanie programu z poziomu gpedit

    Zrobić/lub uzupełnić tabele z danymi zebranymi dla podzespołów i os
    Zrobić tabele w arkuszu kalkulacyjnym (z formułami) z kosztorysem serwisu na podstawie cennika i tego co było zrobione
  • #6 17732686
    karambol43
    Poziom 1  
    Posty: 1
    Ocena: 1
    Dzisiaj pisałem i miałem bardzo podobny do tego co wyżej, zestaw 3:

    Zarobienie kabelka UTP w standardzie B i sprawdzenie testerem.
    Wymiana dysku w serwerze

    Serwer Linux, u mnie Ubuntu 16.04 (gnome)
    Klient Windows

    Podłączenie:
    Serwer--eth--switch--eth--router z AP--wifi--klient

    Konfiguracja routera
    Ustawienie IP routera(bramy domyślnej/do konfiguracji)
    DHCP na routerze z określoną pula adresów,
    Statyczna adresacja dla serwera i klienta (zarezerwowane adresy IP),
    Konfiguracja AccessPoint (wifi na kanał 3, odpowiednia nazwa sieci i hasło oraz typ zabezpieczenia sieci WPA2)
    Porobić screeny.

    Konfiguracja switcha:
    Ustawienie adresu IP do konfiguracji i ustawić bramę na IP rutera,
    Porobić screeny.

    Po stronie serwera:
    Wyciągnąć dane o płycie głównej i pamięci RAM (polecenie sudo lshw) producent, nr seryjny nazwa, rodzaj itp
    Wprowadzić znalezione dane do tabelki w arkuszu i porobić screeny,
    Utworzyć użytkownika, grupę i dodać tego nowego do stworzonej grupy.
    Stworzyć plik w katalogu domowym użytkownika z poradami jak korzystać z komputera podłączonego do internetu,
    Skonfigurować połączenie LAN (adres z DHCP, DNS statyczny localhost) i zmienić nazwę połączenia.

    Po stronie klienta
    Skonfigurować połączenie wifi (adres z DHCP, DNS statycznie na localhost)
    Zainstalować program do diagnostyki wifi + screen diagnostyki
    Zablokowanie dostęp do edytora rejestru z poziomu gpedit.msc (konfiguracja użytkownika -> szablony administracyjne -> system)

    Po podłączeniu w zestaw jak wyżej przeprowadzić pingi między urządzeniami, żeby z serwera ping przeszedł do klienta to chyba dobrze jest wyłączyć na windowsie firewalla (z włączonym nie przechodził)

    Zrobić tabele w arkuszu kalkulacyjnym (z formułami) z kosztorysem serwisu na podstawie cennika i tego co było zrobione (wymagany format komórek z ceną na walutę, automatyczne obliczanie wartości po wpisaniu ceny i ilości, automatyczne wstawianie daty o dwa dni późniejszej niż dzisiejsza)
  • #7 17738487
    pigula_shp
    Poziom 12  
    Posty: 69
    Ocena: 35
    Dodam tylko jedną rzecz:
    Na tym egzaminie jedną z dystrybucji dopuszczoną na serwer jest Ubuntu Server 16.4
    zachęcam jeżeli ktoś będzie zdawał egzamin na tej wersji aby zmodyfikował sobie plik /etc/dhcp/dhclient.conf i poprawił czas oczekiwania na dzierżawę z 300 sekund na 10 lub 15
    ponieważ jeżeli uruchomi serwer bez podpiętych przewodów do kart sieciowych to poczeka sobie 10minut w gratisie...

    Druga sprawa - zaleceniem była instalacja powłoki Gnome (dla asystentów), warto podpowiedzieć aby dorzucono również pakiet language-pack-gnome-pl (bo bez niego będzie mała hybryda polsko-angielska), no chyba, że ktoś preferuje środowisko w wersji angielskiej.

    Trzeci problem, który mi się przypomina to wyłączony Network Manager (a dokładnie zarządzanie za pomocą jego graficznej nakładki Network-Manager-Gnome) połączeniami kart Ethernet.
    Aby to naprawić:
    a) w pliku /etc/network/interfaces mają być zahaszowane wpisy dotyczące kart Ethernet (zostają tylko wpisy do interfejsu lo)
    b) dodatkowo należy utworzyć pusty plik w lokalizacji /etc/NetworkManager/conf.d o nazwie 10-globally-managed-devices.conf,
    c) zmodyfikować plik /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf (linijka

    [ifupdown]
    managed=false

    zmieniamy na

    managed=true
    d) następnie restart usługi poleceniem sudo systemctl restart NetworkManager.

    Od tego momentu bez problemu przyjemnie i wygodnie da się zarządzać połączeniami sieciowymi Ethernet (zmiana nazwy itp).

    W wersji 18.4 Ubuntu Server aby to osiągnąć trzeba dodatkowo zmodyfikować plik /etc/netplan/50-cloud-init.yaml
    pozostawiając jedynie:
    network:
    version: 2
    renderer: NetworkManager
    potem
    sudo netplan generate
    sudo netplan apply

    aby sprawdzić czym zarządza NetworkManager na konsoli sudo nmcli -s d
  • #8 17740149
    andrew_129
    Poziom 10  
    Posty: 16
    Ocena: 2
    A arkusz 01
  • #9 17759055
    maksym771
    Poziom 9  
    Posty: 14
    Ocena: 2
    Szok. Szkoda ze dopiero teraz na to natrafiłem. Zdaję EE08 praktyczny w tą sobotę 9.02. Uczę się w trybie zaocznym i w mojej szkole e12 i e13 tez mieli w styczniu. My chyba wyjątkowo mamy teraz. Jak myslicie, tez bedziemy miec te same arkusze z ubuntu server czy juz cos innego?
  • #10 17763041
    Egzaminee08
    Poziom 1  
    Posty: 1
    Ocena: 2
    Ktoś miał dziś praktyczny ee 08 i podzieli się co było ?
  • REKLAMA
  • #11 17763443
    ZiNGO
    Poziom 2  
    Posty: 2
    Ocena: 4
    1. Zarabianie kabla, z jednej strony RJ45 w standardzie A, z drugiej keystone
    2. Połączenie: Ruter --- Switch ---- Serwer i Klient
    3. Konfiguracja rutera: ip LAN, brama, DNS, DHCP włączone i ustawić zakres, rezerwacja IP dla serwera i klienta, WAN: ip, maska i DNS
    4. Konfiguracja switcha: ip, brama i DNS
    5. Klient Linux:
    a) sprawdzenie wolnej pamięci RAM w konsoli + screen,
    b) wyciągnięcie informacji o płycie głównej, procku i karcie sieciowej + screen
    c) w arkuszu tabelka na temat wyżej wymienionych podzespołów
    d) zmiana nazwy komputera
    e) utworzenie ukrytego folderu w katalogu domowym użytkownika
    f) zmiana nazwy interfejsu sieciowego, ip automatycznie, DNS localhost
    6. Serwer Windows:
    a) zmiana nazwy interfejsu sieciowego, ip automatycznie, dns localhost, drugi interfejs sieciowy wyłączyć
    b) podnieść serwer do kontrolera domeny + nowa jednostka organizacyjna a w niej nowy użytkownik i grupa oraz dodanie użytkownika do tej grupy
    c) zmiana tła pulpitu na czarny :D
    d) pingi z ruterem, switchem i stacją + screeny
    7. Kosztorys aby złożyć zestaw komputerowy

    Chyba wszystko, wersja arkusza 04
  • #12 18023973
    heweliusza819
    Poziom 2  
    Posty: 2
    Hej, wiadomo coś jakie pytania były na praktycznym czerwcowym? Mam egzamin po niedzieli i tak się zastanawiam czy idę pierwszym rzutem, czy ktoś z Was już był i miałby ochotę się podzielić :)
  • #13 18024156
    natikrak
    Poziom 7  
    Posty: 5
    Ocena: 2
    heweliusza819 napisał:
    Hej, wiadomo coś jakie pytania były na praktycznym czerwcowym? Mam egzamin po niedzieli i tak się zastanawiam czy idę pierwszym rzutem, czy ktoś z Was już był i miałby ochotę się podzielić :)


    Chodz tutaj:

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3592099.html

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji na temat egzaminu praktycznego EE.08, uczestnicy dzielą się doświadczeniami i wskazówkami dotyczącymi zadań, które mogą się pojawić na egzaminie. Wskazano na różne zadania, takie jak zarobienie kabla RJ45, wymiana dysku w serwerze, konfiguracja routera i switcha, a także prace związane z systemami Linux (w tym Ubuntu) i Windows. Uczestnicy podkreślają znaczenie odpowiedniej konfiguracji DHCP, rezerwacji adresów IP oraz dokumentacji w postaci zrzutów ekranu. Pojawiają się również sugestie dotyczące modyfikacji plików konfiguracyjnych w systemie Linux, aby uniknąć problemów z czasem oczekiwania na dzierżawę IP.
REKLAMA