Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie programowalnych pasków ledowych do zasilacza 12,5 V

26 Sty 2019 09:04 207 9
  • Poziom 4  
    Witam was

Mam problem jak w temacie, jestem zupełnie początkującym elektronikiem, chciałbym podłączyć paski ledowe szeregowo jednym wyjściem do zasilacza 12,5 V.

Dane do podłączenia:

Paski ledowe : 5V ( Pasek LED RGB 5 m WS2812 IP65 50 LED/m 18W/m 5V )
    Zasilacz : 12,5V 56.0 A ( DPS-700GB A )
    Enkoder 24 impulsowy, 20mm - EC16 pionowy

Pasków ledowych jest 7x5m = 35 m, z czego każdy będzie potem przycinany na +/- 50 cm gdzieś około i każdy z tych pasków ledowych będzie łączone szeregowo do jednego zasilacza..

[EDIT] !!! Równolegle a nie szerowo [EDIT]

Co mam zrobić ? Jak to wszystko podłączyć ? Mam zamiar później działać na tych ledach, czyli je zaprogramować ( w Raspberry Pi 3 model B WiFi Bluetooth 1GB RAM 1,2GHz ) do dalszych planów. Chciałbym jednak uniknąć jakiś spaleń, dlatego proszę was o pomoc. Za każdą dobrą poradę, wynagrodzę punktami :)
  • Poziom 4  
    DriverMSG napisał:
    domix1996 napisał:
    Chciałbym jednak uniknąć jakiś spaleń, dlatego proszę was o pomoc.
    Więc zastosuj zasilacz 5V i nie łącz ich szeregowo.

Niestety nie ma takiej możliwości.. takie dostałem zadanie do zrobienia.
  • Poziom 43  
    EDIT: skoro nie chesz łączyć szeregowo to wiele zmienia

Ponieważ 35m x 18W/m daje razem do 630W czyli ponad 120A to samo łączenie pasków nie wystarczy potrzebne będą jeszcze przewody jak do spawarki czyli grubości palca, trochę lepiej będzie jeśli rozprowadzisz 12V a przetwornice na 5V dasz blisko pasków.
  • Poziom 4  
    jarek_lnx napisał:
    Połączenie szeregowe jest trudne z trzech powodów, pierwszy jest taki że nawet jeśli napięcia rozłożyły by się po równo to na każdym będzie 6,25V zamiast 5V, a więc będziesz musiał dać stabilizator na 10V, drugi powód jest taki że LEDy są sterowane więc napięcia nie rozłożą się po równo i pasek który dostanie więcej się spali i wymagany był by układ sztucznej masy który zapewni równy rozkład napięć, trzeci problem to że pomiędzy paskami o różnej masie będzie potrzebny translator poziomów, niespełnienie pierwszego warunku może doprowadzić do uszkodzenia, niespełnienie dwóch pozostałych na pewno doprowadzi do uszkodzenia. W takim układzie łatwo o błąd który skończy się spaleniem czegoś. Pomyśl o ile łatwiej kupić zasilacz na 5V.

domix1996 napisał:
    Niestety nie ma takiej możliwości.. takie dostałem zadanie do zrobienia.
    Możliwe że ten co je wymyślił, nie znał problemów technicznych jakie przyjdzie ci rozwiązać.
    Jeśli to nie jest zadanie szkolne, to jest to zwykłe dziadowanie, dokładanie sobie roboty tylko dlatego że nie che się wydać kilkudziesięciu zł na odpowiedni zasilacz.

Skoro jednak okazało się że równolegle nie szeregowo to po prostu musisz kupić przetwornicę z 12V na 5V o odpowiedniej wydajności prądowej

mój błąd jak dopisałem, ma być równolegle i mam potencjometr który umożliwia regulowanie.. Tylko teraz ważne pytanie, jak to podłączać to wszystko ?
  • Poziom 43  
    Edytowałem post powyżej, ze względu na bardzo dużą moc nie można zasilić całości na jednym końcu paska, trzeba podzielić na sekcje zasilane oddzielnymi przetwornicami.

Czy to ma być jeden wąż, czy coś w rodzaju ekranu?

Policz czy czas zapisu do tych 1750 WS2812 nie będzie za długi i czy sterowania nie należało by też podzielić na sekcje.
  • Poziom 28  
    jarek_lnx napisał:
    trzeba podzielić na sekcje zasilane oddzielnymi przetwornicami.

domix1996 napisał:
    ... ale do tej pory nie otrzymałem porady jak podłączyć to wszystko....

Tak tylko tytułem wyjaśnienia - jeśli musi być 12V to gdybyś chciał zastosować stabilizatory liniowe miałbyś troszkę za gorąco.

Pozdr.
  • Poziom 43  
    domix1996 napisał:
    ... ale do tej pory nie otrzymałem porady jak podłączyć to wszystko....
    Bo nie jest to banalne zadanie, jakbym to ja robił narysował bym plan rozmieszczenia, pomierzył rezystancję pasków, dobrał długości sekcji, przekroje przewodów, moce przetwornic, tak aby spadki napięć nie były zbyt wysokie, krótko mówiąc jeśli dostał bym taki problem do rozwiązania to bym go rozwiązał, a tobie co mogę powiedzieć, nie rozwiązywałem dokładnie takiego samego problemu wcześniej, nie mam gotowego rozwiązania.