Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Radmor 5102 - permanentne wyciszenie tunera FM

02 Lut 2019 08:40 360 8
 • Poziom 10  
  Witam wszystkich serdecznie.
  Posiadam Radmora 5102, który przez dłuższy okres czasu nie był użytkowany, jednak był trzymany w dobrych warunkach. Ponieważ, grał niezbyt przyjemnie, to znaczy jeden kanał miał trochę inną barwę dźwięku niż drugi, stwierdziłem, że powymieniam część kondensatorów elektrolitycznych, tych mniejszych o pojemności do 47uF. Po wymianie wzmacniacz "ożył" brzmienie się zdecydowanie poprawiło. W Radmorze jest, a raczej był też sprawny tuner. Przestrojona głowica, wszystko działało prawidłowo. Stwierdziłem jednak, że w tunerze również wymienię te mniejsze kondensatory. Niestety po wymianie efekt jest taki, że głowica działa prawidłowo, sekcja p.cz. też raczej działa prawidłowo, gdyż nie zmienił się zarówno poziom sygnału odbieranych stacji, jak i jakość dźwięku. Problem w tym, że dźwięk z tunera FM jest całkowicie wyciszony, jeśli wyciągnę płytę automatyki, dźwięk wraca do normalnego poziomu, przestają działać wskaźniki zero detektora i poziomu sygnału i ARCz. Po umieszczeniu płytki na swoim miejscu objaw wraca, czyli działają wskaźniki, tuner "gra" jednak ledwo cokolwiek słychać ze względu na to wyciszenie. Co istotne, nie działa też stereodekoder, nie zapala się dioda stereo. Znalazłem tu na forum w podobnym temacie informację, że dla testów można na płytce automatyki wylutować diodę D402. Tak też zrobiłem, efekt jest taki, że wraca pełny poziom dźwięku z radia, jednak nadal nie działa stereo, działają wskaźniki oraz ARCz. Podejrzenie padło na płytkę automatyki, posprawdzałem tam wszystkie elementy, podmieniłem również układ UL 1111, jednak efekt jest nadal taki sam. Oczywiście po wystąpieniu tego problemu pierwszym podejrzeniem było, że popełniłem gdzieś jakiś błąd, typu źle wlutowany kondensator, zwarcie, odwrotna polaryzacja, czy zła pojemność, niestety albo stety :) okazało się że wszystko zgadza się ze schematem, luty są ok, nie ma zwarć. Dodam też że sprawdziłem też i ustawiłem napięcia z zasilacza na dokładnie 40V i 18V. Preomat działa prawidłowo, znaczy się strojenie jest ok, nic się nie odstraja, wszystkie sensory działają prawidłowo, jednak nie wiem czy to właśnie nie on generuje sygnał wyciszania? Niestety posiadany schemat jest w bardzo kiepskiej jakości i do tego pocięty na kilka grafik więc ciężko jest po nim dojść jak się łączą poszczególne moduły.
  Domyślam się że usterka będzie we wspólnym elemencie dla funkcji wyciszenia i przełączania trybu stereo /mono, gdyż radio teraz zachowuje się jakby miało bardzo niski poziom sygnału.
  Bardzo proszę o jakieś porady, głównie interesuje mnie skąd idzie sygnał sterujący wyciszaniem. Przyznam się że w technice radiowej jestem kiepski i trochę mnie to przerosło.
 • Testo
 • Poziom 41  
  Jakie masz napięcia na pinach 12, 13 i 14 układu US401?
 • Testo
 • Poziom 10  
  Sprawdziłem przed chwilą napięcia, na tym układzie i tak:

  12 - 0,75V
  13 - 0 (powiedzmy 0,01)
  14 - 9,2V

  Sprawdzałem to przy dostrojonej stacji o dosyć silnym sygnale, na pewno nie powinno w tym momencie działać wyciszenie.
 • Poziom 41  
  Sprawdź oporności R402 i 404 czy się zgadzają ze schematem
 • Poziom 10  
  Wydaje mi się że są ok.

  R402 - 2,65K (na schemacie 2,7K)
  R404 - 55,6K (na schemacie 56K)
 • Poziom 41  
  Ok, oporniki sprawne. Odessij cynę z pinów 12, 13 i 14, następnie wyjmij te piny z otworów i je zwyczajnie odłam od układu scalonego. Następnie wlutuj w te puste otwory jakikolwiek tranzystor małej mocy NPN. Kolektor tam gdzie był pin 14, emiter- 13, baza-12 i sprawdź czy wyciszony jest nadal.

  Dodano po 25 [minuty]:

  Mam jeszcze takie pytanie, czy napięcie na pinie 14 było mierzone bezpośrednio na pinie 14 czy może w innym punkcie bezpośrednio połączonym z pinem 14?
 • Poziom 10  
  Co do pinu 14, to tak, mierzone względem masy bezpośrednio na nóżce układu. Jest tak, że w tym miejscu to napięcie po włączeniu odbiornika wynosi 9,2V, natomiast po jakimś czasie spada, do około 8,8V.
 • Pomocny post
  Poziom 41  
  Ok, wskazuje to na uszkodzony wewnętrzny tranzystor. Jeśli wstawisz tam zwykły tranzystor według mojego poprzedniego wpisu to powinno to działać
 • Poziom 10  
  Wstawiłem bc547, wygląda na to że sprzęt odzyskał pełną sprawność :) Stereo działa, wyciszanie działa.
  Co ciekawe, ten układ wymieniłem wcześniej, gdyż miałem co do niego podejrzenia że może być uszkodzony, nie sądziłem jednak, że "nowy" też będzie w ten sam sposób uszkodzony.

  Dziękuję bardzo za pomoc i pozdrawiam serdecznie.