Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hyundai Coupe 2.7 V6 automat - Szarpanie przy zmianie biegów w okolicach 3200 rp

16 Lut 2019 23:00 357 8
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich,

Mam dziwny problem z Hyundai-em Coupe 2.7 z 2005 r. (wersja FL1) w automacie. Auto szarpie przy zmianie biegów (różnych, ale głównie z 2 na 3) w okolicach 3200 obrotów - chociaż czasem i więcej - nigdy niżej.

Na komputerze żadnych błędów.

Wymieniona została cała skrzynia biegów wraz z konwerterem i czujnikami - i o dziwo problem nie zniknął. Niezwykle mało prawdopodobne jest uszkodzenie nowej skrzyni - raz, że śmiesznie mały przebieg (30k km), dwa, że objawy w żadnym stopniu się nie zmieniły.
    Wszyscy rozkładają ręce i nikt nawet nie chce podjąć się zdiagnozowania co jest nie tak, a już tym bardziej rozwiązania problemu. Wymieniony cały zestaw rozrządu, pompa wody, oleje zarówno w nowej skrzyni jak i w silniku - bez zmian.

Moim pierwszym tropem jest czujnik położenia wału korbowego. Drugi trop to świece, chociaż w to wątpię, bo żadne błędy się nie pojawiają - aczkolwiek na początku eksploatacji auta przypomniałem sobie, że wymieniałem świece - chociaż nie wiem, czy mogłoby mieć to coś wspólnego.
    Trzecim tropem jest ECU - chociaż aż mi się w to nie chce wierzyć.

Biegi zmienia zawsze gładko, jeżeli ręcznie zadam mu zmianę biegu na wyższy, nigdy nie szarpie w dół.

Pod OBD wykreślałem krzywe otwarcia przepustnicy, aczkolwiek tam wszystko w normie i nie pojawiają się jakieś dziwne piki.

Czy miałby ktoś diagnozę/rozwiązanie problemu/chociaż jakąś wskazówkę?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 22  
    Poduszki silnika,skrzyni całe,dobre??
  • Poziom 9  
    Nie, auto bezszkodowe.

Poduszki są trochę nadwyrężone, ale to wyraźnie na wskutek szarpania, nie odwrotnie. Mówimy tu wtedy o poduszce silnika i skrzyni. Stan nie jest tragiczny tak czy siak
  • Poziom 22  
    No to widocznie problemu trzeba szukać w "samochodzie" czyli silnik,jego sterowanie,elektryka, sterownik skrzyni jak na "nowej" skrzyni jest tak samo.
  • Poziom 9  
    wacek.wacek napisał:
    Sprawdź czujnik wału i wałka czynie gubi sygnału przy obrotach.

No czujnik wału będę próbował wymienić, ale wałka? Przy czujniku położenia wałka miałbym błędy związane z czasem wtrysków... Gubić sygnału - no nie gubi, gdyby gubił, to raz, że widać by było check engine, a dwa, że by został ślad w komputerze...
  • Poziom 9  
    wacek.wacek napisał:
    Czujnik wału lata w skrzyni korbowej czy po zamachowym?

zdaje się, że w korbowej

Dzisiaj podłączyłem emulowane oryginalne oprogramowanie Hyundaia, udało mi się przeprowadzić diagnostykę skrzyni - bez rewelacji. W starych błędach figurowało mi P0761. Wykasowałem błędy, zresetowałem też sterownik jazdy adaptacyjnej. Przejechałem się jakieś 30km i - mimo zmuszania go - nie szarpał. Pytanie, czy akurat nie szarpnął, czy faktycznie to coś pomogło. Dam znać w niedalekiej przyszłości.

EDIT: Drugi raz wziąłem go na trochę bardziej intensywną przejażdżkę i wydaje się, że to faktycznie było to. Póki co nie szarpie :) Dzięki wszystkim za pomoc.