Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ekspres Delonghi ECAM 26.455 M - Wymiana grzałki

lisz 24 Feb 2019 12:46 5100 4
    lisz
    Level 8  
    Witam, w moim ekspresie przestało działać zaciąganie mleka i zdarza się, że wypycha pojemnik z mlekiem. Zdjąłem obudowę i okazało się, że z grzałki leci woda. Poniżej zaznaczyłem czerwoną strzałką, gdzie leci, syczy i zbiera się rdza:

W sklepie north mają grzałkę na wymianę. Chciałem się zapytać, na co zwrócić uwagę przy wymianie, żeby czegoś nie zepsuć.

1) Czy te 2 białe elementy (jeden zaznaczony strzałką na zdjęciu powyżej) mogę po prostu przykręcić śrubami do nowej grzałki? To są jakieś bezpieczniki?
    2) Czy wężyki z grzałki wykręca się obcęgami (zdj. poniżej)?

Wiem z innego tematu na elektrodzie, że muszę wymienić też elektrozawór 8421, bo to jego wadliwość pewnie powoduje wypychanie pojemnika na mleko. I ewentualnie jeszcze zawór 8321/8311 z przodu, obok sprzęgła spieniacza mleka (sprzęgło już wymieniłem). W jednym temacie wspominają też o paście termoprzewodzącej - do czego ewentualnie miałaby być ta pasta?

Pozdrawiam,
    Maciej
  • Helpful post
    Felini
    Moderator
    Przy wymianie grzałki:

- zaznacz sobie przewody elektryczne, abyś ich nie pomylił przy montażu
    - odłącz przewody od grzałki i bezpieczników termicznych (te dwa elementy)
    - opróżnij ekspres z wody, uważaj by resztki wody podczas demontażu wężyka
    nie dostały się do części elektrycznych/elektronicznych
    - odkręć kluczem płaskim śruby mocujące wężyki - jednym kluczem przytrzymaj
    śrubę grzałki, drugim odkręć mosiężną nakrętkę, montaż w ten sam sposób
    - zdemontuj grzałkę i wykręć z niej bezpieczniki termiczne
    - zamontuj te bezpieczniki do nowej grzałki, nie zamieniaj miejscami bezpieczników
    - zamontuj grzałkę mechanicznie, przyłącz wężyki i przewody elektryczne

Co do pasty termoprzewodzącej, być może ktoś stosował ją pod te bezpieczniki termiczne.
    lisz
    Level 8  
    @Felini

Dzięki wielkie, demontaż zakończony sukcesem :) Wiem już do czego pasta termoprzewodząca: do czujnika temperatury, który jest dociskany do grzałki przez mocowanie górnego bezpiecznika.
    lisz
    Level 8  
    Żeby zamknąć temat i podzielić się doświadczeniami: po wymianie grzałki i zaworu, który jest przykręcony do jej uchwytu, nadal były 2 problemy:

- nie zaciągało mleka
    - przy puszczaniu pary (aby oczyścić pojemnik na mleko) para leciała bardzo słabo i pojawiał się komunikat "pusty obwód, załóż dyszę wody i napełnij obwód".

Ten drugi problem całkowicie rozwiązała wymiana zaworu nr 8321, który jest z przodu obok adaptera/sprzęgła spieniacza mleka. Wymieniłem też trzeci zawór (nr 8311), który jest pod grzałką na samym dole. Wciąż jednak zaciąganie mleka działało bardzo słabo - coś tam leciało, ale głównie pluło, prychało i puszczało parę.

Chciałem się już poddać, ale zrobiłem ostatnią rzecz - odkamieniłem ekspres. Po tej czynności, wszystko wróciło do normy i znowu zaciąga mleko jak nowy. Więc wygląda na to, że coś, gdzieś było jeszcze przytkane?
    Katamaran
    Level 2  
    Dołączę się do tematu.
    Demontując grzałkę do pary masz może schemat jak później połączyć przewody wychodzące z grzałki do zabezpieczeń termicznych? Podczas demontażu zrobiłem zdjęcia, ale nie za bardzo widać który pin z którym powinien być podłączony.
    Po ponownym montażu podłączyłem jak na załączonym zdjęciu. Czy to prawidłowe podłączenie? Bardzo proszę o pomoc w temacie.