Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inteligentne ogrzewanie - upgrade starego systemu ogrzewania.

02 Mar 2019 22:58 189 6
  • Użytkownik obserwowany
    Witam. Poczytałem trochę i napisze co chcę.
    Temperatury nastawiane za pomocą głowic na grzejnikach osobno w każdym pomieszczeniu. Przy odpowiedniej temperaturze w pokoju grzejnik nie grzeje a przy obniżeniu temperatury grzejnik zaczyna grzać i załącza się kocioł.
    Czy muszę stosować głowica regulowana + termostat na ścianie czy jest dwa w jednym?
    Jak sterować kotłem by się włączał tylko gdy potrzeba?
    Moja instalacja to rurki miedziane + grzejniki naścienne + kocioł dwu funkcyjny vaillant z termostatem na ścianie w przedpokoju.
    Dobrze gdyby cały system można było podglądać ze smartfona czy komputera połączonego z internetem.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 32  
    A jaka lokalizacja? Londyn czy gdzieś w Polsce? Chodzi o to z jakiego rynku urządzenia i dostępność.
  • Relpol przekaźniki
  • Użytkownik obserwowany
    Chodzi o mieszkanie w Anglii. Rynek nie ma tu znaczenia. Można kupić wszystko wszędzie.
  • Poziom 32  
    Ze sprawdzonych systemów jakie znam to masz do wyboru:
    1) Danfoss Link
    2) Honeywell Evohome
    3) polski - Tech Sterowniki

Możesz wejść na strony producentów i poczytać o ich systemach i coś wybrać co ciebie interesuje.
  • Użytkownik obserwowany
    OK. Dzieki. Poczytam i napiszę ze swoimi wątpliwościami.
  • Poziom 32  
    Jeszcze trochę uściślając:
    1) Danfoss Link - jego głowice elektroniczne maja wbudowane czujniki temp. więc jeśli w pokoju jest jeden grzejnik to od razu mierzy też temperaturę. Jeśli w pokoju jest więcej grzejników, to można je połączyć w "jedno" pomieszczenie wtedy temp. będzie uśredniana, ale można też dołożyć osobny termostat pokojowy (dokładniejszy pomiar temp. w miejscy gdzie my chcemy) i wtedy on przejmuje mierzenie i nastawianie zadanej temp. a głowice tylko się otwierają i zamykają. Z Danfossem jest tylko jeden problem - ma możliwość podłączenia przekaźnika kotła, który powinien wyłączać kocioł kiedy wszystkie głowice zgłoszą brak grzania, ale jak doświadczenie niektórych użytkowników pokazuje nie zawsze to robi - Danfoss się upiera że tak ma być bo to jego "nadinteligencja" tak mu działa - jest osobny temat tutaj na elektrodzie:
    W Danfossie można jeszcze dołożyć sterowanie załąc/wyłącz urządzeniami zasilanymi ~230V - np. jakieś oświetlenie, grzanie elektryczne itp.

2) Honeywell - jeśli chodzi o głowice - to podobnie jak Danfos - ich głowice (te z wyświetlaczem) mają wbudowane czujniki temp. pomieszczenia. Są przekaźniki do kotła i nigdzie nie ma głosów żeby się nie wyłączały kiedy nie potrzeba.

3) Teh Sterowniki - u nich głowice nie mają wbudowanej czujki temp. - trzeba stosować zawsze w pomieszczeniach sterowanych czujniki i tutaj mamy możliwość wyboru: przewodowe, bezprzewodowe, z wyświetlaczem i bez, czarne i białe. Elementem łączącym system w całość jest "listwa sterująca" która ma wyjście blokujące pracę kotła - nigdzie nie słyszałem głosów że to nie działa prawidłowo. Osobno dokupuje się bramkę internetową: LAN lub WLAN.

Każdy z producentów ma możliwość zainstalowania na smartfonie aplikacji z trybem demo więc można też od razu sprawdzić jak to wygląda.
  • Poziom 23  
    Mam tak rozwiązane ogrzewanie u siebie w domu. 6 pomieszczeń i łącznie 10 grzejników. Na grzejnikach zawory ON/OFF i w każdym pomieszczeniu czujnik temperatury PT. Wszystko na sterowniku EL-PIAST. Sam sterownik obsługuje oczywiście więcej opcji jak oświetlenie nocne itp... Ale wracając do CO. Program pisałem sam więc tu koszty odeszły a za to możliwości rozbudowy są ogromne. Dla każdego pomieszczenia zadaję osobną temperaturę. Sterownik steruje oczywiście kotłem wg. zapotrzebowania w pomieszczeniach. Aktualnie mam to wszystko na jednym panelu HMI i pracuje nad wersją z poziomu internetu. Koszt jak dla samego co spokojnie w 2tyś zł.