Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Bosh SGI53E25EU - Nie wypompowuje wody, buczy

clip7 10 Mar 2019 15:33 2331 11
Bosch
 • #1
  clip7
  Level 23  
  Witam.
  Zmywarka teściowej :) zabudowana. Nie znalazłem nigdzie tabliczki znamionowej ale pogrzebałem w necie i wygląda tak samo jak model w tytule.
  Po włączeniu programu np. 65 stopni pobiera wodę, słychać jak działa wstępne płukanie, ramiona się kręcą. Po jakimś czasie zatrzymuje się. Słuchać tylko buczenie. Na dole w zmywarce jest nieodpompowana i zimna woda. Innym razem nastawione 70 stopni i to samo, tylko po dłuższym czasie. W tym wypadku woda na dnie zmywarki była ciepła. Dostałem info, że czasem w ogóle nie startuje, tylko buczy od początku ale to nie jest pewne. Ja tego nie stwierdziłem.
  Pytanie. Czy tu są 2 pompy? Pierwsza od mycia a druga od odpompowywania wody? Czy to ta druga pompa może być winna? Czy mogę wyciągnąć zmywarkę, odkręcić tył i w trakcie buczenia zmierzyć miernikiem, czy podawane jest napięcie na pompę odpompowującą wodę?
 • Bosch
 • Helpful post
  #2
  Dra98
  Moderator of Computers service
  clip7 wrote:
  Czy tu są 2 pompy? Pierwsza od mycia a druga od odpompowywania wody?

  Są dwie pompa odpływowa i obiegowa - myjąca. Bez diagnostyki ciężko określić.
 • Bosch
 • #3
  clip7
  Level 23  
  Śmigłą się kręcą, więc chyba myjąca działa. Wygląda, że odpływowa.
  Choć teraz mi się przypomniało, że jak raz buczała, zablokowałem blokadę w drzwiczkach i zajrzałem do środka przy włączonej zmywarce na programie chyba 65 stopni, to śmigło kręciło się bardzo wolno a woda z niego wylewała się pod bardzo słabym ciśnieniem.
  Po jakim czasie powinno nastąpić odpompowanie wody, np. na 65 stopni? Jak dokładnie odbywa się 1 proces? Zmywarka nabiera wody, pompa myjąca wyrzuca wodę pod ciśnieniem. Czy to jest jedno pobranie a potem kilka procesów płukania w obiegu zamkniętym? Po takich płukaniach pompa odpływowa wylewa wodę i do mycia zasadniczego pobierana jest czysta woda? Dobrze rozumuję?
 • Helpful post
  #4
  zhudomel
  Home appliances specialist
  clip7 wrote:
  Nie znalazłem nigdzie tabliczki znamionowej
  Jest, po otwarciu drzwi na lewo od zamka wygrawerowane na blasze. Prawdopodobnie w instrukcji masz opisane jak sprawdzić i ew. usunąć coś, co blokuje pompę spustową.
 • #5
  clip7
  Level 23  
  Poszukam. Była tam naklejka ale numerów nie widziałem. Zajrzę raz jeszcze. To co mogłem zrobić jako użytkownik to zdemontowałem i wyciściłem porządnie filtr plastikowy, osłonę z drobnymi dziurami i walcowate sitko, pod osłoną. Ale bez efektu.
  Spróbuję wyciągnąć pompę spustową i sprawdzić czy nic tam nie blokuje.
 • #6
  clip7
  Level 23  
  Dziś rozebrałem zmywarkę i wyciągnąłem pompę spustową. Podłączyłem zasilanie i na sucho działa. Próbowałem palcem przyhamować ale cały czas kręciła. Najpierw pomyślałem, że może jest jakiś elektrozawór, który kieruję wodę raz do pompy myjącej a innym razem do pompy spustowej, ale nic takiego nie znalazłem. Na dnie zmywarki są dwa odpływy z prawej i z lewej. Z prawej idzie do pompy myjącej a z lewej do pompy spustowej. Nie widzę żadnego elektrozaworu. Która pompa jest włączona, ta wymusza obieg wody. A więc sprawdziłem drożność odpływu. Najpierw od zbiornika na dnie do pompy spustowej. Potem przy pompie spustowej ściągnąłem wąż i dmuchnąłem w niego mocno. Z węża spustowego (od odprowadzania wody do ścieków) wyleciało powietrze z resztkami wody. A więc drożność jest.
  Złożyłem wszystko i podpiąłem się miernikiem pod zasilanie pompy spustowej. Nastawiłem program 65 stopni. Przez 20-30 min. wszystko ok. Nabrała wody i słychać było cały czas proces mycia, czyli działanie pompy myjącej. Po około 20-30 minutach to samo co zwykle, mycie ucichło. Pojawiło się zasilanie na pompie spustowej 230V. Zaczęła buczeć (trochę inaczej niż na sucho, ale może w obudowie inaczej to słychać) ale woda nie przelatywała przez wąż spustowy, ani kropli.
  Czy to możliwe, że pompa spustowa działa na sucho a po włożeniu nie wydala "pod obciążeniem"? Może jest jakiś zablokowany elektrozawór na odcinku pompa spustowa - odpływ, ale na sucho dmuchałem i wszystko ok. Wizualnie nigdzie nie widać. Jeszcze jest w zmywarce taki "grzybek". Nie wiem do czego służy? Chyba daje info, że jest woda w zmywarce. Od spodu załącza i rozłącza jakiś włącznik. Myślałem, że może coś z tym nie tak, ale przecież zasilanie na pompie spustowej się pojawia. Szkoda wtopić kasę za nową pompę ale nic innego mi do głowy nie przychodzi.
  Macie jakieś sugestie?
  Mam jeszcze pytani. Czy biegunowość zasilania tej pompy ma znaczenie. Jest ona zasilania napięciem przemiennym a nie stałym i z tego co wiem to nie ma znaczenia. Choć przy przewodach jest napisane L i N. Pytam, bo na filmikach pokazujących wymianę pompy, serwisant przestrzega żeby nie zamienić przewodów zasilających miejscami.
 • #9
  clip7
  Level 23  
  Studzienka zmywarki to ta " dziura" na dnie zmywarki w której są filtry? Jeśli tak to takiej zaślepki tam nie widziałem, ale dla pewności zerknę jeszcze raz.
  Jeśli chodzi o numer modelu to obejrzałem całe drzwi od wewnątrz i z boku i nic nie znalazłem. Była tam tylko naklejka z napisem bosh.
 • Helpful post
  #10
  zhudomel
  Home appliances specialist
  clip7 wrote:
  obejrzałem całe drzwi od wewnątrz i z boku i nic nie znalazłem
  Na pewno jest, tak jak napisałem
  zhudomel wrote:
  po otwarciu drzwi na lewo od zamka wygrawerowane na blasze.
  Dodam: od góry.
 • #11
  clip7
  Level 23  
  Ok. Zrobię fotkę

  Zwracam honor.
  Dopiero jak poświeciłem latarką to zauważyłem.
  SGI53E25EU/08
 • #12
  clip7
  Level 23  
  Witam ponownie.
  Po założeniu nowej pompy (Na szczęście nie była zbyt droga) to samo. Pompa się załączała ale woda nie odpływała. Podłączyłem końcówkę węża od rury pod zalewem i włożyłem do miski. Po nastawieniu zmywania wszystko zadziałało.
  Nawet nie brałem pod uwagę, że coś może być zapchane w samej rurze nad syfonem od zlewu. Przecież to grubą rura, woda że zlewu schodzi normalnie a ten kawałek do którego podpięty jest wąż, wylatuje pod kątem od góry i łączy się z rurą nad syfonem. Okazało się, że w tej grubej rurze są jakby 2 koryta. Jedno wielki przekrój od zlewu a drugie, bardzo mały przekrój od zmywarki. Ten malutki przekrój się zapchał jakby kit od okien.
  W tej chwili wszystko gra. Dzięki za pomoc.