Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Daewoo KOG-8A8RL Kuchenka mikrofalowa nie grzeje

14 Mar 2019 22:03 573 9
 • Poziom 6  
  Dobry wieczór forumowiczom.
  Mikrofalówka z grillem - model Daewoo KOG-8A8RL, moc 1200W, po około 9 latach pracy przestała grzać. Najprawdopodobniej po tym, gdy popracowała pusta przez około 2 minuty.
  Poza tym w pracy mikrofalówki nie zauważyłem innych usterek. Grill działa. Po włączeniu "grzania" mikrofalówki, dźwięk jest jednostajny (silnik talerza , wentylator na pewno działają).

  Po odłączeniu od sieci i rozładowaniu kondensatora wykonałem kilka pomiarów i oględzin:
  Płytka mikowa lekko brudna (kilka ciemniejszych punktów , tłusta plama). Włączenie grzania mikrofalówki ze zdjętą płytką - bez różnicy w pracy (nie grzeje, nie iskrzy itp.) . Nie ma śladów przepalenia na płytce mikowej, ściance bocznej przy płytce ani na magnetronie.
  Wszystkie bezpieczniki jakie udało mi się znaleźć, tj.:
  - ceramiczny,
  - bezpiecznik WN za transformatorem a przed kondensatorem,
  - termiczny (w okolicy magnetronu),
  przewodzą (piszczą przy sprawdzaniu obwodu miernikiem)

  Napięcie ~230V - dochodzi do transformatora z płytki sterującej podczas pracy mikrofalówki.
  Pomiar omomierzem:
  transformator
  uzwojenie pierwotne na wejściu 2,4Ω, na wtórnym 0,4Ω, wtórne do obudowy transformatora 190Ω
  magnetron na wejściu 0,4Ω
  kondensator - przy teście wewnętrznej rezystancji, opór rośnie do 10MΩ - czyli wartości rezystora kondensatora.
  dioda wysokiego napięcia (między kondensatorem, a masą) - ponieważ mogłem ją uszkodzić przy pomiarze podając jej za duży prąd, na wszelki wypadek założyłem nową, a mikrofala jednak dalej nie grzeje.

  Ohmomierzem sprawdziłem też transformator, magnetron, kondensator pod kątem przebicia - na żadnej z tych części nie wykryłem przebicia.

  Brakuje mi już pomysłów , więc chętnie poczytam podpowiedzi. Obstawiam do wymiany jest magnetron, czyli naprawa raczej nieopłacalna, ale może coś przeoczyłem lub da się coś więcej wywnioskować z powyższych pomiarów.
  Pozdrawiam
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 14  
  A może sprawdź wizualnie stan magnetronu. Może mieć uszkodzony( pęknięty magnes ) jesli tak, to jest do wymiany
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 6  
  mariuszkam napisał:
  A może sprawdź wizualnie stan magnetronu. Może mieć uszkodzony( pęknięty magnes ) jesli tak, to jest do wymiany


  Nie robiłem zdjęć więc opowiem :D :
  Odpiąłem, wykręciłem magnetron , nic się z niego nie sypie, nic nie klekocze w środku, magnesy nie popękane , gładkie (no może drobne plamki), antena nieokopcona, błyszcząca ma jedynie drobne zarysowanie (może przy wyjmowaniu nieopatrznie dotknąłem obudowę pomalowaną częścią ), kostka jak i wtyczka bez śladu przepalenia, brak oznak przebicia (wg ohmomierza), na wejściu (męski wtyk) 0,4Ω.
 • Specjalista AGD
  Sprawdziłeś już dużo opcji, pozostało podstawienie sprawdzonego sprawnego kondensatora wn, jeśli to nie pomoże to niestety magnetron.
 • Poziom 30  
  Napisałeś:
  ((Obstawiam do wymiany jest magnetron, czyli naprawa raczej nieopłacalna))..............

  Można zawsze kupić używkę za 30 lub 40 zł. O ile dobrze pamiętam to w Daewoo powszechnie były stosowane magnetrony 2M218 . Jak zastąpili go Galianz-em to już nie to. Poszukaj w razie potrzeby tego o którym wspomniałem tylko staraj się aby ilość żeber chłodzenia zgadzała się ( przeważnie było 6) i, rodzaj mocowania ( w daewoo były wszystkie takie same) oraz strona przyłączeniowa pasowała.
  Tak jeszcze na marginesie : nie słychać nawet wzbudzania uzwojenia wtórnego transformatora ?
 • Poziom 6  
  wiesiekmisiek napisał:
  Można zawsze kupić używkę za 30 lub 40 zł. transformatora ?
  No właśnie w międzyczasie zauważyłem, że koszt nieduży (z wysyłką około 50zł), albo zacząć od wymiany kondensatora.
  wiesiekmisiek napisał:
  nie słychać nawet wzbudzania uzwojenia wtórnego transformatora
  Jeśli chodzi o dźwięk to Mikrofalówka pracuje dziwnie jednostajnie po włączeniu grzania.
  - brak jest tego charakterystycznego dla mikrofali, głośniejszego buczenia załączającego się co jakiś czas (słyszanego przykładowo tu: Link) czyli zapewne dźwięku z transformatora o który pytasz. Czy wartość rezystancji na wtórnym uzwojeniu (190Ω) nie jest podejrzanie wysoka?
 • Poziom 30  
  Jutro przemierzę , mam dwa sprawne transformatory , ale napisz jaką masz moc swego trafa to wtedy można porównać będzie. Ponadto wrzuć foto magnetronu to sprawdzę czy mam pasujący Ci i w razie czego to wyśle na próbę magnetron i oczywiście dołożę kondensator abyś w końcu mógł użytkować sprawną kuchenkę. Opłacisz tylko przesyłkę przy odbiorze a za magnetron i kondziorek zapłacisz jak odpalisz sprzęt.
 • Poziom 6  
  wiesiekmisiek napisał:
  to wyśle na próbę magnetron i oczywiście dołożę kondensator abyś w końcu mógł użytkować sprawną kuchenkę.

  Zatem byłoby fajnie jakby niedrogo i szybko udało się zamknąć temat, bo żona (sprawczyni zamieszania i najczęściej korzystająca z mikrofali). Wiadomo, że chce już kupować nową :| Załączam jedną z fotek magnetronu i trafo R1S58B - niestety w sieci nie znalazłem jaką ma moc, a więc pewnie powinienem go jakoś pomierzyć.
  Daewoo KOG-8A8RL Kuchenka mikrofalowa nie grzejeDSC_32..JPG Download (631.62 kB) Daewoo KOG-8A8RL Kuchenka mikrofalowa nie grzejeDSC_32..JPG Download (3.51 MB)
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Więc tak: mam oryginalny magnetron 2M218 z mocowaniem identycznym ( również te wzdłużne kanaliki) ale ma on podłączenie boczne - albo od strony wentylatora albo z przeciwnej - więc nie wiem czy Ci wystarczy tych przewodów zasilania magnetronu. Raczej wątpię bo już robią wszystkie skąpo. Mam też magnetron Witol ( czyli troszeczkę słabszej mocy) 2M219J z tym, że 5 żeber chłodzenia - nie 6 jak w oryginale , podpięcie pasuje ale nie ma on tych wzdłużnych kanałków przy tych trzech otworach. Jeżeli nie starczy Ci przewodów do tego oryginalnego z bocznym podpięciem to Witol podejdzie ale trzeba dopasować na jeden z 2 sposobów. 1) Albo wywiercić otwory poszerzając je wzdłużnie. 2) Po prostu wyprostować te dwa zaczepy blaszane w kuchence w miejscu mocowania magnetronu. Co do kondensatora to musisz napisać jaką Twój ma pojemność bo ja mam trzy rodzaje 1, 0,98 i 0,9. Trafa nie mierzyłem bo ja mam trafo mocy 700W więc nie ma co mieszać. Jak się zdecydujesz to na PW podaj adres a ja w poniedziałek z rana wyślę. Na 99,9 % u Ciebie stawiam uszkodzony magnetron.
  Edit. Pojemności kondansatorów nawet troszeczkę większe niż na opisie ( pomiar miernikiem pojemności ProsKit)
 • Poziom 6  
  wiesiekmisiek napisał:
  Więc tak: mam oryginalny magnetron 2M218 z mocowaniem identycznym ( również te wzdłużne kanaliki) ale ma on podłączenie boczne - albo od strony wentylatora albo z przeciwnej - więc nie wiem czy Ci wystarczy tych przewodów zasilania magnetronu. Raczej wątpię bo już robią wszystkie skąpo. Mam też magnetron Witol ( czyli troszeczkę słabszej mocy) 2M219J z tym, że 5 żeber chłodzenia - nie 6 jak w oryginale , podpięcie pasuje ale nie ma on tych wzdłużnych kanałków przy tych trzech otworach.....

  Bardzo dziękuję za propozycję, ale postanowiłem zastąpić jednakowym magnetronem, bez przeróbek itp. , oczywiście używką by miało to jakiś finansowy sens.
  wiesiekmisiek napisał:
  Na 99,9 % u Ciebie stawiam uszkodzony magnetron.

  Dziękuję za wskazówkę, po wymianie magnetronu mikrofalówka grzeje.
  Podsumowując:
  Dziękuję wszystkim za cenne uwagi i wymianę doświadczeń.
  Sukces, temat uważam za zamknięty :D