Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Electrolux EWS11252NDU - Głośna praca przy wirowaniu czy opłaca się naprawiać?

Jarek.Walo 20 Mar 2019 09:25 2742 11
    Jarek.Walo
    Level 2  
    Cześć,
    Moja 4 letnia pralka zaczęła bardzo głośno pracować przy wirowaniu - załączam film poglądowy.

Czy mogę prosić o radę co może być konieczne do naprawy lub wymiany? Jaki byłby przybliżony koszt i czy w ogóle opłaca się podejmować temat naprawy?
    Będę wdzięczny za każdą sugestią.
    Pozdrawiam, Jarek
    Topolski Mirosław
    Moderator of Electrical engineering
    Jarek.Walo wrote:
    Jaki byłby przybliżony koszt i czy w ogóle opłaca się podejmować temat naprawy.

Ceny różnie się kształtują w zależności od regionu. Najprościej sprawdzisz pytając lokalne serwisy i w oparciu o te informacje będziesz mógł podjąć decyzję o opłacalności naprawy
    Jarek.Walo
    Level 2  
    Topolski Mirosław wrote:
    Ceny różnie się kształtują w zależności od regionu. Najprościej sprawdzisz pytając lokalne serwisy i w oparciu o te informacje będziesz mógł podjąć decyzję o opłacalności naprawy
    Co na pierwszy rzut oka mogło wysiąść? Naprawa byłaby w Poznaniu.
    Topolski Mirosław
    Ewidentnie ułożyskowanie a czy coś więcej to ocena na miejscu.
    Kenworth 18
    Level 42  
    Zbiornik w tej pralce jest zgrzewany fabrycznie czyli producent nie przewidział obcji wymiany łożysk tylko wymienia się kompletny zespół piorący: https://north.pl/karta/zbiornik-bebnem-komple...i-electrolux-ews11252ndu,U79-T8-CMM9-WYN.html
    Oczywiście jest możliwość naprawy i takiego zbiornika czyli należy go rozciąć by dostać się do łożysk i uszczelniacza.
    Kolega raczej trochę późno zareagował bo bęben ma spore luzy względem zbiornika co wskazuje, że pralka już od pewnego czasu pracowała głośniej. Naprawę można zlecić lokalnemu serwisowi AGD lub wysłać zbiornik pralki do specjalistycznej firmy zajmującej się takimi naprawami. By wysłać zbiornik należy go wymontować z pralki i nie wiem czy z taką operacją sobie kolega poradzi. Niestety mam spore obawy czy nie będzie już za późno na naprawę.
    Tutaj przykład firmy zajmującej się naprawą zbiorników: http://www.lozyskawpralce.pl
    Otygarth
    Level 2  

Chciałbym się dowiedzieć, czy w przypadku mojej pralki to też brzmi na kwestię łożyska? Pralka na filmiku jest ustawiona na 1000 RPM i jest w trakcie prania ręczników. Zauważyłem ten efekt wczoraj. Wydaje mi się, że bęben nie ma takich luzów jak na filmiku Pana Jarka.

Pozdrawiam
    Kenworth 18
    Level 42  
    Zdejmij tylną osłonę koła pasowego i zamieść film wtedy z pracy bębna podczas kręcenia nim dłonią. Na odległość trudno jest ocenić sytuację jeśli ewidentnie łożyska nie są jeszcze rozwalone mocno jak to było w przypadku autora tematu.
    Jeśli w Twojej pralce będzie to dopiero etap początkowy to jest możliwość naprawy, która rozwiąże problem w 100%. Im dłużej będziesz zwlekał z diagnozą tym bardziej awaria będzie postępować i szanse na naprawę maleją.
    Otygarth
    Level 2  
    Odkręciłem tył obudowy pralki i zauważyłem, że praca pralki jest znacznie cichsza. Okazało się, że bęben podczas wirowania uderzał/ocierał o tylną osłonę obudowy pralki i stąd wydawał taki dźwięk. Zastanawiam się, czy nie będą to amortyzatory, które nie przytrzymują dobrze bębna, dodatkowo są one dosyć ciepłe po pracy pralki.
    Mierzejewski46
    Level 35  
    Naprawiałem taką awarię łożysk w bliźniaczej pralce Siemens. Fabryczne zgrzewanie zbiornika to dla mnie strzał w kolano przez producenta i powinno być umieszczane jako widoczna informacja dla klienta. To nie jest tani egzotyczny czy azjatycki produkt, tylko Siemens, Bosch czy Electrolux. Oczekiwał bym od sprzętu tej klasy wytrzymałości ponad przeciętną i naprawialności na poziomie profesjonalnym, a nie jakaś rzeźba typu cięcie po zgrzewie, klejenie klejem do montażu szyb.
    Topolski Mirosław
    Mierzejewski46 wrote:
    Oczekiwał bym od sprzętu tej klasy wytrzymałości ponad przeciętną i naprawialności na poziomie profesjonalnym, a nie jakaś rzeźba typu cięcie po zgrzewie, klejenie klejem do montażu szyb.

Wszystko ok tylko producent w tych modelach nie zaleca "rzeżby" tylko wymianę zbiornika.
    Mierzejewski46
    Level 35  
    No właśnie. Zwróć uwagę na jedną ważną rzecz którą napisałeś, wymiana całego zbiornika ze względu na jeden,(dwa) małe elementy. Toć to całe kWh energii zużyte na wyprodukowanie tego bo to i bęben piorący. Gdzie tu ekologia w pralce klasy A+
    Co prawda naprawa skończyła się sukcesem. Zamontowałem łożyska SKF nowy uszczelniacz, co prawda bez naprawy ślizgu, pralka służy już z rok do brudnych codziennych ubrań. Bęben kleiłem na klej do szyb z primerem i skręcałem na wkręty 3.5/20 dosyć gęsto.
    Przecinałem po zgrzewie taką piłką wibracyjną jak ortopeda gips rozcina😁
    A wogóle to jakiś obłęd z tymi sprzętami.
    4-letnia zmywarka siemens awaria pompy myjącej, wytarte tulejki. Tachnologia naprawy? Cała pompa do wymiany. Dobrze że podgrzewacza nie każą wymieniać. Chociaż by brali stare do regeneracji, a skąd.