Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz estradowy POLKAT 201 FORTE- poważna usterka

20 Mar 2019 18:06 279 3
  • Poziom 3  
    Witam

Wzmacniacz estradowy POLKAT 201 FORTE.
    Po załączeniu, podłączeniu sygnału w jakiekolwiek wejście brak dźwięku. Jednak wskaźnik diodowy reaguje w "rytm" muzyki. Opóźnienie załączania kolumn nie reaguje, więc wylutowałem je i sprawdziłem na zasilaczu od 6V wzyż czy przekaźniki nie są spalone- są dobre.
    Co dalej Panowie ? Sprawdzić napięcie dochodzące do przekaźnika i szukać w sekcji zasilania ?

Pozdrawiam
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 23  
    Kolego z twojego wpisu wynika, że nie masz bladego pojęcia na temat urządzenia jakie usiłujesz zdiagnozować. Przekaźniki bardzo rzadko ulegają same z siebie uszkodzeniu. Ich rola w tym wzmacniaczu jakaś jest i ich załączenie musi być podyktowane jakimś priorytetem. A jest nim zwykle prawidłowa praca wzmacniacza końcowego mocy, brak napięcia stałego na jego wyjściu.
    Co dalej- polecam zastanowić się nad skorzystaniem z usługi specjalisty.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 3  
    Dały mi do myślenia twoje słowa Kolego. A więc zdobyłem schemat i gruntownie prześledziłem budowę całej końcówki i zastanowiłem się. Są 3 przekaźniki: główny- czyli opóźnienie załączania, drugi ZAŁĄCZA SIĘ kiedy następuje zwarcie w układzie oraz trzeci- przeciążeniowy. Samo wyprowadzenie z tranzystorów, do 4 gniazd głośnikowych jest poprowadzone równolegle-szeregowo- co za tym idzie aby sprawdzić końcówkę na jednej kolumnie- wystarczy dać zworkę w drugie gniazdo głośnikowe. Końcówka okazuje się być sprawna, niemniej wymieniłem podkładki mikowe na tranzystorach końcowych z uzupełnieniem pasy termo oraz rozebrałem i wyczyściłem wszystkie potencjometry suwakowe oraz przeczyściłem isostaty.

Następnym razem niech Kolega potraktuje mniej obeznanych użytkowników łagodniej, gdyż każdy kiedyś zaczynał od zera :)

Niemniej dziękuję za te "Słowa otuchy" gdyż zaoszczędziłem oraz nauczyłem się czegoś nowego !

Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Jakie ostro? Raczej realnie do sytuacji. I nadal kolega połowicznie "odrobił prace domową" : z pewnością nie jest dokładnie takie przeznaczenie poszczególnych przekaźników jak kolega opisał. To typowy wzmacniacz radiowęzłowy w konfiguracji mostkowej, czyli mamy dwa stopnie końcowe tak samo zabezpieczone.