Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Podłączenie Spawarki Bester 35 letniej

kolokolo186 04 Apr 2019 09:07 1065 18
    kolokolo186
    Level 9  
    Witam.Pytanie jak ją podłączyć do mufy(gniazda) z 4 kablami od spawarki wychodzi 5,dodam że w tej chwili co jest podłączone to w mufie spawarki PE co idzie na obudowę mufy jest puste podłączone są fazy i N a dwa kable pozostałe obcięte nie używane,tak jest od 30 lat ale jest problem jak dotykam próbnikiem do rączek spawarki to się świeci czyli jest jakieś przebicie druga sprawa jeżeli przed włożeniem mufy do gniazda nie przyłożę masy spawarki tej co się przykłada do elementu spawanego do jej obudowy wywala korki w domu ..........Spawarka jest taka https://zapodaj.net/1a24c3e89df00.jpg.html
    stalker1995
    Level 21  
    Sprawdź względem masy A obudowy spawarki czy jest tam napięcie czy to po prostu prąd przebicia niegrozny przy małych natezeniach.
    Wychodzi 5 przewodów bo jeden to zero robocze najprawdopodobniej niepodlaczone w spawarce.
    kolokolo186
    Level 9  
    Czyli mam sprawdzić natężenie multimetrem ?A na jakie wskazanie go ustawić i w które miejsca przyłożyć sądy czerwona do rączki spawarki gdzie przebicie bądź prąd a czarny?
    Piotrek#G
    Level 26  
    Włos się na d.. znaczy się głowie jeży jak czyta się takie wątki... Prawdopodobnie potencjał sieci na obudowie urządzenia, brak podstawowej wiedzy na temat elektryki, ale specjalisty się nie weźmie bo? No właśnie dlaczego? Za drogo, bo chcę sam?
    Przecież starczy, że w pobliżu pojawi się postronna osoba, albo nawet autor na chwilę się zapomni i tragedia gotowa..
    kolokolo186
    Level 9  
    A ciężko doradzić skoro jest się mega specem co jest źle i dać radę,z dopiskiem na własną odpowiedzialność....Po to są fora żeby sobie pomagać i wymieniać się doświadczeniami.Po to są mierniki aby wcześniej po sprawdzać a nie łapać gołymi rękami !!!!
    Piotrek#G
    Level 26  
    Tylko w razie niepowodzenia czy pomyłki, to nie będą krzywo przyklejone kafelki, czy niesmaczne ciasto...
    A i ciężko coś wywróżyć bez oględzin.
    kolokolo186
    Level 9  
    Nikt nie wie co moze być grane?Że na rączkach świeci próbówka?Nie wiadomo jakie to natężenie może być znikome i będzie świecić mam multimetr ale nie wiem jak go podłączyć żeby zobaczyć czy to groźny prąd czy nie moze być lekkie mrowienie ale wolę łapami nie dotykać ........Bo może po mrowić na wieki wieków. I czy w mufie spawarki konieczne jest PE do obudowy mufy od spawarki 30 lat było ok tylko teraz przypadkowo dotknąłem próbówka do roczki patrzę a ona świeci ......Rozkręciłem spawarkę i w takim układzie są do niej przykręcone przewody Innych podłączeń niema LINK: https://zapodaj.net/d5bb7fb93d2d4.jpg.html
    kSmuk
    Level 21  
    kolokolo186 wrote:
    I czy w mufie spawarki konieczne jest PE do obudowy

A jak sobie to inaczej wyobrażasz? Przede wszystkim to właśnie przewód PE musi być poprawnie podłączony.

Tym powinien zająć się elektryk na miejscu, który po dokonaniu oględzin i pomiarów dokona odpowiednich połączeń.
    kolokolo186
    Level 9  
    Tylko że do spawarki idą dwie fazy i N-niebieski i w środku spawarki niema opcji podłączenia nic więcej ona ma 35 lat stary bester i wtedy nie było PE ochronnego Patrzyłem w mufie z początku ale coś mi nie grało zdjełem obudowe i w samej spawarce są mocowania na trzy kable na 13 śrubę fazy po bokach a środkiem N niebieski nic innego niema do podłączenia,chodzi mi o to jak sprawdzić multimetrem jakie jest napięcie na rączkach bo jak dotknę próbówką śrubokrętem to ona świeci i z tego co wiem to ona może nieraz świecić ale prąd nie kopie ....Jak zmierzyć jakie jest natężenie na tych rączkach multimetrem
    kkas12
    Level 43  
    kolokolo186 wrote:
    ...w środku spawarki niema opcji podłączenia nic więcej ona ma 35 lat stary bester i wtedy nie było PE ochronnego
    Przewodu neutralnego też nie było. Był przewód zerowy.
    Nie pisz bzdur to jest zwykły transformator spawalniczy wykonany w I klasie ochronności wymagajacy 400V zasilania i żyły ochronnej (kiedyś zerującej) przyłaczonej do konstrykcji spawarki.
    kolokolo186
    Level 9  
    Spawarka wyglada tak https://zapodaj.net/1a24c3e89df00.jpg.html moze ktoś ma taką samą i podrzuci jak ma podłaczone w środku w samej spawarce u mnie są fazy po bokach środkiem niebieski wkładam mufę do gniazda spawarka działa spawa tylko jak dotknę próbnikiem do rączek to świeci nie wiem czy kopie bo ręką nie dotykałem z tego co słyszałem to nieraz dotykając jakieś obudowy zwykłą próbówką to ona świeci ale prąd nie kopie.Może wezmę dotknę zwykłą żarówką na 220v czy będzie świecić jak nie to prąd jest nie groźny albo nawet nie odczuwalny
    kolokolo186
    Level 9  
    W tej spawarce jest takie podłaczenie jak w linku i takie było od 35 lat pod niebieskim kablem na spawarce w środku są takie linie jak na rysunku więc??? https://zapodaj.net/2969ac2ecd0c2.jpg.html

Dodano po 4 [minuty]:

Jutro zrobię zdjęcie gniazda jak to wszystko wygląda bo tak to można się domyślać ale skoro przez tyle lat było tak podłączone i nic się nie stało to dlaczego teraz miało by się stać

Dodano po 14 [minuty]:

Podsyłam zdjęcie jak jest podłaczone w środku i tak jest od 35 lat https://zapodaj.net/0fb3e7a1bc1b3.jpg.html
    kkas12
    Level 43  
    Litera N nie oznacza "niebieski".
    Był taki czas kiedy przewód zerowy/ zerujący był prowadzony żyłą niebieską. Tu zostało ona połączona z konstrukcją spawarki bo inaczej być nie mogło. I to co na fotce przedstawiłeś jest jak najbardziej prawidłowe.
    Był to sposób ochrony przed porażeniem nazywany ZEROWANIEM.
    Ale aby ta ochrona była skuteczna to drugi koniec tejże żyły musi być połaczony z zaciskiem zerowym gniazda.

Napisz/zamieść fotkę jakie masz gniazdo i wtyczkę bo z tego co w pierwszym poście napisałeś niewiele zrozumieć można.
    kolokolo186
    Level 9  
    Mufa 32 na płaskie bolce tylko nie wiem pod który bolec w mufie jest podłączony niebieski idący od spawarki R,S, czy T Bo takie oznaczenia z tego co pamiętam są na tych mufach Dziś jest L1,L2,L3 itd.Wszystko działa tylko gdy dotknę próbówką do rączek albo obudowy spawarki to ona świeci jak by był prąd albo przebicie,ona może tyle że świeci ale prądu niema tam nie bezpiecznego ........Sprawdził bym jaki jest prąd multimetrem na obudowie ale jak to zrobić ile wskaże multimetr ???W nowych mufach mam żółto zielony przykrecony do obudowy mufy a w tej od spawarki ten bolec jest pusty wogóle niema przy nim żadnego kabla
    kkas12
    Level 43  
    Ten niebieski musi być połączony z zaciskiem oznaczony symbolem uziemienia. Taki sam symbol jaki umieszczono w spawarce przy zacisku do którego jest niebieska żyła przyłączona.
    kolokolo186 wrote:
    ...tylko nie wiem pod który bolec w mufie jest podłączony niebieski idący od spawarki R,S, czy T
    Tak być nie może!!!
    Tańczysz z kostuchą na cienkiej linie i jeszcze się dziwisz, że na obudowie spawarki jest napięcie.
    kolokolo186
    Level 9  
    Dobra koniec tematu wiem o tym człowieku tylko piszę ze muszę to sprawdzić gdzie on jest podłączony w mufie ! Jasne Fazę podłączę pod PE albo N Nie jestem elektrykiem z papierami ale też nie jestem ultra cymbałem Temat zamykam!
  • Helpful post
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    kolokolo186 wrote:
    Tylko że do spawarki idą dwie fazy i N-niebieski i w środku spawarki

Czyli spawarka na 400 V dwufazowa . Niebieski w mufie na PE ( zero). Tu rysunek jak to podłączyć.
    kolokolo186 wrote:
    Może wezmę dotknę zwykłą żarówką na 220v czy będzie świecić jak nie to prąd jest nie groźny albo nawet nie odczuwalny

Nie rób tego bo cię zabije. Musisz sprawdzić induktorem stan izolacji tej spawarki bo tu może leżeć problem. Wtedy przy braku przewodu ochronnego (PE) mogą być takie objawy czyli neonówka świeci ,mrowienie itp. Dorada by to sprawdzić przez elektryka nie jest zła bo zapewne nie masz ani induktora i nie wiesz czy PE ( zerowy) jest u ciebie sprawny by cię chronić.
    kolokolo186 wrote:
    ale też nie jestem ultra cymbałem

Nikt tego nie pisze tylko martwią się by się nic nie stało.
    Podłączenie Spawarki Bester 35 letniej
    kolokolo186
    Level 9  
    Rano sprawdziłem gdzie idzie niebieski kabe uziemiający od spawarki i okazało się że był podłaczony pod S więc wiadomo dlaczego obudowa świeciła i rączki temat rozwiązany.
    Temat odblokowałem na prośbę kol. ale nie było i nie będzie pozwolenia na złośliwości i ironię:
    3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.
    Zbędne usunięte[T.M.]