Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stara instalacja TN-C, różne opinie elektryków a poprawność instalacji.

bejrutmc 20 Aug 2017 00:19 28059 130
 • #1
  bejrutmc
  Level 9  
  Witam
  Mieszkam w bloku gdzie zasilanie to TN-C. Została założona nowa 3żyłowa instalacja a w szafie 4xS i różnicówka. Po podłączeniu klimatyzacji do gniazdka okazuje się, że obudowa skraplacza na balkonie kopie, podczas wieszania prania. Zadzwoniłem do elektryka który montował instalację w mieszkaniu i kazał mi zmostkować 0 z bolcem ochronnym w gniazdku.
  Otworzyłem szafę i okazuje się że do różnicówki w miejsce N podłączona jest faza a w miejsce L zero. Następnie już za różnicówką przewody PE zostały połączone z N. Jeden z przewodów PE jest nie podłączony w ogóle a po podłączeniu do N wywala różnicówkę. Po testach uziemienia w gniazdku żarówka nie zapala się a miernik pokazuje między bolcem a 1 dziura 115V a między bolcem i 2 dziurą 68V czyli kabel PE gdzieś wisi w powietrzu. Rozmawiałem jeszcze z 2 innymi elektrykami, zaznaczam ,że każdy ma uprawnienia. i tak:
  Pierwszy powiedział, że takie podłączenie różnicówki nie gra roli, i kazał podłączyć bolec ochronny z gniazdka do kaloryfera lub połączyć N z PE ale przed różnicówką.
  Drugi mówi że pomylenie przewodów N i L w podłączeniu różnicówki to partactwo i żeby pociągnąć uziom od kaloryfera z łazienki do szafy z bezpiecznikami lub połączyć N z PE ale przed różnicówką.
  I tu jest problem bo 3 elektryków i każdy ma inna wizję. Która wersja jest najlepsza? Czy połączenie N z PE przed różnicówka już wyklucza podłączenie do kaloryfera? A może mix tzn pociągnąć przewód od kaloryfera z łazienki do szafy plus dodatkowo od innego kaloryfera do bolca w ostatnim gniazdku?
 • #2
  opornik7
  Electrician specialist
  Nie rób sobie jaj i nie pisz, że to elektrycy udzielali takich rad. A o kaloryfer to łbami powinni się walnąć!!
  Poszukaj normalnego elektryka bo ta instalacja nie nadaje się do eksploatacji i stwarza zagrożenie dla życia.
 • #3
  bejrutmc
  Level 9  
  opornik7 wrote:
  Nie rób sobie jaj i nie pisz, że to elektrycy udzielali takich rad. A o kaloryfer to łbami powinni się walnąć!!
  Poszukaj normalnego elektryka bo ta instalacja nie nadaje się do eksploatacji i stwarza zagrożenie dla życia.

  Nie robię sobie jaj. To są informacje które zasięgnąłem od 3 różnych elektryków. I jeden na pewno czynny z uprawnieniami. W takim razie jak mam znaleźć wiarygodnego elektryka i zweryfikować to co mówi. Na pewno nie będę zabierał się za to sam.
 • #4
  opornik7
  Electrician specialist
  bejrutmc wrote:
  To są informacje które zasięgnąłem od 3 różnych elektryków

  Kolejny raz powtarzam, takich rad nie usłyszysz od elektryka.
  bejrutmc wrote:
  jak mam znaleźć wiarygodnego elektryka

  Pogadaj ze znajomymi, może ktoś Ci poleci normalnego elektryka. Może ktoś z forum mieszka w Tarnobrzegu?
 • #6
  CYRUS2
  Level 43  
  bejrutmc wrote:
  Zadzwoniłem do elektryka który montował instalację w mieszkaniu i kazał mi zmostkować 0 z bolcem ochronnym w gniazdku.

  Dlaczego do niego nie zgłaszasz poprawy tego co zrobił.
  Kasę mu zapałcileś - założę sie że bez faktury.
  Żadać protokółu z pomiarów IPZ.
  bejrutmc wrote:
  Otworzyłem szafę i okazuje się że do różnicówki w miejsce N podłączona jest faza a w miejsce L zero.
  To akurat bez znanczenia.
  bejrutmc wrote:
  Następnie już za różnicówką przewody PE zostały połączone z N. Jeden z przewodów PE jest nie podłączony w ogóle a po podłączeniu do N wywala różnicówkę.
  Niedopuszczalne partactwo. Jeżeli to prawda z tymi tekstami elektryków - jest to możliwe - to niestety musisz poszukać innego elektryka z wiedzą.

  Jak sprawdzić czy elektryk się zna.
  Autor tematu tego nie zrobi.

  Kolego Opornik- piszesz niemożliwe.
  Jaka to jest możliwe, żeby profesor Markiewicz = profesor elektryk - w książce dawał błędne rysunki, a także kłamliwe, bezsensowne informacje.
  Profesor (taki się trafił) to jedno - ale reszta "speców " to czyta i bzdur nie widzi.
 • #7
  bejrutmc
  Level 9  
  Tekst o namiastce instalacji niestety nic nie wnosi. Instalacja była stara i aluminiowa teraz jest miedziana z oddzielnym łączem do zmywarki oraz oddzielnym do piekarnika i pralki i to jest na 2xC20. Reszta gniazdek na C16, oświetlenie C10. Klimatyzacja to 2,5kV, do samodzielnej instalacji tzn. mocujesz, włączasz wtyczkę, łączysz jednostkę wewn i zewn i tyle.
  Jeżeli ten elektryk źle to podłączył i sugeruje mostkowanie to jak mogę mu zaufać. Jest to prawda z tymi elektrykami i jako że każdy mówił co innego to chciałem to zweryfikować. To prawda, że dwóch jest starej daty ale jeden młody i czynnie pracujący z uprawnieniami. Nie mam przecież interesu w tym żeby Was przekonywać, że ta wiedza pochodzi od elektryków. Takie informacje uzyskałem. Mam dzieci w domu więc muszę być pewny, że jest to zrobione dobrze. Już minęło trochę czasu od wymiany instalacji i gdyby nie ta klima to nawet bym nie wiedział, że coś jest nie tak. Dla mnie pokazuję to tylko rozdźwięk w wiedzy ale i problem w znalezieniu fachowca.
 • #8
  krzysiek7
  Moderator of Electricity
  Czy doradzający elektrycy widzieli w ogóle tą instalację? Robili jakieś oględziny, pomiary?
 • #9
  mawerix123
  Level 39  
  bejrutmc wrote:
  z oddzielnym łączem do zmywarki oraz oddzielnym do piekarnika i pralki


  To już jest trzy obwody a Ty piszesz o dwóch zabezpieczeniach.

  bejrutmc wrote:
  2xC20. Reszta gniazdek na C16, oświetlenie C10.


  C20A niema prawa bytu. Wyłącznik o charakterystyce C też nie powinny znajdować się w tej domowej rozdzielnicy.

  bejrutmc wrote:
  Klimatyzacja to 2,5kV


  Raczej 2,5kW .Dla niej powinien być osobny obwód a nie gniazdo w pokoju.

  bejrutmc wrote:
  Jeżeli ten elektryk źle to podłączył i sugeruje mostkowanie to jak mogę mu zaufać.


  Nie możesz mu zaufać bo to nie elektryk.
 • #10
  bejrutmc
  Level 9  
  mawerix123 wrote:
  To już jest trzy obwody a Ty piszesz o dwóch zabezpieczeniach.

  Błąd opisu z mojej strony. Zmywarka na jednym a piekarnik i pralka drugi. Kabel z tego co pamiętam to na tych obwodach 3x2,5mm. W kwestii bezpieczników to powinna być charakterystyka B i max 16? To mamy następnego bubla.
  Mieszkanie po remoncie to teraz ciężko dociągnąć dodatkowy obwód do klimatyzacji. Mogę zasugerować jak znajdę dobrego elektryka o jeszcze jeden obwód i puszczenie kabla w listwie przypodłogowej do klimatyzacji. Czy brzmi to sensownie?
  Dzisiaj jeszcze raz zbadałem gniazdko do którego podłączona jest klima i okazuje się, że teraz pokazuje między bolcem ochronnym a fazą napięcie 230V a podłączenie w to miejsce żarówki wybija różnicówke. Napięcia między bolcem a N niema. Czy jeżeli taki stan rzeczy by się utrzymał to czy taka instalacja ma sens bycia pomijając nieodpowiednie bezpieczniki?
 • #12
  kozi966
  Moderator of Electricians group
  Szanowni,

  Proszę się trzymać tematu. Nikt nie udzielił odpowiedzi na pytania autora. Nie on jest wykonawcą i nie do niego należy mieć pretensje, więc teksty, że to nie elektryk robił pozostawcie sobie, autor nie może wiedzieć który elektryk będzie znał się na rzeczy.

  Każda następna odpowiedź która nie będzie odpowiadać autorowi na pytania, a będzie zahaczać o tematy poboczne, wyląduje w koszu.

  Pozdrawiam.
 • #13
  maurycy123
  Conditionally unlocked
  bejrutmc wrote:
  W takim razie jak mam znaleźć wiarygodnego elektryka i zweryfikować to co mówi.
  Zapytać, czy wystawi protokół z pomiarów i się pod nim podpisze. Jak nie, to nie elektryk tylko "piekarz" co się po godzinach dorabia.
 • #14
  michcio
  Electrician specialist
  mawerix123 wrote:
  Raczej 2,5kW .Dla niej powinien być osobny obwód a nie gniazdo w pokoju.


  2,5 kW mocy chłodniczej to przy dzisiejszych klimatyzatorach nie więcej niż 700-800W mocy elektrycznej i to przy pracy z mocą znamionową (przez większość czasu będzie mniej). Osobny obwód by nie zaszkodził, ale z gniazdka też można.
 • #15
  jack63
  Level 43  
  bejrutmc wrote:
  Klimatyzacja to 2,5kV, do samodzielnej instalacji tzn. mocujesz, włączasz wtyczkę, łączysz jednostkę wewn i zewn i tyle.

  To znaczy, że masz tzw. "klimatyzator plecakowy" z wężami zamiast rur? Jezeli tak to ok, jeżeli są rury miedziane (oby) to trzeba fachowca do montażu. Koniec dygresji. Wracając do tematu. 2,5kV miało być chyba 2,5kW. Jest to moc CHŁODNICZA a nie elektryczna. Częsty błąd popełniany przez elektryków i nawet projektanów, którym nie chce sięczytać dokumentacji urządzenia. Przykład takiego zachowania:
  mawerix123 wrote:
  Raczej 2,5kW .Dla niej powinien być osobny obwód a nie gniazdo w pokoju.

  Także i na forum różnie z fachowością elektryków bywa...
  Swoją drogą klimatyzatory do 5 kW mocy chłodniczej/grzewczej mają zwykły kabel (3*1.5) z wtyczką i mogą być zasilane ze zwyk)ego gniazda porządnej instalacji.
  Jednsk dla tych większych lepiej przeznaczyć osobny obwód.
 • #16
  bejrutmc
  Level 9  
  Wreszcie jakaś merytoryka bez bicia piany. Klimatyzator ma pobór mocy na poziomie 780W. Nie jest to "klimatyzator plecakowy" tylko standardowa klimatyzacja typu split firmy Zibro model sc3325 tylko z opatentowanym złączem. Jednostki połączone wężami. Gdybym nie odkrył że obudowa skraplacza na balkonie kopie to nie byłoby tego wątku. Wszedłem na stronę maciejado... nie wiem czy mogę na forum podawać adres strony. Ma certyfikaty, zaświadczenia SEP, nawet tytuł.
  I odpowiada ludziom że np. w instalacji TN-C można przed różnicówka rozdzielić PEN na PE i N. Ktoś zapytał czy szynę rozdziału trzeba uziemic, stwierdził że "Nie trzeba uziemiać szyny, przewód zasilający w bloku powinien mieć uziemiony przewód PEN." Elektrycy z którymi rozmawiałem podali mi również takie rozwiązanie ale stwierdzono że zapewne elektrykami nie są. Podkreślam, że nie mówimy teraz o poradach ja co wykonać bo musi to robić oczywiści osoba z uprawnieniami.
 • #17
  elpapiotr
  Electrician specialist
  bejrutmc wrote:
  WWszedłem na stronę maciejado... nie wiem czy mogę na forum podawać adres strony. Ma certyfikaty, zaświadczenia SEP, nawet tytuł.
  I odpowiada ludziom że np. w instalacji TN-C można przed różnicówka rozdzielić PEN na PE i N. Ktoś zapytał czy szynę rozdziału trzeba uziemic, stwierdził że "Nie trzeba uziemiać szyny, przewód zasilający w bloku powinien mieć uziemiony przewód PEN."

  Kolega nawet nie wie, ze wspomniany maciejado na bieżąco poprawiał teksty bloga, gdy mu wytykaliśmy błędy merytoryczne, tak więc nie ma się czym podpierać, proszę kolegi.
  Zresztą były wzmianki tu na forum w tej sprawie. Pan maciej dopiero się uczy, czasami naszym kosztem również.
 • #18
  CYRUS2
  Level 43  
  bejrutmc wrote:
  Wreszcie jakaś merytoryka bez bicia piany. Klimatyzator ma pobór mocy na poziomie 780W. .
  Nie widzę ani slowa merytotyki na temat ze klimatyzator kopie. Moc klimatyzatora jest bez znaczenia.
  Problemem jest tylko spartaczona ochrona przeciwporażeniowa.
  Dostał kolega odpowoedź, post #4.
  opornik7 wrote:
  Pogadaj ze znajomymi, może ktoś Ci poleci normalnego elektryka. Może ktoś z forum mieszka w Tarnobrzegu?
  Nic więcej nie można.
  Udzielanie rad w sprawie naprawy solidnie spartaczonej instalacji jest możliwe tylko po wizji lokalnej na miejscu.
 • #19
  kozi966
  Moderator of Electricians group
  bejrutmc wrote:
  ale stwierdzono że zapewne elektrykami nie są

  Zacznijmy od początku.

  Gdy do mieszkania w bloku doprowadzony jest przewód PEN, to należy go rozdzielić na przewody PE i N. Od tego momentu należy prowadzić wszędzie przewody z żyłami ochronnymi.
  Rozdzielenie przewodu w rozdzielnicy, przed aparatami typu RCD jest jak najbardziej poprawne.
  Zaleca się uziemienie szyny PE ale w obiekcie, niekoniecznie w każdym mieszkaniu. Nikt nie będzie dociągał specjalnie dodatkowej żyły, z punktu widzenia ekonomicznego jest to niezasadne, a z punktu widzenia ochrony przeciwporażeniowej, dość mało istotne, choć daje poczucie redundancji w obwodzie ochronnym.

  Idąc teraz dalej, ciągnięcie "uziemienia" od kaloryfera to jest rzeczywiście partactwo, nieuzasadnione niczym logicznym.

  Wracając do kwestii zabezpieczeń o charakterystyce C, a nie B, w rozdzielnicy. Nie jest to zabronione przepisami aby nie stosować takiej charakterystyki. Jeżeli pętla zwarcia się zgadza, to zabezpieczenie jest poprawne.
  Natomiast taka charakterystyka wymusza wręcz bardziej restrykcyjne warunki zwarciowe dla instalacji. Nie ma zatem powodu aby na gniazda i oświetlenie w mieszkaniu stosować taką charakterystykę i dla niektórych jest ona oznaką partactwa - od razu widać czy robił to elektryk, czy "elektryk".

  Kolejna sprawa to papier w postaci pomiarów, badań i oględzin, jest on niezbędny do prawidłowej dokumentacji "życia obiektu". Co więcej pozwala na udokumentowanie prawidłowej pracy instalacji.

  Co do strony Pana Macieja Dolaty, to nie jest zabronione publikowanie wpisów do innych stron o ile nie jest to spam, reklama lub link tymczasowy.
 • #20
  opornik7
  Electrician specialist
  kozi966 wrote:
  Zacznijmy od początku.

  Łukasz, bardzo ładnie opisałeś sytuację jak to powinno wyglądać. Niestety, autor opisał swoją sytuację na ile potrafił i oczekuje od nas pomocy. Co można Mu odpowiedzieć po takich słowach?
  bejrutmc wrote:
  Została założona nowa 3żyłowa instalacja

  bejrutmc wrote:
  Zadzwoniłem do elektryka który montował instalację w mieszkaniu i kazał mi zmostkować 0 z bolcem ochronnym w gniazdku.

  bejrutmc wrote:
  Następnie już za różnicówką przewody PE zostały połączone z N. Jeden z przewodów PE jest nie podłączony w ogóle a po podłączeniu do N wywala różnicówkę.

  Po tych trzech cytatach autora każdy elektryk (nie będę już pisał czy kumaty, czy normalny) wie jedno. Instalacja jest spartaczona i należy na cito wezwać fachowca o czym pisałem w #2 i #4 a inni w następnych postach. Tyle można odpowiedzieć autorowi na odległość, przez neta.
  Sprawę pomiarów i protokołów przemilczę bo gdyby były rzetelnie wykonane to elektryk (jeżeli to był elektryk) od razu połapał by się, że coś źle połączył. Z mojej strony wiem, że dalsze doradzanie autorowi nie ma sensu bo nie posiadamy pełnej wiedzy.
  A autor niech wydrukuje sobie nasze wpisy, moje na pewno i pokaże je tym facetom z którymi rozmawiał.
 • #21
  kozi966
  Moderator of Electricians group
  opornik7 wrote:
  Niestety, autor opisał swoją sytuację na ile potrafił i oczekuje od nas pomocy.

  Szuka pomocy w sprostowaniu opinii elektryków do których dzwonił. I trzeba mu jasno napisać jakimi wytycznymi ma się kierować przy rozmowie z elektrykiem.
  Nie on ma decydować za elektryka, ale to on ma wybrać elektryka, więc niech chociaż wie z którym może zacząć rozmawiać.
  Na pewno nie z tym, który kazał mostkować "0" z bolcem, oraz na pewno nie z tym, który kazał ciągnąć uziemienie od kaloryfera. Dla przypadku pierwszego wyklucza to nowa instalacja o której pisał, a dla przypadku drugiego, wyklucza to sam fakt "wyciągania" uziemienia z kaloryfera.
 • #22
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  bejrutmc wrote:
  Zadzwoniłem do elektryka który montował instalację w mieszkaniu i kazał mi zmostkować 0 z bolcem ochronnym w gniazdku.


  To niech przyjedzie i poprawi lub zamów kolejnego fachowca który poprawi te babole i niestety trzeba będzie kolejny raz zapłacić za to samo.

  Dla mnie takie coś to pretekst do obesr.... gościa z góry do dołu.
  Kopiące urz 1 klasy ochrony.
 • #23
  mawerix123
  Level 39  
  bejrutmc wrote:
  Wreszcie jakaś merytoryka bez bicia piany. Klimatyzator ma pobór mocy na poziomie 780W.


  Nikt przecież w temacie nie bije piany a uwagi powinieneś wykorzystać. Najpierw wprowadzasz w błąd a później masz pretensje że dostajesz niewłaściwe odpowiedzi. Zapytany o moc klimatyzatora wcześniej podałeś 2,5 kW (rozmowa jest o elektryce więc interesuje nas moc jaką pobiera klima a nie moc chłodnicza) po czym kiedy koledzy zwrócili uwagę z oburzeniem podałeś w końcu moc jak interesuje elektryka.

  bejrutmc wrote:
  Elektrycy z którymi rozmawiałem podali mi również takie rozwiązanie ale stwierdzono że zapewne elektrykami nie są.


  Przypomnieć wypada że elektryk który wykonywał instalację zalecił zmostkować N z PE w gniazdku wiedząc że w obwodzie jest RCD, drugi kazał podłączyć bolec ochronny do kaloryfera, trzeci w zasadzie miła rację do czasu poradzenia aby podłączyć kaloryfer w łazience do rozdzielnicy, po takich odpowiedziach nie można było inaczej napisać.

  Jest potrzebna na wczoraj osoba która wykona rzetelnie pomiary instalacji, usunie usterki, poprawi rozdzielnicę i wystawi protokoły.

  Nie da się jednoznacznie napisać co zrobić żeby instalacja była bezpieczna bo z opisu autora wynika że błędów jest więcej niż jeden.

  opornik7 wrote:

  bejrutmc napisał:
  Została założona nowa 3żyłowa instalacja

  bejrutmc napisał:
  Zadzwoniłem do elektryka który montował instalację w mieszkaniu i kazał mi zmostkować 0 z bolcem ochronnym w gniazdku.

  bejrutmc napisał:
  Następnie już za różnicówką przewody PE zostały połączone z N. Jeden z przewodów PE jest nie podłączony w ogóle a po podłączeniu do N wywala różnicówkę.

  Po tych trzech cytatach autora każdy elektryk (nie będę już pisał czy kumaty, czy normalny) wie jedno. Instalacja jest spartaczona i należy na cito wezwać fachowca o czym pisałem w #2 i #4 a inni w następnych postach. Tyle można odpowiedzieć autorowi na odległość, przez neta.


  Same fakty kolega podaje.
 • #24
  bejrutmc
  Level 9  
  Teraz wreszcie mam wgląd w sytuację. Jako że nie posiadam zdolności manualnych żeby w tym grzebać potrzebuję kogoś kto poprawi mi tą instalację. I tak jak pisze kozi966 potrzebowałem swojego rodzaju weryfikacji. Gdyby jej nie było wziąłbym następnego który np zrobiłby uziom od kaloryfera i powiedziałby że tak ma być a ja byłbym happy że mam poprawną instalację. Teraz wiem na co zwracać uwagę. Jestem na etapie zamawiania specjalisty który mi to ogarnie i zbada.
  Z biciem piany chodziło mi bardziej o zdania typu namiastka instalacji czy bicie głową w kaloryfer. Bo zdawkowa odpowiedź takiego typu na prawdę nic nie wnosi.
 • #25
  Chris_W

  Level 38  
  Wystarczy że pomiędzy jednostkami nie połączono uziemienia i będzie kopać (a instalatorzy nie zawsze podłączają uziemienie bo rura miedziana, od instalacji chłodniczej też przewodzi, choć tu mamy węże ;) ) - a gniazdko może być dobre ;)
 • #26
  bejrutmc
  Level 9  
  Jednostki połączone są przewodem uziemiającym. Dla ciekawości okazuje się , że obecne eSy C przywiezione z Francji i wyłączają L i N. Mam pożyczony miernik, poczytałem trochę i przetestowałem różnicówkę i parametry pętli zwarcia. Oczywiście teraz PEN rozdzielone przed różnicówka. Wszędzie różnicówka przeszła test pozytywnie, oprócz obwodu do którego jest podłączona klima. Zwykły miernik pokazuje napięcie 230V ale Sonel 110-115V i nie przeprowadza testu. Co może być przyczyną ?
 • #27
  mawerix123
  Level 39  
  bejrutmc wrote:
  Wszędzie różnicówka przeszła test pozytywnie


  Jak to wszędzie, RCD wystarczy sprawdzić w jednym miejscu co to znaczy przeszła test pozytywnie :?:

  bejrutmc wrote:
  miernik pokazuje między bolcem a 1 dziura 115V a między bolcem i 2 dziurą 68V

  bejrutmc wrote:
  Zwykły miernik pokazuje napięcie 230V


  Czyli coś się zmieniło czy inny miernik :?:

  bejrutmc wrote:
  Co może być przyczyną ?


  Brak ciągłości przewodu PE tego gniazda.
 • #28
  bejrutmc
  Level 9  
  W dwóch obwodach różnicówka przechodzi test pozytywnie. W trzecim obwodzie nie przechodzi testu ponieważ miernik Sonel pokazuje tam za niskie napięcie i nie może przeprowadzić testu różnicówki. Zwykły miernik za kilkanaście złotych pokazuje napięcie 230V. W tym obwodzie przy parametrach pętli zwarcia L-PE pokazuje około 120V, po przełączeniu na pętle zwarcia L-N pokazuje już pełne 230V.
  Czyli pewnie sugeruje to co kolega napisał o braku ciągłości PE.
 • Helpful post
  #29
  jann111
  Level 32  
  bejrutmc wrote:
  Zwykły miernik pokazuje napięcie 230V ale Sonel 110-115V i nie przeprowadza testu. Co może być przyczyną ?

  Przecież to już sam ustaliłeś.
  bejrutmc wrote:
  kabel PE gdzieś wisi w powietrzu

  Trzeba po kolei sprawdzić ten obwód począwszy od rozdzielnicy. Jeśli w rozdzielnicy żyła PE tego obwodu jest przyłączona do wydzielonej szyny PE to trzeba szukać kolejnych puszek tego obwodu.
  Problem jakich mamy pełno na codzień, albo przerwa, albo zwarcie...
 • #30
  bejrutmc
  Level 9  
  Bingo. Przerwa na PE. Mam jeszcze pytanie. We wszystkich gniazdkach w przypadku pomiarów pętli zwarcia wyniki powtarzalne. W jednym jednak zanotowałem skoki impedancji. Czym to może być uwarunkowane?