Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

stiga - sprzęgło elekromagnetyczne kosiska nie załącza się

25 Kwi 2019 18:17 1473 2
  • Poziom 4  
    Witam , z uwagi na to ,że jestem tutaj nowy to proszę moderatora o umieszczenie w odpowiednim dziale ( ja jeszcze w tym dobrze nie biegam )
    Do rzeczy :
    Posiadam traktorek - kosiarkę STIGA SD 108 Posiada on sprzęgło elektromagnetyczne kosiska . Problem tkwi w tym ,że kiedy załączam sprzęgło po np 30 min pracy to słychać jedynie szmer , ocieranie , ale samego załączenia nie ma . ( co prawda kosiarkę mam od roku i nie jeździłem tak długo dopiero dzisiaj po dłuższej pracy zaczął sprawiać problemy )
    I teraz tak , w zasadzie słychać ,że elektromagnes załącza sprzęgło mam takie wrażenie że jakby okładziny lub proszek ( nie wiem co tam się kryje) nie do końca się załączają - stąd to ocieranie. Czy da sie to ustrojstwo rozebrać , zregenerować , przeczyścić wymienić okładziny ??
    w necie jest bardzo skąpo materiałów na ten temat. Proszę o pomoc wszystkich którzy przy tym coś robili , pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 4  
    Ok , panowie w wyniku braku odpowiedzi na nurtujące mnie pytania postanowiłem sam dokonać rozbiórki sprzęgła elektromagnetycznego ...
    Wynik - jak na razie wszystko OK - działa załącza za każdym razem .
    Tak dla kogoś kto kiedyś będzie miał z tym problem zamieszczam instrukcję jak to ja robiłem :
    1 . Oczywiście trzeba wyjąć z traktorka ów sprzęgło
    2. Na sprzęgle znajdują się dwa hamulce - rozwierciłem po jednym nicie - tak aby odchylić hamulce na bok ( ważna sprawa hamulce to normalne magnesy więc kiedy będziemy nitować na gotowo trzeba użyć nitów aluminiowych tak aby siła magnesu nie oddziaływała na obudowę)
    3. Po odchyleniu hamulców można zdjąć oprawę z tarczą
    4,. Oczom ukazuje się widok powierzchni ciernej
    5. Zaznaczona powierzchnia ( biała strzałka ) to tarcza cierna- trzeba ją dobrze oczyścić ale nie da się jej wyjąć nawet nie próbowałem bo jest oryginalnie zgrzana nitami

6 - zakucie na gotowo .
    Do czyszczenia całości ( elektromagnesu i sprzęgła ) użyłem zwykłej benzyny w zasadzie nie miałem nic innego , ale można również użyć zmywacza czy benzyny ekstrakcyjnej.
    Dodam jeszcze że koszt sprzęgła to > 500zł więc przed zakupem na pewno opłaca sie samemu sprawdzić co i jak

stiga - sprzęgło elekromagnetyczne kosiska nie załącza się stiga - sprzęgło elekromagnetyczne kosiska nie załącza się stiga - sprzęgło elekromagnetyczne kosiska nie załącza się stiga - sprzęgło elekromagnetyczne kosiska nie załącza się stiga - sprzęgło elekromagnetyczne kosiska nie załącza się
  • Poziom 4  
    W sumie jestem winien wszystkim czytającym ten temat jedno wyjaśnienie ....Prace które wykonałem i opisałem w poprzednim poście były jak najbardziej konieczne , natomiast niestety nie były przyczyną niezałączania sie sprzegła. Okazało sie że hamulce które są nitowane na okręgu koła wytarły się dość znacznie ( wgłbienie około 1,5 mm) i podczas wyhamowywania koła po prostu wykrzywiały koło magnesowane tak ,że podczas ponownego załączania magnes nie był w stanie pokonać przekoszenia koła. Obróciłem blaszki na plecy (nie mogłem nigdzie dostać nowych ) i jest git .... po godzinie koszenia nadal włącza noże itd ... tamat do zamknięcia .PROBLEM ROZWIĄZANY .... szkoda że sam

PS. W serwisie powiedzieli mi ,że w takich przypadkach wymieniają całe sprzegło elektro. ... a wystarczy tylko blaszki odwrócić 1000zł = 5 zł hahahaha