Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AEG L1215 - Regeneracja akumulatora - termistor dioda ?

30 Kwi 2019 11:04 144 6
  • Poziom 8  
    Cześć,
    kolega poprosił o pomoc z regeneracją akumulatorka, zamówiłem nowe pojemniejsze ogniwa - ale przy montażu uszkodził się mały element prawdopodobniej odpowiadający za pomiar temperatury.
    Szukałem w wielu postach i znalazłem info, że to termistor 10k lecz nie działa po zamontowaniu.. Na youtube w filmie gdzie gość regeneruje podobny aku do mojego w komentarza doczytałem że to zwykła dioda 1N4148.

Uważacie, że to się uda z diodą ? Ładowarka miga dwoma lampkami czy uszkodzonym akumulatorem. Wprawdzie jest naładowany, ale wsunięcie go w ładowarkę nie powinno dać takiego efektu.

Poniżej pomierzyłem Wam napięcia.
  • Poziom 21  
    Pokaż ten element w miarę możliwości wyraźnie.
  • Poziom 34  
    Dioda to nie jest bo omomierz pokazuje jednakową rezystancję w obydwu kierunkach.
    Pozostałe rezystory są sprawne ?
    Brakuje jeszcze jednego elementu - kondensatora elektrolitycznego podłączonego równolegle do tego termistora.
    Wszystkie przewody podłączone prawidłowo ?
    Nie podobają mi się te pomiary napięć bo nie wiem względem czego je dokonywałeś.
    Napięcia mierzone względem minusa baterii.
    B- T 0V
    B- 1 8,4V czyli dwa ogniwa
    B- 2 4,2V czyli jedno ogniwo
    B- 3 0V
  • Poziom 8  
    Wiertacz - pomierzyłem napięcia, o których wspominasz:
    B- T 4,2V
    B- 1 8,4V czyli dwa ogniwa
    B- 2 4,2V czyli jedno ogniwo
    B- 3 0V

Nie zgadza się więc napięcie B- T.
    Termistor jakiego użyłem to NTC 10k - takie info znalazłem w necie.

Na zdjęciu czerwoną linię gdzie odłączyłem rezystor (z czarnym paskiem) od układu. Wówczas napięcia sa takie o jakich piszesz. Wydaje się, że akumulator po chwili migania awarii temperatury, zaczyna ładowanie - odpowiednia sekwencja migających diod. Po co on w takim razie w układzie ?
  • Poziom 34  
    Między końcówkami B- i T nie może być napięcia bo końcówka T wisi w powietrzu. Łączy się dopiero w ładowarce.
    Tak wygląda schemat baterii. Rezystor masz albo źle podłączony albo gdzieś jest jakieś zwarcie.

• Poziom 37  
    Witam w sieci była taka fotka ;