Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasobnik do kotła dwufunkcyjnego

29 Maj 2019 10:41 537 13
  • Poziom 7  
    Posiadam kocioł dwufunkcyjny Vaillant Turbotec 20kW. Niestety, nie sprawdza się on w przypadku ciepłej wody użytkowej - nie da się jednoczesnie kąpać w 2 łazienkach.

Po negatywnych doświadczeniach z przepływowym grzaniem wody - jestem zdecydowany na zasobnik, ale nie chciałbym kupować nowego pieca CO. Czy Galmet Fusion będzie poprawnie współpracował z moim kotłem? Czy jest jakiś inny produkt na rynku, który mogę podłączyć do mojego kotła i który zapewni mi komfort zasobnika?
  • Użytkownik obserwowany
    Chyba nie da się podłączyć. Rozwiązaniem mogą się okazacsolary. W takich układach cwu groźna jest obiegiem co. Uwzględnione to jest w oprogramowaniu i sterowaniu kotła.
  • Poziom 7  
    Dlaczego nie da się podłączyć? Producent na stronie produktu pisze: "Zaprojektowany został do współpracy z dwufunkcyjnymi kotłami gazowymi i wykorzystania naturalnych zalet warstwowego układania się podgrzewanej wody. Ciepła woda ogrzana w kotle gazowym gromadzi się najpierw w górnej części zbiornika skąd jest pobierana do instalacji c.w.u. Pozwala to pobierać ciepłą wodę bez częstego uruchamiania kotła gazowego. Takie rozwiązanie gwarantuje znaczne oszczędności gazu oraz wydłuża żywotność kotła. Znacznemu skróceniu ulega też czas oczekiwania na ciepłą wodę, w porównaniu z użytkowaniem samego kotła gazowego."
  • Użytkownik obserwowany
    Nadal działa na zasadzie przepływowej. Jeśli zolozymy ze woda użytkowanie będzie pobierana przez noc np. Okaże się ze w zbiorniku jej temperatura spadła na tyle ze jest za zimna wtedy żeby uzyskać zadana npdo kąpieli trzeba przelać cały zbiornik.
    Można spróbować ale nie spotkałem takiego rozwiązania. Na taka skale. Są kotły tzw z komfortem cieplej Wodyńska tej zasadzie ale zbiornik jest mały 30-40 litrów aby zapobiegać załączeniu kotła npprzy płukaniu szklanki.
  • Poziom 7  
    Ale jeśli dobrze rozumiem, to tam jest dodatkowa pompa obiegowa. Jeśli w zasobniku temperatura spadnie, to woda zostanie podgrzana, prawda?
  • Użytkownik obserwowany
    Nie wiem. W fabrycznych chyba tak jest. Woda zostaje podgrzana by utrzymać temperaturę. A przy dużym użyciu jest podgrzewana na bierząco. Rozwiązaniem może być podgrzewacz przepływowy elektryczny. Sprawdź co na ten temat mówi Google. Jak się to ma do twojego kotła. Pytałeś suporty producenta?
  • Poziom 34  
    Można ten zasobnik podłączyć, ale nigdzie nie widziałem tego w urzytku i nie wiem jak się sprawdza. W teorii wygląda nieźle. Podobny zasobnik ma w ofercie Eutoterm. Oni też mają swoje kotły kondensacyjne 2-funkcyjne i sprzedają to też w pakietach. Biawar też miał kiedyś w ofercie taki kocioł ale już go nie produkują.
    Tutaj zasada jest taka że zimną wodą wpływa do zasobnika. W zasobniku jest regulowany termostat CWU. Jeśli woda w zasobniku jest zimniejsza niż nastawą to uruchamiania jest pompa ładująca, która wymusza przepływ przez kocioł 2-funkcyjny tam gdzie normalnie podłącza się zimną wodę. Ruch wody przez pompę wymusza przejście kotła na podgrzewanie CWU (tak jak byśmy odkręcili kran z CWU). Pompa pracuje do momentu gdy na termostacie w zasobniku osiągnie się zadaną temp.
  • Poziom 37  
    Lowell napisał:
    nie da się jednoczesnie kąpać w 2 łazienkach.

Mam Vaillanta atmosferyka 24kW skręconego do ok. 17kW i spokojnie mogę brać prysznic w łazience + można odkręcić kran w kuchni i ja pod prysznicem nie odczuwam spadku komfortu, więc w teorii można obsłużyć 2 krany.
    Choć faktycznie daje to zbyt małe przepływy, aby mówić o w pełni komfortowych 2 prysznicach ale na upartego można by coś tam próbować.
    Tylko ja mam mieszkanie, więc zimna woda wodociągowa jest cieplejsza niż w domku wolnostojącym i dodatkowo mój kocioł jest po moich prywatnych modernizacjach, więc oferuje wyższy komfort niż wersja fabryczna.

Lowell napisał:
    Po negatywnych doświadczeniach z przepływowym grzaniem wody - jestem zdecydowany na zasobnik, ale nie chciałbym kupować nowego pieca CO.

Pamiętaj, że to działa w obie strony.
    Jeśli teraz kupisz zasobnik warstwowy do kotła 2-funkcyjnego to jeśli w niedalekiej przyszłości będziesz musiał/chciał wymienić kocioł to nowy kocioł też będzie musiał być 2-funkcyjny.
    W przeciwnym wypadku czeka Ciebie kupno nowego zasobnika z wężownicą razem z nowym kotłem 1-funkcyjnym.
    Raczej wątpię, aby stary kocioł wytrzymał kolejne kilkanaście lat zanim stwierdzisz, że zasobnik warto byłoby wymienić i wtedy ze spokojem mógłbyś kupić nowy zestaw.

ls_77 napisał:
    Można ten zasobnik podłączyć, ale nigdzie nie widziałem tego w urzytku i nie wiem jak się sprawdza.

Wiele zależy od opcji dostępnych w kotle.
    W moim atmosferyku jest funkcja komfort, która idealnie nadaje się do wykorzystania z zasobnikiem warstwowym.
    Wadą mojego kotła jest fakt, że histereza jest stała i wynosi 15 stopni, więc jeśli przyjmiemy 38 stopni jako minimalną temperaturę przy której załączy się grzanie to docelową temperaturą musi być co najmniej 53 stopnie, a to oznacza, ze wymiennik płytowy będzie bardziej narażony na wytrącanie się kamienia kotłowego i z racji sztywnej histerezy 15 stopni to komfort termiczny będzie taki sobie.
    Zasobnik coś poprawi ale efekt może być trochę rozczarowujący.
    Chyba, że będziemy próbowali wykorzystać jakiś zewnętrzny termostat do sterowania cyklami pracy kotła w trybie c.w.u. z niższą histerezą np. 10 stopni itp.
  • Poziom 7  
    ls_77 napisał:
    Podobny zasobnik ma w ofercie Eutoterm.

To jest Galmet tyle, że sprzedawany pod marką Eurotermu.

Dodano po 2 [minuty]:

BUCKS napisał:
    Mam Vaillanta atmosferyka 24kW skręconego do ok. 17kW i spokojnie mogę brać prysznic w łazience + można odkręcić kran w kuchni i ja pod prysznicem nie odczuwam spadku komfortu, więc w teorii można obsłużyć 2 krany.
    Choć faktycznie daje to zbyt małe przepływy, aby mówić o w pełni komfortowych 2 prysznicach ale na upartego można by coś tam próbować.

Mim zdaniem to jest absolutny brak komfortu. Najpierw odkręcam kran, czekam bóg wie ile na ciepłą wodę (szybkie mycie rąk jest zawsze pod lodowatą), potem jak już leci ciepła, to jak ktoś inny odkręci kran, to znów spada temperatura. O ekologii w ogóle nie ma mowy - nie da się brac prysznica tak, żeby użyć ciepłej wody, zakręcić ją na czas mydlenia, i potem znów odkręcić, woda musi się lać cały czas. Bardzo irytujące, stąd moje poszukiwania zbiornika pod ten kocioł.

Dodano po 50 [sekundy]:

krzyzak11 napisał:
    Są dedykowane zasobniki do kotłów 2f
    takim np jest SW100 DeDietrich
    https://dedietrich.pl/produkty/wyposazenie/podgrzewacze-c-w-u/sw-100/

Dzięki, o coś takiego mi chodziło. Wygląda ten produkt bardzo dobrze.
  • Poziom 37  
    Lowell napisał:
    Mim zdaniem to jest absolutny brak komfortu. Najpierw odkręcam kran, czekam bóg wie ile na ciepłą wodę (szybkie mycie rąk jest zawsze pod lodowatą),

Ten sam efekt będziesz miał zawsze niezależnie czy będziesz grzał c.w.u. przepływowo, czy z zasobnikiem. Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest montaż kotła tuż obok kranu ale zawze pozostanie inny kran, który będzie dalej i przez to dłużej będziesz czekał na ciepłą wodę. Największy komfort zapewni tylko cyrkulacja c.w.u. ale oznacza to też wzrost kosztów jeśli miała by ona chodzić nonstop, więc z tego powodu niektórzy stosują cyrkulację aktywowaną ręcznie na żądanie lub automatycznie w określonych porach jeśli masz stały dobowy cykl korzystania z c.w.u.

Lowell napisał:
    potem jak już leci ciepła, to jak ktoś inny odkręci kran, to znów spada temperatura.

To już jest kwestia odpowiedniej regulacji.
    Jeśli kocioł oferuje wydajność np. 10 l/min to suma przepływów wody przy korzystaniu z 2 kranów nie powinna przekraczać owych 10l/min, co daje średnio 5l/min na jeden kran.
    Do prysznica przyjmuje się minimum 6l/min aby uznać go za w miarę komfortowy.
    Czyli na 2 prysznice potrzebowałbyś wydajności 12 l/min.

Przepływ wody ograniczasz np. perlatorami o dobranych przepływach,
    Jeśli masz standardowe perlatory to nie ma mocnych ale przepływy na obu kranach przekraczają możliwości techniczne kotła i stąd ta zimna woda.

U mnie zwykle używa się jeden kran, więc problemu nie mam. Jednak mimo to tak wyregulowałem instalację, aby nawet na 2 krany nie było problemu z zimną wodą pod prysznicem.

Lowell napisał:
    O ekologii w ogóle nie ma mowy - nie da się brac prysznica tak, żeby użyć ciepłej wody, zakręcić ją na czas mydlenia, i potem znów odkręcić, woda musi się lać cały czas.

U mnie możesz zakręcić kran na czas mydlenia i go po chwili odkręcić.
    Jedynie zimą trzeba uważać, bo jeśli kocioł jest w trakcie grzania c.o. to zakręcenie c.w.u. oznacza przejście w tryb c.o. i ciepła woda kotłowa poleci do grzejników, więc ponowne odkręcenie c.w.u. oznacza chwilę czekania, bo będzie fala chłodnej wody i po chwili znowu będzie ciepła.

Przy korzystaniu z kotła 2-funkcyjnego bardzo pomocne jest zrozumienie idei działania kotła, czyli w jaki sposób bierze się ciepła woda w grzejnikach i w kranie.
    Dopiero jak to zrozumiałem to mogłem podejmować świadome i celowe działania, aby uzyskać możliwie najlepsze efekty wykorzystując dostępne zasoby.
    Zasobnik podnosi komfort i przy okazji wymiany kotła na nowy planuję montaż 1-funkcyjny + zasobnik z wężownicą ale u mnie nie ma cyrkulacji i przynajmniej nie planuję robić mega remontu, aby ją montować. To mimo wszystko i tak ta mi to wzrost komfortu.

Jednak z kotłem 2-funkcyjnym też da się w miarę przyzwoicie korzystać z c.w.u., choć bez cyrkulacji można zapomnieć o szybki myciu rąk w ciepłej wodzie. Tu akurat przyzwyczaiłem się do zimnej, więc nie mam zapotrzebowania na cyrkulację, bo koszty remontu i jego uciążliwość, aby założyć cyrkulację są dla mnie zbyt duże, aby cyrkulację traktować jako coś wartego uwagi.

Jeśli ktoś robi generalny remont mieszkania to wtedy warto założyć cyrkulację ale po remoncie generalnym kolejny remont dla cyrkulacji jest bez sensu.
  • Poziom 13  
    witam, problem założyciela wątku już chyba rozwiązany więc się podepnę z podobnym ;)
    Ja mam już zasobnik 300 litrów grzany solarami, Mam tak zrobione że już teraz faktycznie mam bardzo dużo gorącej wody. No ale wiadomo, tylko jak jest słońce ;)
    Jestem na etapie zakładania gazu, wyboru pieca no i też grzania wody :)
    Hydraulicy upierają mi się, żeby gazem ładować ten mój duży zasobnik , bo wężownica górna to szybko nagrzeje itp.
    Ja natomiast miałem pierwotnie taki pomysł, coby kupić piec z przepływowym podgrzewaniem wody i zasilać piec z mojego dużego bojlera. Wtedy gdy wodę mam ze słońca to gazy nie ruszam, a jak jest tam ... powiedzmy 30 stopni to tylko dogrzewam.
    Teraz myślę czy by właśnie nie zainwestować w ten zbiornik co w linku u góry.
    Do niego podawał bym wodę z ... wtedy już w zasadzie bufora grzanego słońcem.
    Co myślicie?
    Wstępny wybór pieca to duocompact +24 i chyba sterownik na dwa obiegi (bo pięter dużo)
  • Poziom 17  
    Rozumiem, że Twój zasobnik 300l ma dwie wezownice?
    Do dolnej podpinasz dolary i one grzeją 300l wody
    Do górnej podbinasz kocioł 1f i on grzeją ok 120-140l wody. Wykorzystane jest tu zjawisko wnoszenia się ciepła. Ciepła woda idzie do góry.
    Sterownik do kotla odbierasz taki aby można było ustawić godziny grzania cwu
    Ustawiasz je np od 6 do 9 a potem od 19 do 23. Jak solar nie nagrane to kocioł dobrze górną część zasobnika.
    W pozostałych godzinach woda chłodniejsze (np 40 stopni) ale nie zimna.
    Cyrkulacja o ile jest ograniczona do minimum przez zegar sterujący
    Sprawdź zsb24-5c plus cw400 Junkersa, o ile masz dobry serwis w okolicy
    Cw 400 występuje Ci tym wszystkim
    O ile nie masz jeszcze sterownika do solarow to jest też moduł sterująca i wtedy cw400 zarządza całym systemem grzewczym
  • Poziom 13  
    Ok, dzięki za odpowiedź. Wczoraj walkowalem temat dość intensywnie i wylosowalem jednak amc25 od de dietrich. Wygrał rozbudowaną automatyką, i głęboką modulacją. No i cena relatywnie niska w porównaniu do porównywalnych. Przynajmniej tych które byłem w stanie sprawdzić, choć faktycznie tych kotłów jest już tyle na rynku, że nie sposób się w to wgryźć.
    Ten pięć pozwala mi na programowanie czasowe grzania beczki.
    Myślę że w moim zasobniki jest dużo mniej niż pół z górnej wężownicy. Jeśli dobrze pamiętam to 100 albo nawet 80l.