Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Switche POE
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

B315 serwer wydruku router USB udostępnianie USB SAMBA SMB

05 Cze 2019 15:27 156 4
 • Poziom 9  
  Witam wszystkich
  Bogdan

  Podsumujmy wszystko, co już wiemy o podłączaniu drukarek, oraz napędów USB do routerów. Mam tu na myśli routery oferujące udostępnianie powyższych przez serwer SAMBA, na przykładzie B315 i drukarki USB (chyba dowolna drukarka USB)

  Po kolei:
  -Konfigurujemy router: hasła / łącze z internatem / itd.
  -Włączamy na routerze udostępnianie nośników USB i drukarek USB ( w przypadku HUAWEI może nazywać się to serwer SAMBA).
  -Koniecznie w ustawieniach użytkownika dodajemy takowego np. „bogdan” i nadajemy mu hasło oraz uprawnienia: „odczyt/zapis” i dostęp do katalogów: „wszystkie”.
  -Skoro przygotowaliśmy już router do pracy, to znamy jego i.p. np. „192.168.8.1”.

  Teraz będzie ciekawiej:
  -Na komputerze instalujemy drukarkę USB podpiętą kablem USB bezpośrednio do komputera. Robimy próbny wydruk. (zakładam, że poszło OK)
  -Przepinamy drukarkę do routera i otwieramy eksplorator plików i w szybkim dostępie wpisujemy
  \\192.168.8.1\bogdan(enter)
  -Hmm. Udało się? Raczej na 99% nie. Nasz komputer z pewnością nie ma dostępu do wskazanej lokalizacji. Przyczyna to wyłączona na naszym komputerze funkcja Samby SMBv1. Spoko i nie spoko.

  Ważne: moim zdaniem to właśnie automatyczne wyłączenie SMBv1 przez aktualizacje systemów Windows jest powodem, że komputer nie widzi drukarki wpiętej w router (pamięci masowych również). Niestety to konieczne bo SMBv1 jest niebezpieczne dla naszego komputera.

  Mimo wszystko brniemy dalej i:
  -Panel sterowania/programy i funkcje/Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows/Obsługa udostępniania plików SMB 1.0 CIFS/zaznaczamy: Włącz klienta SMB 1.0 CIFS/OK i restart komputera.
  -ponownie otwieramy eksplorator plików i w szybkim dostępie wpisujemy
  \\192.168.8.1\bogdan(enter)
  -wypełniamy pola dot użytkownika, hasła i zaznaczmy opcję zapamiętaj (czy jakoś tak)
  -Na komputerze otwieramy „urządzenia i drukarki”
  -Teraz po kolei: dodaj drukarkę/drukarki, której szukam nie ma na liście/wybierz drukarkę udostępnioną według nazwy/w polu wpisujemy: \\192.168.8.1\ (adres naszego routera)
  -Po chwili przy wpisanym adresie i.p. pojawia się nazwa naszej drukarki np.: \\192.168.8.1\nazwa_drukarki wybieramy ją i wciskamy „dalej”.
  -system nie może odnaleźć sterowników/OK/wskazujesz sterownik z listy i OK.

  To wszystko ale… drukarka niby działa, chociaż u mnie po restarcie kompa komunikacja z drukarką znikała. Dodam, że nie zaznaczyłem automatycznego wyłączania SMBv1. Poza tym SMBv1 naraża nasz komputer na niebezpieczne ataki. Sytuacja chyba bez wyjścia. Który router obsługuje SMBv2, a który tylko SMBv1 to już pewnie zagadka.
  Sprzedawcy nie muszą wiedzieć, że te routery to wielkie „G”. Ludzie nieświadomie, tak jak ja, kupują takie gów.. i po dwóch dniach wiedzą, że opchano im coś, co nie może być serwerem wydruku.
  Moje pytanie:
  Czy ktoś z Was koleżanki i koledzy rozwiązał powyższy problem bez użycie młotka lub „skopa” w zakupiony szajs?
  Jakieś inne pomysły poza uruchomieniem SMBv1?

  Opinie mile widziane. Bogdan.
 • Switche POE
 • Poziom 40  
  Jak rozumie rozwiązanie to router opcją alternatywnego firmware tomato chyba obsługuje starsza sambę.
  A jak by to zadziałało jak byś zmapował port drukarki jako adres IP i łączył się jako LPR nie SMB

  Inna opcja to dedykowany print serwer USB może być WIFI wtedy można też zmapować w systemie IP jako port drukarki jako LPR.
 • Switche POE
 • Poziom 9  
  Tommy82 jeżeli dobrze zrozumiałem sugestię to w wierszu poleceń użyłem komendy:

  net use lpt1 \\192.168.8.1\Nazwa_Drukarki /Persistent:Yes

  Można to było zrobić tylko z włączonym na kompie SMBv1. W przeciwnym razie otrzymywałem komunikat mówiący o tym, że urządzenie z którym chcę się połączyć obsługuje starszą wersję Samby, do obsługi której wymagane jest włączenie SMBv1 na moim komputerze (w skrócie).
  Dalej - Zainstalowałem sterowniki drukarki na LPT1. System nawet (jakby) widział drukarkę ale wydruki przepadały bez wieści. Nie o przepadające wydruki jednak teraz mi chodzi ale o fakt, że po wyłączeniu SMBv1 i restarcie komputera otrzymywałem info systemu, że pewne zasoby są już niedostępne. Czyli zmapowana na stałe drukarka nie jest już widoczna. Moja drukarka to stary HP_P1005 na USB bez obsługi ustawień (Fizycznego panelu starowania na drukarce). A soft Routera nie pozwala na przydział portu drukarki jako I.P.
  Propozycja alternatywnego softu też raczej nie wchodzi w grę, gdyż nigdzie nie znalazłem takowego dla B315. Dziwi mnie, że "poważna" firma z Chin nie wprowadziła przez długie lata Samby dla SMBv2.
  Propozycja dedykowanego serwera wydruku wydaje się więc być porządna. Do tej pory używałem starego routera TP-Link z serwerem wydruku na USB i USB Printer Controler-em na kompie. I chyba wrócę do starych sprawdzonych sposobów.
  Chyba, że ktoś zna rozwiązanie dla B315 i się nim z nami podzieli.

  -Tatusiu dlaczego słońce wschodzi na wschodzie i zachodzi na zachodzie?
  -Działa? To nie ruszaj!
 • Poziom 9  
  Wygląda na to, że mój router nie udostępnia drukarki jako LPR.
  Jest tylko możliwość podłączania nośników pamięci USB w DLNA i nośników danych lub drukarek w Samba.

  Wydaje mi się, że czytałem gdzieś o podłączaniu drukarki USB do B315 po odpowiednim ustawieniu portu USB na routerze. U mnie nie ma żadnych ustawień względem tego portu oprócz wł/wył Samby i DLNA.


  Może ktoś z czytelników posiada B315 z opcją drukowania jako LPR?

  Poniżej dane z mojego B315.

  Wersja oprogramowania modemu:
  21.323.03.00.1185
  Wersja interfejsu www:
  17.100.09.00.03