Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana WLZ. Wyniesienie licznika na zewnątrz.

06 Jun 2019 19:15 2397 15
  • Service technician RTV
    Witam,
    Muszę pilnie wymienić WLZ w domu jednorodzinnym. Obecny jest w złym stanie technicznym, stary jak świat i do tego wewnątrz domu. Jeden układ rozliczeniowy.
    Czy jest obowiązek prawny aby przy okazji takiej czynności wynieść układ pomiarowy na zewnątrz? Obecnie licznik jest na ganku, przy drzwiach wyjściowych. W dziale technicznym powiedzieli, że muszę wynieść licznik na ścianę, na zewnątrz. Z tego co pamiętam to nie ma obowiązku wyniesienia licznika dla domków jednorodzinnych gdzie jest jeden układ pomiarowy, jedna rodzina. Jak się mylę poprawcie mnie proszę.
    Pozdrawiam
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 12  
    Przecież licznik i jego obsługa należy do zakł energetycznego! Więc do nich należy umieszczenie licznika i podłączenie do istniejącej instalacji.Chcą abyś poniósł koszt przeniesienia licznika na zewnątrz.
    Nawiasem mówiąc zakl energetyczne mają jeszcze jakiś okres na wyniesienie liczników na zewnątrz w domach jednorodzinnych i to na własny koszt, a gdy ktoś zwraca się do nich z tym problemem to po kieszeni klienta. Skoro stary licznik jest do wymiany to niech wymieniają na nowy a gdzie ,to ich sprawa
  • Moderator of GSM
    pablo251 wrote:
    Skoro stary licznik jest do wymiany to niech wymieniają na nowy a gdzie ,to ich sprawa

Nikt nie pisze o wymianie licznika tylko WLZ.
  • Service technician RTV
    Dzięki za odpowiedź.
    Nie dodałem jednego wątku.
    Otóż licznik mam już nowy.
    Swego czasu gdy robiłem remont, licznik był stary i na schodach w domu. Wywaliłem go podczas remontu na ganek ( dzwoniłem do operatora że jest awaria i musze zdjąć plomby- najszybsza metoda niestety) i przyjechali za dwa dni , założyli nowy i zaplombowali. Nie było problemu z tym, że wyniosłem go na ganek a nie na zewnątrz. Teraz raptem muszę wynieść na zewnątrz.
    Z tego co wiem, licznik powinien być usadowiony w mijscu bezpiecznym i ogólnie dostępnym, nie ma natomiast napisane w ustawie, że na zewnątrz domu.
    Może nie mam racji, nie wiem..
  • Service technician RTV
    A czy ściana budynku tak? Jeśli kazaliby mi wynieść układ pomiarowy na granicę działki ( w przypadku przyłącza ziemnego) to rozumiem. Kazali mi wynieść układ o 3 mb w bok za ganek na ścianę Nie ma to logicznego uzasadnienia w mojej ocenie.
  • Level 1  
  • Level 12  
    Trudno i właśnie÷ coś tu wyrwane z odp nie do końca wszystko powiedziane!! Przenosisz licznik na tzw powiadomienie o awarii a potem problemy!!Teoretycznie teraz mogą zażądać od Ciebie nowego planu inst domu z zaznaczeniem o przeniesieniu licznika na zew. Koszt przeniesienia spadnie na ciebie bo awaria nie uprawniała ciebie do zmiany miejsca starego licznika i może to być podstawą do żądania zapłaty. Swoją drogą jak pisałem wcześniej to z =energ powinien to zrobić we własnym zakresie.A teraz gdy zrobiłeś to sam mają podstawę obciążyć ciebie!Zasada jakiej ja się trzymam linia #do licznika i podłączenie# zakł energ. Więc ingerencja w ich zakres być może nawet obowiązków kończy się kosztami z twojej stronyyy.A wystarczyłoby powiadominie do z elekt o tym że nie zgadzasz się z wskazaniami starego licxnika i prośba o przeniesienie na zew

Dodano po 4 [minuty]:

Z twojej odp Obecnie żaden nowy licznik nie może być zamontowany wewnątrz budynku -przepisy wprowadzone pare lat temu !

Dodano po 29 [minuty]:

Licznik i jego dostępność leży po stronie dostawcy energii. To dostawca energi może wymusić lokalizację licznika i tu nie wygrasz .zajrzyj do umowy! Zakłady energ zabiezpieczyły się na wypadek niedostępności do licznika-zamknięty ganek , psy na posesjii itd Nie bez kozery są liczniki z łączami on line bo nie wszyscy życzą sobie nawet odwiedzin inkasenta
    Moderated By Topolski Mirosław:

Proszę dokładnie czytać posty .
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• Service technician RTV
    Pablo, mam wrażenie że nie czytasz ze zrozumieniem.
    Licznik był przeniesiony wcześniej, parę lat temu. Chciałem tylko podkreślić że wówczas nie było problemów.
  • Level 12  
    Przepraszam . Przyznaję że nie doczytałem !
  • Level 13  
    Niestety kolegoleszczu skoro w dziale technicznym powiedzieli że wynieść to niestety trzeba wynieść. Zresztą nawet dla samego siebie na przyszłość bym radził. Układ pomiarowy musi być dostępny dla ZE a w budynku niestety nie jest, bo jak kogoś w domu nie będzie to jak się do niego dostaną.
  • Level 17  
    Leszczu tak na początek czy w dziale techn. byłeś osobiście czy to infolinia?
    Jeżeli info to ile razy zadzwonisz tyle razy co innego się dowiesz- tacy fachowcy.
    Wymiana WLZ - zgłaszasz rozplombowanie licznika pod pretekstem ............ coś wymyślasz stopiły się bezpieczniki.
    Za kilka dni przychodzi pan i plombuje, f-ra przychodzi pocztą
    W Tauronie wymagają zgłoszenia przez właściciela - rachunek w rękę i dzwonisz - nie wymagają żadnych papierów na to kto i co robił.
    Ludzie czasami wymieniają tablice licznikowe i przechodzą z topików na esy jak by za każdy razem trzeba było wynosić licznik na zew. to chyba nikt by sie nie pokusił o takie wydatki
  • Service technician RTV
    Witam,
    Byłem osobiście w dziale technicznym- Dział Eksploatacji Sieci.
    Powiedziałem tam wyraźnie, że noszę się z zamiarem wymiany WLZ ze względu na to, że obecny jest w złym stanie technicznym. I nic więcej.
    Powiedzieli, że układ pom-rozl na elewację budynku.
    Tak czy owak nikt się nie dostanie beze mnie na posesję chociażby ze względu na psy. Rozumiem jakby kazali mi wynieść do granicy posesji, wówczas inkasent, czy ZE ma możliwość sprawdzenia układu bez mojej wiedzy i obecności, ale tak......bez sensu.
    teraz pytanie, czy jest na to podstawa prawna? Ustawa Prawo Budowlane nie określa takiego wymogu.
    pozdrawiam

PS. Samo rozplombowanie nie wystarczy- tu muszą mi przepiąć także od strony granicy własności, czyli na stojaku dachowym.
  • Helpful post
    Level 17  
    Kolego Leszczu to co piszę to moje przemyślenia i proszę byś tak to potraktował.
    Ja bym pomyślał na takim rozwiązaniem:
    Układam WLZ od licznika do zacisków (w bezpiecznej odległości - w pobliżu zacisków dziura na wylot przez ścianę i odpowiedni zapas)
    Wersja a) __Spotykam na mieście monterów z pogotowia energetycznego i przedstawiam sytuację - czyli -> mam ułożony WLZ od punktu A do B i czy panowie by mi to podpięli do ......... i tu podajemy czy gołe linki czy warkocz.
    Wersja b)__ podwykonawcy energetyki lokalnej (mogą być od obszarówki) wykonują pracę na rzecz dystrybutora i mają odpowiedni sprzęt, wiedzą i doświadczenie do takich prac. Kontaktuję się z takimi pracownikami i .............. jw.
    Jeżeli to jest linia AsXSn to sprawa jest banalna i prosta dla elektryków z doświadczeniem przesyłowym, jeżeli to AL to już troszkę więcej potrzeba sprzętu i osłonek PPN.
    Jeżeli nie masz doświadczenia w liniami przesyłowymi i pracami w metodzie PPN to nigdy nie bierzesz się sam za tego typu pracę i nie zlecaj takiej pracy elektrykom którzy nie są obyci z tematem.
    W brew pozorom jest to najbezpieczniejsza z form pracy elektrycznej ale przy zachowaniu maksimum BHP PPN
    Chyba odbiegłem od tematu w końcówce :)
  • Service technician RTV
    Witam,
    Dzięki za info. W końcu też mam podobne przemyślenia, i tak chyba zrobię.
    Do stojaka mam warkocz, a że mam "na stanie" sporo YAKY 4x16mm2 to chcę go użyć jako WLZ.
    Dzięki.
  • Service technician RTV
    Witam,
    Szanowni Koledzy, udało się sfinalizować, zalegalizować instalację nowego WLZ.
    Postanowiłem, że złożę kolejną wizytę w moim lokalnym Rejonie Dystrybucji. Narysowałem schemat jedno kreskowy nowego WLZ, przedstawiłem, omówiłem w dziale eksploatacji. Na szczęście natrafiłem na bardziej wyrozumiałego człowieka i zaakceptował moją koncepcję. WLZ przepięty. Zgłosiłem na infolinię zerwanie plomb z powodu awarii. Przyjechali, zaplombowali. Amen.
    Dziękuję Wam za cenne wskazówki.

pozdrawiam