logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Zmywarka Bosch SPS53E18EU Serie 4 SilencePlus - uszkodzenie po burzy

PV_Albert 18 Cze 2019 12:09 10266 37
Najlepsze odpowiedzi

Gdzie znajduje się zasilanie modułu sterującego w zmywarce Bosch SPS53E18EU po burzy: w drzwiach czy w dolnej części urządzenia?

To, co odkręciłeś w drzwiach, jest panelem obsługi, a moduł mocy/zasilania znajduje się w dolnej części zmywarki, patrząc od tyłu w lewym dolnym rogu, idąc po kablu zasilania do wnętrza urządzenia [#18017778] Po burzy może być uszkodzone praktycznie wszystko, także procesor albo sekcja zasilania, nawet jeśli nie widać żadnych śladów spalenia [#18017778] Przy wymianie samego sterownika trzeba liczyć się z tym, że nowy moduł może wymagać konfiguracji i nie musi być „plug and play” [#18047577]
Wygenerowane przez model językowy.
  • #1 18017313
    PV_Albert
    Poziom 21  
    Posty: 506
    Pomógł: 11
    Ocena: 117
    Po burzy i bliskim uderzeniu pioruna zmywarki nie można uruchomić. Nie świecą się żadne kontrolki. Po przeczytaniu kliku podobnych wątków dobrałem się do sterownika (na zdjęciu) w górnej części drzwiczek. Wystarczyło odkręcić tylko górny plastik. Ten sterownik jest inny niż na wcześniej oglądanych przykładach. Brakuje przetwornicy/zasilacza, zabezpieczenia typu bezpiecznik lub warystor. Płytka jest zasilana ze stabilizatora. (Przy okazji: co to za układ scalony 502T 1613XX00?)

    Zanim zacznę dalej rozkręcać budę, to chciałbym nie robić niepotrzebnych działań.
    Gdzie jest zasilanie sterownika? W drzwiach, czy pod spodem? Czy dysponuje ktoś instrukcją serwisową do tego modelu?
    Sterownik: AKO 778511-00 Typ: EGB
    PRG 778516-00 8C 160524
    BSH 9001 060 390
    Zmywarka Bosch SPS53E18EU Serie 4 SilencePlus - uszkodzenie po burzy Zmywarka Bosch SPS53E18EU Serie 4 SilencePlus - uszkodzenie po burzy
  • #2 18017778
    Piotr2608

    Poziom 41  
    Posty: 5378
    Pomógł: 851
    Ocena: 4484
    Ręce mi opadły ...
    Rozkręciłeś moduł lub jak kto woli panel obsługi. Moduł mocy znajdziesz idąc po kablu zasilania
    w kierunku zmywarki a skracając męki i bóle - patrząc od tyłu zmywarki - lewy dolny róg.
    Po burzy można spodziewać się wszystkiego - brak widocznych uszkodzeń i zwarcia m.in. procesora
    lub widoczny wybuch w okolicach zasilania.
    Konto firmowe:
    ZimTech Piotr Zimny
    Przy Bażantarni 13/31A, Warszawa, 02-793 | Tel.: 666-XXX-XXX (Pokaż) | Strona WWW: https://zimtech.com.pl
  • #3 18018125
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13881
    Pomógł: 2202
    Ocena: 6909
    PV_Albert napisał:
    Zanim zacznę dalej rozkręcać budę, to chciałbym nie robić niepotrzebnych działań.


    Niepotrzebnych działań już narobiłeś, składaj to nazad i dalej jak Piotr Ci napisał.
  • #4 18025809
    PV_Albert
    Poziom 21  
    Posty: 506
    Pomógł: 11
    Ocena: 117
    Dla potomnych: żeby dobrać się do sterownika należy odczepić górny blat i odkręcić prawy bok zmywarki. Takiej odpowiedzi oczekiwałem. W zmywarkach nie robię to pytam. Po wężyku to każdy potrafi. Proszę nie pisać w tym wątku na zasadzie "nie wiem, ale się wypowiem".

    Sterownik opisany jako: EPG7002, 9 001 140 272, WKKT, Typ PC(220-240)V AC.
    Sprawdziłem bezpiecznik, 'ThermoFuse Varistor', NTC22, diody, kondensatory po stronie AC i DC. Przetwornica AC/DC wygląda na całą. Napięcie na kondensatorze 320V. Po obejrzeniu tego modułu widzę upalony rezystor SMD, (a może bezpiecznik) przy złączu X13 slot 4. Słabo widzę bez lupy, ale tam był napis. Co ciekawe jest na nim opór około 6K. Na slocie 5 tego złącza jest podłączony podobny gabarytowo rezystor 4,7K (472). Uszkodzony (zwarcie) jest też tranzystor w pobliżu.

    Od złącza X13 kabelki 'rozchodzą' się w głąb zmywarki na drugą stronę boku. Zwarć nie pomierzyłem na wtyczce. Jednie pomiędzy slotem 1 i 2 jest rezystancja około 1KΩ. Czy może ktoś potwierdzić, czy ten upalony element to rezystor SMD 472? Sądząc po rodzaju uszkodzenia to i tak raczej nie podejmę się naprawy sterownika bo ścieżki od tego tranzystora biegną w okolice procka zatem ten też pewnie "dostał".

    Teraz martwi mnie czy jeśli kupię nowy sterownik to nie uszkodzi się od jakiegoś zwartego elementu/urządzenia w zmywarce. Czy wystarczy przebadać resztę wtyczek tak jak to zrobiłem z X13?
    Zmywarka Bosch SPS53E18EU Serie 4 SilencePlus - uszkodzenie po burzy Zmywarka Bosch SPS53E18EU Serie 4 SilencePlus - uszkodzenie po burzy
  • #5 18047577
    PV_Albert
    Poziom 21  
    Posty: 506
    Pomógł: 11
    Ocena: 117
    Sprawa wygląda gorzej niż sądziłem.
    Nowy sterownik w north_pl to raptem 758zł, ale zakup wcale nie oznacza końca przygody. Ten sterownik podobno trzeba jeszcze odpowiednio skonfigurować. W North nie podjęli się ustawienia. Koszt naprawy w serwisie Bosch to: 600zł sterownik i wizyta serwisanta około 250zł. Opcji serwisu jeszcze nie rozważałem dokładnie. Być może uda się taniej kogoś lokalnie umówić.

    Na Ebay widzę, że jest do kupienia sterownik z Hiszpanii za jakieś 500zł nowy, ale czy faktycznie nowy. Do tego jeszcze dochodzi konfiguracja. Nigdzie nie mogę poszukać takiej instrukcji, nawet do starszego modelu.

    W tej sytuacji przeprosiłem się ze sterownikiem, poszukałem lupy i jeszcze raz dokładniej posprawdzałem stan uszkodzeń: kilka kondensatorów SMD jest zwartych w tym dwa bezpośrednio podłączone pod piny procesora, 3-4 tranzystory zwarte. Nadal nie odczytany rezystor, ale chyba jest tam napis 622. Wszystko w pobliżu złącza X13 i X14.

    Panel sterujący w drzwiach "ciemny", ale napięcie na mniejszym kondensatorze około 13V i kondensator przez blisko minutę utrzymuje napięcie po odłączeniu AC. Przy procesorze (w pobliżu kropki) jest biały element SMD przypominający bezpiecznik, ale jest tam rezystancja około 600Ω.
    Zmywarka jest całkiem nowa, może dwuletnia i szkoda ją wyrzucać. Nowa to koszt 1200 zł i chociaż bardzo zeźliłem się na taką politykę producenta to będę musiał kupić taką bo uszkodzona będzie dawcą organów w przyszłości i to pewnie niedalekiej.
  • Pomocny post
    #6 18047745
    TONI_2003
    Moderator
    Posty: 15327
    Pomógł: 2192
    Ocena: 3812
    Rezystor SMD to: 822 (8.2kΩ) lub 22B (1.65kΩ) na fotkach jakie mam nie jestem w stanie jednoznacznie określić czy to jest 8 czy B :?: Reszta na foto, ale faktycznie z Twego opisu oraz z doświadczenia procesor odszedł (można to sprawdzić jeszcze napięciowo na tych kondensatorkach przy nim :D Faktycznie sam niedopasujesz nowego PCB...
    Zmywarka Bosch SPS53E18EU Serie 4 SilencePlus - uszkodzenie po burzy
  • Pomocny post
    #7 18048440
    Piotr2608

    Poziom 41  
    Posty: 5378
    Pomógł: 851
    Ocena: 4484
    TONI_2003 - niepotrzebny znak zapytania. Zgadza się, tam jest optyczny czujnik soli. Jest też - "impeller meter"
    Konfiguracja tego modułu to "małe piwo przed śniadaniem". Jest sporo elementów do wymiany ale można to jak najbardziej naprawić. Wyświetlacz jest ciemny bo brak jest sygnału z procesora.

    PV_Albert napisał:
    zeźliłem się na taką politykę producenta

    W czasie burzy czujnik NTC jest w tej zmywarce najsłabszym ogniwem. Sporo po burzowych urządzeń uszkadza się przez czujnik NTC.

    Na naklejce jest wersja oprogramowania AI.04.02. Na kilka modułów jak do tej pory,
    dwóch nie udało się postawić na nogi. Miały zwarcie między przelotkami.
    W jednym przypadku, upalony był PIN pod nóżką procesora.
    Konto firmowe:
    ZimTech Piotr Zimny
    Przy Bażantarni 13/31A, Warszawa, 02-793 | Tel.: 666-XXX-XXX (Pokaż) | Strona WWW: https://zimtech.com.pl
  • #8 18049104
    PV_Albert
    Poziom 21  
    Posty: 506
    Pomógł: 11
    Ocena: 117
    Jak to możliwe że NTC tak podnosi statystyki uszkodzeń? Przecież to nie jest nawet element indukcyjny. NTC powinien być podpięty do pinu A/D procesora. Jeśli jest na wprost, (a pewnie tak jest) to procek raczej RIP.

    Skoro jednak jest jakaś szansa na reanimacje to czy warto przed tym sprawdzić wyświetlacz? Mogę jakoś uruchomić to podając zasilanie i sygnał? Sądząc po żółtych kabelkach to z X14 jest połączenie na "górę". Blisko procesora widzę układ scalony SEN012-013 (Zero1 Loss High Voltage Sense Signal Disconnect), ale w pobliżu X14 gdzie są zniszczenia. Czy to ten układ scalony podaje zasilanie? Piny zasilające na płytce wyświetlacza to 3-4 masa i 6 plus. Piąty pin wydaje się sterujący bo jest pull-up poprzez 4.7KΩ. Od strony sterownika (X14 pin2) jest to podłączone do kolektora (pomiędzy C-B jest 780Ω, brak zwarć) tranzystora więc chyba pasuje. Dobrze kombinuje?

    Tak ogólnie, nie widzę żebym to naprawił osobiście w krótkim czasie, a rodzina ciśnie na decyzje bo jak już raz się przyzwyczaisz do zmywarki... Niby amatorsko dłubię w tym temacie, ale sprzęt mam tylko do THT, nie znam wartości kondensatorów, wykryłem tylko elementy zwarte, a pewnie są też przepalone, tranzystory musiałbym kupować na sztuki.

    Najchętniej to przerobił bym całe to sterowanie na raspberry. Są już jacyś pionierzy?
  • #9 18049829
    Piotr2608

    Poziom 41  
    Posty: 5378
    Pomógł: 851
    Ocena: 4484
    PV_Albert napisał:
    Skoro jednak jest jakaś szansa na reanimacje to czy warto przed tym sprawdzić wyświetlacz?

    Po co? Wyświetlacz masz sprawny.
    Konto firmowe:
    ZimTech Piotr Zimny
    Przy Bażantarni 13/31A, Warszawa, 02-793 | Tel.: 666-XXX-XXX (Pokaż) | Strona WWW: https://zimtech.com.pl
  • #10 18057898
    PV_Albert
    Poziom 21  
    Posty: 506
    Pomógł: 11
    Ocena: 117
    Reanimacja płytki się udała. Program startuje, ale po około 10min pojawia się słynne E:24 i świeci się dioda przy ikonce "kranik". Oczywiście sprawdziłem pompę spustową, kanał i tym podobne porady związane z tym błędem. Jeszcze boki zmywarki są odkręcone więc widzę, że zmywarka nie nabiera w ogóle wody. Kran oczywiście odkręcony.
    Rozłączyłem jeszcze raz sterownik i pomierzyłem/obejrzałem tranzystory. Nic nie spuchło. Zwarć też nie znalazłem.
    Przy samym kranie jest (domyślam się) zawór NZ i pewnie trzeba podać napięcie żeby go otworzyć. Może jeszcze jakiś tranzystor/przekaźnik jest uszkodzony?
  • #11 18063442
    PV_Albert
    Poziom 21  
    Posty: 506
    Pomógł: 11
    Ocena: 117
    Zmywarka Bosch SPS53E18EU Serie 4 SilencePlus - uszkodzenie po burzy
    Dziś zrobiłem kolejne podejście do zmywarki. Dopiero teraz zauważyłem, że w płaszczu jest woda, a wydawało mi się, że jest pusty bo... jest pełny.
    Jak wylać tę wodę przy najmniejszych potencjalnych szkodach?
    Czy wystarczy odłączyć wężyk zaznaczony na zdjęciu?
    Chciałbym sprawdzić w ten sposób, czy ponownie napełni się wodą. Dzięki temu upewnię się że układ załączania aquastop jest sprawny.
    Czy może od razu podać napięcie na pompę myjącą (9000946122) i sprawdzić czy kręci?
    Jak wymusić pracę tej pompy? Napięcie 230V AC?
    Co z tymi dodatkowymi kabelkami? Podać tam jakieś napięcie sterujące?
    Zmywarka Bosch SPS53E18EU Serie 4 SilencePlus - uszkodzenie po burzy
  • #12 18116897
    PV_Albert
    Poziom 21  
    Posty: 506
    Pomógł: 11
    Ocena: 117
    W ramach święta Wojska Polskiego zwarłem szeregi, przygotowałem wiadra, mopy i rozłączyłem wężyk dopływu (zdjęcie wyżej) będąc przygotowany na zalanie. Ku mojemu zdumieniu poleciało trochę wody, a reszta nadal w płaszczu. Włączyłem jakiś krótki program i czekałem na otwarcie elektrozaworu dopływu.
    Nic z tego, a woda z wężyka nie poleciała, nawet kropelka, a woda z płaszcza także nie odpłynęła.

    Edit: nie wiem dlaczego uparłem się na ten płaszcz wodny.
    Z lektury forum wynika że bardziej istotne jest czy wlana woda przed włączeniem programu jest wypompowana. To działa. Po tym kilka minut słychać pracę pompy (ale nie wiem której) i po kilku minutach pojawia się alarm kranika.
    Zmywarka nie pobiera wody.
    Może ktoś wie jak sprawdzić, na którym porcie sterownika jest podawane napięcie do elektrozaworu dopływu, który jest umieszczony przy kranie z wodą?
  • #13 18131742
    PV_Albert
    Poziom 21  
    Posty: 506
    Pomógł: 11
    Ocena: 117
    Dziś, już bez wsparcia armii, przetestowałem zawór dopływu.
    Zmywarkę przeniosłem do ogrodu na stół i od razu lepiej się testuje, na siedząco, z wnętrznościami widocznymi jak na dłoni.
    Zawór otwiera po podaniu 230V "z ręki", ale nie otwiera z kontrolera. Z tym problemem sobie poradzę.

    Jest jednak inny, gorszy bo droższy (350zł): ustawiam program na płukanie (15min) i po około 9-ciu minutach zaczyna pracować pompa myjąca. Startuje, rozpędza się i po kilku sekundach wywala błąd E24. Metodą prób i błędów ustaliłem jak należy dolewać wodę podczas tego programu (żeby nie dostać E16) i nawet na śmigłach pojawia się woda.

    Zdemontowałem pompę myjącą. Sądziłem, że z tym będzie walka, a tu okazało się, że jest miejsce na wymontowanie bez odkręcania drzwi, spodu itp.
    Pomiędzy biegunami jest równo po około 20Ω. Brak upływu do korpusu i masy zmywarki. Wygląda na to że trzeba będzie zakupić pompę lub zmywarkę. Może ktoś dysponuje używką 9000946122?
  • #14 18139810
    PV_Albert
    Poziom 21  
    Posty: 506
    Pomógł: 11
    Ocena: 117
    Zmywarka naprawiona!
    Po naprawieniu karty zmywarka nadal nie chciała pracować, a konkretnie nabierać wody poprzez elektrozawór zasilany 230AC. Przyczyną była... wtyczka i brak kontaktu z płytką na jednym wyprowadzeniu. Blaszki we wtyczce łatwo się odchylają.
    Pewnie doświadczony serwisant od razu by zauważył że już po pierwszej minucie od startu programu świeci się dioda 'kranik'.
    Też to widziałem ale dopiero po zakończeniu z błędem E24.
    Trochę to bez sensu że zmywarka pomimo wykrycia braku napięcia na zaworze dalej pracuje. Przecież wody i tak nie nabiera, a na końcu widać to bolesne E24, które wprowadza w błąd.
    Zatem do naprawy było: wymiana procka, pamięci, kondensatorów itp. To kosztowało (w serwisie ZimTech) wraz z przesyłką 230zł + odpieranie ataków (zdrowie psychiczne) domowników + mnóstwo cennego letniego czasu. Dwa razy już prawie zamówiłem nową zmywarkę, ale jak widać nie należy się poddawać.

    Zmywarka Bosch SPS53E18EU Serie 4 SilencePlus - uszkodzenie po burzy

    Teraz inna rzecz zaczęła niepokoić. Gdy tak sobie zmywarka stała bezrobotna to w jednym miejscu (w środku) zaczęła wychodzić rdza. Czy to oznacza, że wkrótce i tak czeka mnie zakup zmywarki?

    Zmywarka Bosch SPS53E18EU Serie 4 SilencePlus - uszkodzenie po burzy
  • #15 18784874
    PV_Albert
    Poziom 21  
    Posty: 506
    Pomógł: 11
    Ocena: 117
    Nie będę otwierał nowego wątku bo być może dotyczy tego samego problemu.
    Tym razem zmywarka jest zawsze odłączana od AC po zakończeniu pracy więc wykluczam uszkodzenie od pieruna.
    Objawy: po włączeniu zasilania AC wtyczką i załączeniu przycisku z lewej strony wyświetlacz wyświetla przez sekundę, może dwie napis 03:30 (długość ostatniego programu) i wyświetlacz wyłącza się całkowicie.
    Zmywarka nie próbuje wystartować i nie wyświetla żadnego błędu.
    Próbowałem zrobić reset poprzez przytrzymanie przycisku start przez ponad 3 sekundy, ale brak reakcji.
    Gdy trzymam przycisk z lewej przez kilka sekund to zaczynają mrugać dwie diody na wyświetlaczu, górna i dolna.
    Co można jeszcze zrobić w ramach reanimacji?
  • #17 18792395
    PV_Albert
    Poziom 21  
    Posty: 506
    Pomógł: 11
    Ocena: 117
    Kilka razy "przedzwoniłem" elementy i nie znalazłem zwarcia. Jest jeden scalaczek (TL431 oznaczony jako T3CG) podejrzany, graniczący z pewnością uszkodzenia. Mogę go wymienić, ale zapewne nie padł sam z siebie.
    Zmywarka Bosch SPS53E18EU Serie 4 SilencePlus - uszkodzenie po burzy Zmywarka Bosch SPS53E18EU Serie 4 SilencePlus - uszkodzenie po burzy
    Tak wygląda pod super mikroskopem za 5 zł. Domyślam się, że TL431 w tej konfiguracji robi za sprzężenie zwrotne TNY274. Na TNY274 jest rezystancja około 500Ω pomiędzy portem S i każdym portem po drugiej stronie. Czy to jest ok?
    Napięcie na kondensatorze dużym wynosi około 325V, na mniejszym 13V, ale brak napięcia na wyjściu (cewka) IL2FM.

    Odłączyłem wszystkie wtyczki za wyjątkiem złącza X6 i X11, które są niezbędne żeby wyświetlacz na chwilę ożył. Zamówię TL431 i wymienię, ale obawiam się, że znowu pójdzie z dymem skoro nie znalazłem przyczyny.
  • #18 18792747
    Piotr2608

    Poziom 41  
    Posty: 5378
    Pomógł: 851
    Ocena: 4484
    PV_Albert napisał:
    Zamówię TL431 i wymienię, ale obawiam się, że znowu pójdzie z dymem skoro nie znalazłem przyczyny.

    To nie to. Ja bym szukał zwarcia w zmywarce a nie w module - może wiązka przewodów pod drzwiami.
    Konto firmowe:
    ZimTech Piotr Zimny
    Przy Bażantarni 13/31A, Warszawa, 02-793 | Tel.: 666-XXX-XXX (Pokaż) | Strona WWW: https://zimtech.com.pl
  • #19 18793587
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13881
    Pomógł: 2202
    Ocena: 6909
    Piotr2608 napisał:
    może wiązka przewodów pod drzwiami.

    Mało prawdopodobne, choć możliwe, ale na setki zmywaków z rodziny BSH tylko raz jeden zdarzyło mi się uszkodzenie wiązki pod drzwiami. Ogólnie coby o BSH nie mówić, to akurat wiązki elektryczne potrafią zrobić, chyba, że mali goście byli w zmywarce.
  • #20 18794187
    PV_Albert
    Poziom 21  
    Posty: 506
    Pomógł: 11
    Ocena: 117
    mrice napisał:
    Mało prawdopodobne
    Trzeba uwzględnić, że już do tych kabli raz się dobierałem. Co prawda tylko od góry, ale jednak było grzebane.
    Sprawdziłem pod względem zwarcia całą wtyczkę X6 i X11. Brak zwarć na wszystkich kombinacjach. Ze złącza X11 są trzy czerwone kabelki do wyświetlacza.
    Z X6 jest więcej zamieszania. Zaznaczyłem czerwonymi kropkami kabelki od włącznika. Żaden z elementów biorących udział w rozprowadzaniu 230V nie jest zwarty.

    Co ciekawe jakiś element zmywarki jest podłączone z tej wtyczki z pominięciem termistora i warystora T14 K300 i nie jest to grzałka. Próbuję zrozumieć jak wygląda procedura startu sterownika, a z tego co widzę to:
    1. 230V AC jest zawsze aktywne, przetwornica TNY274 pracuje (włączona w tor termistora i warystora), czyli procesor jest w gotowości, może uśpiony.
    2. Po naciśnięciu przycisku 230V jest podawane na złącza X6.
    3. Procesor zaczyna procedurę startu, podaje zasilanie na X11, wyświetla się coś na LCD
    4. Jednak tu następuje odcięcie zasilania, przy wtyczkach jak na zdjęciu 2
    Może bezpiecznik kubełkowy "zwariował"? To chyba ten element odłącza zasilanie skoro termistor i warystor nie biorą udziału w procedurze startu.
    Zmywarka Bosch SPS53E18EU Serie 4 SilencePlus - uszkodzenie po burzy Zmywarka Bosch SPS53E18EU Serie 4 SilencePlus - uszkodzenie po burzy
    Nie wiem czy poniższy schemat blokowy zasilania jest poprawny, ale
    jak wspominałem wcześniej, brakuje napięcia 3,3V na wyjściu ze stabilizatora IL2FM. Jak inaczej nazywa się scalaczek IL2FM?
    Zmywarka Bosch SPS53E18EU Serie 4 SilencePlus - uszkodzenie po burzy
  • #21 18795817
    Piotr2608

    Poziom 41  
    Posty: 5378
    Pomógł: 851
    Ocena: 4484
    To nie tak. Mierzony jest pobór prądu przez układ.
    Jeżeli układ pobiera więcej niż 50 mA, układ zabezpieczeń odłącza stabilizator i przetwornicę.
    Powtarzam, gdzieś jest zwarcie, coś konsumuje za dużo prądu.
    Konto firmowe:
    ZimTech Piotr Zimny
    Przy Bażantarni 13/31A, Warszawa, 02-793 | Tel.: 666-XXX-XXX (Pokaż) | Strona WWW: https://zimtech.com.pl
  • #22 18799861
    PV_Albert
    Poziom 21  
    Posty: 506
    Pomógł: 11
    Ocena: 117
    Jeszcze raz zmierzyłem elementy i dwie wtyczki (X6 i X11) bo na takiej minimalnej (zdjęcie powyżej) konfiguracji zmywarka nie startuje. Sprawdziłem też (pewnie znowu dostanę opiernicz) moduł wyświetlacza. Brak zwarć, czy niskich oporów.
    Po podłączeniu 230V sterownika na biurku wyświetlacz przestał pokazywać ostatnie ustawienia programu i migają tylko dwie diody po naciśnięciu włącznika.
    W normalnej pracy po naciśnięciu włącznika (tego z lewej) słychać było lekkie stuknięcie, ale teraz nie jestem pewien czy po naciśnięciu przycisku z lewej czy 'Start'. Raczej tego z lewej.
    Teraz jest cisza i dwie diodki.
    Jeśli coś robi zwarcie to musi to być na X6. Co tam jest podłącze oprócz włącznika?
    Pompa spustowa?
  • #24 18804668
    toschi
    Poziom 2  
    Posty: 2
    Hi,
    first I´m glad to find this forum. Hope it´s ok to write in english.
    The IL2xx - is a MP2357
    On my board the 5BW - BC807-25 close to the X14 connector is shorted . But no resistor is burned.
    But something more is wrong. Because when I measure the power pins of the EEPROM they are shorted.
    So I´m interested if you find some more defect parts.
    Cytat:
    Cześć.
    Najpierw cieszę się, że znalazłem to forum i mam nadzieję, że można pisać po angielsku.
    IL2xx - to MP2357
    Na mojej płycie tranzystor 5BW - BC807-25 blisko złącza X14 jest zwarty, ale żaden opornik nie jest spalany. Jednak coś więcej jest nie tak. Ponieważ kiedy mierzę styki zasilania EEPROM, są one zwarte. Jestem więc zainteresowany, jeśli znajdziesz więcej wadliwych części.
  • #26 18804725
    toschi
    Poziom 2  
    Posty: 2
    Ohh, ok.
    Do you know if the specific konfiguration is in the processor or the EEPROM?
    Because maybe I can use an used controller. An transfer (solder) the EEPROM to the other.
    Cytat:
    Oh ok
    Czy wiesz, czy konkretna konfiguracja znajduje się w procesorze, czy w EEPROM?Bo może mogę użyć używanego kontrolera, a przeniesienie poprzez (lutowanie) EEPROM na inny.
  • #27 18805283
    PV_Albert
    Poziom 21  
    Posty: 506
    Pomógł: 11
    Ocena: 117
    toschi napisał:
    Because when I measure the power pins of the EEPROM they are shorted

    Na mojej płycie EEPROM też był uszkodzony.
    Moja porada: daj do naprawy sterownik panu Piotrowi (Piotr2608).

    Dziś pomierzyłem cewki zaznaczone na zdjęciu i jeszcze jedną przy podajniku.
    Najniższa rezystancja to 3,6Kom, przy podajniku (cewka z lewej strony) 11,2Kom.
    Jest zwarcie na wtyczce kontaktrona, ale to pewnie jest możliwe.
    Czy te rezystancje cewek są ok?

    Zmywarka Bosch SPS53E18EU Serie 4 SilencePlus - uszkodzenie po burzy
  • #28 18805356
    Piotr2608

    Poziom 41  
    Posty: 5378
    Pomógł: 851
    Ocena: 4484
    Teoretycznie tak, praktycznie trudno powiedzieć. Cewki zasilane są napięciem 300V.
    Najczęstszą przyczyną ich uszkodzeń jest przebicie między zwojami.
    Konto firmowe:
    ZimTech Piotr Zimny
    Przy Bażantarni 13/31A, Warszawa, 02-793 | Tel.: 666-XXX-XXX (Pokaż) | Strona WWW: https://zimtech.com.pl
  • #29 18805939
    PV_Albert
    Poziom 21  
    Posty: 506
    Pomógł: 11
    Ocena: 117
    Czy mogę, do testów, zastąpić cewkę kilkoma szeregowo połączonymi rezystorami o odpowiednich wartościach?
    Od której zacząć jako pierwszej?
  • #30 18823652
    PV_Albert
    Poziom 21  
    Posty: 506
    Pomógł: 11
    Ocena: 117
    Odłączyłem (bez symulacji rezystorami) cztery cewki. Dwie ze zdjęcia, dwie z podajnika i kontaktron.
    Nadal wyświetlacz zachowuje się to samo. Wszystkie inne wtyczki z płytki odłączone. Jedynie X6 i X11 (wyświetlacz zmywarki) wpięte.
    Pojawia się napis 03:30 na chwilę, może niecałą sekundę i po chwili świecą (mrugają) tylko dwie diodki.
    Sprawdziłem czy nie jest zwarty jakiś kabelek z wtyczki X6 z innym w wiązce.
    Jeszcze mógłbym wyplątać te kable i sprawdzić czy przypadkiem gdzieś do obudowy któryś nie nie zwarty, ale czy warto?
    Czy może jednak przejść do etapu drugiego i sprawdzić dokładniej płytę sterującą?
    Mógłbym na biurku załączyć zasilanie ("włącznikiem zmywarki") ale gdzie dalej sprawdzać?
    W którym miejscu powinno pojawić się napięcie odpowiadające kolejnemu etapowi startu zmywarki?

Podsumowanie tematu

✨ Po burzy i bliskim uderzeniu pioruna zmywarka Bosch SPS53E18EU Serie 4 SilencePlus przestała działać, nie świecą się kontrolki. Użytkownik zdemontował sterownik, zauważając brak przetwornicy i uszkodzenia na płytce. W trakcie dyskusji poruszono kwestie lokalizacji zasilania sterownika, uszkodzeń elementów (rezystorów, tranzystorów, kondensatorów) oraz problemów z elektrozaworem. Użytkownik próbował reanimować zmywarkę, wymieniając uszkodzone komponenty, jednak napotkał na błędy E:24 i problemy z nabieraniem wody. Ostatecznie zmywarka została naprawiona po wymianie sterownika i kilku elementów, ale po roku użytkowania pojawiły się ponownie problemy z działaniem.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA