Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Bosch SPS53E18EU Serie 4 SilencePlus - uszkodzenie po burzy

18 Cze 2019 12:09 1170 13
  • Poziom 20  
    Po burzy i bliskim uderzeniu pioruna zmywarki nie można uruchomić. Nie świecą się żadne kontrolki. Po przeczytaniu kliku podobnych wątków dobrałem się do sterownika (na zdjęciu) w górnej części drzwiczek. Wystarczyło odkręcić tylko górny plastik. Ten sterownik jest inny niż na wcześniej oglądanych przykładach. Brakuje przetwornicy/zasilacza, zabezpieczenia typu bezpiecznik lub warystor. Płytka jest zasilana ze stabilizatora. (Przy okazji: co to za układ scalony 502T 1613XX00?)

Zanim zacznę dalej rozkręcać budę, to chciałbym nie robić niepotrzebnych działań.
    Gdzie jest zasilanie sterownika? W drzwiach, czy pod spodem? Czy dysponuje ktoś instrukcją serwisową do tego modelu?
    Sterownik: AKO 778511-00 Typ: EGB
    PRG 778516-00 8C 160524
    BSH 9001 060 390
    Zmywarka Bosch SPS53E18EU Serie 4 SilencePlus - uszkodzenie po burzy Zmywarka Bosch SPS53E18EU Serie 4 SilencePlus - uszkodzenie po burzy
  • MetalworkMetalwork

• Poziom 39  
    Ręce mi opadły ...
    Rozkręciłeś moduł lub jak kto woli panel obsługi. Moduł mocy znajdziesz idąc po kablu zasilania
    w kierunku zmywarki a skracając męki i bóle - patrząc od tyłu zmywarki - lewy dolny róg.
    Po burzy można spodziewać się wszystkiego - brak widocznych uszkodzeń i zwarcia m.in. procesora
    lub widoczny wybuch w okolicach zasilania.
  • MetalworkMetalwork
  • Specjalista AGD
    PV_Albert napisał:
    Zanim zacznę dalej rozkręcać budę, to chciałbym nie robić niepotrzebnych działań.

Niepotrzebnych działań już narobiłeś, składaj to nazad i dalej jak Piotr Ci napisał.
  • Poziom 20  
    Dla potomnych: żeby dobrać się do sterownika należy odczepić górny blat i odkręcić prawy bok zmywarki. Takiej odpowiedzi oczekiwałem. W zmywarkach nie robię to pytam. Po wężyku to każdy potrafi. Proszę nie pisać w tym wątku na zasadzie "nie wiem, ale się wypowiem".

Sterownik opisany jako: EPG7002, 9 001 140 272, WKKT, Typ PC(220-240)V AC.
    Sprawdziłem bezpiecznik, 'ThermoFuse Varistor', NTC22, diody, kondensatory po stronie AC i DC. Przetwornica AC/DC wygląda na całą. Napięcie na kondensatorze 320V. Po obejrzeniu tego modułu widzę upalony rezystor SMD, (a może bezpiecznik) przy złączu X13 slot 4. Słabo widzę bez lupy, ale tam był napis. Co ciekawe jest na nim opór około 6K. Na slocie 5 tego złącza jest podłączony podobny gabarytowo rezystor 4,7K (472). Uszkodzony (zwarcie) jest też tranzystor w pobliżu.

Od złącza X13 kabelki 'rozchodzą' się w głąb zmywarki na drugą stronę boku. Zwarć nie pomierzyłem na wtyczce. Jednie pomiędzy slotem 1 i 2 jest rezystancja około 1KΩ. Czy może ktoś potwierdzić, czy ten upalony element to rezystor SMD 472? Sądząc po rodzaju uszkodzenia to i tak raczej nie podejmę się naprawy sterownika bo ścieżki od tego tranzystora biegną w okolice procka zatem ten też pewnie "dostał".

Teraz martwi mnie czy jeśli kupię nowy sterownik to nie uszkodzi się od jakiegoś zwartego elementu/urządzenia w zmywarce. Czy wystarczy przebadać resztę wtyczek tak jak to zrobiłem z X13?
    Zmywarka Bosch SPS53E18EU Serie 4 SilencePlus - uszkodzenie po burzy Zmywarka Bosch SPS53E18EU Serie 4 SilencePlus - uszkodzenie po burzy
  • Poziom 20  
    Sprawa wygląda gorzej niż sądziłem.
    Nowy sterownik w north_pl to raptem 758zł, ale zakup wcale nie oznacza końca przygody. Ten sterownik podobno trzeba jeszcze odpowiednio skonfigurować. W North nie podjęli się ustawienia. Koszt naprawy w serwisie Bosch to: 600zł sterownik i wizyta serwisanta około 250zł. Opcji serwisu jeszcze nie rozważałem dokładnie. Być może uda się taniej kogoś lokalnie umówić.

Na Ebay widzę, że jest do kupienia sterownik z Hiszpanii za jakieś 500zł nowy, ale czy faktycznie nowy. Do tego jeszcze dochodzi konfiguracja. Nigdzie nie mogę poszukać takiej instrukcji, nawet do starszego modelu.

W tej sytuacji przeprosiłem się ze sterownikiem, poszukałem lupy i jeszcze raz dokładniej posprawdzałem stan uszkodzeń: kilka kondensatorów SMD jest zwartych w tym dwa bezpośrednio podłączone pod piny procesora, 3-4 tranzystory zwarte. Nadal nie odczytany rezystor, ale chyba jest tam napis 622. Wszystko w pobliżu złącza X13 i X14.

Panel sterujący w drzwiach "ciemny", ale napięcie na mniejszym kondensatorze około 13V i kondensator przez blisko minutę utrzymuje napięcie po odłączeniu AC. Przy procesorze (w pobliżu kropki) jest biały element SMD przypominający bezpiecznik, ale jest tam rezystancja około 600Ω.
    Zmywarka jest całkiem nowa, może dwuletnia i szkoda ją wyrzucać. Nowa to koszt 1200 zł i chociaż bardzo zeźliłem się na taką politykę producenta to będę musiał kupić taką bo uszkodzona będzie dawcą organów w przyszłości i to pewnie niedalekiej.
  • Pomocny post
    Moderator
    Rezystor SMD to: 822 (8.2kΩ) lub 22B (1.65kΩ) na fotkach jakie mam nie jestem w stanie jednoznacznie określić czy to jest 8 czy B :?: Reszta na foto, ale faktycznie z Twego opisu oraz z doświadczenia procesor odszedł (można to sprawdzić jeszcze napięciowo na tych kondensatorkach przy nim :D Faktycznie sam niedopasujesz nowego PCB...
  • Pomocny post

Poziom 39  
    TONI_2003 - niepotrzebny znak zapytania. Zgadza się, tam jest optyczny czujnik soli. Jest też - "impeller meter"
    Konfiguracja tego modułu to "małe piwo przed śniadaniem". Jest sporo elementów do wymiany ale można to jak najbardziej naprawić. Wyświetlacz jest ciemny bo brak jest sygnału z procesora.

PV_Albert napisał:
    zeźliłem się na taką politykę producenta

W czasie burzy czujnik NTC jest w tej zmywarce najsłabszym ogniwem. Sporo po burzowych urządzeń uszkadza się przez czujnik NTC.

Na naklejce jest wersja oprogramowania AI.04.02. Na kilka modułów jak do tej pory,
    dwóch nie udało się postawić na nogi. Miały zwarcie między przelotkami.
    W jednym przypadku, upalony był PIN pod nóżką procesora.
  • Poziom 20  
    Jak to możliwe że NTC tak podnosi statystyki uszkodzeń? Przecież to nie jest nawet element indukcyjny. NTC powinien być podpięty do pinu A/D procesora. Jeśli jest na wprost, (a pewnie tak jest) to procek raczej RIP.

Skoro jednak jest jakaś szansa na reanimacje to czy warto przed tym sprawdzić wyświetlacz? Mogę jakoś uruchomić to podając zasilanie i sygnał? Sądząc po żółtych kabelkach to z X14 jest połączenie na "górę". Blisko procesora widzę układ scalony SEN012-013 (Zero1 Loss High Voltage Sense Signal Disconnect), ale w pobliżu X14 gdzie są zniszczenia. Czy to ten układ scalony podaje zasilanie? Piny zasilające na płytce wyświetlacza to 3-4 masa i 6 plus. Piąty pin wydaje się sterujący bo jest pull-up poprzez 4.7KΩ. Od strony sterownika (X14 pin2) jest to podłączone do kolektora (pomiędzy C-B jest 780Ω, brak zwarć) tranzystora więc chyba pasuje. Dobrze kombinuje?

Tak ogólnie, nie widzę żebym to naprawił osobiście w krótkim czasie, a rodzina ciśnie na decyzje bo jak już raz się przyzwyczaisz do zmywarki... Niby amatorsko dłubię w tym temacie, ale sprzęt mam tylko do THT, nie znam wartości kondensatorów, wykryłem tylko elementy zwarte, a pewnie są też przepalone, tranzystory musiałbym kupować na sztuki.

Najchętniej to przerobił bym całe to sterowanie na raspberry. Są już jacyś pionierzy?

• Poziom 39  
    PV_Albert napisał:
    Skoro jednak jest jakaś szansa na reanimacje to czy warto przed tym sprawdzić wyświetlacz?

Po co? Wyświetlacz masz sprawny.
  • Poziom 20  
    Reanimacja płytki się udała. Program startuje, ale po około 10min pojawia się słynne E:24 i świeci się dioda przy ikonce "kranik". Oczywiście sprawdziłem pompę spustową, kanał i tym podobne porady związane z tym błędem. Jeszcze boki zmywarki są odkręcone więc widzę, że zmywarka nie nabiera w ogóle wody. Kran oczywiście odkręcony.
    Rozłączyłem jeszcze raz sterownik i pomierzyłem/obejrzałem tranzystory. Nic nie spuchło. Zwarć też nie znalazłem.
    Przy samym kranie jest (domyślam się) zawór NZ i pewnie trzeba podać napięcie żeby go otworzyć. Może jeszcze jakiś tranzystor/przekaźnik jest uszkodzony?
  • Poziom 20  
    Dziś zrobiłem kolejne podejście do zmywarki. Dopiero teraz zauważyłem, że w płaszczu jest woda, a wydawało mi się, że jest pusty bo... jest pełny.
    Jak wylać tę wodę przy najmniejszych potencjalnych szkodach?
    Czy wystarczy odłączyć wężyk zaznaczony na zdjęciu?
    Chciałbym sprawdzić w ten sposób, czy ponownie napełni się wodą. Dzięki temu upewnię się że układ załączania aquastop jest sprawny.
    Czy może od razu podać napięcie na pompę myjącą (9000946122) i sprawdzić czy kręci?
    Jak wymusić pracę tej pompy? Napięcie 230V AC?
    Co z tymi dodatkowymi kabelkami? Podać tam jakieś napięcie sterujące?
  • Poziom 20  
    W ramach święta Wojska Polskiego zwarłem szeregi, przygotowałem wiadra, mopy i rozłączyłem wężyk dopływu (zdjęcie wyżej) będąc przygotowany na zalanie. Ku mojemu zdumieniu poleciało trochę wody, a reszta nadal w płaszczu. Włączyłem jakiś krótki program i czekałem na otwarcie elektrozaworu dopływu.
    Nic z tego, a woda z wężyka nie poleciała, nawet kropelka, a woda z płaszcza także nie odpłynęła.

Edit: nie wiem dlaczego uparłem się na ten płaszcz wodny.
    Z lektury forum wynika że bardziej istotne jest czy wlana woda przed włączeniem programu jest wypompowana. To działa. Po tym kilka minut słychać pracę pompy (ale nie wiem której) i po kilku minutach pojawia się alarm kranika.
    Zmywarka nie pobiera wody.
    Może ktoś wie jak sprawdzić, na którym porcie sterownika jest podawane napięcie do elektrozaworu dopływu, który jest umieszczony przy kranie z wodą?
  • Poziom 20  
    Dziś, już bez wsparcia armii, przetestowałem zawór dopływu.
    Zmywarkę przeniosłem do ogrodu na stół i od razu lepiej się testuje, na siedząco, z wnętrznościami widocznymi jak na dłoni.
    Zawór otwiera po podaniu 230V "z ręki", ale nie otwiera z kontrolera. Z tym problemem sobie poradzę.

Jest jednak inny, gorszy bo droższy (350zł): ustawiam program na płukanie (15min) i po około 9-ciu minutach zaczyna pracować pompa myjąca. Startuje, rozpędza się i po kilku sekundach wywala błąd E24. Metodą prób i błędów ustaliłem jak należy dolewać wodę podczas tego programu (żeby nie dostać E16) i nawet na śmigłach pojawia się woda.

Zdemontowałem pompę myjącą. Sądziłem, że z tym będzie walka, a tu okazało się, że jest miejsce na wymontowanie bez odkręcania drzwi, spodu itp.
    Pomiędzy biegunami jest równo po około 20Ω. Brak upływu do korpusu i masy zmywarki. Wygląda na to że trzeba będzie zakupić pompę lub zmywarkę. Może ktoś dysponuje używką 9000946122?
  • Poziom 20  
    Zmywarka naprawiona!
    Po naprawieniu karty zmywarka nadal nie chciała pracować, a konkretnie nabierać wody poprzez elektrozawór zasilany 230AC. Przyczyną była... wtyczka i brak kontaktu z płytką na jednym wyprowadzeniu. Blaszki we wtyczce łatwo się odchylają.
    Pewnie doświadczony serwisant od razu by zauważył że już po pierwszej minucie od startu programu świeci się dioda 'kranik'.
    Też to widziałem ale dopiero po zakończeniu z błędem E24.
    Trochę to bez sensu że zmywarka pomimo wykrycia braku napięcia na zaworze dalej pracuje. Przecież wody i tak nie nabiera, a na końcu widać to bolesne E24, które wprowadza w błąd.
    Zatem do naprawy było: wymiana procka, pamięci, kondensatorów itp. To kosztowało (w serwisie ZimTech) wraz z przesyłką 230zł + odpieranie ataków (zdrowie psychiczne) domowników + mnóstwo cennego letniego czasu. Dwa razy już prawie zamówiłem nową zmywarkę, ale jak widać nie należy się poddawać.

Teraz inna rzecz zaczęła niepokoić. Gdy tak sobie zmywarka stała bezrobotna to w jednym miejscu (w środku) zaczęła wychodzić rdza. Czy to oznacza, że wkrótce i tak czeka mnie zakup zmywarki?