Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Filtr Epa a Hepa czy są zamienniki?

kecyrf 20 Jun 2019 18:25 1179 7
    kecyrf
    Level 4  
    Witam. W związku że siadł stary odkurzacz przyszedł czas zakupu nowego. Interesuje mnie odkurzacz z filtrem Hepa (no chyba warto już z porządniejszym filtrem czy ktoś ma inny pomysł) i chciałem z regulacją mocy, dywanów nie jest za dużo więc na panelach można zmniejszyć moc by było ciszej (tak przynajmniej mi się wydaje). Byłem oglądać w Euro AGD bo chciałem zobaczyć jak wygladają i jakiej zasadzie odbywa się przygotowanie do i po odkurzaniu w odkurzaczach bezworkowych. No ale informacji za dużo nie dostałem. Czy może ktoś mi dać informację czy filtr w takich odkurzaczach trzeba czyścić pod wodą po każdym odkurzaniu bo tak mnie Pani w sklepie poinformowała (chociaż dla mnie to dziwne gdyż w workowych nie ma takiej potrzeby. Nie uzyskałem tez informację co ile się taki filtr wymienia i ile kosztuje gdyż u nich takich sie nie kupi. I tu mam też dylemat czy pchać się w bezworkwy?
    P.S. i jeszcze jedno pytanko czy do danego odkurzacza np X można używać filtr Hepa lub Epa czy do danego odkurzacza są tylko dedykowane fltry (pytam gdyż widziałem na znanym portalu aukcyjnym filtry Hepa do odkurzacza który w opisie miał przypisane filtry Epa?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Sniezynka
    Level 32  
    Witam,
    Moim zdaniem odkurzacz bezworkowy to spoko urządzenie, po czyszczeniu pojemnika na śmieci trzeba tylko posprzątać pomieszczenie w którym się ten zabieg przeprowadza.
    A i zapomniałem o maseczce przeciwpyłowej, no chyba że z filtrem wodnym to tylko trzeba się pozbyć kołtuna włosów i sierści po pupilach. Stąd chyba jasne że nikt takiego pokazu w sklepie robić nie będzie. Co do filtrów EPA to mają one gorszą filtrację niż HEPA 13 i 14.
    kecyrf
    Level 4  
    Sniezynka wrote:
    Moim zdaniem odkurzacz bezworkowy to spoko urządzenie, po czyszczeniu pojemnika na śmieci trzeba tylko posprzątać pomieszczenie w którym się ten zabieg przeprowadza.
    Właśnie o tym problemie najwięcej się naczytałem, jak chodzi o bezworkowe.
    Sniezynka wrote:
    Co do filtrów EPA to mają one gorszą filtrację niż HEPA 13 i 14
    Tak, tego jestem świadom.
    kecyrf
    Level 4  
    Jeszcze mam pytanko odnośnie filtrów. Np. odkurzacz Zelmer ZVC307XT w oryginale (opisie) posiada filtr Epa E11, a na znanym portalu aukcyjnym są HEPA H13. Jest taka możliwość? Idzie poznać czy to jest napewno filtr Hepa H13?
    Sniezynka
    Level 32  
    Bo po 2010 roku zmieniło się kodowanie filtrów.
    kecyrf
    Level 4  
    Ok, czyli te ż portalu aukcyjnego są Hepa H13 czy Apa E11?
    Sniezynka
    Level 32  
    EPA E10: filtry z takim oznaczeniem radzą sobie z cząsteczkami w rozmiarze 0,4 µm. Ich skuteczność całkowita to 85%.
    EPA E11: to taki sam filtr jak EPA E10, ale ma wyższą skuteczność całkowitą na poziomie 95%.
    EPA E12: filtr z tym symbolem radzi sobie z cząsteczkami w rozmiarze 0,1 µm, ale już nie 0,3 µm. W tym przypadku skuteczność całkowita to 99,5%.
    HEPA H13: dopiero ten filtr radzi sobie z zatrzymywaniem cząsteczek w rozmiarze 0,3 µm. Skuteczność całkowita wynosi aż 99,95%.
    HEPA H14: tak samo jak w przypadku HEPA H13, ale z jeszcze wyższą skutecznością aż 99,975%.
    A są i takie i takie te filtry pasują do różnych odkurzaczy i są wzajemnie zamienne
    kecyrf
    Level 4  
    Wybór dokonany, dziękuję za pomoc.