Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Filtr Epa a Hepa czy są zamienniki?

kecyrf 20 Jun 2019 18:25 1179 7
 • #1
  kecyrf
  Level 4  
  Witam. W związku że siadł stary odkurzacz przyszedł czas zakupu nowego. Interesuje mnie odkurzacz z filtrem Hepa (no chyba warto już z porządniejszym filtrem czy ktoś ma inny pomysł) i chciałem z regulacją mocy, dywanów nie jest za dużo więc na panelach można zmniejszyć moc by było ciszej (tak przynajmniej mi się wydaje). Byłem oglądać w Euro AGD bo chciałem zobaczyć jak wygladają i jakiej zasadzie odbywa się przygotowanie do i po odkurzaniu w odkurzaczach bezworkowych. No ale informacji za dużo nie dostałem. Czy może ktoś mi dać informację czy filtr w takich odkurzaczach trzeba czyścić pod wodą po każdym odkurzaniu bo tak mnie Pani w sklepie poinformowała (chociaż dla mnie to dziwne gdyż w workowych nie ma takiej potrzeby. Nie uzyskałem tez informację co ile się taki filtr wymienia i ile kosztuje gdyż u nich takich sie nie kupi. I tu mam też dylemat czy pchać się w bezworkwy?
  P.S. i jeszcze jedno pytanko czy do danego odkurzacza np X można używać filtr Hepa lub Epa czy do danego odkurzacza są tylko dedykowane fltry (pytam gdyż widziałem na znanym portalu aukcyjnym filtry Hepa do odkurzacza który w opisie miał przypisane filtry Epa?
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  Sniezynka
  Level 32  
  Witam,
  Moim zdaniem odkurzacz bezworkowy to spoko urządzenie, po czyszczeniu pojemnika na śmieci trzeba tylko posprzątać pomieszczenie w którym się ten zabieg przeprowadza.
  A i zapomniałem o maseczce przeciwpyłowej, no chyba że z filtrem wodnym to tylko trzeba się pozbyć kołtuna włosów i sierści po pupilach. Stąd chyba jasne że nikt takiego pokazu w sklepie robić nie będzie. Co do filtrów EPA to mają one gorszą filtrację niż HEPA 13 i 14.
 • #3
  kecyrf
  Level 4  
  Sniezynka wrote:
  Moim zdaniem odkurzacz bezworkowy to spoko urządzenie, po czyszczeniu pojemnika na śmieci trzeba tylko posprzątać pomieszczenie w którym się ten zabieg przeprowadza.
  Właśnie o tym problemie najwięcej się naczytałem, jak chodzi o bezworkowe.
  Sniezynka wrote:
  Co do filtrów EPA to mają one gorszą filtrację niż HEPA 13 i 14
  Tak, tego jestem świadom.
 • #4
  kecyrf
  Level 4  
  Jeszcze mam pytanko odnośnie filtrów. Np. odkurzacz Zelmer ZVC307XT w oryginale (opisie) posiada filtr Epa E11, a na znanym portalu aukcyjnym są HEPA H13. Jest taka możliwość? Idzie poznać czy to jest napewno filtr Hepa H13?
 • #5
  Sniezynka
  Level 32  
  Bo po 2010 roku zmieniło się kodowanie filtrów.
 • #6
  kecyrf
  Level 4  
  Ok, czyli te ż portalu aukcyjnego są Hepa H13 czy Apa E11?
 • #7
  Sniezynka
  Level 32  
  EPA E10: filtry z takim oznaczeniem radzą sobie z cząsteczkami w rozmiarze 0,4 µm. Ich skuteczność całkowita to 85%.
  EPA E11: to taki sam filtr jak EPA E10, ale ma wyższą skuteczność całkowitą na poziomie 95%.
  EPA E12: filtr z tym symbolem radzi sobie z cząsteczkami w rozmiarze 0,1 µm, ale już nie 0,3 µm. W tym przypadku skuteczność całkowita to 99,5%.
  HEPA H13: dopiero ten filtr radzi sobie z zatrzymywaniem cząsteczek w rozmiarze 0,3 µm. Skuteczność całkowita wynosi aż 99,95%.
  HEPA H14: tak samo jak w przypadku HEPA H13, ale z jeszcze wyższą skutecznością aż 99,975%.
  A są i takie i takie te filtry pasują do różnych odkurzaczy i są wzajemnie zamienne
 • #8
  kecyrf
  Level 4  
  Wybór dokonany, dziękuję za pomoc.