Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka akumulatora żelowego 36V nie włącza się.

23 Cze 2019 11:28 267 10
  • Poziom 7  
    Witam, posiadam ładowarkę do akumulatorów żelowych 36V wczoraj doszło do jej uszkodzenia i nie mam pojęcia co się stało, gdy włączyłem wtyczkę do gniazda z akumulatorami poszły iskry, nie ma możliwości że zła polaryzacja ponieważ od 3 lat ładowałem i działało a wtyczka pasuje tylko w jedną stronę. Ładowarka umarła, rozebrałem ją i wymieniłem bezpiecznik po stronie wtórnej , po ponownym podłączeniu efekt identyczny, zaiskrzyło i koniec. Z tym, że teraz cały czas świeci się czerwona dioda sygnalizująca ładowanie chociaż nic nie jest podłączone...na wyjściu zamiast 42V jest zaledwie 6V, słychać jakieś stukanie którego źródła nie mogę znaleźć, wymieniłem kondensatory, poprawiłem wszystkie luty. Rezystory i diody sprawne, scalaki mają zasilanie 5V więc chyba w normie. Gdzie szukać problemu ? Ktoś coś doradzi? Dodam, że jakiś miesiąc temu nie chciała doładować do końca akumulatorów jednak problem ustał. [img-0] Ładowarka akumulatora żelowego 36V nie włącza się. Ładowarka akumulatora żelowego 36V nie włącza się. [img-3] Ładowarka akumulatora żelowego 36V nie włącza się. Ładowarka akumulatora żelowego 36V nie włącza się. Ładowarka akumulatora żelowego 36V nie włącza się.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Spec od komputerów
    Autor_Nieznany napisał:
    wymieniłem bezpiecznik po stronie wtórnej

Skoro padł bezpiecznik po stronie wtórnej to została zamieniona polaryzacja wbrew temu co piszesz.
    Autor_Nieznany napisał:
    słychać jakieś stukanie którego źródła nie mogę znaleźć

To "stukanie" to próbkowanie przetwornicy, która z jakiegoś powodu (prawdopodobnie zwarcie po stronie wtórnej) nie może poprawnie wystartować.
    Autor_Nieznany napisał:
    zaiskrzyło i koniec.

Gdzie zaiskrzyło? Duodiodę na radiatorze po stronie wtórnej sprawdziłeś?
  • Poziom 7  
    miecho18 napisał:
    Autor_Nieznany napisał:
    wymieniłem bezpiecznik po stronie wtórnej

Skoro padł bezpiecznik po stronie wtórnej to albo doszło do zwarcia albo została zamieniona polaryzacja.
    Nie ma możliwości o zmianie polaryzacji wtyczka pasuje tylko w jedną stronę.
    Autor_Nieznany napisał:
    słychać jakieś stukanie którego źródła nie mogę znaleźć

To "stukanie" to próbkowanie przetwornicy, która z jakiegoś powodu (prawdopodobnie zwarcie po stronie wtórnej) nie może poprawnie wystartować.
    Tak podejrzewałem. Tylko teraz jaki element robi to zwarcie
    Autor_Nieznany napisał:
    zaiskrzyło i koniec.

Gdzie zaiskrzyło? Co to za element na radiatorze po stronie wtórnej?

Zaiskrzyło jak włączyłem wtyczkę ładowarki pod akumulatory tak jakby to akumulatory "zasiliły ładowarkę" Ten element to nie wiadomo co to jest bo jest zamazany farbą, chyba plomba jakaś ale według miernika to będzie jakaś podwójna dioda prawdopodobnie
  • Spec od komputerów
    Autor_Nieznany napisał:
    Zaiskrzyło jak włączyłem wtyczkę ładowarki pod akumulatory tak jakby to akumulatory "zasiliły ładowarkę"

W takim razie zamieniona została polaryzacja lub/i uszkodzone zostały dwie duże diody prostownicze, połączone równolegle po stronie wtórnej.
    Autor_Nieznany napisał:
    Ten element to nie wiadomo co to jest bo jest zamazany farbą, chyba plomba jakaś ale według miernika to będzie jakaś podwójna dioda prawdopodobnie

Tak, popatrzyłem w międzyczasie na druk i poprawiłem poprzedni post.
  • Poziom 7  
    miecho18 napisał:
    Autor_Nieznany napisał:
    Zaiskrzyło jak włączyłem wtyczkę ładowarki pod akumulatory tak jakby to akumulatory "zasiliły ładowarkę"

W takim razie zamieniona została polaryzacja lub/i uszkodzone zostały dwie duże diody prostownicze, połączone równolegle po stronie wtórnej.
    Autor_Nieznany napisał:
    Ten element to nie wiadomo co to jest bo jest zamazany farbą, chyba plomba jakaś ale według miernika to będzie jakaś podwójna dioda prawdopodobnie

Tak, popatrzyłem w międzyczasie na druk i poprawiłem poprzedni post.

W takim razie je wymienię i zobaczę czy ruszy

Dodano po 22 [minuty]:

Przelutowałem diody i nadal nic, jednak zauważyłem, że jeśli się odlutuje ten duży kondensator co jest przy diodach to włącza się wentylator a LED świeci bardzo słabiutko na czerwono. Czyli usterka gdzieś w tych okolicach?
  • Spec od komputerów
    Nie uruchamiaj zasilacza z wylutowanymi elementami bo narobisz jeszcze więcej szkód. Sprawdź ten kondensator. Może jest uszkodzony.
  • Poziom 7  
    miecho18 napisał:
    Nie uruchamiaj zasilacza z wylutowanymi elementami bo narobisz jeszcze więcej szkód. Sprawdź ten kondensator. Może jest uszkodzony.

Nie jest uszkodzony. to nie to :/
  • Spec od komputerów
    Duodiodę sprawdziłeś? Co to za elementy w obudowach TO-92 po stronie wtórnej?
  • Poziom 7  
    miecho18 napisał:
    Duodiodę sprawdziłeś? Co to za elementy w obudowach TO-92 po stronie wtórnej?

Tak sprawdziłem ima przejście, ten układ to TL431 też sprawdzony

Dodano po 4 [minuty]:

Może został transformator uszkodzony skoro jest tak niskie napięcie po stronie wtórnej? Jednak nawet nie mam jak tego sprawdzić ponieważ nie ma on żadnych oznaczeń.
  • Spec od komputerów
    Autor_Nieznany napisał:
    Tak sprawdziłem ima przejście

Przejście czyli zwarcie?
    Autor_Nieznany napisał:
    Może został transformator uszkodzony skoro jest tak niskie napięcie po stronie wtórnej?

Na pewno nie.
  • Poziom 7  
    miecho18 napisał:
    Autor_Nieznany napisał:
    Tak sprawdziłem ima przejście

Przejście czyli zwarcie?

Nie, element ma swoją rezystancje
    Autor_Nieznany napisał:
    Może został transformator uszkodzony skoro jest tak niskie napięcie po stronie wtórnej?

Na pewno nie.

Nie rozumiem elementy wylutowane są sprawne a jednak ładowarka nie startuje...Co jest tego przyczyną