Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fotowoltaika, dziwne zliczanie zużycia.

23 Cze 2019 13:16 1014 14
  • Poziom 2  
    Witam.
    Postaram się opisać problem w miarę krótko, ale by objaśnić zależności, to niestety nie da się w jednym zdaniu.
    Mam od miesiąca instalację fotowoltaiczną PV, 4,58 kWp, 3fazowy falownik Zever Evershine TLC4000. ZE to Tauron i na moje obserwacje bilansowanie międzyfazowe jest nie w liczniku, tylko będzie pewnie na fakturze. Niezgodne to z ustawą, ale co ja mogę. Napisałem do ZE, ale na razie nie mam odpowiedzi.
    PV zamontowana była w marcu, ale do zmiany licznika w maju nie była używana. Roczne zużycie domu liczone wg notatek i faktur to 3300 kWh/rok, tj max 9 kWh/doba!!!!! Zapas PV 4,58 kWp miał dać zapas na "szaleństwa" energetyczne typu: klima, wynajem, CWU z grzałek może, ale ze zdrowym rozsądkiem kontrolując pobór energii.
    W maju zmieniono mi licznik na dwukierunkowy, włączyłem PV i ... zaczęły się problemy. Charakter odbioru pozostał taki sam, ale po zauważeniu problemów, nawet wyłączyłem jedyny układ ogrzewania podłogowego, zatem pobór mam ok 85-90% niż był przed zmianą. Problem to zliczanie co dobę między 15-18 kWh/doba, ale przy PV doliczam do zużycia konsumpcję energii na bieżąco produkowaną, więc liczę wg licznika ZE parametry: 1.8.0 + wskazanie falownika /w tej samej jedn. czasu/ - 2.8.0 = UŻYCIE, przykładowo za dobę 1.8.0 = 9 kWh, falownik wyprodukował 21 kWh, oddane 2.8.0 = 14 kWh, zatem 9+21-14 = 16 kWh/doba. Bez PV miałem 8-9kWh/doba. Masakra. Liczniki zczytuję 2x dobę, ale nic nie znalazłem, by wiedzieć dlaczego tak to liczy. Co więcej, kupiłem sublicznik i zamontowałem. Ten sublicznik ma funkcje odczytu mocy chwilowej, więc mam możliwość coś więcej obserwować, niż tylko 1.8.0 oraz 2.8.0. Wskazuje +/- 3% tak samo jak licznik ZE, a licznik ZE to Iskra An550. Nachodzi myśl: stary licznik źle wskazywał. Nie wykluczam, ale miałem go 10 lat i były epizody, kiedy mieliśmy 5 lat temu piec akumulacyjny i pokazywał 900-1000 kWh/miesiąc, ale zrezygnowaliśmy z niego i zaczęło się oszczędzanie i od kilku lat mamy 3200-3300 kWh/rok. Na razie wykluczam wadę starego licznika. Dalsze obserwacje. PV produkuje, wyłączone wszystkie bezpieczniki S w domu, oddawanie = produkcja falownika [+/- 2do3%]. Zatem podłączenie PV i falownika wydaje się w porządku. Jest kolejna obserwacja. PV produkuje, włączam wszystkie bezpieczniki S w domu i włączając je po kolei zauważam w mocy chwilowej oddawanej spadek 50-100W w porównaniu z chwilową mocą produkowaną w danym momencie dołączając poszczególne obwody w domu /odbiorniki są wyłączone, ale włączane są obwody domu!!!/. Przykład: falownik produkuje 3400W, włączę wszystkie S-y /odbiorniki w domu specjalnie wyłączone!!!/ oddawana moc chwilowa spadnie i wskazuje 2400W, wyłączam wszytkie S-y, moc oddawana pokazuje tyle co falownik. Wniosek: Falownik pracując razem z instalacją domu /odbiorniki wyłączone/ dochodzi do konsumpcji lewej/upływu/straty ok 1000W. Ważne: sama instalacja domu nie wykazuje bez PV wadliwego działania.
    Jest jeszcze jedna sytuacja czego nie wykonałem, pomiar zużycia dobowego domu przy wyłączeniu PV. Jest ładna pogoda i nie zdecydowałem się na taką opcję, ale szacuję będzie to 8-10 kWh/dobę, ale na nowym liczniku jeszcze tego nie sprawdziłem. Zamierzam, bo to trzeba zrobić, może nawet dziś wieczorem.
    Teraz pytania do forum, Czy ktoś rozumie zjawisko i problem u mnie? Co mogę jeszcze próbować coś pomierzyć, by złapać zjawisko i znaleźć powód dużego zużycia? Czy może ktoś z Was zrobi podobne testy, a ma możliwość odczytać moce chwilowe i podzieli się ze mną wnioskami? Czy takie straty/upływy/lewa konsumpcja/kłócenie się PV która ma 240V, a dom 230V, dochodzi do zwiększenia konsumpcji /mam zabezpieczenia różnicowe, przepięciowe, wg wymogów myślę/. Może jest to elektrotechnicznie co się u mnie dzieje wytłumaczalne lub mierzalne? Będę wdzięczny za sugestie, gdyż jak widać z mojego postu: wydałem sporo na PV, a korzyści prawie żadne :(( Ja się totalnie pogubiłem, a zadowolenia z PV nie mam, bo jak moge mieć. Niby produkuje ok, ale ja z tego nie korzystam prawie.
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Poziom 40  
    Czyli zużywając w domu część produkowanej energii, falownik jest bardziej obciążony, więcej pobiera z paneli niż puszczony luzem gdy energia oddawana jest do sieci. Może panele nie pracują wtedy w maksymalnym punkcie mocy i oddają mniej energii?
  • Poziom 2  
    kindlar: Dzięki za odpowiedz. sytuacji, gdy dom jest obciążony nie badałem na razie, bo trudno jest wtedy wyłapać na 100% co jest włączone, a co nie. pomiary są wtedy orientacyjne /ale też jest duże zużycie!/. W poście opisałem sytuacje, kiedy S-y są WYŁĄCZONE, to oddawanie jest prawie równe produkcji, a kiedy S-y WŁĄCZAM [ale odbiorniki są wyłączone specjalnie], czyli włączam tylko obwody domu, ale nie ma poboru to wtedy oddawanie do mocy produkowanej spada, przykładowo produkcja 3400W, oddawanie 2450W, jest przy włączonych obwodach domu utrata ok 1000W. Mam 10 obwodów tj 10 bezpieczników S.
  • Poziom 2  
    Zrobię takie testy jeszcze raz ale to nie jest łatwe niestety. Każdy S wlaczajac daje lewy upływ 50-100w a wszystkie ok 1kW ale nie ma jednego winnego i tu cała trudność

• Poziom 29  
    Masz zamontowany wyłącznik RCD ?
  • Poziom 2  
    Zleciłem pomiary w domu ostatnio, mam rcd i czas reakcji jest dobry
    Niestety pomiarowiec nie podjął sie analizy problemu tylko zrobił pomiary okresowe
  • Poziom 2  
    Witam.
    Możesz mi powiedzieć ile masz zainstalowanych ogniw (paneli) fotowoltaicznych w swojej instalacji?
    Mam ten sam inwerter co Ty (zeversolar TLC4000) z 10sz. paneli po 265W jeden i zastanawiam się czy mogę jeszcze dołożyć 2szt bo na tyle mam miejsce.
    Moc wyjściowa obecnie dochodzi u mnie do 4000 W a ponoć 4400 W może być chwilowo, ale jak rozumieć chwilowo to nie wiem.
    Chodzi mi o praktykę, bo to producent podaje wartości ale to tylko teoria.
    Instalator powiedział mi, że napewno wytrzyma więcej.

Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    maciekdd napisał:
    Witam.
    Możesz mi powiedzieć ile masz zainstalowanych ogniw (paneli) fotowoltaicznych w swojej instalacji?
    Mam ten sam inwerter co Ty (zeversolar TLC4000) z 10sz. paneli po 265W jeden i zastanawiam się czy mogę jeszcze dołożyć 2szt bo na tyle mam miejsce.
    Moc wyjściowa obecnie dochodzi u mnie do 4000 W a ponoć 4400 W może być chwilowo, ale jak rozumieć chwilowo to nie wiem.
    Chodzi mi o praktykę, bo to producent podaje wartości ale to tylko teoria.
    Instalator powiedział mi, że na pewno wytrzyma więcej.

Pozdrawiam.

Jakim cudem z paneli 2650 W uzyskujesz moc 4000W?
    Ten falownik może pracować z 18 takimi panelami.
  • Poziom 2  
    Sorry miało być napisane 18szt a wskoczyło 0 zamiast 8.
    Mam 18szt a chce jeszcze 2 dołożyć.
    Ile masz u siebie?
    Jak myślisz wytrzyma 20 szt?

Dodano po 3 [minuty]:

Widok na dzisiaj. 4000 nie osiąga. Myślę że mało paneli (chyba że inwerter ma takie ograniczenie) bo linia prosta u góry.
  • Poziom 25  
    Przyglądnij się wykresom mocy innym dni, ale moim zdaniem to już obcina nadmiar, ten falownik do 4kW AC ciągłej mocy
  • Poziom 20  
    Znamionowa moc czynna tego inwertera TLC 4000 to 4000 W więc będzie obcinał w szczycie produkcji gdy ma więcej niż 4 kW paneli PV .Wejście DC dla tego inwertera to 4650 W wiec jest już zapełnione a przedawkowanie mocy na własną odpowiedzialność .
  • Poziom 14  
    maciekdd napisał:
    Sorry miało być napisane 18szt a wskoczyło 0 zamiast 8.
    Mam 18szt a chce jeszcze 2 dołożyć.
    Ile masz u siebie?
    Jak myślisz wytrzyma 20 szt?

Ja bym zostawił te 18 paneli.
  • Poziom 25  
    maciekdd napisał:
    Ale nawet peaks nie osiągają 4000 a myślałem że będą sięgać do 4400.
    Dlatego piszę i szukam kogoś kto są doświadczenie i coś mi podpowie.

Skoro jego moc znamionowa to 4 kW to będzie odcinał w okolicy tych 4kW i więcej ciężko będzie zaobserwować, chyba że w jakimś pojedynczym krótkotrwałym piku, pokaż inne słoneczne dni bo na tym powyżej najwyraźniej masz spłaszczony wierzchołek paraboli a to świadczy o ograniczeniu mocy wyjściowej