Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirlpool ADG522 X - nie zmywa, ale kończy program

04 Lip 2019 19:52 249 10
  • Poziom 3  
    Posiadam zmywarkę Whirpool Sense 6 - problemy zaczęły się od momentu pojawiania się błędu (kodu już nie pamiętam). Zmywarka zaniesiona do serwisu, gdzie "pan" stwierdził, że nic jej nie dolega. No i niby faktycznie, bo jak wróciła do mnie to działała jakiś czas, lecz problem znowu powrócił (wyskakiwanie błędu).

Kolejny raz zawiozłem do "pana", który ponownie stwierdził, że jest OK. Tym razem jednak po przywiezieniu zmywarki do domu okazało się, że cieknie woda od spodu.

Tym razem postanowiłem sam zerknąć, po demontażu obudowy okazało się, że jest pęknięcie zatrzasku wpinającego płaszcz wodny ze zbiornikiem na sól, także podniosłem zbiornik tak, by uszczelki nie przepuszczały wody na zewnątrz.

Aktualnie zmywarka włącza się, pobiera wodę do płaszcza i stoi w miejscu - zegar odlicza program minuta po minucie, na końcu niby happy "END", tylko że albo woda stoi w zmywarce (wewnątrz), albo wcale jej tam nie podaje. Śmigła nie pryskają itd.

Podczas takiego stanu, po pobraniu wody w zmywarce co jakiś czas coś "pyka", słychać także brzęczenie transformatora. Intuicyjnie zdemontowałem grzałkę i transformator - transformator był gorący.

Czy ktoś może mi podpowiedzieć co tu jest grane? Idzie zwarcie na transformator? Jak sprawdzić grzałkę?

Whirlpool ADG522 X - nie zmywa, ale kończy program Whirlpool ADG522 X - nie zmywa, ale kończy program Whirlpool ADG522 X - nie zmywa, ale kończy program
  • Specjalista AGD
    Scuf napisał:
    słychać także brzęczenie transformatora. Intuicyjnie zdemontowałem grzałkę i transformator - transformator był gorący.
    To ciekawe, bo w zmywarce nie ma transformatora.
    Scuf napisał:
    Czy ktoś może mi podpowiedzieć co tu jest grane?
    Nie działa pompa myjąca.
  • Specjalista AGD
    Wiele wskazuje na to że jest zablokowana pompa myjąca.

Dodano po 34 [sekundy]:

lub zepsuta
  • Poziom 3  
    Ok niech będzie pompa - właśnie to brzęczy i robi się gorące:

Whirlpool ADG522 X - nie zmywa, ale kończy program

Można jakoś sprawdzić , czy pompa jest do wymiany czy nie?
  • Poziom 24  
    Jak brzęczy i się grzeje to jej nawet kropidło nie pomoże, do wymiany i tyle w temacie.
  • Specjalista AGD
    Scuf napisał:
    Można jakoś sprawdzić , czy pompa jest do wymiany czy nie?
    Sprawdź, czy coś nie blokuje turbiny.
  • Poziom 3  
    Turbina się przekręca, ale co obrót mam pewien opór, coś jakby przeskakuje - nie wiem czy tak ma być?
  • Poziom 38  
    Tak, silniki magnetyczne tak pracują. Problem w tym, że jeśli pompa nie uruchamia się po otrzymaniu zasilania to jest zużyta czyli jej "ułożyskowanie" jest wyrobione lub oś wirnika.
    Niestety, ale wymaga wymiany bo tego typu silniki nie umożliwiają naprawy.
    Żywotność tego typu pomp w zmywarkach jest krótka i jest to problem już znany i wielokrotnie opisywany na forum.
  • Poziom 3  
    Kenworth 18 napisał:
    Tak, silniki magnetyczne tak pracują. Problem w tym, że jeśli pompa nie uruchamia się po otrzymaniu zasilania to jest zużyta czyli jej "ułożyskowanie" jest wyrobione lub oś wirnika.
    Niestety, ale wymaga wymiany bo tego typu silniki nie umożliwiają naprawy.
    Żywotność tego typu pomp w zmywarkach jest krótka i jest to problem już znany i wielokrotnie opisywany na forum.

No ale czy można w jakiś sposób sprawdzić działanie/uszkodzenie pompy? Na pompie napisane jest 220V - czy po podaniu napięcia 220V z gniazdka powinno coś wskazać?
  • Poziom 3  
    Po podaniu 230V pompa nie rusza, brzęczy, wirnik stoi także potwierdzenie uszkodzenia, a więc kupuje nową pompę.