Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy można zrobić 4 cyfrowy kod zabezpieczający na arduino.

09 Jul 2019 09:52 402 12
 • Level 3  
  Witam. Sprawa jest taka, że chce zrobić zabezpieczenie w formie 4 cyfrowego kodu. Na początku chciałem zrobić to na przekaźnikach wykorzystując podstawowe funkcje logiczne (and, or, samopodtrzymania, ryglująca, kolejnosciowa itd) ale nie było by to dość efektywne za to bardzo skomplikowane. Nie miałem wcześniej styczności z arduino ale znam języki programowania. Stąd moje pytanie czy da się to zrobić na arduino i ile by to kosztowało.
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
 • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
 • Level 40  
  Jak masz zamiar wprowadzać ten kod? Jakaś klawiatura czy przyciski?
 • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
 • Level 40  
  Czyli 4 przyciski, licznik na każdej lini. Jeśli wszystkie sumy się zgadzają to kod poprawny i otwarcie?
 • Level 3  
  Myslalem bardziej o 9 przyciskach (liczby od 1 do 9) kod np. 6578. Sekwencyjne wlaczenie odpowiednich przycisków otwiera zamek. Przy wcisniecu blednej kombinacji zapala sie dioda czerwona i trzeba wpisac od nowa.

  Dodano po 23 [minuty]:

  Udało mi się stworzyć schemat podobnie działającego układu na przekaźnikach ale bedzie potrzeba 5 przekaźników (3 dwustykowych i 2 jednostykowych NO) ale zastanawiam sie czy taniej mnie wyniesie kupno przekaźników czy jakiegos malego modułu arduino.
 • Level 39  
  Do Arduino można podłączyć klawiaturę matrycową, czytać wciskane klawisze, porównać ze wzorcem i podjąć odpowiednią akcję, na przykład
  https://playground.arduino.cc/Main/KeypadTutorial/
  Jeżeli użyjesz jakiegoś (przyzwoitego) klona to będzie tanie jak barszcz oraz znacznie prostsze niż układ sprzętowy.
 • Level 39  
  krzysiek_krm wrote:
  No, nie jakiś chiński za 0.5 $ wraz z wysyłką ale na przykład
  https://sklep.avt.pl/product/search?query=arduino

  To są też są chińskie, ale moją podkręcony licznik cenowy.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Mlodymaniak12 wrote:
  Sprawa jest taka, że chce zrobić zabezpieczenie w formie 4 cyfrowego kodu.

  Na tej stronie jest przykładowy projekt zamka cyfrowego na Arduino:
  https://circuitdigest.com/microcontroller-projects/digital-code-lock-using-arduino
 • Level 39  
  khoam wrote:
  To są też są chińskie, ale moją podkręcony licznik cenowy.

  Żywię nadzieję, że kupują towar w miarę przyzwoity a nie najtańszy jaki im się pod rękę nawinie.
  Nie mam nic przeciwko chińskim wyrobom (czort wie, może te "oryginalne" płytki też są tam produkowane, podobnie jak na przykład RPi, itp, itd.) ale wiadomo powszechnie, że niektóre chińskie wyroby są niestety żenującej jakości, głównie jakoś te najtańsze z możliwych.
 • Helpful post
  Level 38  
  Mlodymaniak12 wrote:
  Witam. Sprawa jest taka, .......
  . Nie miałem wcześniej styczności z arduino ale znam języki programowania. Stąd moje pytanie czy da się to zrobić na arduino i ile by to kosztowało.


  Skoro jest tak dobrze, to za nie wielkie pieniądze, bez problemu 'sporządzisz sobie' fachowy kod bazujący na dowolnym processorze AVR.
  Nie musi to byc akurat któraś z wersji płytka Arduino.
  W takim projekcie z powodzeniem może byc "goły" (bez rezonatora kwarcowego) nawet Attiny 2313, który ma dostateczną ilośc pinów aby podłączyc zarówno 4x3 keypad oraz w standardowy sposób zwyczajny 2x16 LCD.
  Możesz wzorowac sie na materiałach z tej strony:
  http://www.avr.4mg.com/custom3.html

  Powodzenia....

  e marcus
 • Helpful post
  Level 33  
  Płytki Arduino mają tę zaletę, że są tanie i działają po wyjęciu z pudełka, zaprogramować można je z Arduino IDE, Eclipse (programem napisanym w C lub z pluginem Arduino) i to samo z Atmel Studio (tu już programator minimum MKII lub plugin Arduino do używania portu COM).
  Chińskie klony Arduino to jednak nie to co chińskie najtańsze wiertło, które można użyć raz. Oczywiście szybciej kupić w PL, ale jak już się ma i chce się więcej, a czas nie nagli to warto kupić bezpośrednio w Chinach za pół ceny.
  Na początek polecam Arduino NANO (PL 12zł+wysyłka, ChRL=2$ z wysyłką), można użyć płytki stykowej i w niej bezpośrednio umieścić Arduino, ułatwia to na początku podłączenie kabelków i prototypowanie. Potem kurs Arduino i przerobienie całego ze zrozumieniem jak bardzo by się to wydawało bezsensowne i niezwiązane z Twoim projektem. W każdym poznasz płytkę z nieco innej strony.
  Kod z hasłem to przede wszystkim ogarnięcie zarządzania czasem, tak by nie blokować programu delay, odczytywać przyciski z eliminacją drgań styków, przypisywać odczytany stan do zmiennej liczbowej i porównać z zapisanym hasłem (pierwszy przycisk x1000, drugi x100, trzeci x10, czwarty x1, suma = liczba, porównanie z zapisanym wzorcem i decyzja). Do klawiatur matrycowych i przycisków w ogóle są gotowe biblioteki w Arduino.
  Kupując na serwisie aukcyjnym w PL przesyłka może być w cenie wykupionego pakietu na rok, jeśli i tak z niego korzystasz. Wtedy całość zmieści się w około 50zł (NANO+klawiatura+stykówka, kilka led do symulacji stanu, kilka rezystorów 200-10k, kabelki opcjonalnie wg własnej inwencji).