Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

oscyloskop C1-94 dziwny obraz na ekranie

10 Lip 2019 22:47 204 6
  • Poziom 10  
    Witam,
    mam "mały" problem z C1-94. Przed zakupem sprawdzałem jego działanie i wszystko było bez zarzutu, nie spieszyłem się z testowaniem żeby urządzenie dłużej pracowało. Jak tylko wróciłem do domu przetarłem odrobinę kurzu z obudowy włączyłem zasilanie i... obraz stoi jak na złączonym zdjęciu. Zmiany zakresów zarówno czasu jak i napięcia powodują niewielkie przemieszczanie się obrazu na ekranie i małą zmianę kształtu zygzaka. Na sondę nie reaguje, jasność i ostrość obrazu reguluje się normalnie. Pokrętło pionowego przesunięcia muszę obrócić maksymalnie w prawo znaczy obraz układa się w skrajnym górnym położeniu, poziome przesunięcie działa normalnie. Oczywiście brak sygnału wzorcowego w skrajnym prawym położeniu pokrętła dzielnika napięcia - obraz ten sam co na pozostałych zakresach.
    W innych postach przeczytałem, że z podobnymi objawami stojącego obrazu diagnozowano usterkę generatora podstawy czasu. Jeśli tak czy to będzie obwód ze strony 2 schematów z załączonego pdf-a (oczywiście wyłączając część zasilacza)?
    Proszę o pomoc, mam raczej małe doświadczenie z takimi układami (i w ogóle raczej małe) kupiłem go żeby sprawdzać komputerek Cobra1 przy uruchamianiu i nauczyć się czegoś nowego.

Dodano po 13 [minuty]:

oscyloskop C1-94 dziwny obraz na ekranie

Dodano po 2 [minuty]:

tutaj schemat (miałem problem z siecią)
  • Poziom 35  
    Tak, to jest niesprawność odchylania poziomego. Na drugiej stronie masz schemat odchylania i zasilacz niskonapięciowy. Na 1 stronie wzmacniacz i zasilacz wysokiego napięcia.
  • Poziom 10  
    Dzięki za odzew, czyli zacząć od wymiany elektrolitów? jeśli to nie pomoże, czy można wykonać jakieś pomiary w którymś punkcie tego układu zanim dobiorę się do tranzystorów? gdybym mógł użyć innego oscyloskopu czy to może jakoś pomóc (mają w warsztacie samochodowym w mojej okolicy - może pozwolą skorzystać ale musiałbym wiedzieć konkretnie gdzie i co sprawdzać)?
  • Poziom 41  
    @roger298 zacznij od zrobienia zasilacza, aby miał prawidłowe napięcia. Nie wymiany kondensatorów.
  • Poziom 10  
    więc pomierzyłem napięcia w punktach opisanych na płytce:

w punkcie +200V wyszło +253V
    w punkcie +100V wyszło +127V
    w punkcie +12V i -12V było odpowiednio +11V i -7V, po skręceniu w skrajne położenie potencjometrów montażowych R34 i R37 doszło do +11,3 i -9,5V.

Czy takie wyniki kwalifikują zasilacz do naprawy?
  • Poziom 41  
    @roger298 Tak, trzeba go naprawić.
  • Poziom 10  
    witam po małej przerwie - miałem "nalot" rodziny - udało mi się tylko sprawdzić kondensatory (konkretnie wymienić) - te od zasilania, niestety nadal brak życia. Te oryginalne po wyjęciu testowałem miernikiem LCR-T4 i niby wszystkie dawały mniej więcej nominalną pojemność ale czytałem że to jeszcze nie musi o niczym świadczyć. Czy powinienem odlutować kable od transformatora i pomierzyć omomierzem? skoro na 200V mam aż 250V to może jest przebicie?
    Może jest ktoś w okolicy Warszawy kto by się zlitował nad tym urządzeniem i popełnił porządną naprawę bo ja grzebię ale trochę z duszą na ramieniu bo trochę za mało mam wiedzy i praktyki a szkoda poczciwej SAGI bo jest na prawdę w ładnym stanie (nawet nie była zakurzona w środku)?