logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Czy zerowanie gniazdka w puszce przez spajanie zero z bolcem jest prawidłowe?

Vona 03 Sie 2019 14:55 6057 26
  • #1 18094916
    Vona
    Poziom 5  
    Posty: 8
    Ocena: 2
    Witam
    Instalacja dwu żyłowa , bez uziemienia. Elektryk montując gniazdka zeruje je. Jednakże nie robi tego jak wyczytałem mostkując je w gniazdku, zero z bolcem, tylko w puszce przed gniazdami spina jednym wago zero z przewodem który przykręca do bolca w gniazdku.
    Zaintrygowało mnie ten sposób,poczytałem troszkę i nie spotkałem sie z takim rozwiązaniem. Czy to jest prawidłowe , czym się różni od standardowego zerowania ?

    Przepraszam za brak fachowej terminologii, nie jestem znawcą tematu.
  • #2 18094923
    kortyleski
    Poziom 43  
    Posty: 12265
    Pomógł: 957
    Ocena: 3848
    Nie jest to prawidłowe. Powinien zerować w gnieździe i to w odpowiedni sposób. O ile układ sieci zasilającej to TN a nie TT
  • #3 18094940
    Vona
    Poziom 5  
    Posty: 8
    Ocena: 2
    Nie wiem jaka to sieć, nie potrafię tego określić nawet czytając charakterystykę tych sieci ( po prostu nie rozumiem, ale postaram się dowiedzieć).

    Natomiast wracając do zerowania, czy wykonane w ten sposób zagrażają bezpieczeństwu ?
  • #4 18094968
    elpapiotr
    Specjalista elektryk
    Posty: 12201
    Pomógł: 1015
    Ocena: 3520
    Witam.
    Kolego kortyleski, dlaczego nie jest to prawidłowe?
  • #5 18095010
    rafbid
    Poziom 33  
    Posty: 2450
    Pomógł: 153
    Ocena: 417
    Generalnie zaleceniem jest aby najpierw przewód zerowy podpiąć do bolca a z tego bolca wykonać mostek na styk roboczy w gniazdku.
  • #6 18095019
    kortyleski
    Poziom 43  
    Posty: 12265
    Pomógł: 957
    Ocena: 3848
    elpapiotr napisał:
    Kolego kortyleski, dlaczego nie jest to prawidłowe?

    Dlatego że w przypadku awarii złącza wago na obudowie urządzenia w pierwszej klasie pojawi się niebezpieczne napięcie. A o tą awarię nietrudno choćby przez niewłaściwy montaż. Zerowanie samo w sobie jest złem koniecznym ale powiększanie ryzyka nie jest tu potrzebne.
  • #7 18095148
    elpapiotr
    Specjalista elektryk
    Posty: 12201
    Pomógł: 1015
    Ocena: 3520
    Witam.
    Równie dobrze taka awaria może zaistnieć w rozdzielnicy, puszce poprzedzającej czy też łączeniowej.
    To już lepiej w ogóle nie róbmy podłączenia czegokolwiek, bo zaraz awaria.
  • #8 18095229
    Vona
    Poziom 5  
    Posty: 8
    Ocena: 2
    Dyskusja jest na temat ogólnie zerowania czy zerowanie w konkretny, podany przeze mnie wyżej (nieprawidłowy ?) sposób. Bo jeśli o zerowaniu to w zasadzie nie ma innej opcji w tej chwili. Czy jeśli porozpinam wago i zmostkuje w gnieździe to będzie lepiej czy na jedno wyjdzie bo i tak zerowanie jest złe ?
  • #9 18095776
    mar_uda
    Poziom 23  
    Posty: 444
    Pomógł: 63
    Ocena: 158
    Wszystko zależy od sposobu i staranności wykonania.
    Moim osobistym zdaniem zakładanie awarii złączki wago jest problemem wyimaginowanym i - o ile pomiary wyszły poprawnie, a oględziny nie wskazują na degradacje połączeń - niczego bym w tym połączeniu nie zmieniał.
  • #10 18096050
    Ricoh_220

    Poziom 38  
    Posty: 3714
    Pomógł: 464
    Ocena: 752
    Zostaw jak jest nic się nie dzieje.
    Konto firmowe:
    Zakład techniki biurowej"Kserograf" .Serwis kserokopiarek i urzdzeń marki ricoh
    Bronowicka 73, Kraków, 30-091 | Tel.: 603XXXXXX (Pokaż) | Strona WWW: https://kserograf.e.pl
  • #11 18096162
    kortyleski
    Poziom 43  
    Posty: 12265
    Pomógł: 957
    Ocena: 3848
    Nadal nie znamy układu sieci. Nie wiemy też kiedy był i czy wogóle był przegląd instalacji.
  • #12 18096276
    Vona
    Poziom 5  
    Posty: 8
    Ocena: 2
    dzięki za odpowiedzi
    Jak tylko się dowiem o rodzaju sieci to poinformuję. Przeglądu instalacji nie było od lat wielu.

    Zrobiłem kilka fotek jak to wygląda:

    puszka
    Czy zerowanie gniazdka w puszce przez spajanie zero z bolcem jest prawidłowe?

    gniazdo
    Czy zerowanie gniazdka w puszce przez spajanie zero z bolcem jest prawidłowe?

    I teraz jeszcze pytanie czy mogę jakoś zmierzyć czy jest wszystko OK , teraz i podczas kontroli w przyszłości ?
  • #13 18096325
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika
    Posty: 7142
    Pomógł: 355
    Ocena: 1609
    Vona napisał:
    I teraz jeszcze pytanie czy mogę jakoś zmierzyć czy jest wszystko OK , teraz i podczas kontroli w przyszłości ?

    Poszę zapoznać się z tym materiałem: https://bezel.com.pl/category/pomiary-elektryczne/
  • #14 18096356
    Ricoh_220

    Poziom 38  
    Posty: 3714
    Pomógł: 464
    Ocena: 752
    Przede wszystkim sprawdź czy na bolcu uziemiającym (tu zerującym) nie ma fazy.
    Między bolcem a fazą powinieneś mieć napięcie sieci jeśli tak jest sądzę iż ok.
    Taka metoda podłączenia ma jeden plus ktoś do remontu demontuje gniazdko po czym ponownie podłącza i jest większa pewność że podłączy uziemienie na właściwe miejsce.
    Wszyscy wiedzą jaki kolor ma uziemienie.
    Konto firmowe:
    Zakład techniki biurowej"Kserograf" .Serwis kserokopiarek i urzdzeń marki ricoh
    Bronowicka 73, Kraków, 30-091 | Tel.: 603XXXXXX (Pokaż) | Strona WWW: https://kserograf.e.pl
  • #15 18096373
    kortyleski
    Poziom 43  
    Posty: 12265
    Pomógł: 957
    Ocena: 3848
    Vona napisał:
    Przeglądu instalacji nie było od lat wielu.

    W takim układzie zrób go jak najszybciej bo to co jest teraz jest po prostu niebezpieczne. A poza sprawdzeniem całej instalacji nie ma bezpiecznego sposobu na działanie tej instalacji. Przegląd powinien być wykonany co pięć lat...

    Dodano po 5 [minuty]:

    Ricoh_220 napisał:
    Przede wszystkim sprawdź czy na bolcu uziemiającym (tu zerującym) nie ma fazy.
    Między bolcem a fazą powinieneś mieć napięcie sieci jeśli tak jest sądzę iż ok.

    A co jeśli teraz fazy na bolcu nie ma a po podłączeniu jakiegoś prądożernego urządzenia w pierwszej klasie na bolcu i jednocześnie na obudowie pojawi się niebezpieczne napięcie? Wystarczy słaby styk zera gdzieś dalej w instalacji.

    Ricoh_220 napisał:
    Wszyscy wiedzą jaki kolor ma uziemienie.

    Uwierz że nie wszyscy. Nagminnie spotyka się przewód zielono żółty jako roboczy dla choćby wyłącznika świecznikowego. W deweloperce to wręcz plaga
  • #16 18096442
    Ricoh_220

    Poziom 38  
    Posty: 3714
    Pomógł: 464
    Ocena: 752
    W sumie masz rację dla mnie to oczywiste ale dla innych nie koniecznie.Jednak często kładą 3 przewody do lamp zamiast 4.
    Konto firmowe:
    Zakład techniki biurowej"Kserograf" .Serwis kserokopiarek i urzdzeń marki ricoh
    Bronowicka 73, Kraków, 30-091 | Tel.: 603XXXXXX (Pokaż) | Strona WWW: https://kserograf.e.pl
  • #17 18096941
    mar_uda
    Poziom 23  
    Posty: 444
    Pomógł: 63
    Ocena: 158
    Czegoś tu nie rozumiem. Najpierw pisze kolega:
    Vona napisał:
    Elektryk montując gniazdka zeruje je.
    A później:
    Vona napisał:
    Przeglądu instalacji nie było od lat wielu.
    To ten elektyk dokłada dodatkowe gniazda i nie zostawia protokołu z pomiarów? To jak sprawdził efekt swojej pracy?
  • #18 18096967
    Vona
    Poziom 5  
    Posty: 8
    Ocena: 2
    Dlatego też wylądowałem na tym forum. Mam pewne wątpliwości co do prac i decyzji elektryka.
  • #19 18097058
    mar_uda
    Poziom 23  
    Posty: 444
    Pomógł: 63
    Ocena: 158
    Sposób wykonania połączeń się broni (choć powstaje pytanie czemu nie poprowadzono nowego obwodu aż do rozdzielnicy i czy nie za dużo będzie urządzeń na istniejącym obwodzie).
    Ale braku pomiarów wykonanych odcinków obronić się nie da.
  • #20 18097118
    retrofood
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 31317
    Pomógł: 1140
    Ocena: 4789
    mar_uda napisał:

    Ale braku pomiarów wykonanych odcinków obronić się nie da.

    Pomiary są częścią sprawdzania instalacji. Dlatego brakuje protokołu powykonawczego, którego częścią będą wyniki pomiarów.
  • #21 18097154
    mar_uda
    Poziom 23  
    Posty: 444
    Pomógł: 63
    Ocena: 158
    A jak wykonać modyfikację części instalacji - w tym wypadku dołożenie gniazd do obwodu - bez jej uprzedniego sprawdzenia?
  • #22 18097189
    kortyleski
    Poziom 43  
    Posty: 12265
    Pomógł: 957
    Ocena: 3848
    mar_uda napisał:
    jak wykonać modyfikację części instalacji - w tym wypadku dołożenie gniazd do obwodu - bez jej uprzedniego sprawdzenia?

    Modyfikacja po pierwsze wymaga projektu, po drugie pomiarów a po trzecie odbioru czyli pomiarów i protokołu. Takie niecne prawo budowlane.
  • #23 18097256
    retrofood
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 31317
    Pomógł: 1140
    Ocena: 4789
    mar_uda napisał:
    A jak wykonać modyfikację części instalacji - w tym wypadku dołożenie gniazd do obwodu - bez jej uprzedniego sprawdzenia?

    Sprawdzenie instalacji - w przypadku o którym mowa - to nie chodzi o sprawdzenie całej instalacji. Ja, rozwijając i uzupełniając Twoją wypowiedź, miałem na myśli jedynie tę część instalacji, która została wykonana dodatkowo. Protokół (podpisany przez wykonawcę tejże części) powinien zawierać jej opis wraz z pomiarami, a całość winna być dołączona do dokumentów dotyczących obiektu, przechowywanych przez zarządcę lub właściciela. Tak mówi prawo budowlane. I tak to powinno wyglądać.
  • #24 18097466
    mar_uda
    Poziom 23  
    Posty: 444
    Pomógł: 63
    Ocena: 158
    To oczywiste, że modyfikacja jednego obwodu nie musi oznaczać sprawdzania i pomiarów całości instalacji. W poście #19 wyraźnie pisałem o pomiarach wykonanych (nowych) odcinków. Tak czy owak - dobrze, że w tej kwestii się zgadzamy.

    kortyleski napisał:
    Modyfikacja po pierwsze wymaga projektu
    Jakby projekt był tworzony do każdej takiej pierdoły, to albo ludzie z UB nie mieliby czasu spać, albo te uprawnienia byłyby do uzyskania w podobny sposób jak świadectwa kwalifikacyjne. W zupełności wystarczy protokół z dokładnym opisem modyfikacji, tak jak to opisał kolega retrofood.
  • #25 18097995
    kortyleski
    Poziom 43  
    Posty: 12265
    Pomógł: 957
    Ocena: 3848
    Dyskusja jest na temat prawidłowego zerowania oraz dzikich modyfikacji już istniejących instalacji przeprowadzanych przez osoby bez wiedzy i sprzętu
  • #26 18098905
    zbich70
    Poziom 43  
    Posty: 17154
    Pomógł: 1171
    Ocena: 6617
    Podsumujmy temat.
    Zakładamy, że układ sieci dystrybucyjnej to TN, zatem jakakolwiek dyskusja o zerowaniu w ogóle ma jakiś sens.
    Jeśli dobrze rozumiem Autora - do istniejącej instalacji dwużyłowej został dobudowany jakiś odcinek nowej instalacji trzyżyłowej, w której funkcja neutralna i ochronna została rozdzielona na dwie osobne żyły.
    Rozdział PEN (przewodu zerowego) wykonuje się właśnie tam, gdzie kończy się instalacja dwużyłowa i zaczyna się trzyżyłowa.
    Jeśli do gniazda doprowadzone są osobne przewody N i PE, o żadnym mostkowaniu w gnieździe nie ma mowy. Raz rozdzielonego PEN(zera) nie łączy się ponownie.
  • #27 18099271
    masonry
    Poziom 30  
    Posty: 2742
    Pomógł: 106
    Ocena: 832
    Brawo kolego zbich!
    Można rzeczowo odnieść się do problemu bez nadmiernej pomponady? Można.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy prawidłowego zerowania gniazdka w instalacji elektrycznej dwużyłowej, w której elektryk zastosował nietypowe połączenie, łącząc przewód zerowy z bolcem uziemiającym w puszce, zamiast w gnieździe. Uczestnicy forum podkreślają, że takie podejście może stwarzać ryzyko, zwłaszcza w przypadku awarii złącza, co może prowadzić do niebezpiecznego napięcia na obudowie urządzeń. Zaleca się, aby przewód zerowy był podłączony bezpośrednio do bolca w gnieździe, a mostek wykonany na styku roboczym. Wskazano również na konieczność przeprowadzania pomiarów instalacji oraz posiadania protokołu powykonawczego, co jest zgodne z przepisami prawa budowlanego. Uczestnicy dyskusji zwracają uwagę na znaczenie odpowiedniego wykonania połączeń oraz regularnych przeglądów instalacji.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA