Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przewody DC instalacji fotowoltaicznej w kominie wentylacyjnym

marcin0108 08 Aug 2019 11:58 8967 10
    marcin0108
    Level 2  
    Od razu wyjaśnię, że przeszukałem forum w interesującym mnie temacie i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi jakie przepisy lub normy zabraniają prowadzenia przewodów instalacji elektrycznej - zaznaczam, że w peszlu niepalnym - w przewodach wentylacji grawitacyjnej. Jedni piszą, że można, inni powołują się na "ROZPORZÑDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadaç budynki i ich usytuowanie." w którym nie ma nic na temat prowadzenia instalacji w przewodach wentylacji grawitacyjnej. Prosiłbym o wskazanie konkretnych zapisów norm lub przepisów prawa, które uniemożliwiają taki montaż.
    Brivido

Level 33  
    Chcesz sobie świadomie zmniejszać przekrój ważnego ciągu instalacyjnego?
    Mobali
    Level 39  
    marcin0108 wrote:
    ...wskazanie konkretnych zapisów norm lub przepisów prawa, które uniemożliwiają taki montaż.
    Nie ma takich jednoznacznych zapisów. O sposobie montażu instalacji decyduje właściciel obiektu (lub zarządca czy administrator) po ewentualnym zasięgnięciu opinii kominiarza. Jeśli montaż przeprowadzono w taki sposób, że "nie tworzy się drogi do rozprzestrzeniania ognia" i nie zaburza się drożności kanału wentylacyjnego, sądzę że nie ma innych przeszkód. Niedawno był podobny wątek, może coś wykorzystasz: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5679078#5679078
    jozgo
    Level 40  
    Możesz też wykorzystać pion kanalizacji sanitarnej WC.
    Też Rozporządzenie Min. Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. tego nie zabrania.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Mobali wrote:
    Niedawno był podobny wątek,
    To "niedawno" oznacza, że rozporządzenie o WT było od tego czasu nowelizowane z piętnaście razy.
    A wracając do tematu, to proponuję zauważyć, że przepisy wentylacyjne zostały napisane cmentarnymi krzyżami i nie znam kominiarza, który będzie tolerował jakieś przewody w kanałach wentylacyjnych. Tym bardziej nie rozumiem ludzi, którzy kompletnie nie znając sytuacji na miejscu, doradzają zatykanie kanałów niczym fachowcy. A jeśli w budynku jest instalacja gazowa?
    Tak wygląda skrajna nieodpowiedzialność, szanowny Kolego.
    Mobali
    Level 39  
    retrofood wrote:
    To "niedawno" oznacza, że rozporządzenie o WT było od tego czasu nowelizowane z piętnaście razy.
    Nie powoływałem się na to rozporządzenie. Ale skoro Ty je wskazujesz, to zacytuj aktualną wykładnię oraz fragment dotyczący tej sprawy. Nie bierz tego jako złośliwość, ale krytyka niekonstruktywna kompletnie nic do sprawy nie wnosi..
    retrofood wrote:
    i nie znam kominiarza, który będzie tolerował jakieś przewody w kanałach wentylacyjnych.
    Akurat mój toleruje. W podobnej sytuacji nakazał jedynie:
    - umieścić przewody w sztywnym peszlu
    - peszel wykonać z materiałów niepalnych,
    - zainstalować w "sposób nie utrudniający inspekcji kanału".
    retrofood wrote:
    A jeśli w budynku jest instalacja gazowa?
    Dlatego napisałem: "O sposobie montażu instalacji decyduje właściciel obiektu (lub zarządca czy administrator) po ewentualnym zasięgnięciu opinii kominiarza". Sadzę, że zarówno administrator jak i kominiarz uwzględnią uwagi dotyczące gazu (o czym autor zresztą nie wspomina).
    jozgo
    Level 40  
    Mobali wrote:
    peszel wykonać z materiałów niepalnych,

Nie istnieją materiały, a szcególnie tworzywa sztuczne "niepalne".
    jozgo
    Level 40  
    Przewód wentylacyjny to nie jest szacht (kanał) kablowy.
    Ale nie rozumiem po co pytasz skoro widać, że te przewody chcesz do wentylacji, wbrew logice, wepchać?
    michmys
    Level 2  
    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:

§ 268. 1. Instalacje wentylacji mechanicznej i klimatyzacji w budynkach, z wyjątkiem budynków jednorodzinnych i rekreacji indywidualnej, powinny spełniać następujące wymagania:
    3) w przewodach wentylacyjnych nie należy prowadzić innych instalacji;

UWAGA: chodzi o wentylację MECHANICZNĄ a nie GRAWITACYJNĄ i z wyjątkiem opisanym powyżej.
    jozgo
    Level 40  
    Czyli instalację wodną, gazową. CO, kanalizację sanitarną, kanalizację deszczową, instalację sprężonego powietrza, WLZ-ty można?