Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Xiaomi Redmi 6A - Konfigurowanie Androida pod własne potrzeby.

09 Sie 2019 16:23 462 18
  • Poziom 20  
    Witam,

na samym wstępie chciałbym zaznaczyć bardzo wyraźnie, że jestem kompletnie zielony w temacie telefonów. Dla mnie służą do dzwonienia, pisania wiadomości i odtwarzania muzyki. Internet jeśli jest to w porządku, ale od jego braku nie umrę.
    Moja wysłużona Nokia dogorywa a przypomniałem sobie, że na ostatnią gwiazdkę dostałem Xiaomi Redmi 6A. Obrzydliwość jaką budzą we mnie smartfony, to temat na książkę, ale uznałem, że skoro już jest to szkoda kupować coś innego, może z tym czymś dojdę do porozumienia.

Napiszę co chciałbym w nim zmienić, a Was proszę o odpowiedź czy to możliwe a jeśli tak, w jaki sposób można to wykonać.
    Otóż, przede wszystkim mam lekkiego świra na punkcie prywatności swoich danych, tego w jaki sposób są przetwarzane przez Google (i nie tylko), dlatego ceną utraty gwarancji jestem gotów wymienić oprogramowanie na takie, które nie prosi co chwilę o zgodę na dostęp aplikacji do zasobów telefonu, gdzie brak zgody oznacza brak możliwości skorzystania z kalendarza czy kalkulatora.
    Następna rzecz, to potrzeba logowania się do konta Google, które stworzyłem na poczet sprawdzenia możliwości telefonu aczkolwiek nie chciałbym, aby system wymagał zalogowania.
    Kolejna i ostatnia rzecz, z tych, które mnie rażą - czy jest możliwość dezaktywacji przedniej kamery? Z poziomu dodatkowej aplikacji, w ustawieniach bądź gdzieś głębiej, by uruchomienie jej przez nieautoryzowane procesy było niemożliwe, bądź solidnie utrudnione - to mnie naprawdę dobija.

Próbowałem się nieco rozeznać za innymi systemami operacyjnymi, aby odejść od padaczki pokroju Google, i znalazłem coś zwanego LineageOS, który wydaje się by sprostał moim oczekiwaniom. Czy macie jakiekolwiek doświadczenia z owym systemem? Język angielski nie byłby żadnym problemem.

Pozdrawiam,
    Falconett.
  • Poziom 35  
    W kwestii prywatności to zacznij od zmiany (a właściwie od nieużywania) przeglądarki Chrome na coś innego. Firefox będzie o klasę lepszy pod tym względem + jakieś blokery w stylu ublock/noscript.
    Co do kamery to najpewniejszym sposobem będzie po prostu nalepić coś na nią - choćby kropkę z taśmy izolacyjnej.
    Co do logowania się gdziekolwiek - nie wpisuj hasła WIFI, ewentualnie zainstaluj co trzeba. zmień hasło/nazwę sieci WiFi, wyłącz transfer i już nic nigdzie nie wyśle.
  • Poziom 20  
    Chrome nigdy nie używałem, zawsze był to Cyberfox/TOR dodatkowo mam niezły firewall w postaci Comodo i VPNExpress działający bezproblemowo w protokole UDP.

Wiesz, chciałem jednak uniknąć naklejanie/zakrywania kamery na poczet jej dezaktywacji, ponieważ kiedyś może się przydać, tak samo jak taśma może się odkleić.

Miałeś może jakąś styczność tuningowanym androidem, w sensie że jądro androida, ale wszystko wokół zostało ulepione na nowo, tak jak we wspomnianym LineageOS?
  • Moderator - GSM
    Oprogramowania nie zmienisz na takie jakie chcesz. Można zrootować telefon i próbować blokować co się da.
  • Poziom 23  
    Falconett napisał:
    Wiesz, chciałem jednak uniknąć naklejanie/zakrywania kamery na poczet jej dezaktywacji, ponieważ kiedyś może się przydać, tak samo jak taśma może się odkleić
    Nie wydaje mi się, aby softowe blokowanie kamery dało jakikolwiek efekt. Przecież skoro aplikacja może sama tą kamerę uruchomić, to pewnie też może łatwo obejść softową blokadę dlatego też tacy ludzie jak Zuckenberg również mają fizycznie zasłonięte kamery co nie raz było widać na wywiadach z nimi.
  • Poziom 20  
    nutergsm napisał:
    Oprogramowania nie zmienisz na takie jakie chcesz. Można zrootować telefon i próbować blokować co się da.

Byłby to problem, żebyś przybliżył mi ten proces? Wystarczą namiary na sensowne źródełko, żebym mógł zobaczyć co to takiego.

Dodano po 3 [minuty]:

gathor10 napisał:
    Falconett napisał:
    Wiesz, chciałem jednak uniknąć naklejanie/zakrywania kamery na poczet jej dezaktywacji, ponieważ kiedyś może się przydać, tak samo jak taśma może się odkleić
    Nie wydaje mi się, aby softowe blokowanie kamery dało jakikolwiek efekt. Przecież skoro aplikacja może sama tą kamerę uruchomić, to pewnie też może łatwo obejść softową blokadę dlatego też tacy ludzie jak Zuckenberg również mają fizycznie zasłonięte kamery co nie raz było widać na wywiadach z nimi.

Niegdyś czytałem wypowiedź prezesa facebooka, gdzie zwyczajnie przyznał, że z obaw o prywatność zasłania kamery w urządzeniach. Rozumiem, że blokowanie aplikacją to mierny pomysł i myślałem też o ewentualnym kupnie obudowy, która miałaby przesuwaną fizyczną blokadę, ale nawet takich rzeczy nie potrafię znaleźć.
    Rzecz jasna zwykłe obudowy to tak, ale takie z powyższą funkcją to nigdzie nie widziałem. Orientujesz sie może, czy można taką kupić? Czy trzeba się bawić w tasiemki, mazaki i inne naklejki?
  • Poziom 43  
    Ogtaniczysz w ten sposób wiele funkcji ale usuń wszystkie konta i cofnij zezwolenia. Wyłącz WiFi i transmisję danych. Reszta została napisana. Będzie tylko telefon, SMS (bez MMS), aparat, odtwarzacz i ewentualne inne aplikacje czysto offline. Nawigacja tylko offline, aktualizacje map będziesz musiał robić samodzielnie na życzenie. Lokalizację ustaw na tylko GPS-będzie mniej dokładna, bez analizy korków i może dłużej łapać fiks.
    Z rootowaniem dałbym sobie spokój - bez wiedzy mozesz zabić telefon.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Falconett napisał:
    Orientujesz sie może, czy można taką kupić?
    Nie wiem czy są jakieś obudowy, ale zasuwek na kamery jest cała masa na amazonie, TUTAJ PRZYKŁAD
  • Poziom 20  
    gathor10 napisał:
    Falconett napisał:
    Orientujesz sie może, czy można taką kupić?
    Nie wiem czy są jakieś obudowy, ale zasuwek na kamery jest cała masa na amazonie, TUTAJ PRZYKŁAD

Nigdy bym na to nie wpadł... Dzięki wielkie, bo to automatycznie rozwiązuje (dla mnie) ogromną przeszkodę. Serdecznie dziękuję!
  • Poziom 23  
    Falconett napisał:
    Dzięki wielkie, bo to automatycznie rozwiązuje (dla mnie) ogromną przeszkodę. Serdecznie dziękuję!
    Proszę bardzo. Cieszę się, że mogłem pomóc :)
  • Poziom 20  
    @gathor10 a może Ty miałeś jakieś doświadczenia z zastępczym oprogramowaniem, jak wspomniany przeze mnie LineageOS?
  • Poziom 23  
    Falconett napisał:
    @gathor10 a może Ty miałeś jakieś doświadczenia z zastępczym oprogramowaniem, jak wspomniany przeze mnie LineageOS?
    Niestety, w tym przypadku Ci nie pomogę kolego. Ja się bardziej specjalizuje w hardware, ale w poniedziałek popytam moich ludzi. Zwłaszcza jeden z nich jest całkiem dobry w software.
  • Poziom 20  
    gathor10 napisał:
    Falconett napisał:
    Niestety, w tym przypadku Ci nie pomogę kolego. Ja się bardziej specjalizuje w hardware, ale w poniedziałek popytam moich ludzi. Zwłaszcza jeden z nich jest całkiem dobry w software.

Byłbym zobowiązany. Wiem, że laik nie powinien dotykać takich rzeczy, ale z kolei wszystko co wiem o komputerach, dowiedziałem się sam, więc tutaj pewnie też sobie poradzę.
    Generalnie chodzi mi o to, czy takie dystrybucje są godne uwagi. Wiem na teraz tylko tyle, że większość z nich umiera dość młodo, z racji na niewielkie zainteresowanie ale Lineage trzyma się stosunkowo długo.
    Temat zostawię otwarty i jeśli dałbyś radę dorzucić nieco informacji w przyszłym tygodniu to będę wdzięczny.
    Pozdrawiam!
  • Poziom 35  
    Swego czasu wymieniałem w chińskim tablecie z Androidem (ciął się niemiłosiernie) system na CyanogenMod'a, i powiem tylko że ogromna przepaść wydajności była. CyanogenMod zmutował do LineageOS więc myślę że ma dalej potencjał. LineageOS ma nieoficjalnego porta na Redimi 6A więc można spróbować na własną odpowiedzialność. Sprawdź wcześniej czy na liście bugów nie ma czegoś ważnego dla ciebie co nie działa.

PS. Jak się uda to proszę o info, bo mam taki dylemat ostatnio z Redimi S2. Niby wszystko zarąbiście, tylko martwi mnie tak opieka od Google - choć pewno niskopoziomowo mam również opiekę od ChRL.
  • Poziom 20  
    Jarosx9 napisał:
    Swego czasu wymieniałem w chińskim tablecie z Androidem (ciął się niemiłosiernie) system na CyanogenMod'a, i powiem tylko że ogromna przepaść wydajności była. CyanogenMod zmutował do LineageOS więc myślę że ma dalej potencjał. LineageOS ma nieoficjalnego porta na Redimi 6A więc można spróbować na własną odpowiedzialność. Sprawdź wcześniej czy na liście bugów nie ma czegoś ważnego dla ciebie co nie działa.

PS. Jak się uda to proszę o info, bo mam taki dylemat ostatnio z Redimi S2. Niby wszystko zarąbiście, tylko martwi mnie tak opieka od Google - choć pewno niskopoziomowo mam również opiekę od ChRL.

Wypytywałem tak o Lineage a tymczasem nie dopatrzyłem jednej rzeczy. Otóż, na stronie cyanogenmods.org widnieje LineageOS dostosowany do Redmi 6 Pro, a ja posiadam Redmi 6A... Ktoś na tamtej stronie zadał pytanie odnośnie jakiegokolwiek zamiennego OS do Redmi 6A i otrzymał odpowiedź, że takowego nie ma. Przynajmniej póki co, bo techniczne zaplecze zostało już stworzone, niemniej brak mi wiedzy, czy OS do wersji Pro ma szanse działać w 6A. Czytałem, patrzyłem i z tego co wiem, Lineage ma kilka niedociągnięć ale nie mających wpływu na to, czego ja bym potrzebował.

EDIT: Jestem świadom, że ludzie będą "szpiegowani" niezależnie od tego jak się przed tym bronią. Smartfony budzą we mnie odrazę, ale gdyby udało się między innymi obejść opiekę wujaszka Google, to uznałbym taki fakt za wielki sukces.
    Jeżeli się nie uda tego zrobić, szczerze? Wolę zrezygnować z użytkowania smartfonów i kupić choćby jakiegoś Hammera Patriot+ :D
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Na razie zapomnij o custom romie na tym telefonie. Centrum informacji o modyfikowaniu oprogramowania na telefony jest xda-developers (myślę, że nie zostanie to potraktowane jako reklama). Jeżeli pojawia się jakiś sensowny custom rom, to najczęściej tam, ewentualnie u kolegów ze wschodu na 4pda, ale ja tam nie ufam im :D. Jeżeli chcesz odciąć Androida od Usług Google, to podczas instalacji custom roma, wystarczy jak nie wgrasz GAppsów, ale wracając do tematu. Pierwsze od czego należy zacząć to odblokowanie bootloadera, jest to niezbędny krok do modyfikacji oprogramowania.
    Następnie wgrywasz TWRP i wykonujesz backup.
    Potem możesz zaflashować jakiś skrypt do usuwania GAppsów(Google Appsów) przy pomocy TWRP. Dodatkowo Magiska zainstalować. No możliwości jest wiele, aczkolwiek moim zdaniem grzebanie przy MIUI jest bez sensu. Alternatywne rozwiązanie to wgranie romu przeznaczonego na rynek chiński, ale wtedy nie będzie języka polskiego.
  • Poziom 20  
    marcinadd napisał:
    Na razie zapomnij o custom romie na tym telefonie. Centrum informacji o modyfikowaniu oprogramowania na telefony jest xda-developers (myślę, że nie zostanie to potraktowane jako reklama). Jeżeli pojawia się jakiś sensowny custom rom, to najczęściej tam, ewentualnie u kolegów ze wschodu na 4pda, ale ja tam nie ufam im :D. Jeżeli chcesz odciąć Androida od Usług Google, to podczas instalacji custom roma, wystarczy jak nie wgrasz GAppsów, ale wracając do tematu. Pierwsze od czego należy zacząć to odblokowanie bootloadera, jest to niezbędny krok do modyfikacji oprogramowania.
    Następnie wgrywasz TWRP i wykonujesz backup.
    Potem możesz zaflashować jakiś skrypt do usuwania GAppsów(Google Appsów) przy pomocy TWRP. Dodatkowo Magiska zainstalować. No możliwości jest wiele, aczkolwiek moim zdaniem grzebanie przy MIUI jest bez sensu. Alternatywne rozwiązanie to wgranie romu przeznaczonego na rynek chiński, ale wtedy nie będzie języka polskiego.

Dzięki za odpowiedź! Na XDA patrzyłem coś niecoś, ale tam też informacji o 6A jak na lekarstwo. W międzyczasie czytałem o użytkowaniu Androida bez logowania się na konto Google - takie rozwiązanie niesie za sobą sporo konsekwencji ale w zasadzie każdą wadę eliminuje inne, darmowe rozwiązanie.
    Jedynym moim zastrzeżeniem przed zastosowaniem się do rozwiązania Google-free jest fakt a w zasadzie ostrzeżenia odnośnie bezpieczeństwa, gdzie aktualizacje dodatkowego oprogramowania trzeba robić za każdym razem osobiście i oddzielnie do niemal wszystkim aplikacji. Niemniej, jeśli mógłbyś odpowiedzieć mi na jedno pytanie, byłbym wdzięczny. Otóż, czy odchodząc od opieki Google, odrzucając wszystkie ich aplikacje i inne zbędne bzdety, czy oprogramowanie samego telefonu (czytaj MIUI) będzie miało problemy/opóźnienia w normalnym aktualizowaniu? Jeśli nie, to chyba na dobry początek nie będę się bawił tuningowanym ROM'em a odejdę od Google.
    Pozdrawiam!
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Może i będzie okej, ale pamiętaj, że część aplikacji nie będzie działać bez Usług Google Play, bo tam są biblioteki, które chętnie wykorzystują programiści przy pisaniu aplikacji (zakładają, że każdy je posiada). Odnośnie kwestii aktualizacji, to najprawdopodobniej telefon odmówi aktualizacji OTA ze względu na modyfikowane oprogramowanie. Taka aktualizacja mogłaby przynieść więcej szkód niż korzyści. Jeżeli byłby dostępny custom rom, to jak najbardziej takie aktualizacje są możliwe tzw. dirty flash. Możesz szukać poradników o tzw. debloat czyli usunięciu niepotrzebnego oprogramowania z romu stockowego. Niektórzy tworzą gotowe listy, a inni nawet skrypty, czy paczki flashowalne ze skryptami do usunięcia niepotrzebnych aplikacji.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Proponuję ściągnąć alternatywny sklep dla Playstore F-Droid i z niego ściągnąć Yalp Store, który jest nakładką na Playstore Googla. Można pobierać aplikacje i uaktualnienia bez logowania się na konto Google.