Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Unitra PW 3015 - charczy prawy kanał

09 Sie 2019 20:34 375 25
  • Poziom 14  
    Witam.
    Wymieniłem w tym wzmacniaczu PW3015 tranzystory końcowe mocy. Po wymianie wszystko jest ok, wzmacniacz żyje ale charczy prawy kanał. Na słuchawkach jest ok ale jak tylko podłącze głośnik to zaczyna charczeć. Jakieś pomysły, sugestie?
    Nadmienię tylko, że napięcia wszystkie sprawdzone i są ok.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 43  
    adax napisał:
    Po wymianie wszystko jest ok,..............charczy prawy kanał.

Czy tylko ja widzę tu brak logiki?
    adax napisał:
    jak tylko podłącze głośnik to zaczyna charczeć,
    Głośnik sprawdzałeś?
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 14  
    tak na drugim kanale głośniczek działa idealnie
  • Poziom 24  
    brak kontaktu w gniezdzie lub w przelaczniku glosnikow.
  • Poziom 19  
    Spróbuj jeszcze przeczyscić gniazda bezbiecznikow na wyjściach końcówki mocy.
  • Poziom 14  
    gniazdo głośnikowe pominąłem a przełącznik działa bo przełącza wyjścia głośników
  • Poziom 24  
    Ja nie twierdze ze nie dziala, tylko moze byc zasyfiony. musisz szukac na drodze od sluchawek do glosnikow, jesli na sluchawkach jest faktycznie dobrze, jakis zimny lut, ulamany przewod.
  • Poziom 14  
    Właśnie pominąłem ten przełącznik i jest bez zmian.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Co ma wspólnego słaby styk przełączników z charczeniem to nie wiem. Widać, że koniec mocy ma problem z wydajnością prądową. Rezystory emiterowe wymieniałeś, mają odpowiednią wartość? Prąd spoczynkowy reguluje w odpowiednim zakresie?
  • Poziom 14  
    Jeżeli chodzi o t209 i 210 bd137 138 to nie wymieniałem bo napięcia ma identyczne jak kanał lewy który jest ok
  • Spec od sprzętu Unitra
    Pytałem o rezystory w emiterach (ceramiczne), a nie o tranzystory sterujące.
  • Spec od sprzętu Unitra
    adax napisał:
    tak po 56om
    Aha ok. widzę, że się nie dogadamy.
  • Poziom 14  
    a jeżeli chodzi o te duże ceramiki to też są ok napięcia na nich są identyczna jak w kanale sprawnym
  • Poziom 43  
    W ELEKTRONICE CUDÓW NIE MA!
    Jeśli masz wszystko sprawne - musi działać,. Wynika z tego, ze jeśli nie działa, to...?
    To albo źle mierzysz, albo coś pominąłeś przy sprawdzaniu, albo ... nie widzę innej możliwości?
  • Poziom 24  
    Prąd spoczynkowy ustawiony ?, napięcie na rezystorach emiterowych identyczne ?
  • Poziom 37  
    adax napisał:
    Wymieniłem w tym wzmacniaczu PW3015 tranzystory końcowe mocy.

Jakie były pierwotnie, jakie wstawiłeś? Dlaczego dokonałeś wymiany?
  • Poziom 14  
    Zauważyłem pewną zależność jeżeli dotknę woltomierzem do emitera T209 to zaczyna grać prawidłowo.
  • Spec od sprzętu Unitra
    To chyba trzeba luty poprawić.
  • Poziom 24  
    adax napisał:
    zauważyłem pewną zależność jeżeli dotknę woltomierzem do emitera t209 to zaczyna grać prawidłowo.

Sprawdź rezystory , i ew kondensatory w okolicy. Rozumiem że sam tranzystor sprawdziłeś ?
  • Poziom 14  
    tranzystor zamieniłem z drugiego kanału i bez zmian
  • Poziom 19  
    Sprawdź kondensator od bootstrapu c225.
  • Poziom 33  
    Pamiętam identyczny problem w PW8010. Podmiana kodensatorów nic nie dała. Przelutowanie ścieżek w sekcji wzmacniacza mocy niedomagającego kanału dopiero pomogło. Gdzieś widocznie pękł lut lub ścieżka.

Z mojej strony - omomierz w dłoń i mierz przejście między wyjściem z wzm. pomiędzy rezystorami emiterowymi i wyjściem głośnikowym, porównać z drugim kanałem. Jak wyjdzie tu coś nie tak, to po kolei według schematu szukać gdzie jest problem. Przy okazji płytę wzmacniacza obejrzeć pod kątem popękań na połączeniach, opukiwać płytkę wzmacniacza w trakcie pracy kawałkiem drewna - takim sposobem powinieneś dojść gdzie jest coś nie tak.
    A może po prostu masz słaby styk na uchwytach bezpiecznika? Tę usterkę akurat spotykałem w Radmorach 5102, tutaj objawy z racji lokalizacji bezpieczników były oczywiście inne. Przeczyszczenie chociażby wkrętakiem i przedmuchanie płytki z opiłków rozwiązywało problem.
  • Poziom 14  
    Zwiększenie prądu spoczynkowego do 10mA załatwiło sprawę.
  • Poziom 19  
    Czyli miałeś zniekształcenia przy niewielkiej głośności. Przy większej głośności powinno być ok. , jeżeli winę za usterkę ponosił prąd spoczynkowy.
  • Poziom 14  
    Dokładnie tak, ale te zniekształcenia zanikały przy praktycznie maksymalnej głośności lub ich już nie było słychać.