Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakładanie wtyczek RJ45 - kolejność normalna czy cross ?

11 Sie 2019 00:01 234 10
  • Poziom 16  
    Dobry Wieczór,

Mam w domu łącznie 7 punktów internetowych (na kablu pomarańczowym kat 7).
    Kable zbiegają się do skrzynki/rozdzielnicy z bezpiecznikami.
    Ich końcówki nie mają założonych złącz RJ45.

Podejrzewam, że poprzedni właściciele (starsze osoby) nie miały dostępu do internetu, a firma robiąca elektrykę (instalacja z tamtego roku) zapomniała lub celowo nie założyła tych złącz. . .

Chciałbym je założyć samemu, zamówiłem już zaciskarkę, ale zastanawiam się czy:
    - przy zakładaniu wtyczek ustawić kolejność kabli jako kabel normalny czy crossowany ?
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 42  
    Co będzie w rozdzielnicy? Jeżeli switch/router, to normalnie.
  • Poziom 16  
    Będzie router dostawcy internetu.
    W sensie do skrzynki idzie kabel operatora telefonu/internetu, tam będzie założone jego urządzenie - router, i z niego właśnie te kable.

Czyli normalnie.

A do czego by się stosowało cross?
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 42  
    franz87 napisał:
    A do czego by się stosowało cross?

Jak łączysz równorzędne urządzenia, np komputer-komputer lub router-router. Ważna uwaga, niektóre urządzenia wspierają technologię auto MDI-MDIX, i dla nich nie ma znaczenia jaki kabel podłączymy. Zwykle są to switche i pewnie niektóre routery.
  • Poziom 16  
    Dzięki.
    Przy okazji zapytam o coś jeszcze.
    Tak jak pisałem do skrzynki przyjdzie router operatora.
    Od tego routera daje switcha, który podzieli mi to na te 7 kabli, które mam ?

I kable telefoniczne. Też mam 7 punktów i w skrzynce 7 kabli.
    Jak założe na nie RJ11 to też muszę mieć jakiś switch do tych kabli telefonicznych ?
  • Moderator - Komputery Serwis
    Jeśli to kabel kategorii 7 to w zasadzie nie stosuje się wtyków RJ45 na jego zakończeniach. Zwykle na jednym końcu jest patch panel, na drugim gniazdo. Dostanie RJ-tek, w których się ten kabel da zacisnąć będzie utrudnione. Podejrzewam też, że resztę infrastruktury (gniazdka, może patch panel jeśli będzie to zrobione prawidłowo) i tak wybierze Kolega kategorii 6 (ze względów praktycznych).

franz87 napisał:
    Tak jak pisałem do skrzynki przyjdzie router operatora.
    Od tego routera daje switcha, który podzieli mi to na te 7 kabli, które mam ?

Tak, chyba że nie potrzebuje Kolega uaktywniać wszystkich gniazdek. Jest całkiem możliwe, że roouter operatora będzie miał cztery gniazda RJ45. Jeśli Tyle Koledze starczy, to switch jest zbędny. Jeśli trzeba uaktywnić wszystkie, to switch 8 port będzie wystarczający (od biedy, jeśli policzy się cztery porty routera, to i pięcioportowy ujdzie - cztery porty z tego switcha plus trzy z routera na gniazdka w domu, po jednym z routera i switcha na połączenie między tymi urządzeniami). Ale i tak wybrałbym z delikatnym zapasem 8 port.

franz87 napisał:

I kable telefoniczne. Też mam 7 punktów i w skrzynce 7 kabli.
    Jak założe na nie RJ11 to też muszę mieć jakiś switch do tych kabli telefonicznych ?

A ma zamiar Kolega podłączać 7 telefonów do jednej linii? Może być problem, jeśli się to równolegle wszystko połączy. Wiem, że 2 czy 3 telefony podłączone równolegle na linii analogowej działają, ale siedem - nie mam pojęcia. Jeśli to będzie linia analogowa można dowiedzieć się u operatora, jaki mają limit. Jesli to będzie linia VOIP, to w dokumentacji urządzenia dostępowego lub u operatora takie informacje powinny być osiągalne. Switch w każdym razie nie jest do tego potrzebny, ostatecznie zakończyłbym również na patch panelu kable telefoniczne, aby można było łatwo podłączać wybrane gniazdko gdzie trzeba.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Co się tyczy tych 7 gniazd telefonicznych to można wykorzystać dowolną centralkę abonencka która obsłuży te gniazda, tylko pojawia się pytanie, czy tyle będzie aparatów telefonicznych? ;-)
  • Poziom 16  
    @dt1 - na początku dziękuje za obszerne wyjaśnienie

dt1 napisał:
    Jeśli to kabel kategorii 7 to w zasadzie nie stosuje się wtyków RJ45 na jego zakończeniach. Zwykle na jednym końcu jest patch panel, na drugim gniazdo. Dostanie RJ-tek, w których się ten kabel da zacisnąć będzie utrudnione. Podejrzewam też, że resztę infrastruktury (gniazdka, może patch panel jeśli będzie to zrobione prawidłowo) i tak wybierze Kolega kategorii 6 (ze względów praktycznych).

Czyli nic nie stoi na przeszkodzie, żebym na ten kabel kat.7 założył wtyczki rj-ki albo patchpanel kategorii 6-stej ?
    Bo z tego co widzę to rzeczywiście patchpanele pod kat.7 są dużo droższe, a i same wtyczki RJ-ki nie dość, że drogie to jeszcze chyba właśnie trudniejsze do założenia.

dt1 napisał:

Tak, chyba że nie potrzebuje Kolega uaktywniać wszystkich gniazdek. Jest całkiem możliwe, że roouter operatora będzie miał cztery gniazda RJ45. Jeśli Tyle Koledze starczy, to switch jest zbędny. Jeśli trzeba uaktywnić wszystkie, to switch 8 port będzie wystarczający (od biedy, jeśli policzy się cztery porty routera, to i pięcioportowy ujdzie - cztery porty z tego switcha plus trzy z routera na gniazdka w domu, po jednym z routera i switcha na połączenie między tymi urządzeniami). Ale i tak wybrałbym z delikatnym zapasem 8 port.

Czyli na dobrą sprawę, w skrzynce będę miał router z niego kabel do switcha , a ze switcha 7 krótkich kabli do patchpanelu.
    Zastanawiam się czy w tym przypadku jest sens montowania patchpanelu czy kable bezpośrednio do switcha...

dt1 napisał:

A ma zamiar Kolega podłączać 7 telefonów do jednej linii? Może być problem, jeśli się to równolegle wszystko połączy. Wiem, że 2 czy 3 telefony podłączone równolegle na linii analogowej działają, ale siedem - nie mam pojęcia. Jeśli to będzie linia analogowa można dowiedzieć się u operatora, jaki mają limit. Jesli to będzie linia VOIP, to w dokumentacji urządzenia dostępowego lub u operatora takie informacje powinny być osiągalne. Switch w każdym razie nie jest do tego potrzebny, ostatecznie zakończyłbym również na patch panelu kable telefoniczne, aby można było łatwo podłączać wybrane gniazdko gdzie trzeba.

Rzeczywiście nie pomyślałem, że przecież nikt normalny tyle ni potrzebuje :)
    Założę coś w rodzaju patchpanelu i w razie potrzeby przeniesienia apartatu do innego pokoju przełącze poprostu na patchpanelu.

@zworys , @niewolno2 - dzięki, wyjaśnione :D
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    franz87 napisał:
    Czyli nic nie stoi na przeszkodzie, żebym na ten kabel kat.7 założył wtyczki rj-ki albo patchpanel kategorii 6-stej ?

"Przekleństwem" kategorii 7 są grube żyły, grubsze niż w CAT. 6, więc standardowe wtyczki na CAT. 6 mogą nie pasować. Do tego te kable są bardzo sztywne, więc o wiele wygodniej, jeśli ma się szafkę rack, zakończyć je na patch panelu (i w patch panel CAT. 6 powinno się udać ten kabel wbić).

franz87 napisał:
    Bo z tego co widzę to rzeczywiście patchpanele pod kat.7 są dużo droższe, a i same wtyczki RJ-ki nie dość, że drogie to jeszcze chyba właśnie trudniejsze do założenia.

Nie upierałbym się przy CAT.7 ze względu na to, że nawet na CAT. 6 da się puścić sieć 10GbE, a Ty prawdopodobnie puścisz 1GbE. Póki co standard 10GbE jeszcze nie jest szczególnie popularny i chwilę mu zajmie wyparcie 1GbE.

franz87 napisał:
    Czyli na dobrą sprawę, w skrzynce będę miał router z niego kabel do switcha , a ze switcha 7 krótkich kabli do patchpanelu.

Prawidłowo tak się to właśnie robi, jeśli ma się możliwość. Jeśli masz natomiast tylko jakąś ciasną skrzynkę zamiast szafki rack to pewnie bezpośrednio RJtki i switch wpakowany jakkolwiek się da. Tyle że poprawne kable CAT. 7 są na tyle sztywne, że ich wyginanie i układanie jest często mało przyjemnym zajęciem.

franz87 napisał:
    Założę coś w rodzaju patchpanelu i w razie potrzeby przeniesienia apartatu do innego pokoju przełącze poprostu na patchpanelu.

Możesz założyć patch panel na 16 gniazd RJ45, na jednej połowie zrobić gniazda LAN, na drugiej gniazda do telefonów (wykorzystując tylko środkowe piny, czyli niebieską parę).
  • Poziom 16  
    @dt1 - dzięki wielkie, bardzo mi pomogłeś.
    Zrobię wg twoich wskazówek.
    Pozdrawiam