logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Mozilla nie uruchamia się na Mandrake 10.0.1 jako zwykły użytkownik

andrzej_22 17 Wrz 2005 00:52 959 5
REKLAMA
  • #1 1824929
    andrzej_22
    Poziom 11  
    Posty: 26
    Cześć. Mam problem z uruchominienm mozilli pod Linuxem. Wersja Linuxa to Mandrake 10.0.1 . Problem objawia się tylko na koncie zwykłego użytkownika, tzn. pod root'em mozilla hula. Acha a tak przy okazji strasznie wolno mi net chodzi pod linuxem (nie zależnie od przeglądarki), skąd się bierze taka różnica na korzyść IE?? Dziękuje za pomoc. :D
  • REKLAMA
  • #2 1825064
    emj
    Poziom 15  
    Posty: 92
    Pomógł: 6
    Ocena: 5
    Nie opisales dokladnie problemu, ciezko jest powiedziec co nie gra.
    Byc moze nie udostepniles, programu userom, sluzy do tego funkcja chmod.
  • REKLAMA
  • #3 1825571
    andrzej_22
    Poziom 11  
    Posty: 26
    Też tak myslałem. Właściwie czasem jak wejde np. do jakiegoś folderu usera, to automatycznie blokuje mu dostęp do tego folderu tzn. zmienia atrybuty pliku że zwykły user może tylko czytać. A generalnie wydaje mi sie że po uruchomieniu jakiegoś programu (pod kontem roota )tak samo mogą się zmieniać jego atrybuty. Powiedz mi jak mam użyć chmoda, tzn dokładnie co wpisać : chmod ....??
    Dziękuje za pomoc!!
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #4 1825980
    emj
    Poziom 15  
    Posty: 92
    Pomógł: 6
    Ocena: 5
    Funckja chmod sluzy do nadawania atrybutow plikom. Rozrozniamy 3 atrybuty r(read-odczyt), w(writre-zapis), x(wykonanie).

    Sa rowniez rozrozniane symbole oznaczajace kategorie uzytkownikow: u(user), g(group), o(others).

    Nie bede opisywal jak pokolei sie nadaje, jezeli bedzie cie to interesowalo, znajdziesz napewno w internecie.

    Podam ci najprostszy sposob.

    Np. (komentarze w "--//"teraz wszystkie operacje w konsoli)
    $ls -l mojedane
    -r-xr---r-- l chris pogoda 207 Feb 20 11:55 mojedane
    --// funkcja ls z parametrem l wyswietli ci dokladne dane o pliku katalogu. znaki -r-xr---r-- oznaczaja prawa dostepu. 3 pierwsze pozycje dotycza uzytkownika, 3 nastepne grupy, i 3 nastepne others(inni).
    //--

    uzycie chmoda:
    Pierwsza pozycja prawa osemkowo, druga dwojkowo, trzecia Prawa dostepu.
    0 - 000 - ---
    1 - 001 - --x
    2 - 010 - -w-
    3 - 011 - -wx
    4 - 100 - r--
    5 - 101 - r-x
    6 - 110 - rw-
    7 - 111 - rwx

    DObra teraz przyklad, chcemy nadac plikowi atrybuty prawo do wykonywania, dla wszystkich grup uzytkownikow.

    $chmod 111 mojplik lub $chmod 001001001 mojplik
    --//pierwsza funkcja prawa osemkowo, druga binarnie, ja uzywam tych osemkowo//--

    Nadajmy prawo do wykonania tylko uzytkownikowi, a zabierzmy reszcie:
    $chmod 100 mojplik

    Nadajmy wszystkie prawa uzytkownikowi, a reszcie zabierzmy wszystkie:
    $chmod 700 mojplik

    Nadajmy wszystkim grupom wszystkie prawa:
    $chmod 777 mojplik

    Mam nadzieje ze to wystarczy, byc moze troche zamieszane, ale jak sprawdzisz w konsoli to szybko zrozumiesz. Aby sprawdzic czy funkcja rzeczywiscie dziala i jakie prawa obecnie sa nadane plikowi wpisz polecienie:
    $ls -l "mojplik"
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #5 1826546
    BRASS
    Poziom 15  
    Posty: 210
    Pomógł: 9
    Generalnie jak coś nie chodzi pod linuksem należy odpalić program w konsoli. Prawie zawsze wyświetli co go boli.
  • Pomocny post
    #6 1826916
    marek216
    Poziom 43  
    Posty: 17997
    Pomógł: 1076
    Ocena: 924
    jak czegoś nie potrafisz zrobić to musisz wiedziec kogo zapytać !

    w tym przypadku należałoby zapytac na forum tego distro :

    http://forum.mandrake.pl/

    tam znajdziesz rozwiązanie prawie wszystkich problemów z tym systemem
REKLAMA