Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Chiński - silnik spalinowy do roweru - czy rower PRAWNIE staje się motorowerem?

13 Sie 2019 14:28 72 5
  • Poziom 21  
    Przeglądając dziś Alledrogo natrafiłem na aukcje, na których jak ciepłe bułeczki sprzedają się silniki SPALINOWE do rowerów.

Link do aukcji zamieszczam wyłacznie jako PRZYKŁAD: https://allegro.pl/oferta/silnik-rowerowy-spalinowy-80cc-okazja-rower-8223051162

Silniki są dostępne w pojemnościach: 50 70 i 80cm3

Generalnie zabawka wygląda fajnie, ale zastanawiam się nad jedną rzeczą: jak od strony PRAWNEJ traktowany jest rower doposażony o taki silnik? Czy staje się MOTOROWEREM? Innymi słowy: czy nagle pojawia się obowiązek:
    - REJESTRACJI
    - PRZEGLĄDU TECHNICZNEGO
    - UBEZPIECZENIA
    ???
  • Poziom 21  
    Bardzo ciekawa sprawa - dziękuję za odp. Wygląda na to, że w myśl zacytowanego tam wyroku SN zastosowanie silnika do 250W (elektryczny) lub do 50cm3 (spalinowy) przy zachowaniu cech roweru powoduje, że nadal jest to ROWER ;)

CYTUJĄC NAJWAŻNIEJSZE:
    Wyrok SN z dnia 25 października 2007 r., sygn. III KK 270/07 o następującej treści:

Obowiązująca ustawa karna, jak i ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r., Nr 58, poz. 515) nie definiują określenia „pojazd mechaniczny”, jakkolwiek ta druga w art. 2 jednoznacznie odróżnia pojęcie: „pojazdu silnikowego” od „roweru”, stanowiąc, iż tym pierwszym jest „pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego”, zaś tym drugim „pojazd jednośladowy lub wielośladowy poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem”. Za pojazdy mechaniczne należy uznać pojazdy zaopatrzone w poruszający je silnik (pojazdy samochodowe, maszyny rolnicze, motocykle, lokomotywy kolejowe, samoloty, helikoptery, statki wodne i inne), jak również pojazdy szynowe zasilane z trakcji elektrycznej (tramwaje, trolejbusy). Jeżeli chodzi o inne – niemechaniczne – pojazdy, to będą nimi w szczególności zaprzęgi konne, rowery, a także statki żaglowe, szybowce. Ponadto nie są pojazdami mechanicznymi rowery zaopatrzone w silnik pomocniczy, o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, które zachowują wszystkie normalne cechy charakterystyczne budowy, umożliwiające ich zwykłą eksploatację jako rowerów. Link do wyroku.

Czyli innymi słowy, jeżeli rower ma silnik do 50 centymetrów sześciennych, ale nadal zachowuje cechy roweru – czyli można na nim jeździć, bez włączonego silnika i pedałując – jest to legalne. Pozostaje oczywiście kwestia ewentualnego sporu z policjantami zatrzymującymi do kontroli taki pojazd. Gdzieś w internecie znalazłem poradę, by wozić ze sobą zacytowany przeze mnie wyrok Sądu Najwyższego.
  • Poziom 21  
    andrzejsdl napisał:
    Do 50 cm przy spalinowym.

Dzięki, już poprawiłem (powyżej)
  • Poziom 21  
    andrzejsdl napisał:
    Do 50 cm przy spalinowym.

Dzięki, już poprawiłem (powyżej)

Dodano po 52 [sekundy]:

. . . . . .