Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik oświetlenia zewnetrznego

13 Sie 2019 22:13 195 28
  • Poziom 10  
    Witam. Mam pytanie. Czy do kupienia jest taki sterownik który mógł bym załączać oświetlenia na zewnątrz domu a dokładnie:
    Pierwszy przycisk klawiszowy (jak od dzwonka) załącza i wyłącza jeden obwód ( jeden taras)
    Drugi przycisk załącza i wyłącza drugi obwod (drugi taras)
    Trzeci przycisk załącza i wyłącza obwód trzeci ( wejście przed domem i garażem)
    Czwarty przycisk załącza wszystkie trzy obwody (czyli świeci dom do okola).
    Obwód który by zalaczął wszytsko szedł by rowniez do sterownika ALARMU.

Oczywiście obwody lamp idą do rozdzielnicy i każdy przycisk również ma swój kabel który idzie do rozdzielnicy.
  • Poziom 20  
    Są potrzebne trzy styczniki jednofazowe do obwodów lamp i dowolny przekaźnik programowalny (Need, Easy, Array Fab, inne). Jeżeli styk ALARM nie pozwala na podłączenie 230V, to nie przekaźnik programowalny ale najmniejszy sterownik z wbudowanym zasilaczem 230VAC / 24VDC i wejściami na 24V. Do ceny należy doliczyć kabel do zaprogramowania.

Taką prostą logikę można również wykonać na kilku przekaźnikach, wtedy sterownik niepotrzebny ale ktoś to musi wydrutować w rozdzielni.
  • Poziom 37  
    A co po załączeniu 4 przyciskiem i sterowaniu 1, 2 ,3 ?
  • Poziom 10  
    Raczej mało prawdopodobne żeby przy włączonym pełnym oświetleniu iść i załączać dany obwód. Fajna było by sprawa jak którym kolwiek przyciskiem był bym w stanie wyłączyc pozycje czwarta. Dobre by było jakbym mógł to zamontować na szynie 2 rozdzielnicy.
  • Poziom 37  
    Kolizja logiki.
    Rozważ sterowanie 2 przyciskami zał , wył.
  • Poziom 34  
    Skoro jest centrala alarmowa to nie mozna jej wykorzystac do tego celu?
  • Poziom 10  
    Nie ma centrali. Dopiero będzie. Natomiast 2 przełączniki odpadają gdyż jak pisalem mam dwa tarasy i przy oknach tarasowych są przyciski po to żeby załączyć każdy taras osobno a trzeci przycisk żeby załączyć oświetlenie z przodu domu jak ktoś przyjdzie a czwarte jak wyżej wspomnialem. Dodatkowo myślę czwarty obwód podłączyć pod bramę wjazdowa żeby zalaczylo oświetlenie.
  • Poziom 37  
    Dalej bedzie kolizja kogiki.
    Dlaczego nie moze być 2 przełączniki zał, wył.

Dodano po 2 [minuty]:

Wyłacznik roletowy.
  • Poziom 10  
    Zbigniew 400 możesz jaśniej bo nie jestem aż tak zaawansowany w tej dziedzinie. Mógł bym przekaznik bistabilny Zamontowac ale Co ztego jak z z każdego Miejsca będę zalaczął to samo i miał całym domem aż zalacze to co chce.
  • Poziom 34  
    wojtf23 napisał:
    Mógł bym przekaznik bistabilny Zamontowac ale Co ztego jak z z każdego Miejsca będę zalaczął to samo i miał całym domem aż zalacze to co chce.

Trzeba 3 sztuki zamontowac, jedna na obwod.
  • Poziom 10  
    A o co chodzi z tym błędem logiki??
  • Poziom 37  
    A jak chcesz wylaczyć obw. 4 jeżeli masz steriwanie bistabilne i niw wuadomo w jakim stanie jest obw 1, 2 , 3 ?
  • Poziom 34  
    A podtrzymanie? Po puszczeniu przycisku swiatlo zgasnie w tym ukladzie.

Dodano po 1 [minuty]:

Zbigniew 400 napisał:
    A jak chcesz wylaczyć obw. 4 jeżeli masz steriwanie bistabilne i niw wuadomo w jakim stanie jest obw 1, 2 , 3 ?

Jesli to jest pytanie do mnie, to zaproponowany przekaznik ma dedykowany styk do tego celu.
  • Poziom 20  
    Zbigniew 400 napisał:

Wystarczy dodatkowy styk zwierny z przekaźnika bistabilnego w szereg z przelacznikiem, żeby realizowac tylko wyłącz. Albo styk rozwierny w szereg - i mamy tylko załącz.

Jak tak czytam wszystko powyżej, dochodzę do wniosku, że jedynie przekaźnik programowalny jest w stanie uratować i autora i temat, bo lepiej do skutku zmieniać schemat w drabinkach niż przedrutowywać własne błędy w szafie.
  • Poziom 34  
    W zalozeniu bylo:
    wojtf23 napisał:
    Pierwszy przycisk klawiszowy (jak od dzwonka)

Druga sprawa, ze przy Twoim ukladzie nie da sie wszystkiego zgasic.

Dodano po 1 [minuty]:

gag70 napisał:
    jedynie przekaźnik programowalny jest w stanie uratować i autora

Tylko kilka stowek wiecej bedzie musial zaplacic niz przy przekaznikach.
  • Poziom 20  
    Nowy przekaźnik programowalny, w sam raz do tego, kosztuje 250 zł netto.
    A ile za alternatywę na elementach dyskretnych?
  • Poziom 34  
    Ten, ktory zaproponowalem ok 80zl/szt brutto, potrzebne 3 sztuki. No i nie trzeba programowac.
    Najtaniej i najlatwiej poczekac na centrale alarmowa.
    A ten sterownik, ktory proponujesz to moge prosic linka?
  • Poziom 37  
    Sterownik zastępuje logikę przekażnikową.
    Jeżel coś mogę zrealizować na przekażnikach to robię.
    Tanio
    Prosto niezawodnie
    Szybko można zmienić logikę.
  • Poziom 10  
    Panowie ja mam na dzień dzisiejszy wszystko sprowadzone do rozdzielnicy. Czyli kable od przełącznikow i lamp. Tak że nie ma druciarstwa. A chce dobrze to zrobić i ładnie. Dlatego napisalem tu na forum. A już nie wiem jak to zrobić bo każdy chce dobrze doradzić ale za dużo tego. Najlepiej by było najprościej i najlepiej. A Zbigniew 400 jak może to proszę przedstawić swój sposób na mój problem. Ja myślałem na początku właśnie jakiś sterownik programowlany i do tego sterownika podłączyć centrale alarmowa i bramę wjazdowa i garażowa żeby zalacząło oświetlenie. Ale wyczytałem że do centrali alarmowej można podłączyć bramę wjazdowa i garażowa żeby mogła sterować oświetleniem zewnętrznym. Tylko na dzień dzisiejszy centrala alarmowa będzie dopiero na samym końcu.
  • Poziom 34  
    Za te pieniądze. które wydasz na sterownik programowalny to możesz trochę dołożyć i kupić centrale np Integre 64.
  • Poziom 10  
    I Integra będzie tak samo działać jak chce z tymi przyciskami??? A jak podłącze te przyciski z lampami?? Do integry??? Czy oprócz tego przekaźniki bistabilne. Bo centrale będę miał na poddaszu a rozdzielnice mam w garażu. I do rozdzielnicy idzie 1x utp od centrali.
  • Poziom 34  
    Zamontuj w rozdzielnicy ekspander INT-IORS. 4 Żyły wystarczą. Masz osiem wejść i wyjść do dyspozycji więc do pozostałych wejść możesz podłączyć czujniki alarmowe, a pozostałymi wyjściami sterować inne obwody np boliler lub bramy.
  • Poziom 10  
    Sterować mogę ale czy podlaczajac trzy obwody lamp czwarty przycisk zaswieci wszystko. Bo automatyka typu z telefonu czy wyświetlacza mnie nie interesuje.
  • Poziom 34  
    Tak. Przyciski podłączysz do wejść a lampy do wyjść. Więc opcji można wtedy zaprogramować dużo więcej niż tylko tą o której piszesz. Np można ustawić timer który będzie załączał z automatu. Dodatkowy plus, że jak będziesz chciał coś zmienić to wystarczy kilka kliknięć w programie.