Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie oświetleniem z systemu alarmowego przez PIR

alarmek 06 Jan 2009 22:29 3493 12
Optex
 • #1
  alarmek
  Level 10  
  Witam forumowiczów. Przymierzam się do instalacji Integry 64 po raz pierwszy i po raz pierwszy chcę użyć systemu alarmowego do dodatkowych funkcji tupu sterowanie roletami czy też oświetleniem. Z góry dziękuję za cierpliwość i pomoc bo pewnie będę miał wiele pytań i rozterek co do całości systemu. Na początek mam problem jak można wykorzystać czujkę alarmową PIR by np. zapalała światło w przedpokoju po wykryciu ruchu. Wykombinowałem sobie że oprogramuję jedno z wyjść niskoprądowych jako przełącznik bistabilny, wyjście to było by sterowane wejściem (PIR) i teoretycznie przełącznik BI powinien zapalić światło. Niemniej jednak jeżeli PIR będzie dalej wykrywał ruch to cały czas będzie sterował wyjście i na przemian załączał i wyłączał oświetlenie. Jak powinno się to zrobić prawidłowo?
 • Optex
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  alarmek
  Level 10  
  Dzięki za wyprowadzenie z błędu odnośnie przekaźnika BI, ale czy na przekaźniku MONO można tak to zrealizować by instalacja pozwalała na załączenie oświetlenia czujką ruchu a wyłączenie z przełącznika naściennego? Lub też załączenie oświetlenia z przełącznika naściennego zlokalizowanego w miejscu gdzie PIR nie wykryje ruchu? Co prawda do układu chcę jeszcze dorzucić czujnik zmierzchowy tak by w dzień PIR nie załączał oświetlenia ale chcę pozostawić sobie możliwość takiego załączenia i wyłączenia również z przełącznika.

  pozdrawiam
 • #4
  zola3
  Level 14  
  Jeżeli ten PIR ma służyć wyłącznie do włączania światła, najprościej równolegle z nim wpiąć do centrali włącznik (dzwonkowy)
 • Optex
 • #5
  edison

  Level 25  
  zola3 wrote:
  Jeżeli ten PIR ma służyć wyłącznie do włączania światła, najprościej równolegle z nim wpiąć do centrali włącznik (dzwonkowy)

  Czujki w większości są NC a wyłącznik dzwonkowy NO więc raczej powinien być NC i w szeregu, jednak pod warunkiem że linia nie będzie alarmową 2EOL. Wtedy trzeba by podłączyć wyłącznik dodatkową parą przewodów w szereg z stykiem alarmowym czujki.
 • #6
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  alarmek
  Level 10  
  Dzięki za odpowiedź, ma być tak by światło mogło się załączać po wykryciu ruchu przez czujkę PIR, ale również by mogło zostać włączone i wyłączone z przełącznika. Rozwiązanie ze stycznikiem sterowanym z dwóch źródeł chyba będzie OK. Chwilowo czekam na stycznik bo wcale nie łatwo jest dostać taki sterowany z 12V ale coś ma być w hurtowni za tydzień. Zastanawiam się tylko czy są styczniki z wyłączeniem czasowym, tak bym po załączeniu oświetlenia przez sygnał z centrali nie musiał go potem wyłączać ale by samo się wyłączyło po zadanym czasie.

  pozdrawim
 • #9
  Azmodan
  Level 10  
  Czy wg załączonego schematu będzie działać z zwykłym włącznikiem ??

  Sterowanie oświetleniem z systemu alarmowego przez PIR
 • #10
  alarmek
  Level 10  
  No nie jestem specjalista dopiero się przymierzam do podobnego rozwiązania, działać pewnie będzie tylko nie wiem co chcesz uzyskać. Ja widzę problem że po załączeniu z centrali przez INT-ORS nie będzie można wyłączyć przełącznikiem, a nie wiem czy o to chodziło.

  pozdrawiam
 • #11
  Maher
  Level 21  
  Do włączenia światła stycznika nie potrzebujesz , wystarczy zwykły przekażnik (u mnie centrala steruje bojlerem 2000W-styki2X10A) o obciążalności 1A/230V. Odnośnie sterowania masz jeszcze coś takiego jak suma i iloczyn logiczy wejść i dowolnie można to rozwiązać.
 • #12
  alarmek
  Level 10  
  No OK do włączenia oświetlenia wystarczy INT-ORS z wyjściem zaprogramowanym na timerze na określony czas ale jak powinien wyglądać schemat połączenia jeżeli chcę użyć INT-ORS do załączania odbiornika np. światła ale chcę zachować jednocześnie możliwość wyłączania/włączania z przełącznika naściennego?
 • #13
  Alberciak
  Level 22  
  Zaprogramuj jedno wyjscie wirtualne jako sterowane przez czujkę. Drugie wyjście wirtualne zaprogramuj na sterowane przełącznikiem. Wyjście sterujace lampą zaprogramuj jako sumę logiczną wyjść wirtualnych i będziesz miał sterowanie z przycisku i z czujki.