Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

INTEGRA 128WRL - sterowanie światłem przy otwarciu bramy.

26 Lut 2019 12:47 336 11
  • Poziom 10  
    Witam,

Posiadam system alarmowy oparty o INTEGRA 128WRL.
    Chciałbym dodać kilka funkcyjnych gadgetów do całego systemu.

Załączenie się oświetlenia zewnętrznego dookoła domu oraz oświetlenia bramy przy otwarciu bramy garażowej z jednoczesnym rozbrojeniem alarmu.

Do włącznika oświetlenia bramy garażowej jak i włącznika oświetlenia zewnętrznego budynku mam poprowadzone przewody (skrętka) do centrali alarmowej.

Aby otworzyć bramę muszę użyć przekaźnika ale chciałbym jednak też mieć możliwość otworzenia tej bramy za pomocą przycisku dzwonkowego w garażu. To samo dotyczy się oświetlenia bramy i oświetlenia zew. dookoła budynku, chciałbym móc je włączyć i wyłączyć z włącznika w budynku.

Czego użyć? Jakiego przekaźnika? Jakich włączników? Jak to spiąć aby miało ręce i nogi :) Programowo sobie z tym poradzę (mam nadzieję).

Pozdrawiam
  • OptexOptex

• Poziom 43  
    Co to za napęd bramowy, jakie oświetlenie, skąd sterowane itd.?
    Matiazz napisał:
    przy otwarciu bramy garazowej z jednoczensym rozbrojeniem alarmu.

Zastanów się dobrze nad tym.
  • Poziom 10  
    Napęd: STARCUS K06
    Oświetlenie zewnętrzne budynku sterowane włącznikiem z wiatrołapu
    Oświetlenie wjazdu sterowane włącznikiem z garażu
    Jak pisałem do obu tych miejsc poprowadzona skrętka z centrali alarmowej.
    Do napędu poprowadzona skrętka.

Jakie masz uwagi do rozbrajania alarmu podczas otwarciu bramy?
    Wszystko chciałbym obsługiwać pilotem od Satela.
  • OptexOptex

• Poziom 43  
    Matiazz napisał:
    Oświetlenie zewnętrzne budynku sterowane włącznikiem z wiatrołapu
    Oświetlenie wjazdu sterowane włącznikiem z garażu

Jakie? Zasilane z...???
    Matiazz napisał:
    do obu tych miejsc poprowadzona skrętka z centrali alarmowej.

Co, skrętką chcesz puścić 230V?
    Matiazz napisał:

Choćby uszkodzenie napędu.
  • Poziom 24  
    Proponuje użyć w garażu przycisków monostabilnych podłączonych do wejść centrali skonfigurowanych jako 47:Bez akcji alarmowej zaś przekaźniki pod wyjścia centrali i siłownik bramy / oświetlenie.
    Przyciski można podłączać pod kilka wejść naraz a ustawiając różne czasy czułości wejść uzyskać zapalenie światła na stałe lub ustawiony czas np. 3 minuty itp zależnie od czasu naciśnięcia przycisku.
  • Poziom 10  
    Napisałem na samym początku, że instalacja elektryczna jest standardowa do każdego włącznika podane jest zasilanie 230V ale dodatkowo doprowadziłęm do tych puszek skrętkę.
    Skrętką chciałbym sterować włącznikami światła za pomocą centrali ale także mieć możliwość odpalenia światła za pomocą standardowego włącznika na ścianie.
    Domyślam się, że trzeba by to zrealizować za pomocą przekaźników.
  • Poziom 24  
    Włącznik podłączasz do skrętki skrętkę do wejść centrali, kabel 230V do przekaźnika a przekaźnik tą samą skrętką do wyjścia centrali.
  • Poziom 10  
    @Zdzicho
    Jakiś konkretny model przekaźnika podpowiesz?
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Wybrałbym z cewką na 12V DC i o odpowiedniej obciążalności styków 230V AC np. G5LE-1-VD
    Tylko nie zapomnij o diodzie rozładowującej cewkę przekaźnika ! No i dzięki WRL otwierasz bramę i zapalasz światło z komórki skąd tylko chcesz.
  • Specjalista automatyka domowa
    Matiazz napisał:

Ja mam takie że to duża luka w bezpieczeństwie. Chyba że tylko sam garaż.
    Poza tym pomysł umieszczenia przekaźników w puszce fi60 jest średni. Już lepiej należało by to zrobić porządnie w rozdzielni. Za pomocą przekaźników na szynie lub przez Int-(i)ors Jednak by wyrazie awarii centrali mieć możliwość sterowania oświetleniem trzeba by zrobić sterowanie tzw. schodowe co stwarza kolejny problem, a mianowicie brak informacji o stanie dla centrali.
  • Poziom 10  
    xury napisał:
    Matiazz napisał:

Ja mam takie że to duża luka w bezpieczeństwie. Chyba że tylko sam garaż.
    Poza tym pomysł umieszczenia przekaźników w puszce fi60 jest średni. Już lepiej należało by to zrobić porządnie w rozdzielni. Za pomocą przekaźników na szynie lub przez Int-(i)ors Jednak by wyrazie awarii centrali mieć możliwość sterowania oświetleniem trzeba by zrobić sterowanie tzw. schodowe co stwarza kolejny problem, a mianowicie brak informacji o stanie dla centrali.

Nie widzę tu luki bezpieczeństwa.
    Być może nie będę mógł zrealizować tego co miałęm na myśli ale chodziło mi o to: podjeżdzam autem klikam w pilocie od satela otworz bramę, centrala rozbraja się i daje sygnał do siłownika bramy.

Wiem, że najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie tego w rozdzielni ale wszystko jest gotowe, na ostatniąchwilę udało mi się położyć skrętki do puszek. Najlepszym rozwiązaniem były by włączniki z wbudowanym przekaźnikiem ale takich nie spotkałem.
  • Poziom 37  
    Witam,

Matiazz napisał:
    Nie widzę tu luki bezpieczeństwa.

Tak więc będziesz miał (lub już masz) zabawkę, a nie alarm. Co się stanie jak zgubisz pilota, myślaleś o tym? Nie dosyć, że intruz otworzy bramę, to jeszcze rozbroi system... Brawo!
    W prawidłowo zamontowanym i skonfigurowanym systemie pilot służy jedynie do uruchamiania czasu na wejście strefy garażu, a nie do rozbrajania systemu. Pełne rozbrojenie jest możliwe tylko i wyłącznie po wpisaniu hasła na manipulatorze zamontowanym w garażu.

Pozdrawiam.